021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Servicii de tratament ambulator si rezidential in Bucuresti si Suceava: http://www.clinica-aliat.ro

Centre gratuite ALIAT, de interventii scurte, AlcoInfo: Brasov-Spitalul Judetean, Bucuresti-Spitalul Pantelimon si Institutul Clinic Fundeni, Suceava - Spitalul Judetean. Detalii pe http://www.alcohelp.ro.

Buna

Aici puteti povesti experientele personale.

boboc
Veteran
Veteran
Gen: Nespecificat - Nespecificat

salut

Mesajde boboc » 25 Feb 2010, 20:11

Imi pare sincer, rau !
Poate aceasta sentinta e rezultatul faptului ca nu ti-ai invatat lectia de la prima abatere. Sper ca nu gresesc, spuneai ca este o recidiva, nu!?
Se spune ca suntem pe acest Pamant ca sa experimentam si sa invatam! Lectii! De viata.
Se pare ca la prima lovitura serioasa ( ca or fi fost si altele mai mititele,nu ?! ), cu capul de pragul de sus, nu ai luat aminte, si iata ca a trebuit sa te mai lovesti odata ca sa-ti inveti lectia si sa treci clasa. Iar tu, prin faptul ca te-ai TREZIT, in adevaratul sens al cuvantului, ai trecut-o. Altii nici in o mie de ani nu invata nimic. Se strecoara, si se tot strecoara pana va veni momentul in care vor trebui sa raspunda unor intrebari. Ale propriei constiinte, daca o au in final, sau ale unei Instante superioare, nimeni nu poate sti!
Astfel apropo de ce spuneai, eu nu inteleg cate justitii sunt in tara asta! Sotia unui cunoscut scriitor, dar si senator la vremea respectiva a omorat pe cineva si , daca nu ma insel nu a facut nici macar arest preventiv. Poate vorbesc prostii, ca nu ma pricep dar daca tin bine minte asa a fost in cazul respectiv, ca sa nu amintim de multe alte cazuri, cand stiu ca ma uitam ca prostul la TV si aflam ca ...nu stiu cine nu face puscarie ca e bolnav !!! IACA !!!
Da aia care au murit la Sighet, de exemplu, nu erau bolnavi?! De unde moda asta?
Sau, ma gandesc si eu ca omu' nu ar fi mai bine ca cei care sunt reabilitabili, sa ispaseasca altfel? Poate chiar prin munca in folosul comunitatii.
Ca de exemplu tu, ca tot iti place organizatia AA, sa devii moderator, sau cum s-o fi chemand, la o astfel de ,,celula,,! Ei , cred ca mai mare pedeapsa, dar si binecuvantare nu ti-ai putea dori, dar cred ca ai face-o cu placere.
Ce sa mai spunem, fac haz de necaz.
..........nici nu mai am cuvinte.
😢

Sunt autorul acestui subiect
asido1973
Veteran
Veteran
Zile de abstinență: 22,09,2009
Zile de abstinență:
Ani de abstinență: 10 ani

Re: Buna

Mesajde asido1973 » 25 Feb 2010, 20:30

si eu ma gandesc mult la asta , as fi preferat sa fac asta sa fac munca in folosul comunitatii , si mi se parea cea mai corecta pedeapsa ! Ma uitam si la judecatori , ieri , le spuneam ca am luptat cu boala asta , ca am facut lucruri mari, dar parca vorbeam la ziduri . Daca as fi bagat vreo 10 , 15 mii de euro in buzunarele lor , sa vezi ce cu inima ascultau , si ce "corect" judecau cauza . dar asta e .
Nu sunt complet inutil….cel putin servesc de exemplu negativ pentru altii.
Pentru alte intrebari sau discutii va stau la dispozitie la orice ora pe adresa de mail: alcohelpbraila@yahoo.com

tudor
Veteran
Veteran
Zile de abstinență: 14,04,2008
Zile de abstinență:

Gen: Masculin - Masculin

Mesajde tudor » 25 Feb 2010, 20:54

Imi pare rau ASIDO ! Acum este tirziu pentru regrete ! Sper sa fi tare ! Acum ai timp sa reflectezi cu adevarat asupra vietii tale ! DOMNUL sa fie cu tine si sa te ajute pe tine si familia ta sa treceti peste asta ! nu mai am cuvinte ! :(
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine

boboc
Veteran
Veteran

salut

Mesajde boboc » 25 Feb 2010, 20:57

Mda, nu stiu daca este comparabil, dar ma gandesc la un medic ce are in fata lui un pacient, si nu il vede pe EL, ci vede CAZUL!
Sunt convins ca si in justitie exista cazuri..si cazuri.. Portite se gasesc peste tot, ca de asta sunt facute legile si cartile de medicina. Dar probabil nu este rolul judecatorului (care este un fel de chirurg, taie in carne vie!) sa gaseasca aceste portite, daca sunt, ci ale avocatului (asistentului), care sta de vorba intr-adevar cu pacientul !
Eh! e tardiv sa facem speculatii...
Mai bine gandeste-te la acest timp care urmeaza!
Nu vreau sub nici-o forma sa fiu cinic, ti-am spus ca nici macar nu pot gandi prin ce treci, dar , daca poti, ia-o ca pe un fel de ...repaus pentru meditatie.
Gandeste-te cine esti, de ce ai venit aici, ca lectia ta este totodata o lectie pentru noi, cei cu care ti-ai impartasit gandurile,temerile si regretele in aceste luni, de cand esti pe forum. Asa adormit cum este el, totusi poate ajuta (forumul!).
Eu sper sa ai drept la internet, ca altfel : mortua est!
De asemenea, foloseste acest timp ca sa faci ceea ce nu ai avut timp, sau rabdare sa faci.
Gandeste-te! Este imposibil sa nu fie ceva ce ti-ai fi dorit , dar nu ai avut timp sau rabdare, sau disponibilitate sa faci. Mereu ai fost ocupat cu altceva, poate chiar si numai cu ... a supravietui!
Poate am scris si prostii, dar cred ca nu numai prostii. Daca te-am suparat cu ceva, ma iarta!
:|

asido1973
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde asido1973 » 25 Feb 2010, 21:16

las ca vedem noi . oricum sper sa fiti si voi bine , iar cand pot si o sa am cum , fiti siguri ca o sa va dau un semn !
Pentru alte intrebari sau discutii va stau la dispozitie la orice ora pe adresa de mail: alcohelpbraila@yahoo.com

tudor
Veteran
Veteran
Zile de abstinență: 14,04,2008
Zile de abstinență:

Gen: Masculin - Masculin

Mesajde tudor » 26 Feb 2010, 04:57

Imi pare rau ca poate am fost poate pentru tine prea insistent cu AA-ul ,insa sper sa faci rost de materiale despre alcolism si sa le studiezi ca sa te edifici asupra dependentei !In unele penitenciare se tin sedinte de AA si poate te duci la una din curiozitate !In programul de rcuperare se face referire si la defectele de caracter ce au dus la consumul abuziv de alcool si care atenuate sau eliminate pot duce la o viata linistita in care alcoolul sa nu te mai obsedeze !Lasa pe cineva sa mai dea semne de la tine din cind in cind. PREZENTA LA O ACTIVITATE SOCALA IN INCHISOARE coroborata cu disciplina personala poate reduce pedeapsa !
Mai scrie !
Rugăciunea de azi
"Mă rog pentru umilinţă, care este un cuvânt de perspectivă, o privire reală la ceea ce sunt cu adevărat, şi unde sunt în relaţie cu Dumnezeu şi ceilalţi oameni. Sunt recunoscător pentru umilinţă; este planta mea prin care cresc în curaj şi speranta ."
Ultima oară modificat 27 Feb 2010, 12:05 de către tudor, modificat 1 dată în total.
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine

steluta
Boboc
Boboc

Mesajde steluta » 26 Feb 2010, 10:07

Asido, imi pare rau petru sentinta, pentru pretul pe care trebuie sa il platesti. Dar , asa cum spunea si Boboc si Tudor, regretele sunt tardive. Si eu sunt de parere ca munca in folosul comunitatii plus obligatia de a urma o cura de dezalcoolizare era o pedeapsa mai potrivita. Ma refer la primul proces. Asa nu ai mai fi ajuns poate sa comiti a doua infractiune.Din pacate la al doilea proces s-a mai adaugat infractiunea de a conduce avand permisul anulat. Mentine-te puternic psihic si spiritual, 18 luni vor trece, cred ca vei putea fi eliberat mai repede ( pentru buna purtare cred). Dupa un timp vei fi reabilitat si din punct de vedere juridic. ne vom gandi si ne vom ruga pentru tine. Iar cand vei putea reveni, ne vei gasi aici, anonimi dar prieteni sinceri!
Dumnezeu sa fie cu tine si familia ta!
Steluta

larisa
Boboc
Boboc

Mesajde larisa » 26 Feb 2010, 13:15

Imi pare rau Asido pentru ce ti se intampla si o sa iti simt lipsa. Poate o sa reusesti sa mai intrii si sa ne spui cum o duci. Nimeni de aici nu iti poate da sfaturi pentru ca numai tu stii prin ce treci. Din cate stiu eu poti sa iesi si mult mai repede pentru buna purtare, incearca sa te implici acolo in cat mai multe activitati si sa iti dovedesti buna credinta. Cel putin aici ai reusit cu succes sa faci lucrul asta si sa iti faci prieteni. Capul sus. Te imbratisez cu drag.

asido1973
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde asido1973 » 26 Feb 2010, 13:48

da , asa este , am sa incerc sa ma implic si acolo in multe . Cand am intrat acum catva timp pe aici , era mai mereu liniste si pace , dar iata ca am reusit sa fac pe multi sa vorbeasca si vad ca a fost activitate . Va doresc numai bine si multa sanatate ! Eu astept , sa plec din clipa-n clipa , dar o sa fie bine , si mereu cand o sa pot , o sa va dau un semn . Asa sper si eu , intr-un an maxim sa scap , poate si mai devreme , voi face tot ce-mi sta in putinta . ma bucur ca pleccu mintea limpede , am peste 5 luni de abstinenta . Stiti ce e curios ??? Zilele astea am trecut prin clipe grele , si nu stiu cati ma intelegeti , dar nu mi-a trecut o clipa prin gand sau minte , sa beau !!! Motive as fi avut , dar multumesc lui Dumnezeu ca mi-a dat putere , si de ce nu si voi , ati fost un sprijin mare . Va multumesc ca existati , si Dumnezeu sa va binecuvinteze pe toti . Aveti grija de voi , si fiti de folos si altora , ca sunt multi care au nevoie .

Adorable
Veteran
Veteran
Zile de abstinență: 20,07,2011
Zile de abstinență:
Ani de abstinență: 2 ani

Mesajde Adorable » 26 Feb 2010, 20:10

Asido imi pare foarte rau sa aud ca ne parasesti ,sa-ti ajute D-zeu sa treci impreuna cu familia peste acest necaz si sa speri la o viata mai buna in abstinenta.Dusmanul(alcoolul) te-a adus aici si acum mai mult ca niciodata trebuie sa-ti creeze repulsie si ura.Stiu ca e multa amaraciune in sufletul tau acuma dar fi tare si gindeste pozitiv ,nu te lasa doborit.Eu iti multumesc mult pentru toate sfaturile pe care mi le-ai dat si care m-au intarit in lupta mea cu alcoolul.Iti doresc tot binele din lume si multa putere iar pe noi ne vei gasi tot aici.Asteptam vesti de la tine oricind poti,poate chiar si sotia ta sa intre pe forum si sa ne dea din cind in cind cite o veste despre tine.D-zeu sa fie cu tine in fiecare clipa !

Înapoi la “POVESTEA MEA”