021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Servicii de tratament ambulator si rezidential in Bucuresti si Suceava: http://www.clinica-aliat.ro

Centre gratuite ALIAT, de interventii scurte, AlcoInfo: Brasov-Spitalul Judetean, Bucuresti-Spitalul Pantelimon si Institutul Clinic Fundeni, Suceava - Spitalul Judetean. Detalii pe http://www.alcohelp.ro.

Pentru LEUL IN IARNA

Aici puteti povesti experientele personale.

Sunt autorul acestui subiect
Adorable
Veteran
Veteran
Zile de abstinență: 20,07,2011
Zile de abstinență:
Ani de abstinență: 2 ani
Gen: Nespecificat - Nespecificat

Pentru LEUL IN IARNA

Mesajde Adorable » 16 Iun 2011, 23:35

Te-am vazut aseara pe forum.De ce ai renuntat sa mai ne scri?uite si eu am avut recaderi dar totusi ma intorc de fiecare data aici si imi ajuta foarte mult si faptul ca scriu chiar daca asta nu e atit de des.Nu-ti pierde speranta.Te pup!

dudaev
Senior
Senior

Re: Pentru LEUL IN IARNA

Mesajde dudaev » 20 Iun 2011, 15:18

Buna ALEXA CUM ESTI BINE ? UITA CE A FOST SI IAO DE LANCEPUT ASA AM FACUT SI EU NUMAI DACA SINTEM PERSEVERNTI REUSIM CU STIMA FI TARE SI ASTEPT RASPUNS

Sunt autorul acestui subiect
Adorable
Veteran
Veteran
Zile de abstinență: 20,07,2011
Zile de abstinență:
Ani de abstinență: 2 ani

Mesajde Adorable » 20 Iun 2011, 22:22

Pai normal ca am luat-o de la inceput am si zis ca nu vreau sa renunt .De uitat insa nu trebui sa uit ci trebui sa-mi reamintesc mereu faptul ca sunt un om bolnav iar aceste recaderi trebui sa le tin minte si sa invat din ele.De data asta nu a fost atit de rau adica a durat o cam o luna in care pot numara pe degete cite beri am baut ocazional .Da mergeam inspre mai rau si m-am oprit.Pentru ca sunt constienta de alcoolismul meu si nu vreau sa-mi ruineze viata si familia.Astept cu nerabdare sa se deschida centrul ALIAT.Poate vi si tu.Ce zici?Cred ca si tu ai mare nevoie de ajutor caci vointa pentru noi vad ca ne cam lasa citeodata.Il admir pe asido foarte mult cum reuseste sa stea abstinent de atit timp.Dar si el lupta mult pe alte cai sa-si mentina abstinenta cum ar fi prin faptul ca ajuta pe altii ca noi si se implica in anumite chiestii.Plus are multa sustinere din partea familiei.Mi-asi fi dorit si eu asa ceva,probabil nu mi-ar fi fost atit de greu daca aveam un astfel de suport.Dar cind ai bautura zilnic in casa si sotul consuma ,mai vine si fratele meu citeodata si mai bea si el,cumnatul de asemenea,e mai greu sa faci fata.Dar o sa reusesc sunt sigura.Nu degeaba mi-a daruit Dumnezeu un miracol(pe fiul meu) dupa atitia ani.

dudaev
Senior
Senior

Mesajde dudaev » 21 Iun 2011, 18:32

Bravo ALEXA fi tare si gindeste unde nea adus alcolul cite am pierdut unde puteam sa fim CRED CA ALCOLUL NUMAI RAU NE FACE cel putin mie ma ruinat psihic fizic si mai ales financiar

asido1973
Veteran
Veteran
Zile de abstinență: 22,09,2009
Zile de abstinență:
Ani de abstinență: 10 ani

Mesajde asido1973 » 22 Iun 2011, 20:45

Buna dudaev . Asa este , alcoolul , strica mult , dar nu uita ca abstinenta , in timp va rezolva multe . Acum 2 ani , eram un om terminat si fizic ( aproape de ciroza ) , diabet , psihic , ( beeam intr-una ) , iar material ce sa ma zic ca pierdusem destul de mult , undeva la vreo 6 miliarde vechi . Dar , iata , ca acum , viata mea este alta . Sunt bine , sunt sanatos , si incet , incet , recuperez multe , atat fizic , psihic si material . Ce pot spune , ca de la un om terminat acum 2 ani , acum sunt din nou omul de baza in casa , si chiar ma descurc binisor . cred ca merita orice efort pentru a ramane in abstinenta , si gandeste-te in primul rand la tine . Cum esti acum , si cum esti atunci . gandeste-te apoi , si la cei din jurul tau . Eu cred ca ai destule motive , ca sa fii bine ! Succes !
Nu sunt complet inutil….cel putin servesc de exemplu negativ pentru altii.
Pentru alte intrebari sau discutii va stau la dispozitie la orice ora pe adresa de mail: [...]

tudor
Veteran
Veteran
Zile de abstinență: 14,04,2008
Zile de abstinență:
Ani de abstinență: 10 ani

Gen: Masculin - Masculin

PROMIUNILE UNEI VIETI IN ABSTINENTA

Mesajde tudor » 22 Iun 2011, 22:23

Salut VICTORE !

SE POATE MENTINE ABSTINENTA ! Nu esti singur cI ESTI SUSTINUT MORAL DE TOTI CARE ITI CITESC MESAJELE .Eu unul stii ca te-am si te sutin si iti sugerez sa ne scri in fiecare zi pentru ca acest lucru te ajut mault ,iti ridica moralul si iti creste optimismul ,insa un optism ,confirmat de certitudinea ca se poate iata aici pe forum sintem multi (Asido ,Relus ,Vanea ,Lumy , Ciresel ) si altii cu sutele pe care tu nu ii cunosti dar eu pot sa iti confirm ca au multi ani senini de ABSTINENTA !

PROMISIUNILE UNEI VIETI IN ABSTINENTA !

Dacă suntem serioşi şi meticuloşi în eforturile noastre, vom fi uimiţi de rezultate chiar înainte de a ajunge la jumătatea drumului.
Vom cunoaşte o nouă libertate şi o nouă fericire.
Nu vom regreta trecutul şi nu vom dori să zăvorâm uşa dinspre el.
Vom înţelege cuvântul seninătate şi vom cunoaşte pacea.
Nu contează cât de jos am ajuns; vom vedea cât de mult vor putea beneficia alţii de experienţa noastră.
Sentimentul de inutilitate şi auto-compătimire vor dispărea.
Vom lăsa de o parte interesele egoiste şi ne vom interesa mai mult de soarta semenilor.
Nu ne vom mai frământa cu gânduri legate de propria persoană.
Atitudinea faţă de viaţă şi unghiul din care o privim se vor schimba radical.
Teama de oameni şi insecuritatea financiară ne vor părăsi.
Intuiţia ne va dirija în situaţii care odinioară ne derutau.
Brusc, vom constata că Dumnezeu face pentru noi ceea ce noi nu am putea face pentru sine.

CLIC PE LINK viewtopic.php?f=4&t=960&p=3182#p3182
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine

Înapoi la “POVESTEA MEA”