021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Aplicatia mobila Alcohelp poate fi descarcata acum din App Store si Play Store.

Servicii de tratament ambulator si rezidential in Bucuresti, Suceava, Brasov, Constanta: http://www.clinica-aliat.ro

Centre gratuite ALIAT, de interventii scurte, AlcoInfo: Brasov-Spitalul Judetean, Bucuresti-Spitalul Pantelimon si Institutul Clinic Fundeni, Campulung Moldovenesc - Spitalul Municipal, Suceava - Spitalul Judetean. Detalii pe http://www.alcohelp.ro.

INFORMATII / INTREBARI / DIVERSE :: Tema de licenta: manifestari orale in etilismul cronic

Aici vom posta anunturi si informatii din partea ALIAT/Alcohelp si ne puteti pune intrebari.

Sunt autorul acestui subiect
ioannass
Boboc
Boboc
Gen: Nespecificat - Nespecificat

Tema de licenta: manifestari orale in etilismul cronic

Mesajde ioannass » 21 Ian 2013, 12:37

Buna ziua, sunt studenta in anul 6 la facultatea de medicina dentara si mi-am ales ca tema de licenta manifestarile orale in etilismul cronic. Am lucrat intr-un cabinet de stomatologie si am observat cu regret cum sunt tratati pacientii afectati de aceasta boala. As dori sa ma documentez mai mult pe aceasta tema, sa aflu mai multe informatii despre patologia orala a acestor pacienti ca sa le pot fi de ajutor cand imi voi deschide propriul cabinet.
Multumesc,
Ioana

Joy
Veteran
Veteran

Re: Tema de licenta: manifestari orale in etilismul cronic

Mesajde Joy » 22 Ian 2013, 06:44

Buna Ioana, primul raspuns care mi-a venit in minte, a fost ca si manifestare orala, alcolicii vorbesc urit sau prea mult. :lol:
Mda, ca sa vorbesc numai in dreptul meu, ca o manifestare orala a bolii alcoolism de care sufar, in ceea ce priveste dantura mea, cred ca in primul rind este foarte important factorul genetic.In al doilea rind, eu mi-am distrus emailul dintilor si mi-am facut carii multe deoarece imi provocam voma ca sa pot bea in continuare si bineinteles ca dintii mi-au fost afectati datorita acestor manevre.Mai cred ca si fara asta, alcoolul actioneaza direct asupra danturii datorita substantelor chimice pe care il contine.
Mult succes la lucrare si in viitoarea cariera!
ilie
''Viața este suma opțiunilor noastre'' Albert Camus

Sunt autorul acestui subiect
ioannass
Boboc
Boboc

Mesajde ioannass » 24 Ian 2013, 13:29

Multumesc foarte mult, pana acum nu stiam decat de traumatisme cranio-faciale datorate accidentelor prin precipitare sau pierderea echilibrului, afectiuni parodontale prin depunerea de tartru sau boala carioasa survenita ca urmare a lipsei de interes asupra propriei persoane. Asadar, mi-ati dat o noua pista de cercetare cu voma provocata. Am un lot de studiu pe un grup de pacienti internati la spitalul Socola dar nu stiu cum sa-i abordez. Ce intrebari as putea sa le adresez ca sa fac o anamneza completa fara sa le cauzez vreun discomfort? Orice informatie in acest sens e de un real folos.Cu recunostinta, Ioana

freedom
Veteran
Veteran

Mesajde freedom » 11 Iun 2013, 23:06

nu stiu daca mai e de interes subiectul, dar pe langa afectiunile dentare,
cred ca ar fi de interes si cele linguale, sau ale mucoasei orale.
“Creand lumea perfecta in inima noastra,
putem sa o vedem luand forma si in exterior.”

Înapoi la “INFORMATII / INTREBARI / DIVERSE”