021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Buna

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
asido1973
Veteran
Veteran
Mesaje: 5494
Membru din: 10 Dec 2009, 20:45
Zile de abstinență: 22,09,2009
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Braila
Contact:

Re: Buna

Mesaj de asido1973 »

https://www.facebook.com/video.php?v=95 ... 77&fref=nf , o zi minunata va doresc! :zambetoi:

Hai Moldovenilor in abstinenta! :lol: :lol: :lol:
Nu sunt complet inutil….cel putin servesc de exemplu negativ pentru altii.
Pentru alte intrebari sau discutii va stau la dispozitie la orice ora pe adresa de mail: [...]
Avatar utilizator
Jorj_76
Veteran
Veteran
Mesaje: 333
Membru din: 18 Ian 2014, 10:32
Zile de abstinență: 17,01,2014

Re: Buna

Mesaj de Jorj_76 »

Mișto tare interpretarea frate Asido! :jos-palaria:

Cât despre moldoveni, știi cum se zice: sârmă uăăăăăi!!!!! :ras: :ras: :ras:
asido1973
Veteran
Veteran
Mesaje: 5494
Membru din: 10 Dec 2009, 20:45
Zile de abstinență: 22,09,2009
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Braila
Contact:

Re: Buna

Mesaj de asido1973 »

Sarma, nesarma , dar eu stiu ca mai nou se numesc bigudiuri :ras: :ras: :ras:

Important ca moldovenii cand beau, beau dar si cand intra in abstinenta e baieti seriosi :ras:
In alta ordine de idei e sambata, astept sa se trezeasca fetita mica ca sa o duc la pregatire pentru olimpiada de logica. Chiar daca e trecut bine de dimineata in casa inca e liniste si se doarme. Abia am dat cateii un pic afara , pisicile nu am reusit. Pentru ca suntem "gospodari"avem 2 catei, 2 pisici.
Va fi un weekwnd minunat pentru ca asa imi place sa-l traiesc. Ma voi bucura alaturi de cei dragi si vom face lucruri minunate impreuna, de ce? Pentru ca nu mai beau!!!
Nu sunt complet inutil….cel putin servesc de exemplu negativ pentru altii.
Pentru alte intrebari sau discutii va stau la dispozitie la orice ora pe adresa de mail: [...]
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Buna

Mesaj de styx »

O sambata frumoasa alaturi de cei dragi! :hug:
Bafta la olimpiada! :hug:
Stii de ce stau de paza militarii la gardurile unitatilor? Ca sa nu intre logica in armata! :ras: :ras: :ras:
Cu respect, Styx!
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
Avatar utilizator
Jorj_76
Veteran
Veteran
Mesaje: 333
Membru din: 18 Ian 2014, 10:32
Zile de abstinență: 17,01,2014

Re: Buna

Mesaj de Jorj_76 »

Apăi dacă-i despre logică nu mă pot abține:

Cică un milițian nu știa ce-i aia logică. Auzise cuvântul și era curios. Se prezintă la tov comandat și întreaba:
-Să trăiți! Tov. Comandant, mă scuzați că vă deranjez. Am o nelmurire! Nu știu ce e logica tov. Comandant și nu vreau să rămân prost !
-Băi... Cum să-ți explic io ca să pricep?!? Deci fii antenă: Ai acvariu acasă?
-Am, să trăiți!
-Dacă ai acvariu, înseamnă că-ți plac peștii!
-Îmi plac!
-Dacă-ți plac peștii îți place natura!
-Îmi place!
-Dacă-ți place natura, înseamnă că îți place ce e frumos!
-Îmi place, să trăiți!
-Dacă îți place frumosul, înseamnă că îți plac femeile, că doar și ele-s frumoase!
-Îmi plac! Cum să nu-mi placă tov Comandant!
-Păi dacă-ți plac femeile, înseamnă că nu ești homosexual!
-Nu sunt tov Comandant, cum o sa fiu homosexual, ce vorbă-i asta?!?
-Băăăi, asta-i logica: pleci de la o idee și ajungi la alta pe linie deductivă, întelegi? Logic, cum ar veni!
-Am înțeles, să trăiți!
Și pleaca milițianul să se dea mare. Prinde un coleg și-l ia la întrebări.
-Ia ascultă băi, tu știi ce-i aia Logica??
-Nu știu!
-Fii antenă: Ai acvariu acasă?
-Nu am!
-E clar, ești homosexual !!!!!!!


:jos-palaria:
Week-end plăcut tuturor!!!

p.s. E târziu să mai zic bafta la Olimpiadă fetiței tale, dar poți să-i relatezi bancul macar :zambetoi:
Avatar utilizator
lupica
Veteran
Veteran
Mesaje: 4409
Membru din: 04 Ian 2011, 14:18
Zile de abstinență: 18,10,2014
Ani de abstinență: 6 ani
Contact:

Re: Buna

Mesaj de lupica »

...da ,o voce deosebita.Multumesc pentru videoclip.
:salutare:
"capituleaza ca sa invingi"
lupusor_[...]

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."
Gladiator73
Veteran
Veteran
Mesaje: 1735
Membru din: 07 Noi 2011, 21:14

Re: Buna

Mesaj de Gladiator73 »

Mersi pentru banc Jorj!Am ras de dimineata citind despre logica tovarasului militian.Sa ai o zi buna!
asido1973
Veteran
Veteran
Mesaje: 5494
Membru din: 10 Dec 2009, 20:45
Zile de abstinență: 22,09,2009
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Braila
Contact:

Re: Buna

Mesaj de asido1973 »

Sunt la fel ca multi altii un alcoolic dependent ! ma lupt de 2 ani cu alcoolul , am fost internat de 2 ori , am incercat sa beau controlat , dar tot degeba , ma amageam pur si simplu si ajungeam mai rau ! Acumam incercat alta metoda . Cu un suport puternic familial si cu vointa , astazi cand va scriu am 107 zile de abstinenta totala ! esta cea mai lunga perioada si cea mai frumoasa de cand am devenit un alcoolic abstinent . Nu am luat nici un tratament pana acum si nici nu am participat la alte intalniri . Imi doresc la mai multe zile , saptamani , luni si de ce nu , ani de abstinenta ! Familia mea , are nevoie de mine !Nu vor de la mine decat atat : un sot si un tata . Doar atat imi cer ! Oare , e mult ? oare nu merita efortul ? Ba da !Da este prima incercare, in care am reusit sa reusesc sa nu mai beau atata timp ! Am avut prima data probleme mari din cauza alcoolului in mai 2008 , atubci am fost prima data internat , pentru prima data am aflat ce e un sevraj si am luat contactul cu un spital de psihiatrie . De atunci , am tot incercat sa fac ceva , dar la maxim 2 luni ajungeam iar la sevraj . In total pana in septembrie 2009 , am trecut prin vreo 8 sevraje , 2 prin spital si restul acasa . In toata aceasta perioada , dupa ce trecea sevrajul , stateam fara sa beau vreo luna maxim , apoi ce incercam in mintea mea sa beau controlat cica ... dar ce control !!!??? ca totul se sfarsea si mai rau . Au inceput sa se strice relatiile cu sotia si copii , relatiile de afaceri si multe altele . Asa am ajuns ca pe 22 sep.2009 , sa iau hotararea sa nu mai beau deloc , nici un miros , nici o gustare si mai ales nici un baut controlat . Pentru mine personal ,bautl controlat , este o mare tampenie . Am realizat ca am o boala , si stiu ca v-a trebui sa ma lupt cu ea , ca sunt un alcoolic , dar vreau sa devin din alcoolic dependent , un alcoolic abstinent si sa raman asa ! Partea buna e , ca nu mi-am pierdut familia ! a ramas langa mine , am pierdut in afaceri cam vreo 6 miliarde vechi , dar familia a ramas langa mine si ma sustine enorm. Am 2 fetite , una de 11 si una de 10 ani !Ce e important , ca ma simt acum foarte bine , ca problema banilor pierduti , acum gandesc ca eu i-am pierdut , dar tot eu i-am facut ! Asa ca daca voi fi bine , adica voi ramane un alcoolic abstinent , am sansa sa fac mult mai mult de-atat . Apo ce e cel mai important , ca atat sotia cat si copii , isi doresc sa fiu doar eu , cel dinainte , atat !Buna ! va scriu din nou , vad ca merge bine . trec zilele fara sa beau , chiar daca problemele au ramas aceleasi , nu ma mai sperie si este bine ca rezist fara sa beau ! Vreau sa va spun un lucru , ca daca ai pe cineva care e langa tine si intelege situatia , si intr-adevar te ajuta , este foarte usor . De cand am hotarat sa nu mai beau deloc , adica 22 sep.2009 , vreau sa va zic ca nici sotia mea , care nu are nici o problema cu alcoolul , nu a mai consumat absolut deloc , sau cel putin in fata mea , si nu am mirosit-o ! cu atat mai mult , de atunci in casa , nu mai exista nici un strop de alcool , ceea ce am ajuns la concluzia ca pentru un alcoolic dependent ,care vrea sa devina abstinent , e o idee foarte buna pentru inceput ! Elimini din start o mare situatie de risc ! Conteaza mult vointa noastra , iar daca ai si un ajtor , itiva fisi mai usor . La mai multe zile de abstinenta , "colegi " dragi ! Uite asa au trecut si la mine 115 zile , fara nici un strop de bautura !
Imi aduc aminte cu drag de acele vremuri . Aveam doar 3,4 luni de abstinenta! :zambetoi:
Nu sunt complet inutil….cel putin servesc de exemplu negativ pentru altii.
Pentru alte intrebari sau discutii va stau la dispozitie la orice ora pe adresa de mail: [...]
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Buna

Mesaj de styx »

Salutare ... acum rad singur ca prostu' dupa ce am vorbit in privat. Dar tot spun ce am de spus chiar daca suna a pupincurism, nu esti util aici pe forum, esti extraordinar de util si daca ai veni si mai des ar fi mult mai bine pentru cei mai noi veniti si nu numai. Eu unul iti multumesc pentru ca esti!

P.S. Si iti multumesc si pentru ca ai vorbit cu admin :jos-palaria: sa remedieze problema cu forumul.
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
asido1973
Veteran
Veteran
Mesaje: 5494
Membru din: 10 Dec 2009, 20:45
Zile de abstinență: 22,09,2009
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Braila
Contact:

Re: Buna

Mesaj de asido1973 »

Nu sunt complet inutil….cel putin servesc de exemplu negativ pentru altii.
Pentru alte intrebari sau discutii va stau la dispozitie la orice ora pe adresa de mail: [...]
Scrie răspuns