021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Salut ,sint Tudor !

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3642
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Salut ,sint Tudor !

Mesaj de tudor »

"terapie fac oridecateori ma intalnesc cu un alcoolic , aia e cea mai buna :)"


Și tu ai dreptate, Cătălin !
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3642
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Salut ,sint Tudor !

Mesaj de tudor »

Bună dimineața !

Din când în când recitesc pagini din aceasta carte : 'Alte motive pentru a zâmbi" Scrisă de Zig Ziglar Mă binedispune și mai mult. . Fiecare poveste din această carte se încheie cu o "morală"
Prima poveste mi-a reamintit că :Nu o vei lua niciodată înaintea altora dacă încerci să le-o plătești " :
Se pare că voi sta (măcar pe loc )
Apoi am dat peste : Unii oameni găsesc greșeli de parcă vor fi răsplătiți pentru asta. Alții văd binele în orice problema." Noroc că suntem atât de diferiți, altfel era o plictiseala.😄
De aceea îmi l place sa o recitesc . Are și o "precursoare" această carte . Titlul este bineînțeles ; Motive pentru a zâmbi"
O zi frumoasă și un weekend minunat să avem cu toții.
Imagine

Imagine

Imagine
Imagine
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3642
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Salut ,sint Tudor !

Mesaj de tudor »

Iluzia controlului
Imagine
Imagine
Eu așa simt că mi-am schimbat"mediul" schimbând modul de gândire.
Părerea mea !
Ultima oară modificat 23 Aug 2020, 08:24 de către tudor, modificat de 3 ori în total.
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3642
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Salut ,sint Tudor !

Mesaj de tudor »

Vizitator123$5 scrie:Buna TUDOR, eu chiar te-am facut sa rizi azi, nu???🤔😉🤣🤣🤣Ai vz ca si eu gasesc motive sa zimbesc, cel putin, din orice...!🙄🤷😂😂😂👍
Weekend minunat iti doresc cu drag!💗
Bună dimineața, Vizitator123$5!
Bună dimineața Tuturor!
Dacă ne-am lăsat de băut nu înseamnă că ne-am pierdut umorul.. Dimpotrivă.
Iată un banc creația AA.
"-Am fost la Alcoolicii Anonimi!
-Și ?
-Anonimi pe naiba i
Erau doar Prieteni de ai mei ! " 😄😄
Pentru că din când în când se mai aduce vorba despre psihologi. Copil neastâmpărat fiind eram tratat de părinți cu " primul psiholog" ieșit în cale. 😃😃😃
O duminica frumoasa îți doresc!
O duminica frumoasa să avem cu toții!
Imagine
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3642
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Salut ,sint Tudor !

Mesaj de tudor »

Vizitator12#45 scrie:patetic...sa crezi ca esti la acelas nivel cu cei cu carte..
o abstinenta senina in continuare
Nu că ar conta pentru mine părerea unuia care caută paiele din ochii altora dar am sa raspund la "provocarea ta" :
Așa o fii Cătălin, că prea o scri cu foc,
Ceea ce vezi tu la alții poate este ceea ce se află în sufletul tău.
Părerea mea!😃
Faptul că m-ai luat în vizor arată că în loc să îți rezolvi "problema ta " ai treba cu " afirmațiile mele". Ești "prizonierul" meu. 😅😅😅
De parcă aș avea eu nevoie de ...
Parcă ți-am scris că ești haios? Mai adaug ești și imatur emoțional..
Părerea mea!
Toate cele bune și absența continuă daca asta îți dorești..
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Avatar utilizator
And_y
Veteran
Veteran
Mesaje: 208
Membru din: 31 Aug 2017, 17:26

Re: Salut ,sint Tudor !

Mesaj de And_y »

Buna ziua Tudor,
Mie mi-a spus cineva, dupa ce m-am lasat de baut, ca am simtul umorului mai dezvoltat de cand nu mai beau. Eram genul contemplativ cand consumam alcool.
Nimic nu e intamplator.
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3642
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Salut ,sint Tudor !

Mesaj de tudor »

Salut, Andy !
Nu pot spune despre mine că aveam umor când eram în consum. Râdeam înainte să termin bancul de spus .Deveneam taciturn când "o luam pe ulei" ,mai ales când le vedeam fețele celor care mă însoțeau. Era și normal.
Când râdea zgomotos cineva mi se părea că râde la adresa mea.
.
Nici acum nu mă " aventurez " să spun bancuri în gașca dar râd cu dezinvoltura la ele.
Toate cele bune îți doresc!
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3642
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Salut ,sint Tudor !

Mesaj de tudor »

😅😅😅
Vizitator123$5 iar m-ai dat pe spate😎de ras😃😃😃😂
Imagine
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3642
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Salut ,sint Tudor !

Mesaj de tudor »

Vizitator123$5 scrie:Pai daca esti inteligent nu te superi si Catalin este, drept dovada, altii care nu sunt,m-au caftit la propriu pt. umorul meu in trecut....🤷😂😂😂😂😂😂🤷😂🤣
Vizitator123$5 te rog să te potolești cu poantele tale.
😂😄
Și nu mai fi egoistă . Și Cătălin are umor dubtil.. Îi place in compania noastră
Altfel de ce ar pune un emoticon? Nu că să râdem ?🙃
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Reni
Senior
Senior
Mesaje: 148
Membru din: 12 Mar 2016, 13:27

Re: Salut ,sint Tudor !

Mesaj de Reni »

Te salut, Tudor!

Nu stiu multe despre tine, doar ce imi apare in fata ochilor postat de tine in momentul in care mai intru cateodata pe forum sa citesc. Daca ai vazut inceputul topicului meu, ai aflat ce parere am despre cei 12 pasi. Este irelevant in contextul vietii tale ce cred eu, insa relevant in contextul urmator: desi suntem doua persoane cu opinii diferite despre cauzalitate si rezolvare a alcoolismului, apreciez foarte mult eforturile tale pe acest forum de a ajuta oamenii aflati in suferinta, pentru ca uneori numai si pentru faptul ca cineva raspunde cald intr-un moment disperat, fara sa faca minuni pe loc cu acel mesaj, inseamna enorm. Inseamna ca acel suflet ranit simte ca nu e singur, ba mai mult, primeste, chiar atunci cand are disperata nevoie, o infuzie salvatoare de empatie, compasiune si intelegere, minuni de care nu a avut parte in viata lui pentru ca altfel nu prea ar fi ajuns pe aceste pagini.

Este pentru prima oara cand fac o asemenea postare, dar abominatia de pe pagina anterioara, referitoare la studiile tale "mici" in comparatie cu ale celor cu asa-zisa scoala, nu trebuie trecuta cu vederea. Esti un om care face bine aici si pentru asta e obligatorie o asemenea interventie.

Te rog sa stergi din suflet si de pe retina acea mizerabila afirmatie si sa primesti din partea mea o imbratisare calda si o strangere de mana pentru tot ce faci tu, aici si in real, pentru oameni rataciti printre dureri. Nu ma intereseaza studiile tale, dar mana ta de ajutor nu poate fi intrecuta nici de doctorate, masterate, diplome sau alte "fineturi". Esti un om bun, deosebit si asta nu poate fi cuantificat in zorzoane intelectuale. Traim pe acest pamant sa facem bine, sa ajutam, sa nu distrugem inimi, minti, relatii, natura, planeta. Suntem particica importanta din acest univers magic si divin, iar viata trebuie sa ne fie o bucurie si o placere, nu un razboi permanent de orgolii, rautati, razbunari, jigniri.

Iti doresc pace in suflet si puterea sa ajuti in continuare asa cum vezi tu lucrurile din experienta ta, dar mai ales asa cum au altii nevoie sa ii ajuti.

Primeste respectul meu pentru influenta benefica pe care ai avut-o in viata altora. Si unul singur daca ai salvat din iad, sau daca a primit un fir de la tine de care s-a agatat si care l-a trimis apoi pe drumul cel bun, al vindecarii, te face un invingator, un om pozitiv, un om care lasa urme pe acest pamant.

Numai bine iti doresc, sa ai zambet in inima.
Scrie răspuns