021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Salut ,sint Tudor !

Aici puteti povesti experientele personale.

Vbc
Veteran
Veteran
Gen: Masculin - Masculin

Re: Salut ,sint Tudor !

Răspunsul #1921 scris

Mesajde Vbc » 23 Noi 2022, 22:42

Frumos dansul celor 2, doar ca mi a sărit în ochi si o sticla de vina care se vede langa chiuveta, poate mi se pare
E pur si muove!

Sunt autorul acestui subiect
tudor
Veteran
Veteran
Zile de abstinență: 14,04,2008
Zile de abstinență:
Ani de abstinență: 10 ani

Răspunsul #1922 scris

Mesajde tudor » 24 Noi 2022, 12:47

Salutare, Primăvară! 🙂
Salut Tuturor!
Desi nu scriu des "îmi arunc privirea" din când în când pe aici că poate o fi cineva interesat de abstinență.
Păcat că nu.
Nu știu ce bine este in Abstinență.
Una este să te abti să nu bei și alta este să îți placă abstinența in așa fel încât să faci ceva pentru abstinența ta.
Sunt conștient că voi deranja dar așa cum mulți știm doare daca pui degetul pe rană.
Toate cele bune urez, abstinență senină și continuă celor care și-o doresc!

Imagine

Imagine
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine

tudor
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Răspunsul #1923 scris

Mesajde tudor » 24 Noi 2022, 13:20

Nu poți face un cal să bea apă dacă el încă mai dorește bere,sau este încă prea nebun să știe ce dorește cu adevărat.Pune o găleată cu apă lângă el,spune i cât este de bună si de ce,și lasă l singur.
Dacă oamenii își doresc cu adevărat să se îmbete ,nu există,din câte știu până acuma,nici o modalitate de a i opri –așa ca dă le pace și lasă i să se îmbete.Dar totuși nu îi exclude de la găleata cu apă.

1.Doisprezece și doisprezece
[

Imagine
Imagine
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine

tudor
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Răspunsul #1924 scris

Mesajde tudor » 24 Noi 2022, 13:20

Nu poți face un cal să bea apă dacă el încă mai dorește bere,sau este încă prea nebun să știe ce dorește cu adevărat.Pune o găleată cu apă lângă el,spune i cât este de bună si de ce,și lasă l singur.
Dacă oamenii își doresc cu adevărat să se îmbete ,nu există,din câte știu până acuma,nici o modalitate de a i opri –așa ca dă le pace și lasă i să se îmbete.Dar totuși nu îi exclude de la găleata cu apă.

1.Doisprezece și doisprezece
Imagine
Imagine
ImagineOLD Tudor

HOPE
Veteran
Veteran
Zile de abstinență: 24,02,2014
Zile de abstinență:
Ani de abstinență: 8 ani

Gen: Feminin - Feminin

Răspunsul #1925 scris

Mesajde HOPE » 24 Noi 2022, 14:50

tudor scrie:Salutare, Primăvară! 🙂
Salut Tuturor!
Desi nu scriu des "îmi arunc privirea" din când în când pe aici că poate o fi cineva interesat de abstinență.
Păcat că nu.
Nu știu ce bine este in Abstinență.
Una este să te abti să nu bei și alta este să îți placă abstinența in așa fel încât să faci ceva pentru abstinența ta.
Sunt conștient că voi deranja dar așa cum mulți știm doare daca pui degetul pe rană.
Toate cele bune urez, abstinență senină și continuă celor care și-o doresc!

Imagine

Imagine

Bună ziua, Tudor!
Analist in ale abstinenței, Tudor!🙃
Uite, eu sunt foarte interesată. Ce ai vrea tu să mi transmiți după atâta vreme de când ne știm. Cum îmi analizezi tu abstinența?
Țin la părerea ta, altfel nu te aș fi întrebat.
Fa Rai din ce ai!

Vbc
Veteran
Veteran

Răspunsul #1926 scris

Mesajde Vbc » 24 Noi 2022, 18:48

De acord!
Eu recunosc ca prima varianta am trăit -o, dar imi placea abstinenta aia provocata de abtinere.
La un moment dat uitasem de alcool chiar și asa, dupa 1 an sau 2... chiar aveam zile când nici nu ma gândeam la el., doar dc intram sa citesc aici sau sa scriu
Problema grava a fost acel moment de neatenție, când am băut primul pahar, desi vroiam sa ciocnesc doar, lucru care l am mai facut 1data sau de 2 ori in timpul acelei abstinente de 2.9ani.
Apoi am crezut ca pot controla.... in acest interval de 5 luni de când am "spart gheata" o singura data m am îmbătat pana la amnezie ,acum 2 luni....lucru care inainte mi se întâmplă de 2 3 ori pe săptămână.... in rest am consumat moderat . ideia e ca nu vreau sa rămân asa cu consumul asta moderat, ca sigur ma va întoarce la consumul impulsiv, industrial...mai devreme sau mai târziu, dacă nu mi doream acest lucru , numai scriam aici pe grup... sau poate intram sa va salut.:)
Numai bine va doresc tuturor!
E pur si muove!

tudor
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Răspunsul #1927 scris

Mesajde tudor » 25 Noi 2022, 13:03

Dragă, VBC,

Mulțumesc pentru sinceritatea ta.
.
Așa cum spui tu că ai avut o abstinență bună și că te simțeai bine îți scriu că ai o motivație mai puternica să îți reintri în abstinență datvcu experiența unei recăderi scurte.
"Citesc printre rândurile tale" că îți păstrezi până acum controlul cu acea excepție .
Ști foarte bine și tu că mintea dependenta se joacă cu tine.
"De mâine" poate rămâne permanent.
Îți doresc să intri și sa rămâi în abstinență senină și continuă.

Imagine
Imagine
ImagineOLD Tudor

Vbc
Veteran
Veteran

Răspunsul #1928 scris

Mesajde Vbc » 25 Noi 2022, 19:08

tudor scrie:Dragă, VBC,

Mulțumesc pentru sinceritatea ta.
.
Așa cum spui tu că ai avut o abstinență bună și că te simțeai bine îți scriu că ai o motivație mai puternica să îți reintri în abstinență datvcu experiența unei recăderi scurte.
"Citesc printre rândurile tale" că îți păstrezi până acum controlul cu acea excepție .
Ști foarte bine și tu că mintea dependenta se joacă cu tine.
"De mâine" poate rămâne permanent.
Îți doresc să intri și sa rămâi în abstinență senină și continuă.

Multumesc!
Asa este mintea dependenta se joaca cu mine, alcoolul fiind foarte viclean sta la umbra mea in asteptare

Numai bine Tudor!

Imagine
Imagine
E pur si muove!

primavara
Boboc
Boboc
Gen: Nespecificat - Nespecificat

Răspunsul #1929 scris

Mesajde primavara » 26 Noi 2022, 08:56

Buna dimineata Tudor!🏃
Eu cred ca pe mine m-a ajutat mult in abstinenta faptul ca intotdeauna mi-a placut sa stau pe linga invingatori...De fapt daca stau bine si ma gandesc nu numai in ceea ce priveste abstinenta ...iar in trecut cand beam nu o faceam cu oricine...😉😂😂😂Mda, revenind la idee cam asta am facut mereu si parca se spune ca stand pe langa 5 oameni de succes tu vei al 6-lea si multe alte exemple si uite ca s-a potrivit si-n problema noastra...
Si ca sa facem si lectii citind pe aici despre sport(fac referire doar la mine) la capitolul asta eu excelez...🏃😉😂🏃🏊🏀🏋pt ca am invatat de mic ca vreau sa fiu primul in toate si din nefericire am aplicat si la alcool...😷🤕
Am si eu abonament la sala pt un an, merg la inot, merg cu bicicleta, alerg dupa cum am chef si dupa cum este vremea, in concluzie daca vreau sa fac ceva fac,fac daca nu, gasesc scuze si se potriveste perfect pt mine.
Am tot negociat cu managerul pretul si dupa 2-3 luni cand am vazut ca nu cedeaza mi-am spus ca nu are rost sa-mi tai nasul ca sa razbun pe fata pt ca cel care va pierde voi fi eu daca incetez sa mai merg la inot si gym si voi fi mult mai castigat mergand decat salvand acei bani pe care nu vreau sa-mi amintesc cu cat erau mai multi risipiti cand consumam alcool...
Acum dupa ce am scris asta, va doresc tuturor o zi abstinenta si senina si normal, merg la sala!😜🏊👍

https://www.youtube.com/watch?v=zKdxd718WXg

Vbc
Veteran
Veteran

Răspunsul #1930 scris

Mesajde Vbc » 26 Noi 2022, 09:16

Salut
In general e recomandat sa cochetam doar cu invingatori, pt dezvoltarea aptitudinilor ( de orice natura) :)
Acum stii cum e , nu e prost cel care cere.... nici cel care da :))) eu pe ideia asta merg, in anumite situatii , nu e valabila chiar peste tot,evident
Pana la urma va ceda cel cu care negociez, cu siguranta, l am simtit ... mai are nevoie de ceva creme ;))

Zi frumoasa sa avem!
E pur si muove!

Înapoi la “POVESTEA MEA”