021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

POVESTEA UNUI OM RECUPERAT !

Aici puteti povesti reusitele voastre.
Avatar utilizator
admin
Administratorul site-ului
Mesaje: 1161
Membru din: 11 Noi 2009, 17:43
Contact:

Re: POVESTEA UNUI OM RECUPERAT !

Mesaj de admin »

Buna Dan. Sper ca te-ai informat suficient cu privire la acest medicament si ca iti este prescris de un medic. Antalcoolul se utilizeaza abia dupa o perioada de timp in care nu s-a mai consumat deloc alcool. Are ca efect inducerea unei reactii rapide si neplacute la persoanele care au consumat alcool chiar in cantitati foarte mici. Rolul sau pe termen lung este de a induce o stare de aversiune fata de alcool prin aceasta teama la reactia alcool-disulfiram.
Iti tinem pumnii si iti uram multa sanatate.
Cu respect,
Admin
ALIAT
office@aliatong.ro
021/9335 Alcoline
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3642
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: POVESTEA UNUI OM RECUPERAT !

Mesaj de tudor »

tudor scrie:Salut PRIETENI !

SI AZI SINT FERICIT !


VIATA ESTE O CALATORIE ,NU O DESTINATIE .Hai sa ne bucuram impreuna de ea !
Sint Tudor sint alcoolic !

O persoana ( de exemplu :tu ) care are curiozitatea sa afle si parerea altor persoane inseamna ca-i pasa de propria sa persoana si asta denota ca este o persoana inteligenta si asta-i da sansa sa ACCEPTE ESTE BOLNAVA si ca abtinerea de la consuma orice substanta ce creaza dependenta ii da sansa sa se recupereze!
ACCEPTAREA A FOST SI ESTE BAZA RECUPERARII MELE DIN ALCOLISM.Am acceptat ca sint bolnav si ca singura metoda de de a ma recupera este ABSTINENTA TOTALA !


I
Scriu aceasta poveste cu speranta ca si alti oameni sa poata invata din greselile trecutului meu .Am baut prima data peste masura in liceu .mi-am zis ca a fost un accident! Accident ce s-a repetat de mai multe ori in armata.In anii ce au urmat exagerarile mele la consumul de alcool se limitau la petreceri ocazionale !La 26 de ani am baut prima data la servici,singura grija era sa nu ne vada seful .Am schimbat serviciul am schimbat si prietenii de pahar si nu a durat mult pina am inceput sa beau iar la servici .Nu beam cantitati mari ,insa devenise un obicei zilnic.La 36 de ani a fost prima data in drum spre servici ca imi era rau si nu stiam ce sa fac sa imi revin dupa un consum exagerat de alcool .IN ACEA DIMINEATA MI-AM PUS INTREBAREA :CE FAC ? NU ESTE BINE !! Stiam ca numai alcolicii beau dimineata sa functioneze .Si totusi am baut acea sticluta de alcool.Am constatat ca mi-am revenit. Si nu mi-am mai pus intrebarea daca este bine sau nu .deja devenise obicei si nu mai functionam daca nu beam si dimineata !Imi doream sa ma opresc dar nu mai reuseam deja eram dependent .M-am internat la detox. cu speranta sa ma refac si dupa o perioada sa incep sa beau controlat .Sanatatea incepuse sa –mi fie afectata M-am abtinut de la a bea alcool 9 luni iar cind am reluat bautul am facut-o bind mult mai mult ca inainte .ERAU SEMNELE UNUI ALCOLISM (etilism cronic )nu m-am oprit decit atunci cind m-am imbolnavit de hepatita etilica .Nu am reusit decit sa ma ABTIN de la bautura decit 6 luni !De atunci am incercat sa beau controlat lucru ce nu mi-a reusit NICIODATA prea mult timp iar dupa un timp vazind ca nu reusesc ma opream ,insa foarte greu !Am incercat diferite trucuri;sa beau numai bere ,sa beau numai vin ,sa beau doar la sfirsit de saptamina .Nu mi-au reusit nimic din toate astea !Parintii ma avertizase ca daca voi continua sa beau voi sfirsii ca cei doi unchi ai mei ce au murit din cauza bolilor generate de alcolism.Dependenta mea de alcool era mult mai mare decit vointa .Intr-o duminica sotia m-a intrebat de ce beau atit si i-am raspuns ca nu stiu ,desii stiam !
PINA INTR-O ZI BINECUVINTATA DE 14 MARTIE CIND AM ILUAT DECIZIA SA NU MAI BEAU SI DE ATUNCI II MULTIUMESC LUI DUMNEZEU CA NU AM MAI BAUT AZI 14 MARTIE S-AU IMPINIT 2 ANI DE ATUNCI !
INTENTIONEZ SA NU MAI FAC ASTA!.CIT TIMP ?NU STIU !INSA IN FIECARE DIMINEATA IMI PROPUN SA NU BEAU IAR SEARA II MULTUMESC DOMNULUI CA NU AM BAUT ALCOOL !
Sint constient ca la mine” primul pahar este prea mult suta prea putine “
SINGUR NU AS FI REUSIT !ABSTINENTA MEA LE-O DATOREZ LUI DUMNEZEU, CUM DUMNEZEU LUCREAZA PRIN OAMENI, SI ALCOLICILOR ANONIMI CARORA LE SINT PROFUND RECUNOSCATOR.
Va rog sa nu luati consumul meu de alcool ca fiind un etalon de consum .Un dependent de alcool are diferite moduri de a consuma care mai devreme sau mai tirziu ( cind deja dependenta este instalata) duce la ruperea legaturilor cu prietenii ,pierderea sanatatii .pierderii pozitiei in societate.a familiei ,apoi a viietii ! Nu este o ordine toate pierderile aste insa deznodamintul este fatal daca alcolicul avertizat continua sa mai bea mult timp !
SI EU IMI SPUNEAM CA “ASTEA NU MI SE POT INTIMPLA MIE “!Si totusi mi s-au desi intimplat pentru ca am fost prea orgolios si nu am vrut sa recunosc ,nici macar mie ,pina nu mi-a ajuns cutitul la os !
Un prieten de la AA spune asa: “Un alcoolic care a constientizat ca are o problema cu controlul consumului de alcool ,chiar daca bea ocazional si bea fara a putea controla cantitatea.continuind sa bea mai are de pierdut ceva ,poate chiar viata” !
EU NU MAI VROIAM SA PIERD NIMIC ! Acum eu sint cel IN CISTIG !Mi-am recistigat increderea in mine locul in familie.in societate si mi-am restabilit sanatatea!NIMIC DIN TOATE ASTEA NU S-AR FI INTIMPLAT DACA NU MI-AS FI RECUNOSCUT DEPENDENTA SI NU AS FI REUSIT SINGUR FARA ALCOOLICII ANONIMI CARORA LE SINT RECUNOSCATOR SI VOUA CELOR CE CITITI ACESTE RINDURI ,EU SPERIND CA VA VOR FI DE FOLOS CELE SCRISE !
Imagine
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Scrie răspuns