021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Buna

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
asido1973
Veteran
Veteran
Mesaje: 5494
Membru din: 10 Dec 2009, 20:45
Zile de abstinență: 22,09,2009
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Braila
Contact:

Re: Buna

Mesaj de asido1973 »

Astazi o zi mai incarcata si mai dificila. Ca fiecare stim ca atunci cand am incetat bautul am ramas in aceeasi lume cu probleme, bucurii .
Dupa-amiaza am avut cateva probleme si a fost prima data in anii de abstinenta cand mi-a venit acel gand nebun in minte si am zis.Acum as bea sa uit de tot si toate !!!
Mi-am dorit acea stare , mi-am dorit si parca am simtit pana in maduva oaselor setea dupa o gura de alcool, macar o gura.
Imediat s-au aprins toate beculetele , ca asa-i abstinenta asta nu vine cu un beculet ,doua ci cu multe. Aloooo, asido, da cine te crezi tu? Ia stai baiatule un pic si te linisteste si vezi ca noi nu ne-am aprins degeaba. Normal ca datorita anilor frumosi de abstinenta in cateva secunde am avut imediat ce sa pun in balanta si lucrurile in cateva secunde au intrat pe fagasul normal. A fost o situatie de criza , o situatie in care pana la o sticla de alcool aveam de facut 10 pasi. Am plecat hotarat din masina spre magazin ca sa cumpar o sticla de apa :zambet:
Astazi a fost o situatie critica dar in acelasi timp multumesc lui Dumnezeu ca mi-a scos in cale acest forum, prieteni si Aliat.
Cine spunea ca daca trece un an, doi va fi mai usor??? :ras:
Nu este asa, toata viata suntem la o gura de dezastru , deja paharul pentru unul ca mine e sfarsitul. Mai bine nu !
Va doresc o seara minunata!
Ultima oară modificat 02 Feb 2015, 21:50 de către asido1973, modificat 1 dată în total.
Nu sunt complet inutil….cel putin servesc de exemplu negativ pentru altii.
Pentru alte intrebari sau discutii va stau la dispozitie la orice ora pe adresa de mail: [...]
daria
Veteran
Veteran
Mesaje: 510
Membru din: 20 Dec 2010, 14:00

Re: Buna

Mesaj de daria »

Ce ciudat! Citind cele scrise de tine.... Mi a spus același lucru cineva cu cativa ani de abstinenta ,chiar ieri pe sms
Motivele nu contează, insa gândurile sunt aceleasi Este atât de descurajant la o prima vedere, dar in profunzimea lor sunt de real folos tuturor Sunt umane, reale si pot produce adevărate tragedii in sufletele noastre Sau pot fi adevărate succese in abstinenta
Eu îți Multumesc ca ai umanizat ceva poate abstract, poate demodat, poate prea utopic Si ma refer aici la acea abstinenta senina
Te imbratisez cu drag
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Buna

Mesaj de styx »

Asido! :hug: iti multumesc ca ai impartasit si cu noi trairile tale vis a vis de pofta de "o inghititura" ...slava Domnului ca ai gestionat situatia cu intelepciune. Sa ne tina Dumnezeu beculetele aprinse la toti!
O seara buna omule! :jos-palaria:
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
staval
Veteran
Veteran
Mesaje: 1153
Membru din: 16 Ian 2011, 22:06

Re: Buna

Mesaj de staval »

Asido, sa te tina Dumnezeu asa, treaz, atent , intelept! Multumim ca ne-ai impartasit experienta ta, sper sa ai o abstinenta senina 100 de ani!
colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Mesaje: 2344
Membru din: 11 Iul 2011, 11:23
Zile de abstinență: 25,06,2012
Ani de abstinență: 1 an

Re: Buna

Mesaj de colica zis alcoolica »

Multumesc Asido pentru ce ne-ai scris , impartasit si asa este , suntem cu totii la distanta de un brat de primul pahar .
Doamne ajuta frate , o zi buna iti doresc !
:ingeras:
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "
Avatar utilizator
alexandra77
Veteran
Veteran
Mesaje: 304
Membru din: 16 Aug 2014, 20:36
Zile de abstinență: 30.09.2015
Ani de abstinență: 1 an

Re: Buna

Mesaj de alexandra77 »

:hug:
Alex-codep
Veteran
Veteran
Mesaje: 595
Membru din: 10 Noi 2014, 21:33

Re: Buna

Mesaj de Alex-codep »

Cand sunt tentata sa fac un lucru care stiu ca nu e bine, nu ma iau pe mine drept unitate de masura, pentru ca stiu ca exista sanse foarte mari sa ma pacalesc.Ma gandesc ca acel lucru nu mi-l fac mie, ci copilului meu.Si ma dezmeticesc imediat.Poate functioneaza si in cazul vostru, cand apar gandurile viclene ale bolii.Adica, daca bei tu, e ca si cum i-ai da copilului tau sa bea.Fortat.Sa iti dea Dumnezeu puterea sa treci peste si sa ramai mai departe unul din punctele de referinta ale forumului acesta.

"Doamne, dă-mi seninătate... Să accept ceea ce nu pot schimba, Curaj să schimb ceea ce pot... Și înțelepciune să le deosebesc! Fie voia Ta și nu a mea!"


"Adictia reprezinta o obisnuinta devenita inconstienta."
Avatar utilizator
freedom
Veteran
Veteran
Mesaje: 2923
Membru din: 26 Ian 2012, 08:46
Ani de abstinență: 4 ani

Re: Buna

Mesaj de freedom »

asido1973 scrie: Cine spunea ca daca trece un an, doi va fi mai usor??? :ras:
Nu este asa, toata viata suntem la o gura de dezastru , deja paharul pentru unul ca mine e sfarsitul. Mai bine nu !
Te felicit pentru felul in care ai gestionat situatia si e clar ca asta e si efectul felului in care traiesti zi de zi si a faptului ca nu uiti de tine si te ingrijesti.
Si eu am avut recent un moment in care din nu stiu ce motiv am remarcat o sticla care sta la mine acasa in asteptarea musafirilor si pe care n-o observ in mod obisnuit, insa intr-o zi, brusc am vazut-o si am simtit foarte viu aroma, dorinta, senzatia. Evident ca nu i-am dat curs, dar nici n-am lasat lucrurile de-a-mprastia si am stat un pic si m-am gandit la mine in raport cu factorul HALT si mi-am dat seama unde am intins hamul, de era sa se c... calul :lol: , cum se zice pe la noi.

No bravo, Asidoche, da-i drumul mai departe !
:hug: Free
“Creand lumea perfecta in inima noastra,
putem sa o vedem luand forma si in exterior.”
ilyuta
Veteran
Veteran
Mesaje: 2390
Membru din: 17 Mar 2014, 03:20

Re: Buna

Mesaj de ilyuta »

Multumesc si eu pentru ca ai impartasit cu noi Asido,ceea ce ai simtit si inca odata alcoolul ne arata cit de parsiv, viclean si periculos este si ne asteapta cu rabdare la cotitura. :ranjet: Felicitari pentru gestionarea situatiei si am avut si eu un astfel de moment in decembrie, cind pentru o fractiune de secunda mi-a trecut acest gind prin cap, tot datorita unei suparari majore(am crezut eu :ranjet: ) care ulterior s-a dovedit a nu fi. :zambetoi: Din fericire, la fel ca tine mi-am scuturat mintea si spre norocul meu, eu am ramas in minte doar cu starile de rau de la alcool si nicidecum cu stari de bucurie si am sunat si citiva prieteni dragi sa le povestesc cit de usor este sa recazi daca nu stii cum sa te descurci in astfel de situatii. :surprins:
Ii multumesc lui Dumnezeu si voua, pentru abstinenta mea, si-ti doresc toate cele bune!! :jos-palaria:
Nume anterior: ilyuta
Gladiator73
Veteran
Veteran
Mesaje: 1735
Membru din: 07 Noi 2011, 21:14

Re: Buna

Mesaj de Gladiator73 »

Salut Asido!E bine ca ne-ai impartasit aceasta experienta din care cu totii avem mult de invatat.Faptul ca vocea alcoolicului din noi tace nu inseamna ca a murit.Nici vorba.Indiferent de numarul anilor de abstinenta suntem la egala distanta de pahar si,vorba ta,doar anii de lucru cu noi insine si toate ancorele construite intre timp(prietenii alcoolici,forumul,Aliat ,grupurile AA etc)ne mai pot salva(cu ajutorul lui Dumnezeu).
Sunt foarte bucuros ca ai trecut peste acest moment cu bine si iti doresc in continuare abstinenta senina si realizari mari pe toate planurile!
Scrie răspuns