021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Salut ,sint Tudor !

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3643
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Salut ,sint Tudor !

Mesaj de tudor »

Buna seara tuturor !

HRISTOS a inviat !

Dragilor .am citit ce ati scris despre ce simtiti acum in prima zi de PASTE,la unii dintre voi la primul PASTE in abstinenta si ma bucur pentru bucuria pe care o avetiin suflet si care se revarsa in familiile voastre si va urez ca sa simtiti si mai departe la fel.
Azi am zis ca nu vom pleca nicaieri in vizita si cum nu este pentru ce se pregateste ci pentru ce se nimereste, am fost sunati de cumetri ,nasii baietilor care ne-au invitat la ei .Alta data nu nici nu se punea problema sa vin "intreg "de acolo si bineinteles ca sotia era mai intunecata la fata decit vremea de acum .Pe drum sotia iradia de bucurie si de cit de bine s-a simtit si nu numai ea .Pot sa spun ca in ochii ei se citea fericirea .II multumesc lui Dumnezeu ca este sanatoasa si ca acum este de citiva ani de cind sit in abstinenta pace si liniste in sanul familiei noastre ceea ce va doresc sa aveti si voi .
Am admirat un cos cu oua de PASTE vopsite si pictate de nasa fiilor nostri si va invit sa il vedeti si voi.Imagine

Apoi am si ciocnit din ouale din cos (PROCO azi sintem cuminti ) !

Cu drag,
Tudor
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
lazarescu nicolae
Veteran
Veteran
Mesaje: 908
Membru din: 18 Sep 2011, 19:35
Zile de abstinență: 30,06,2015

Re: Salut ,sint Tudor !

Mesaj de lazarescu nicolae »

Este mare lucru sa iti vezi familia fericita,ps,pe canalul AXN este un film legat de alcoolism.
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3643
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Salut ,sint Tudor !

Mesaj de tudor »

Salut !, Nicule ! Salutare tuturor 1

Multumim pentru sugestia cu filmul dar poate ne spui cum se intituleaza si cind este .
Legat de fericirea in familie ea vine cu timpul si asta inseamna abstinenta si schimbarea ca mod de gandire si apoi se vor schimba si ceilalti iar daca nu nu ai decit sa ii accepti asa cum sint .
Iertarea

Ataşarea de ranchiuna provenită din jignirile noastre ne poate da un sentiment de siguranţă.
Credem că renunţarea la ea ne va face vulnerabili şi descoperiţi. Ne e teamă poate, că astfel vom părea slabi.
Dar simţindu-ne ofensaţi, ne privăm de fericire. Ne închidem într-o stare permanentă de atac sau apărare. Suntem ancoraţi în mizerie şi durere, lipsiţi de puterile spirituale. Odată ce dăm drumul supărării pentru jignirile primite, lumea ne eliberează de impedimentele care stau în calea fericirii. Iertarea ne permite să avansăm pe drumul nostru spiritual. Iertarea ne deschide mintea şi inima pentru un nou mod de a vedea oamenii, lumea şi pe noi înşine. Iertarea ne deschide pentru primirea îndrumării şi ajutorului Puterii noastre Superioare.
Dau drumul sentimentelor de ofensă şi ranchiună faţă de alţii.
Debarasarea de vechile obiceiuri

Pe măsură ce înaintăm în viaţă şi învăţăm noi moduri de a trăi, poate că trebuie să renunţăm la unele tipare vechi de gândire şi comportament. A da drumul la perspectiva familiară asupra lumii, poate fi înfricoşător. Familiaritatea ne dă iluzia siguranţei, chiar când ştim că în realitate este auto-distructiv.
Cu încredere în Puterea noastră Superioară, putem face efortul de a înlocui obiceiurile vechi cu altele noi, mai sănătoase. Este ca şi când ne-am muta într-un loc, unde condusul este pe partea stângă. La început este puţin ciudat, dar cu timpul ne obişnuim. A ne încăpăţâna să conducem în stilul vechi ar însemna numai necazuri şi ar duce la accidente serioase. Putem da drumul vechilor obiceiuri, şi lăsa Puterea Superioară să ne conducă spre o viaţă nouă.

Cu drag ,
Tudore
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
lazarescu nicolae
Veteran
Veteran
Mesaje: 908
Membru din: 18 Sep 2011, 19:35
Zile de abstinență: 30,06,2015

Re: Salut ,sint Tudor !

Mesaj de lazarescu nicolae »

Filmul deja s-a terminat.Erau niste intrebari bune;daca un bautor normal poate ajunge la alcoolism,sau daca alcoolismul poate fi si o boala genetica;de ce producatorii de alcool nu afiseaza pe eticheta riscurile la care se expun consumatorii.O familie careia i-a murit copilul din cauza abuzului de alcool a cistigat in prima faza a procesului 125 mil $,,,in America.Nu stiu cum se numeste filmul,am privit instantaneu la tv.Despre relatiile cu familia ce sa-ti spun,nu ma descurc prea bine,trebuie sa-mi refac intai relatia cu mine insu-mi si apoi cu familia,e destul de greu dar incerc sa cred ca se poate.Am sa ma pregatesc ptr o perioada lunga de refacere dar imi face placere sa cred ca se poate.Cu mult respect!
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3643
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Salut ,sint Tudor !

Mesaj de tudor »

Buna dimineata, tuturor !

Desi este marti ,incepe o noua saptamana de munca pe care vi-o doresc sa o aveti cu spor si cu bucurii!
Viata este frumoasa daca invat sa vad asta !Imagine
Fotografie facuta ieri ,o alta zi splendida din viata mea .
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3643
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Salut ,sint Tudor !

Mesaj de tudor »

Buna dimineata ! :D
UN MOD DE VIAĂ
...Si noi, la rândul nostru, căutam aceeasi scăpare cu disperarea celor care se îneacă. Ceea ce la început părea o simplă himeră, s-a transformat în mâna puternică a lui
Dumnezeu. Am primit o nouă viată sau, dacă vreti, un „mod de viată” cu adevărat eficient.
ALCOOLICII ANONIMI
În fiecare zi imi ridic moralul si mâinile în semn de multumire lui Dumnezeu pentru că mi-a
arătat „un mod de viată” care chiar are efect datorită programului AA si a forumului. Dar ce este, de fapt, acest „mod de viată” care „functionează cu adevărat”? În cazul meu, este o viata de care ma bucur si pe care mi- traiesc din plin, constiinta neclintită a existentei unui Dumnezeu care mă iubeste neconditionat si speranta că, în fiecare nouă zi, există un scop al existentei mele. Sunt într-adevăr binecuvântat de Dumnezeu si ii sint recunoscator pentru abstinenta mea si voua la fel va multumesc pentru abstinenta mea.
Viata îti aduce fericire doar dacă o trăiesti. Odată eliberat de defectele mele de caracter, fără de care pot fi mai usor de folos, în sinea mea pot să devin mai umil. După care am înteles că,ajutându-i pe altii fără a astepta ceva în schimb, as putea scăpa de obsesia asta vizavi de propria persoană(este mai usor sa ajuti decit sa fi ajutat), iar dacă înteleg ce înseamnă să fii umil, voi afla ce sunt pacea si smerenia iar ABSTINENTA imi va fi in continuare senina .


Sa aveti o zi in care sa va bucurati tot timpul ! :D
Cu drag ,

Tudor
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Avatar utilizator
admin
Administratorul site-ului
Mesaje: 1161
Membru din: 11 Noi 2009, 17:43
Contact:

Re: Salut ,sint Tudor !

Mesaj de admin »

Buna dimineata si o zi buna tudor !
ALIAT
office@aliatong.ro
021/9335 Alcoline
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3643
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Salut ,sint Tudor !

Mesaj de tudor »

Mulţumesc Admin!
La rândul meu şi vă urez să aveţi o zi bună .
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3643
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Salut ,sint Tudor !

Mesaj de tudor »

Imagine
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Avatar utilizator
Relus
Veteran
Veteran
Mesaje: 3802
Membru din: 27 Dec 2010, 12:17
Zile de abstinență: 27,12,2010
Ani de abstinență: 10 ani

Re: Salut ,sint Tudor !

Mesaj de Relus »

Te rog Tudorel daca ai nevoie de vreo reteta naturista sa ma suni,te vindec foarte repede,reteta ta cu telina este frectie la picior de lemn :lol: ,pune si putin morcov ,face bine la vedere :lol:
pupici(vb la telefon iti dau recomandari,ori se vindeca ori pica :lol: )
Scrie răspuns