021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

AJUTOR!!!!!!!!!!!!!!

Aici puteti povesti experientele personale.
newmoneymaker
Boboc
Boboc
Mesaje: 2
Membru din: 13 Feb 2012, 09:02

AJUTOR!!!!!!!!!!!!!!

Mesaj de newmoneymaker »

:cry: buna seara!ma numesc Mihai sunt din Galati si am 32 de ani.ma aflu intr-o situatie destul de grava dupa parerea mea.totul a inceput in anul1 de facultate cand am inceput sa beau destul de des ,apoi acest obicei a continuat cam in fiecare zi.miam dorit foarte mult sa imi intemeiez o familie sa am copii dar din pacate sotiei ii este frica de mine si de reactiile mele si de copii nici sa nu auda.pb. la mine e atunci cand beau bere, ptr ca altceva evit sau beau cumpatat,dar in schimb bere beau pana cad din picioare nu ma opresc decat dupa 2-3 sticle de bere de 2l.anul trecut din cauza ca eram beat ducandu-ma acasa printre blocuri am fost batut si talharit si am lesinat pe strada si a venit politia sa vada ce sa intamplat cu mine,va dati seama a doua zi ce rusine am indurat si chiar daca au trecut deja 8 luni tot nu am putut uita acest incident.din ce in ce mai des imi pierd cunostinta in urma consumului unei cantitati mari de bere adorm pe unde se nimereste iar a doua zi incerc sa imi aduc aminte ce am facut si nu reusesc.in urma consumului am accese de violenta fizica si verbala iar a doua zi sunt nervos si iritat si prezint o stare de rau general in corp.va rog sa ma ajutati cu un sfat ptr ca in acest moment chiar imi este teama de mine si de reactiile mele .multumesc anticipat!P.S incepand de astazi am inceput sa iau picaturi antialcool si antitabac produse de firma FITO deoarece am tot intrat pe alte forumuri si multi le recomanda.
newmoneymaker
Boboc
Boboc
Mesaje: 2
Membru din: 13 Feb 2012, 09:02

Re: AJUTOR!!!!!!!!!!!!!!

Mesaj de newmoneymaker »

buna ziua !am revenit cu o noua intrebare,asa cum am spus eu sunt un mare consumator de bere altceva evit sau beau mai putin.din spusele sotiei atunci cand beau bere ma transform devin foarte nervos si agitat si consum cantitati mari.am incercat o perioada sa beau numai vin fara sa amestec cu o alta bautura iar sotia a observat o diferenta ma pot opri,privirea e mai blanda intr-un cuvant sunt alt om.imi puteti explica ce se intampla si de ce e aceasta diferenta intre cele doua bauturi.va multumesc anticipat! :?:
Adorable
Veteran
Veteran
Mesaje: 318
Membru din: 30 Ian 2010, 23:00
Zile de abstinență: 20,07,2011
Ani de abstinență: 2 ani

Re: AJUTOR!!!!!!!!!!!!!!

Mesaj de Adorable »

Buna Mihai si bine ai venit printre noi!In primul rind ti-asi recomanda sa postezi la sectiunea ''Prezentati-va'' a forumului deoarece cam toata lumea posteaza acolo.Daca unul din colegii nostri( Tudor )nu spunea ca tu ai postat aici eu nu asi fi stiut,si banuiesc ca nici altii pentru ca aici e o sectiune unde se intra mai rar.In al doilea rind vreau sa-ti spun ca si eu beam mai mult bere si foarte rar alte bauturii pe cind sotul meu ca si tine bea doar bere evitind sa bea tarie.Si foarte rar bea vin.El bea aceiasi cantitate ca si tine,in jur de 4-6 l zilnic in ultimul timp.Daca in trecut nu avea manifestri agresive iata ca cu trecerea timpului acestea au inceput sa apara si totul culminind cu momerntul cind a bruscat pe bietelul nostru de doar 3 ani.Atunci a inteles ca are o problema grava si cu ajutorul meu a intrat in abstinenta.Avantajul tau este ca tu citesti acest forum si poti afla multe lucruri legate de alcoolism.El nu citeste dar ai povestesc eu multe lucruri si il invat diverse chiestii sa faca fata ispitelor.Eu nu pot sa-ti dau o explicatie de ce este aceasta diferenta cind bei vin sau cind bei bere dar un lucru este cert:esti alcoolic si orice fel de bautura ai bea intotdeauna vei sfarsii prin a pierde controlul.Si eu sunt alcoolica si stiu prin ce treci.Eu am intrat in abstinenta cu acest forum,am avut si 2 recaderi dar de fiecare data am mers mai departe.Si dupa 20 de ani in care am fost o fumatoare inraita(fumam si 2 pachete pe zi intr-o anumita perioada) am reusit sa ma las si de tigari tot c ajutoruloamenilor minunati de pe acest forum.Posteaza la ''Prezentati-va'' si vei vedea cum toti iti vor sarea in ajutor.Ramai alaturi de noi si cu pasi marunti vei putea intra intr-o viata noua ,minunata pe care o meriti tu atit cit si sotia ta pe care sunt convinsa ca o iubesti.Numai bine!
Adorable
Veteran
Veteran
Mesaje: 318
Membru din: 30 Ian 2010, 23:00
Zile de abstinență: 20,07,2011
Ani de abstinență: 2 ani

Re: AJUTOR!!!!!!!!!!!!!!

Mesaj de Adorable »

Si ai grija cu picaturiile acelea ca sunt foarte periculoase in combinatia cu alcoolul oricit de mica ar fi cantitatea.Eu nu stiu cit de mult te vor ajuta ele dar daca tu crezi ca sunt bune atunci incearca dar parerea mea este ca totul tine de psihicul omului.Dupa ce nu le vei mai lua ce se va intimpla?trebui sa gasesti tu puterea interioara sa iti schimbi stilul de viata,sa accepti ca esti alcoolic si ca nu vei mai putea bea niciodata normal si la fel si in privinta tigarilor.Eu ma avut cele 2 recaderii pentru ca nu acceptasem total ca sunt alcoolica si am mai incercat sa vad daca mai pot bea controlat.Normal ca de fiecare data am esuat si am baut la fel de mult si mi-a fost mult mai greu sa o iau de la capat cu intratul in abstinent.La fel si la tigari ,abia la a 3-a incercare am reusit totul avind loc in decurs de 3 luni la tigari.Citeste cartea lui Allen Carr ''In sfirsit nefumator'',mie mi-a ajutat foarte mult si a fost imboldul necesar ca sa ma puna pe ginduri sa scap de fumat.Iti recomand sa nu te lalai prea mult si sa o citesti in maxim 2 zile ca sa aiba efect.O gasesti pe net in PDF sau poate pune Tudor un link aici ca sa o poti lua mai repede.Nu te descuraja si ramai alaturi de noi.Astept vesti cit mai curind!Pup!
Vladimir1_83
Boboc
Boboc
Mesaje: 19
Membru din: 04 Iul 2012, 09:49

Re: AJUTOR!!!!!!!!!!!!!!

Mesaj de Vladimir1_83 »

1111
Vladimir1_83
Boboc
Boboc
Mesaje: 19
Membru din: 04 Iul 2012, 09:49

Re: AJUTOR!!!!!!!!!!!!!!

Mesaj de Vladimir1_83 »

Buna ziua! Ma numesc Vladimir si se pare ca am probleme si eu. Sunt o fire puternica si inteligenta... Recunosc ca am probleme si trebuie sa repar totul, insa nu inteleg cum am ajuns sa fiu dus de valul alcoolului... Nu vreau sa pierd totul, pentru care am luptat si am pierdut multa putere (familie, serviciu bun, casa, masina, stima)... trebuie sa spun stop, caci devin din ce in ce mai agresiv, si indiferent fata de cei din jur. Purtarea mea devine una de piata... Nu mai pot cadea asa de jos! Una nu pot sa inteleg - cum am ajuns aici? Cum voi proceda in viitor? Voi iesi cu prietenii in oras si eu voi servi suc, si toti pe la spate vor barfi - el nu mai bea bere, caci e alcoolic! Si toti se vor uita la mine ca la un om bolnav. Se vor uita cu dispret! Vor rade pe la colturi, vor arata cu degetul... Asta pe mine ma ucide. Eu stiu cine sunt, imi cunost fortele si capacitatile atat fizice cat si mentale, si nu pot sa accept gandurile rele ale oamenilor fata de mine... Cred ca prea mult cer... Dar voi incepe sa cer de la mine...
laurentiumanescu
Boboc
Boboc
Mesaje: 7
Membru din: 18 Mai 2012, 18:44

Re: AJUTOR!!!!!!!!!!!!!!

Mesaj de laurentiumanescu »

la am scris si eu.ajutor.am baut 4 zile la rand,abia imi revin sotia a plecat luni,nu mai tin minte nimic la bautura.cred ca am baut 25-30 l de bere.multumesc lui Dumnezeu,mam oprit
Scrie răspuns