021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Salut ,sint Tudor !

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3643
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Salut ,sint Tudor !

Mesaj de tudor »

Bună dimineața,Tuturor !
Este"liniște" pe forum!
Sper că sunteți cu toții bine!
Întreținerea abstinentei se face zilnic cu "ceva" creștere spirituală și relaționare cu cei aflați în recuperare.



Imagine
O zi frumoasă să avem cu toții !
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Vbc
Veteran
Veteran
Mesaje: 1685
Membru din: 11 Sep 2019, 23:34

Re: Salut ,sint Tudor !

Mesaj de Vbc »

O zi senina Tudor!
O zi senina tuturor!
Asa este alcoolismul este singura boala care încearcă sa te convingă ca nu o ai! :)
Nu am nevoie de noroc. Eu îmi fac propriul meu noroc...
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3643
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Salut ,sint Tudor !

Mesaj de tudor »

Usersters123 scrie::) Neata! Nu e chiar singura, aș mai adauga si bolile mintale;). O zi frumoasa!
Buna dimineața
Eu mă rezum la alcoolism:
pasul 2 "vorbește că
"Am admis că Putere Superioara nouă înșine să ne redea sănătatea mintală... " și că "...Sînt foarte puţini acei alcoolici care să aibă o cît de vagă idee despre cît sînt de iraţionali, sau care – văzînd cît sînt de iraţionali – să suporte acest adevăr. Unii se vor auto-intitula „băutori-problemă”, dar nu vor putea îndura sugestia că sînt foarte bolnavi mintal. Sînt ţinuţi în această ignoranţă şi de lumea care nu înţelege diferenţa dintre băutul normal şi alcoolism. „A fi normal” este „a fi în toate minţile”. Nici un alcoolic, ajuns la abstinenţă şi care îşi analizează comportarea destructivă – fie asupra mobilei din sufragerie, fie asupra fibrei sale morale – nu poate susţine că a fost „zdravăn la minte”.

Imagine
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
elsae85
Senior
Senior
Mesaje: 194
Membru din: 18 Dec 2016, 19:29

Re: Salut ,sint Tudor !

Mesaj de elsae85 »

Neața, Tudor!

Mi-a plăcut postarea ta. Sadică, dar adevărată. Și să nu uităm că alcoolismul nu e doar o boală mintală, ci mai ales o boală a sufletului, a emoțiilor destructive. Ce om întreg la cap vrea să își facă rău? Sau să facă rău ființelor pe care le iubește cel mai mult pe lume? Un alcoolic. Deci, nu un om întreg la cap, clar.

O zi senină tuturor!
Nu te opune forței adversarului. Cedează ca să învingi!
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3643
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Salut ,sint Tudor !

Mesaj de tudor »

elsae85 scrie:Neața, Tudor!

Mi-a plăcut postarea ta. Sadică, dar adevărată. Și să nu uităm că alcoolismul nu e doar o boală mintală, ci mai ales o boală a sufletului, a emoțiilor destructive. Ce om întreg la cap vrea să își facă rău? Sau să facă rău ființelor pe care le iubește cel mai mult pe lume? Un alcoolic. Deci, nu un om întreg la cap, clar.

O zi senină tuturor!
Mulțumesc pentru mesajul tau, Elsa!
Mă bucur pentru că "ești zilnic cu noi" !
Eu nu am băut la fără frecvență și recuperarea mea (nu este vindecare fiind o boală cronică)nu o fac la fără frecvență. Dependența de alcool este o boală cronică, fizică, psihică, a emoțiilor și spirituala , da, a sufletului.
Zilnic scriu, citesc sau pe particip la ședința AA pentru abstinența mea.
"...Din când în când, un băutor înrăit care reuşeşte să se abţină o vreme, afirmă: "Nu-mi lipseşte deloc băutura. Mă simt mai bine fără. Lucrez mai bine. Mă distrez mai bine.” Ca foşti băutori-problemă, zâmbim când auzim asemenea vorbe de duh. Ştim că omul respectiv este ca un băieţel care fluieră în întuneric, pentru a-şi face curaj. Se prosteşte singur. În sinea lui, ar da orice să poată bea câteva pahare de alcool fără consecinţele cunoscute. Le va bea nu peste mult timp, deoarece nu este fericit în abstinenţă; nu-şi poate imagina viaţa fără alcool. Şi, va veni o zi în care nu şi-o va putea imagina nici cu, nici fără alcool. Atunci, el va cunoaşte însingurarea, la o cotă pe care puţini oameni o ating; se află la marginea râpei, dorindu-şi să moară."
Am "fost acolo" !

Imagine
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3643
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Salut ,sint Tudor !

Mesaj de tudor »

Robia la alcool nu poate fi ceva vesel pentru că îți răpește autonomia celui dependent.
Eram disperat pentru că una îmi spuneam seara că a doua zi sa "o cumit" mai rău.
Imagine
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Vbc
Veteran
Veteran
Mesaje: 1685
Membru din: 11 Sep 2019, 23:34

Re: Salut ,sint Tudor !

Mesaj de Vbc »

Salut Tudor
"Mă simt mai bine fără. Lucrez mai bine. Mă distrez mai bine"
Stările astea cred ca sunt de evidențiat , de luat in calcul,ca exemplu pt un alt stil de viata, sănătos , cand esti in abstinenta,indiferent , si dc te mai gândești ca vei bea din cand in cand, și dacă nu te mai gândești, desi e greu,
Poate eu sunt " băiețelul din întuneric care fluiera" cert e ca trebuie sa am puterea și seninătatea sa depășesc acele momente cheie" fara bravada, evident
Visele din păcate sunt mai greu de depasit, chiar zilele trecute mi s a întâmplat sa visez din nou, ca eram la o masa , înconjurat de sticle goale, consumasem, și nu eram beat, e lesne de inteles, si clar ca e visul preferat al alcoolicului, cred ca este a 4a oara intr un an cand am același coșmar, poate cu timpul voi reuși sa depasesc aceste lucruri, odata cu creșterea in abstinenta si schimbarea a si mai multor obiceiuri.
Am avut și cosmaruri in care traiam beții din trecut cu intamplari care m au marcat foarte tare ....asta s a intamplat in primele 2 3 luni de abstinenta

P S , un lucru e sigur și la mine, nu am băut la fara frecventa, facultatea da, o urmez acolo, chiar acum în prezent:) fiind nevoit
Nu am nevoie de noroc. Eu îmi fac propriul meu noroc...
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3643
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Salut ,sint Tudor !

Mesaj de tudor »

Ce poate visa un dependent de alcool ?
Alcool, bineînțeles.
"Șanțul este făcut" pe creier.
Și eu am visat in abstinența că beau. In primele 6 luni de zile de abstinență am visat de două ori. M-am trezit speriat, transpirat dar apoi nu știam dacă să mă bucur sau supăra.
M-am bucurat că nu am băut.
Am mai visat pe la 4 ani, 7 ani de abstinență și... înainte să aniversez 10 ani de abstinență.
Ce îmi arată asta?
Că la nivel de subconștient "dușman îl adormit mai se scutură și ori că oricând se poate trezi.
„Daca intalnesti un alcoolic salvat, atunci intalnesti un erou. In el pandeste dusmanul adormit. Acest om ramane impovarat de slabiciunea sa si isi continua drumul printr-o lume in care se bea fara discernamant, o lume care nu il intelege si o societate care se crede indreptatita, in ignoranta ei, sa il priveasca de sus ca pe un om inferior fiindca indrazneste sa inoate impotriva fluviului de alcool. Sa stii insa: El este un om exceptional!”
FRIEDRICH VON BODELSCHWINGH„


[
Imagine
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3643
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Salut ,sint Tudor !

Mesaj de tudor »

Ce poate visa un dependent de alcool ?
Alcool, bineînțeles.
"Șanțul este făcut" pe creier.
Și eu am visat in abstinența că beau. In primele 6 luni de zile de abstinență am visat de două ori. M-am trezit speriat, transpirat dar apoi nu știam dacă să mă bucur sau supăra.
M-am bucurat că nu am băut.
Am mai visat pe la 4 ani, 7 ani de abstinență și... înainte să aniversez 10 ani de abstinență.
Ce îmi arată asta?
Că la nivel de subconștient "dușmanul adormit mai se scutură și ori că oricând se poate trezi.
„Daca intalnesti un alcoolic salvat, atunci intalnesti un erou. In el pandeste dusmanul adormit. Acest om ramane impovarat de slabiciunea sa si isi continua drumul printr-o lume in care se bea fara discernamant, o lume care nu il intelege si o societate care se crede indreptatita, in ignoranta ei, sa il priveasca de sus ca pe un om inferior fiindca indrazneste sa inoate impotriva fluviului de alcool. Sa stii insa: El este un om exceptional!”
FRIEDRICH VON BODELSCHWINGH„


[
Imagine
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3643
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Salut ,sint Tudor !

Mesaj de tudor »

Usersters123 scrie:Buna, Tudor! Un pic cam pe zona dark și pentru mine:). Hai sa va explic cum văd eu treburile acum. Nu pot intra în prea multe detalii, ar însemna să mă desconspir cu totul. Mai pun și poză la profil și aia e:). Acum ceva ani, în urma unui eveniment neplăcut, am renuntat la un lucru primordial în viața mea. Sunt mai bine de 10 ani de atunci, cu toate că renunțarea la el mi-a creat multe disconforturi, pe mai multe planuri. Toată lumea face asta în jurul meu, ca as fi vrut să mai pot și eu, cu siguranță da, dar m-am adaptat și fără. Am stiut ca e nociv pentru mine și data viitoare când îl voi face, pot muri. Asa ca am zis STOP și STOP a fost! Asa simt și acum, pentru a 2 a oara in viata mea!
https://www.facebook.com/15481698353288 ... 071809154/



Imagine
Se poate și fără poză la profil. Părerea mea.
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Scrie răspuns