021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

tratarea medicamentoasa a alcoolului

Materiale folositoare, filme, texte, AA.
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3642
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: tratarea medicamentoasa a alcoolului

Mesaj de tudor »

In opinia generala a Alcolicilor Anonimi dependenta de alcool este o boala ce a afecteaza fizic ,mental si spiritual !Daca dependentul de alcool nu este recuperat in toate aceste trei directii sansele ca el sa se reintoarca la consumul de alcool sint foarte MARI !

CU respect ,Tudor AA
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
asido1973
Veteran
Veteran
Mesaje: 5494
Membru din: 10 Dec 2009, 20:45
Zile de abstinență: 22,09,2009
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Braila
Contact:

Re: tratarea medicamentoasa a alcoolului

Mesaj de asido1973 »

ceva nou ? :lol:
Nu sunt complet inutil….cel putin servesc de exemplu negativ pentru altii.
Pentru alte intrebari sau discutii va stau la dispozitie la orice ora pe adresa de mail: [...]
boboc
Veteran
Veteran
Mesaje: 265
Membru din: 18 Noi 2009, 14:48

tratarea medicamentoasa a alcoolului

Mesaj de boboc »

salut Tudor! Ceea ce spui tu aici se potrivește cu .... depinde pe ce linie vrei să o iei! creștină, budhistă, confucianistă, brahmană,mahomedană, talmudica ?

O parabolă frumoasă spunea că drumul spre vârful muntelui este lung și greu (și așa și este!). Există mai multe cărări spre acel vârf (dar toate duc acolo!). Și indiferent de ce cărare va urma acel aspirant, principalul este să ajungă acolo unde va găsi răspunsul întrebărilor sale.
Tu ce întrebări ai ? (mai ai întrebări?)
Ce răspunsuri ai găsit?! (chiar le-ai găsit?)
Sau te limitezi la întrebările vieții tale de zi cu zi ?
Nu te interesează de unde vii, cine ești, ce cauți pe acest Pământ?
Sau ai toate răspunsurile gata date, sau scrise nu importă unde?
Salurare!
boboc
Veteran
Veteran
Mesaje: 265
Membru din: 18 Noi 2009, 14:48

tratarea medicamentoasa a alcoolului

Mesaj de boboc »

Și m-am mai gândit la un lucru. Ce știi despre ceea ce scrii : ,,dependenta de alcool este o boala ce a afecteaza fizic ,mental si spiritual ,,. Mai exact, știi ce/sau cine guvernează mentalul, fizicul și spiritualul ?!” , sau aceste idei ți-au fost induse ?! De către cine?
Deocamdată te las !...
Dar să nu crezi că s-a terminat, mai ales că m-ai enervat! (ai tăbărât peste intimitatea mea!()
Știu că acum ți-am dat apă la moară!
Dar să știi că nu atâta, decât să te înneci !
asido1973
Veteran
Veteran
Mesaje: 5494
Membru din: 10 Dec 2009, 20:45
Zile de abstinență: 22,09,2009
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Braila
Contact:

Re: tratarea medicamentoasa a alcoolului

Mesaj de asido1973 »

bobocule , nu mi-ai raspuns pe privat . Stii ce va due pe acest site , in afara de tine , eu , restul ne iau citate de pe unde apuca si ni le insira intr-una , parca ar fi nu stiu ce maicute , care cred si nu cerceteaza . Bun comentariu , ore stim ce e mental , fizic si spiritual ?
Nu sunt complet inutil….cel putin servesc de exemplu negativ pentru altii.
Pentru alte intrebari sau discutii va stau la dispozitie la orice ora pe adresa de mail: [...]
boboc
Veteran
Veteran
Mesaje: 265
Membru din: 18 Noi 2009, 14:48

nu mă enerva!!

Mesaj de boboc »

îți răspund aici, pentru că aici mi-ai răspuns
ce iaște... aceasta?!:
,, bobocule , nu mi-ai raspuns pe privat . Stii ce va due pe acest site , in afara de tine , eu , restul ne iau citate de pe unde apuca si ni le insira intr-una , parca ar fi nu stiu ce maicute , care cred si nu cerceteaza . Bun comentariu , ore stim ce e mental , fizic si spiritual ?,,
.....ăăăă...
Tot ce pot eu să spun la ora aceasta este că sper că te-ai apucat de băut! Că altfel nu se explică ...ăăă. Mă rog, nu știu cum să îi spun în afară de disperare. Ieri, pentru că nu mai aveam cui scrie, am citit mai multe cărți care așteptau de mult timp să fie scoase de pe raft. Între ele o carte a lui Marc Levy ,,Copiii libertății,,
Nu mi-a plăcut la fel de mult ca celelalte cărți scrise de EL și citite de MINE!
Dar acum, citind cele scrise de tine , mi-am reamintit BRUSC de această carte.
Te rog!
Te roagă boboc frumos, încearcă (măcar) să fii tare în decizia pe care că ai luat-o.
Punct.
PS. să știi că am testat butonul acela Y. Dar nu a mers figura.
IO sunt boboc în toate :oops:
asido1973
Veteran
Veteran
Mesaje: 5494
Membru din: 10 Dec 2009, 20:45
Zile de abstinență: 22,09,2009
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Braila
Contact:

Re: tratarea medicamentoasa a alcoolului

Mesaj de asido1973 »

nu , cred ca eram obosit , si ma uitam si la J.O. 2010 , la tv . eram mai mult atent la tv . Scuze , nu m-am apucat de baut ... Am acum aproape 5 luni de abstinenta totala , pe 22 septembrie a fost ultima data . Asa ca nu avean cum sa fiu baut , aseara , doar ca scriam fizic , mental si spiritual eram in alta parte :lol: :lol: :lol: . Sunt ok , stai linistit , cand o fi ceva te anunt . Dar tot nu mi-ai raspuns pe privat la intrebare , asa ca nu stiu care din noi 2 , bea acum .
Nu sunt complet inutil….cel putin servesc de exemplu negativ pentru altii.
Pentru alte intrebari sau discutii va stau la dispozitie la orice ora pe adresa de mail: [...]
asido1973
Veteran
Veteran
Mesaje: 5494
Membru din: 10 Dec 2009, 20:45
Zile de abstinență: 22,09,2009
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Braila
Contact:

Re: tratarea medicamentoasa a alcoolului

Mesaj de asido1973 »

Traduc ce am vrut sa spun aseara : ,, Bobocule , nu mi-ai raspuns pe privat ! Stiti ce va duce pe acest site ? In afara de Boboc si mine , care cat de cat mai povestim si altceva , restul ne dati citate de pe unde apucati , ni le insirati intr-una , parca ati fi nu stiu ce maicute , care cred si nu cerceteaza . Bun comentariu : Oare stim si stiti ce e mental , fizic si spiritual ? Cam asta era ideea in mare .
Nu sunt complet inutil….cel putin servesc de exemplu negativ pentru altii.
Pentru alte intrebari sau discutii va stau la dispozitie la orice ora pe adresa de mail: [...]
asido1973
Veteran
Veteran
Mesaje: 5494
Membru din: 10 Dec 2009, 20:45
Zile de abstinență: 22,09,2009
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Braila
Contact:

Re: tratarea medicamentoasa a alcoolului

Mesaj de asido1973 »

ok , mersi de raspuns
Nu sunt complet inutil….cel putin servesc de exemplu negativ pentru altii.
Pentru alte intrebari sau discutii va stau la dispozitie la orice ora pe adresa de mail: [...]
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3642
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: tratarea medicamentoasa a alcoolului

Mesaj de tudor »

SALUT ASIDO !SALUT BOBOC ! :) IMI PARE RAU CA NU POT SA MA FAC INTELES ! TOT CE VA POT SCRIE CA EU TRAIESC CEEA SCRIE MAI JOS:.
VOI PUTETI SA RIDETI SAU NU ! SA MA CREDETI SAU NU ! EU MA SIMT BINE! :)
"Cunoaştem un sentiment al libertăţii si o fericire de o factură cu totul nouă. Nu mai regretăm trecutul şi nu mai dorim să-l dăm uitării. Înţelegem ce înseamnă cuvântul seninătate şi cunoaştem pacea. Nu contează cât de mult ne-am degradat prin băut – vedem cât de folositoare este altora experienţa noastră. Sentimentele de inutilitate şi autocompătimire dispar. Ne pierdem interesul pentru lucruri egoiste şi ni se trezeşte atenţia faţă de soarta semenilor. Nu mai suntem preocupaţi exclusiv de urmărirea propriilor interese. Întreaga atitudine faţă de viaţă şi perspectiva asupra ei ne schimbă complet. Teama de oameni şi insecuritatea financiară ne părăsesc. Intuiţia ne spune cum să rezolvăm situaţii care odinioară ne derutau. Dintr-o dată, ne dăm seama că Dumnezeu săvârşeşte în noi şi pentru noi lucruri pe care nici nu visam să le putem săvârşi noi înşine.
Să fie acestea nişte promisiuni extravagante? Credem că nu, deoarece ele se împlinesc în A.A. - uneori repede, alteori încet. Materializarea lor are loc, dacă facem efortul necesar".
Daca intrati pe site-ul de la" CRUCEA ALBASTRA" puteti citi cum sint tratate cele trei componente : fizic ,mental si spiritual ,de catre persoane foarte cunoscute si cu experienta in domeniul tratarii alcoolismului!Veti citi cum si spiritualului i se acorda un interes special in cadrul tratamentului pentru ca in final sa se recomande urmarea terapiei de grup a Alcolicilor Anonimi! Cam atit ! MOMENTAN ! :D
BOBOCULE IMI CER IERTARE CA TE-AM SUPARAT !
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Scrie răspuns