021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Pastele de ieri , Pastele de azi .

Aici puteti povesti reusitele voastre.
asido1973
Veteran
Veteran
Mesaje: 5494
Membru din: 10 Dec 2009, 20:45
Zile de abstinență: 22,09,2009
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Braila
Contact:

Pastele de ieri , Pastele de azi .

Mesaj de asido1973 »

- 27 Aprilie 2008 , distractie , bautura , la nici 5 zile distanta adica 2 mai 2008 , aflu ca am o problema grava , am primul sevraj , tratat intr-un spital de psihiatrie .
-19 Aprilie 2009 , din nou ziua de paste . In seara de inviere , copii si sotia au vrut ca sa mergem la biserica , am promis ca merg , dar la ora 23:30 , eram beat mort si dormeam pe podea , a urmat o sarbatoare ...
- 4 Aprilie 2010 , inchis in Penitenciarul Galati , datorita unei condamnari pe care am primit-o in urma consumului abuziv de alcool
23 aprilie 2011 , este sambata si astept invierea . Chiar ieri am implinit 1 an si 7 luni de anstinenta . Sunt linistit , am facut pregatirile pentru paste , si abia astept sa merg impreuna cu familia la inviere . Mai devreme cu cateva ore , mi-am sunat , mama , surorile , am vorbit cu cei dragi . Nu am mai uitat de ei ... Sunt bine , sunt linistit , si stit de ce , pentru ca acum imi place , ca nu-mi mai place sa beau . Astazi , in noaptea aceasta , sarbatoresc din nou invierea , in libertate atat cu trupul , dar mai ales cu sufletul . Sunt liber , si nu-mi mai este frica de alcool . Si stiti de ce ? Pentru ca e mai puternic ca mine ! Am inteles asta , si nu mai lupt cu el . I-am spus , ok esti mai tare , esti mai bun , esti mare ! Mergi tu , pe drumul tau , si pe mine lasa-ma in nimicnicia si umilinta mea , pe drumul meu . Nu mai vreau sa am de-a face cu tine , pentru ca tu oricand ma vei invinge si de aceea nu mai vreau sa lupt . Astazi cand se apropie invierea , eu am un nou drum . in fiecare an , de pasti , aveam acelasi drum . Acum , nu ! Nu mi-a fost usor sa iau aceasta hotarare de a nu mai avea acelasi drum , si de a mai lupta cu el . Dar am reusit . Asa cum ati vazut mai sus , asa am petrecut ultimile 3 sarbatori , dar in seara asta , si maine , va fi altfel . Si stiti de ce , ca acum avem drumuri diferite . Imi place , ca nu-mi mai place sa beau . Va doresc tuturor un paste fericit . Hristos sa invie , cu adevarat in inimile si sufletele voastre . Drumul cu Hristos , e un drum de liniste si pace , el nu se intersecteaza niciodata cu alcoolul . Pace si liniste va doresc tuturor !
Nu sunt complet inutil….cel putin servesc de exemplu negativ pentru altii.
Pentru alte intrebari sau discutii va stau la dispozitie la orice ora pe adresa de mail: [...]
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3642
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Pastele de ieri , Pastele de azi .

Mesaj de tudor »

Salut Asido !


FELICITARI SI PASTE FERICIT alaturi de cei dragi !

Extraordinar de buna expresia : " Imi place , ca nu-mi mai place sa beau " Un sincer bravo !

PASTE FERICIT tuturor !
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
asido1973
Veteran
Veteran
Mesaje: 5494
Membru din: 10 Dec 2009, 20:45
Zile de abstinență: 22,09,2009
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Braila
Contact:

Re: Pastele de ieri , Pastele de azi .

Mesaj de asido1973 »

"- 27 Aprilie 2008 , distractie , bautura , la nici 5 zile distanta adica 2 mai 2008 , aflu ca am o problema grava , am primul sevraj , tratat intr-un spital de psihiatrie .
-19 Aprilie 2009 , din nou ziua de paste . In seara de inviere , copii si sotia au vrut ca sa mergem la biserica , am promis ca merg , dar la ora 23:30 , eram beat mort si dormeam pe podea , a urmat o sarbatoare ...
- 4 Aprilie 2010 , inchis in Penitenciarul Galati , datorita unei condamnari pe care am primit-o in urma consumului abuziv de alcool
23 aprilie 2011 , este sambata si astept invierea . Chiar ieri am implinit 1 an si 7 luni de anstinenta . Sunt linistit , am facut pregatirile pentru paste , si abia astept sa merg impreuna cu familia la inviere . Mai devreme cu cateva ore , mi-am sunat , mama , surorile , am vorbit cu cei dragi . Nu am mai uitat de ei ... Sunt bine , sunt linistit , si stit de ce , pentru ca acum imi place , ca nu-mi mai place sa beau . Astazi , in noaptea aceasta , sarbatoresc din nou invierea , in libertate atat cu trupul , dar mai ales cu sufletul . Sunt liber , si nu-mi mai este frica de alcool . Si stiti de ce ? Pentru ca e mai puternic ca mine ! Am inteles asta , si nu mai lupt cu el . I-am spus , ok esti mai tare , esti mai bun , esti mare ! Mergi tu , pe drumul tau , si pe mine lasa-ma in nimicnicia si umilinta mea , pe drumul meu . Nu mai vreau sa am de-a face cu tine , pentru ca tu oricand ma vei invinge si de aceea nu mai vreau sa lupt . Astazi cand se apropie invierea , eu am un nou drum . in fiecare an , de pasti , aveam acelasi drum . Acum , nu ! Nu mi-a fost usor sa iau aceasta hotarare de a nu mai avea acelasi drum , si de a mai lupta cu el . Dar am reusit . Asa cum ati vazut mai sus , asa am petrecut ultimile 3 sarbatori , dar in seara asta , si maine , va fi altfel . Si stiti de ce , ca acum avem drumuri diferite . Imi place , ca nu-mi mai place sa beau . Va doresc tuturor un paste fericit . Hristos sa invie , cu adevarat in inimile si sufletele voastre . Drumul cu Hristos , e un drum de liniste si pace , el nu se intersecteaza niciodata cu alcoolul . Pace si liniste va doresc tuturor ! "

Asta scriam acum 4 zile . este a tria zi de pasti , si eu , sunt bine . Am petrecut un paste de vis , cu familia mea . Aveam acum catva timp , o discutie cu cineva , si-mi spunea : " ce spui tu altora ? Ca ai stat abstinent atat timp , si ca ai stat inchis 11 luni , si in acest fel ti-a fost usor sa mentii abstinenta . " Am spus si o mai spun , si in acea perioada , puteam sa beau , dar nu am facut-o . Iata , ca am reusit sa petrec un paste in libertate , fata de alcool . Nu mi-a mai fost frica de ca o sa beau . Asa , cum am spus , acum eu am un alt drum , alcoolul are alt drum . A fost o sarbatoare minunata , in care abstinenta mea , nu a fost pusa nici macar pentru o clipa la incercare , si asta pentru ca imi place extraordinar , ca nu-mi mai place sa beau . Se poate , doar trebuie sa va alegeti alt drum , sa cautati un grup de suport , asa cum eu mi-am gasit aici pe forum , si sa va gasiti linistea . Va doresc multa sanatate , si nu vreau decat sa va spun ca se poate ! Doar sa vreti !
Nu sunt complet inutil….cel putin servesc de exemplu negativ pentru altii.
Pentru alte intrebari sau discutii va stau la dispozitie la orice ora pe adresa de mail: [...]
Scrie răspuns