021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Salut ,sint Tudor !

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3642
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Salut ,sint Tudor !

Mesaj de tudor »

Din cartea Pașii Transformării:
"... Nimeni nu poate deveni alcoolic doar pentru că îşi doreşte să se întâmple astfel. La fel, un alcoolic nu poate deveni abstinent prin forţa voinţei, indiferent dacă e a lui sau a altcuiva. Oricum, procesul de devenire a unui alcoolic nu e clar definit, iar modurile în care alcoolismul începe sunt la fel de variate ca şi alcoolicii înşişi. În mod obişnuit, pofta de a bea asociată alcoolismului cronic nu apare dintr-o dată, ci e precedată de o lungă perioadă de timp în care băutorul se bucură de efectele alcoolului asupra personalităţii lui sau ei. În acest timp, băutorul mai poate face încă anumite alegeri, chiar dacă acestea devin din ce în ce mai limitate, până când ademenirea spre alcoolismul activ devine prea puternică pentru a-i rezista. Compulsia iniţială de a bea se hrăneşte din personalitatea băutorului, precum o şoaptă din adâncul sufletului lui. La început, poate că nu o va auzi – cel puţin, nu foarte clar. Când şoapta devine o tiradă furioasă, nu mai rămâne nici o alegere de făcut. E dependent."

Imagine
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3642
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Salut ,sint Tudor !

Mesaj de tudor »

Bună dimineața, Tuturor!
Este luni!
"Pe vremuri " lunea era un calvar. După weekend-uri eram aproape întotdeauna"rupt" .
AZI sunt liber și sănătos. Lunea nu este chiar ziua pe care să o iubesc dar de departe nu mai mă tem de ea si să o urăsc cum faceam in consum.
Sunt recunoscător pentru că sunt în abstinență . Nu toți cei care au nevoie de ajutor au reușit să intre în abstinență continua.
De unul singur eu nu aș fi reușit.
Va doresc să aveți o zi și o săptămână frumoase!
"DOAR PENTRU AZI

1. Azi voi încerca să trăiesc doar în intervalul zilei prezente şi să nu mă frământ cu toate problemele vieţii mele deodată. Pot face în douăsprezece ore, ceva care, dacă aş simţi că trebuie făcut o viaţă întreagă m-ar îngrozi.
2. Azi voi fi fericit. Aceasta înseamnă să consider ca fiind adevărat ceea ce spunea Abraham Lincoln şi anume că “majoritatea oamenilor sunt atât de fericiţi cât se hotărăsc ei să fie”.
3. Azi mă voi adapta la ceea ce este şi nu voi încerca să adaptez totul la propriile mele dorinţe. Îmi voi lua “norocul” aşa cum vine el şi mă voi potrivi pe mine însumi lui.
4. Azi voi încerca să îmi dezvolt mintea. Voi studia, voi învăţa ceva util, nu îmi voi lăsa mintea să lenevească, voi citi ceva care cere efort, gândire şi concentrare.
5. Azi îmi voi exersa sufletul în trei moduri. Voi face cuiva un bine şi nu voi lăsa să se afle cine i l-a făcut – dar nu contează dacă cineva ştie totuşi. Voi face cel puţin două lucruri de care nu am chef – doar ca exerciţiu. Nu voi arăta nimănui că sufăr, chiar dacă cineva mă va răni – azi nu voi arăta aceasta.
6. Azi voi fi agreabil. Voi arăta cât pot de bine, mă voi îmbrăca aşa cum se cuvine, voi vorbi pe un ton potolit, mă voi purta curtenitor, nu voi critica nici un strop şi nu voi încerca să îndrept pe nimeni altul decât pe mine.
7. Azi voi avea un program. Poate că nu o să îl urmez punct cu punct, dar mi-l voi face. Mă voi salva în faţa a două molime: pripeala şi nehotărârea.
8. Azi voi căuta să fiu singur o jumătate de oră, să mă relaxez. În acest interval, cândva în cursul zilei, voi încerca să arunc o privire realistă asupra vieţii mele.
9. Azi nu îmi va fi frică. Mai ales, nu mă voi teme să savurez ceea ce este frumos şi să cred că ceea ce dau eu celorlalţi, voi primi la rândul meu."

Imagine
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Vbc
Veteran
Veteran
Mesaje: 1684
Membru din: 11 Sep 2019, 23:34

Re: Salut ,sint Tudor !

Mesaj de Vbc »

Buna dimineata !
O săptămână senina va doresc!
Nu am nevoie de noroc. Eu îmi fac propriul meu noroc...
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3642
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Salut ,sint Tudor !

Mesaj de tudor »

Bună dimineața, Tuturor!
Pare de necrezut dar abstinența mi -a adus ceea ce alcoolul îmi promisese.
Nu imediat și nici nu a fost ușor la început.
Nimic nu vine ușor în abstinență și nici fără efort!
O zi frumoasă și abstinența senină vă doresc !



Imagine
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
elsae85
Senior
Senior
Mesaje: 194
Membru din: 18 Dec 2016, 19:29

Re: Salut ,sint Tudor !

Mesaj de elsae85 »

Neața,

Ce tareee postare! :))))

O zi frumoasă!
Nu te opune forței adversarului. Cedează ca să învingi!
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3642
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Salut ,sint Tudor !

Mesaj de tudor »

Bună dimineața din nou!
Există o "bancă universală comună" de înțelepciune și experiența în abstinență . Alcoholicus Anonimus care funcționează că și comunitate din 1935
Eu de acolo "mă inspir "
"Nu te opune forței adversarului. Cedează ca să învingi!" sau :

Ne predăm, ca să învingem. La prima vedere, a te preda nu prea seamănă cu a învinge. Dar aşa funcţionează metoda AA. Abia am ajuns la fundul sacului, într-un anume aspect al vieţii noastre şi ne-am izbit de un zid de care nu mai putem trece; abia după ce am atins capătul disperării şi ne-am predat – abia atunci am putut realiza abstinenţa împlinită, care ne-a fost imposibilă întotdeauna înainte. Noi trebuie – şi de fapt aşa şi facem – să ne predăm, ca să învingem.

Imagine
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Avatar utilizator
And_y
Veteran
Veteran
Mesaje: 208
Membru din: 31 Aug 2017, 17:26

Re: Salut ,sint Tudor !

Mesaj de And_y »

Buna seara Tudor,
Eu sunt bine, sunt ocupat cu activitati specifice din gospodarie, dar si cu forumul pe care-l citesc zilnic. Ma regasesc in multe din situatile descrise aici.
O seara placuta tuturor!
Nimic nu e intamplator.
Vbc
Veteran
Veteran
Mesaje: 1684
Membru din: 11 Sep 2019, 23:34

Re: Salut ,sint Tudor !

Mesaj de Vbc »

O seara senina si frumoasa tuturor!

Nu te opune forței adversarului. Cedează ca să învingi! < 👍🏻
Nu am nevoie de noroc. Eu îmi fac propriul meu noroc...
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3642
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Salut ,sint Tudor !

Mesaj de tudor »

Bună dimineața, Tuturor!
Am ajuns sa beau alcool dând vina pe alții pentru slăbiciunea mea, pentru nerealizările mele.
Când am lăsat alcoolul și am început să lucrez la abstinența mea , la SCHIMBAREA MEA am văzut că eu eram în greșeală.
Da , nu curge lapte și miere in abstinența iar viața este uneori,grea, crudă dar și este uneori frumoasă dacă casc ochii bine și văd că făcuse poate trăi frumos fără băutură.
O zi frumoasă vă doresc!

De văzut:
https://youtu.be/XjeLmsNUvtQ
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3642
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Salut ,sint Tudor !

Mesaj de tudor »

Acest mesaj este că și competare la cele scrise de Elsa
:"Oricum ai băut, ia și mai bea, a aflat la câteva zile ce a băut). Ideea e că nu merge la AA, nu e abstinent senin, doar nu bea dar pare de multeori că bea pt că se comportă foarte dual. Asta am priceput-o cu timpul, că se comportă tot ca un alcoolic activ..."
”Betia uscată"
Această prezentare descrie fenomenul beţiei uscate, identificat la persoanele în recuperare, caracterizat prin diverse fluctuaţii în gândire, sentimente şi comportamente care afectează starea de bunăstare a individului. Scopul este de a-i ajuta pe pacienţi să conştientizeze şi de a le identifica aceste stări pe măsură ce ele apar, înainte ca acestea să producă haos în viaţa persoanei respective.

Avem ataşat un material despre stiluri de gândire deformată.

În abstinenţă există fluctuaţii, şocuri care dacă nu sunt abordate în grupul de tratament sau A. A. pot pune în pericol abstinenţa. Beţia uscată este o condiţie mult mai serioasă decât urcuşurile şi coborâşurile din viaţa de zi cu zi. Implică o stare mentală şi comportamentală care este otrăvitoare pentru bunăstarea alcoolicului.
Caracteristici evidente: cine trece prin beţia uscată este pentru un moment în afara lumii abstinenţei; starea mentală şi emoţională devine haotică.
Lipsa realismului se manifestă în diferite moduri:
Grandiozitate: exagerarea importanţei de sine.
Judecată greşită: judecăţi de valoare în termeni de bine sau rău.
Intoleranţa: este vorba de o confuzie a priorităţilor.
Impulsivitatea: ne-amânarea îndeplinirii dorinţelor personale.
Indecizia: exagerarea posibilităţilor negative într-o acţiune.

Aceste condiţii pot să ducă la următoarele:
a) Stării de dispoziţie schimbătoare care nu sunt legate de circumstanţele la care am încerca să le asociem. Alcoolicii vor să arate că lucrurile nu stau aşa cum ar crede alţii. Uneori este ceva mult mai adânc decât motivul dat. Un prieten spunea odată: "zahărul este prea dulce şi gogoaşa e prea rotundă". Poate să fie orice scuză.
b) Inabilitatea de a-ţi exprima liber emoţiile, în mod natural şi fără constrângere.
c) Introspecţia. Orice lucru sănătos este prea dificil sau imposibil pentru cel care este în beţia uscată. Se referă la analiza fiecărui gând sau dorinţă, care în schimb sunt legate de atitudinea pe care o araţi.
Imagine
Imagine
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Scrie răspuns