021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Cum Sa Transformi O Zi Proasta Intr-o Zi Fantastica

Materiale folositoare, filme, texte, AA.
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3642
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Cum Sa Transformi O Zi Proasta Intr-o Zi Fantastica

Mesaj de tudor »

Imi place
105
Ar fi minunat daca fiecare zi din viata noastra ar fi excelenta. Cu totii visam la liniste, pace, calm, veselie, distractie, productivitate, satisfactie. Din pacate insa, nu toate zilele incep frumos. Uneori, doar suntelul alarmei dimineata te poate indispune. Alteori, o zi ce se preconiza a fi calma si linistita, se poate transforma intr-o clipita intr-un cosmar.

Exista oameni care se trezesc pur si simplu prost dispusi. Stresul, lipsa somnului, grijile cotidiene, toate ne influenteaza dispozitia. Si, odata intrati in starea de negativism, foarte greu reusim sa mai schimbam cursul zilei ce ne asteapta.

Obisnuiam sa fiu unul dintre acei oameni care, daca incepea ziua cu stangul, continua cu convingerea ca traieste o zi proasta pe care nimeni si nimic nu o poate transforma. Imi continuam activitatea cu o atitudine negativa si in consecinta, atrageam lucururi si situatii negative. Si tocmai cand ma intrebam ce altceva mi s-ar putea intampla mai rau de atat, universul imi mai dadea cate o lovitura…

La un moment dat in viata am inteles in sfarsit ca starea negativa persista pentru ca, in realitate, eu aleg sa “ma scald” in ea. Am inteles ca nu exista zi buna sau zi proasta, ca oricand se pot petrece evenimente care ne pot schimba traiectoria, intr-un mod placut, sau neplacut. Am constientizat ca nu trebuie sa ma las condusa de circumstante si ca detin uimitoarea capacitate de a crea circumstante. Si am inceput sa imi exercit aceasta putere.

Astazi nu mai am zile proaste. Chiar daca alarma ma enerveaza uneori ingrozitor de tare si o aman pe cat posibil – desi nu e deloc un lucru sanatos, chiar daca ma trezesc si nu mai am pasta de dinti, chiar daca imi uit telefonul acasa si ma intorc in fuga sa il iau, chiar daca afara ploua iar eu nu am umbrela, nimic nu ma mai poate indispune. Pentru ca stiu ca sta in puterea mea sa descopar lucruri majore, minore, insemnate sau neinsemnate, care sa-mi faca ziua mai frumoasa. Stiu ca exista intotdeauna solutii, pentru absolut orice. Si ma pastrez lucida, pentru a le descoperi cat mai rapid si pentru a putea trece mai departe.

A Asadar:

Gandeste. Primul lucru pe care il fac atunci cand sunt lipsita de motivatie, obosita sau sunt pusa intr-o situatie negativa, este acela de a-mi folosi mintea. Cum fac asta? Ei bine, incerc sa privesc ziua din diferite perspective, adresandu-mi intrebari:

Cui ii pasa de ceea ce mi se intampla?

Va conta asta peste cativa ani de acum inainte?

Ce pot invata din aceasta situatie?

Care sunt oportunitatile ce rasar din aceasta situatie?

Care ar fi acea mica actiune, acel mic pas pe care as putea sa il fac pentru a-mi schimba cursul zilei si implicit starea de spirit?

Raspunde sincer acestor intrebari!

Foloseste-ti corpul. Daca nu gasesc nicio solutie in momentul respectiv pentru a iesi din situatie, incep sa imi folosesc trupul. Fac putina miscare, ma plimb, fac exercitii de relaxare. Nimic nu iti alunga tensiunea interioara din trup si din minte ca exercitiile fizice. Negativismul se disipa si ma simt mai puternica, mai energica si mai concentrata ca niciodata.

Incearca si tu, ziua ta se va schimba garantat!

Accepta-ti sentimentele. Suntem maestri in a ne camufla trairile interioare. Stapanim extrem de bine arta negarii. Poate si pentru ca percepem distorsionat treaba cu pozitivismul. De cele mai multe ori ajungem sa credem ca a ignora ceea ce simtim ne transforma in oameni pozitivi. Si apoi ramanem socati de faptul ca ajungem intr-un punct in care defulam. In realitate, pozitivismul presupune eliberarea acelor trairi negative. Iar eliberarea se produce prin constientizare si acceptare.

Da, am trecut si eu prin asta. Am inteles pana la urma ca daca gandesc si ma simt groaznic, este necesar sa imi accept gandurile si sentimentele, in loc sa incerc sa imi conving creierul ca cea mai buna solutie este aceea de a ignora sau de a nega. Am realizat ca daca nu accept, de fapt nu fac altceva decat sa amplific ceea ce traiesc. Ori eu vreau sa ma afund in fericire, nicidecum in durere. Da, acceptarea nu este nici pe departe confortabila, dar decat un disconfort permanent cu risc de explozie, mai bine un disconfort temporar care sa-mi permita mai apoi o gandire lucida si trairi marete.

Accepta ceea ce simti!

Fii recunoscator. Este extrem de dificil sa regasesti lucurui pentru care poti fi recunoscator atunci cand ziua ta este de-a dreptul teribila, daca esti socat sau coplesit din punct de vedere emotional. Dar daca te concentrezi putin, poti realiza cat esti de norocos pentru ca “ai”. Poate ai sanatate, frumusete exterioara, interioara, inteligenta, putere, carisma, talente, potential, oameni dragi, tinerete, intelepciune, un loc unde sa stai si hrana sa pui pe masa. Am vazut oameni fara maini, fara picioare, care au facut o diferenta in lumea asta. De cate ori ai multumit pentru ca le ai?

Te-ai gandit vreodata ca durerea si suferinta ta pot fi daruri nepretuite? Durerea naste lucruri incredibile. Durerea este promotorul evolutiei, extinde spectrul experientei umane, si , cu cat este mai profunda, cu atat fericirea ta va fi mai intensa. Perioadele de tristete amplifica perioadele de fericire.

Vremurile grele ne pot ajuta sa ne bucuram si sa apreciem mai mult vremurile bune. Zilele mele aparent negative s-au dovedit a fi zilele mele cele mai creative. Pentru ca am fost nevoita sa imi pun mintea la contributie si sa gasesc solutii optime.

Poate ca zilele proaste aduc cu sine sentimente pe masura. Dar am inteles ca ele se pot transforma in zile extraordinare. Am inteles de asemenea ca uneori, orice ai face, lucrurile chiar nu ies asa cum iti doresti. Iar atunci cel mai intelept lucru pe care il poti face este acela de a aceepta si de a te pregati pentru o noua zi, mai buna, mai luminoasa, mai plina de posibilitati.

Iti doresc cat mai multe zile frumoase, presarate cu bucurie, si cat mai multa puterea pentru a trece cu bine de situatiile cu care te confrunti!
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Scrie răspuns