021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Programul de 24 de ore al Alcoolicilor Anonimi

Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3642
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Programul de 24 de ore al Alcoolicilor Anonimi

Mesaj de tudor »

Pagina 83 din Cartea cea Mare

„La trezire dimineaţa, ne gândim la cele douăzeci şi patru de ore care ne stau în faţă. Reflectăm la planurile pentru ziua respectivă. Înainte să începem , îi cerem lui Dumnezeu să ne dirijeze gândurile şi mai ales să ne elimine autocompătimirea, lipsa de onestitate şi interesele egoiste. În aceste condiţii, ne putem utiliza facultăţile mintale cu încredere, pentru că, în cele din urmă, Dumnezeu ne-a dat creierul ca să ne folosim de el. Intelectul nostru se află pe un plan superior, atunci când gândirea noastră va fi lipsită de justificări false.
Când ne gândim la ziua care începe, se întâmpla uneori să nu ştim în ce direcţie să o luam. Atunci îi cerem lui Dumnezeu inspiraţie, intuiţie sau o decizie. Ne relaxăm şi rămânem calmi. Nu ne zbuciumăm. Vom fi surprinşi deseori să vedem cât de uşor vom găsi răspunsurile după ce vom exersa, pentru un timp, acest exerciţiu spiritual. Ceea ce era doar o bănuială sau o inspiraţie ocazională treptat devine o deprindere mintală. Fiind încă lipsiţi de experienţă şi la începutul contactului conştient cu Dumnezeu, nu va însemna că vom fi inspiraţi tot timpul. Vom plăti pentru această prezumţie prin diferite acţiuni şi idei absurde. Cu toate acestea vom descoperi că pe măsură ce timpul trece, gândirea noastră vor fi tot mai inspirată, şi ca vom putea să ne bazăm pe ea.
În timpul zilei, ne oprim când ne simţim agitaţi sau pătrunşi de îndoieli şi îi cerem lui Dumnezeu îndrumare pentru gândul sau acţiunea necesară. Ne străduim constant să ţinem minte ca noi nu mai suntem dirijorii spectacolului, spunându-ne în sinea noastră cu smerenie: „ Facă-se voia Ta, nu a mea!”
Seara înainte de culcare ne analizam constructiv ziua care a trecut. Am fost cumva indignaţi, egoişti, lipsiţi de onestitate sau speriaţi? Trebuie să ne cerem scuze? Am ţinut ceva în noi ce trebuia discutat cu o altă persoană? Am fost binevoitori şi iubitori? Ce am fi putut face mai bine? Ne-am gândit doar la noi cea mai mare parte din timp? Sau ne-am gândit la ce să facem pentru alţii, la ce am mai putea adăuga la viaţa noastră? Dar trebuie să avem grija să nu cădem în îngrijorare, remuşcare sau reflecţie morbidă, pentru că asta ne diminuează utilitatea noastră faţă de alţii. După ce ne facem analiza, îi cerem iertarea lui Dumnezeu şi îl întrebăm ce masuri corective să luăm”
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3642
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Programul de 24 de ore al Alcoolicilor Anonimi

Mesaj de tudor »

Imagine
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Avatar utilizator
Relus
Veteran
Veteran
Mesaje: 3802
Membru din: 27 Dec 2010, 12:17
Zile de abstinență: 27,12,2010
Ani de abstinență: 10 ani

Re: Programul de 24 de ore al Alcoolicilor Anonimi

Mesaj de Relus »

Alcoolismul se transmite din generatie in generatie, abia dupa aceea devenind boala, dar
factorii genetici explica partial acest tipar. In acest moment, cercetatorii sunt pe drumul cel
bun spre gasirea genelor care influenteaza vulnerabilitatea catre alcoolism.
Mediul inconjurator al unei persoane, ca de exemplu:
- influenta prietenilor
- nivelul de stres
- usurinta de obtinere a alcoolului
are un serios impact asupra problemelor legate de bautura si evolutia acestora.
Totusi, alti factori (ca de exemplu suportul social) pot ajuta in evitarea alcoolului
chiar si pe acele persoane inclinate spre bautura. Nu este o regula insa. Un copil cu un
parinte alcoolic, nu il urmeaza neparat, iar o persoana fara rude cu genul acesta de
probleme, poate deveni totusi dependent de alcool.
Dependenta de alcool este o boala tratabila si medicamentatia este de asemenea
folosita in prevenirea recaderii, dar un leac nu a fost inca descoperit. Asta inseamna ca,
desi un alcoolic este de mult timp “treaz” si si-a recapatat sanatatea, el/ea poate reveni in
orice moment la acest viciu si trebuie sa continue sa evite orice fel de legaturi cu alcoolul.
Exista mai multe tipuri de medicamente folosite de obicei in tratamentul
impotriva dependentei de alcool.Primul consta in tranchilizante (ex: Valium, Librium),
care sunt folosite in primele zile de tratament, si care ajuta pacientii sa se poata abtine de la
alcool fara risc. Al doilea tip este folosit pentru a mentine persoanele "treze". Cand este
folosit impreuna cu sedintele de psihoterapie, acesta miscoreaza nevoia de alcool si previne
recaderea. Alt medicament folosit impotriva alcoolismului se numeste Antabuse si
descurajeaza consumarea alcoolului cauzand ameteala, greata, varsaturi, si alte reactii
neplacute cand aceste este folosit.
Tratamentul impotriva dependentei de alcool. Tratamentul pentru dependenta de
alcool este eficient in multe cazuri. Studiile arata ca o minoritate de alcoolici pot ramane
treji un an dupa tratament, in timp ce altii au unele perioade in care nu consuma bautura,
alternand cu alte perioade cu recaderi. Totusi, unii sunt incapabili sa reziste tentatiei si
tratamentul este facut in van. Cu cat o persoana se abtine mai mult de la bautura, cu atat
este mai probabil ca aceasta sa renunte definitiv la viciu.
Este important sa retinem ca multi oameni recad o data sau de mai multe ori inainte
de a elimina pe lung timp nevoia de alcool. Revenirile la acest "narav" sunt foarte
comune, dar nu inseamna ca persoana respectiva a esuat sau nu-si poate reveni de pe urma
alcoolismului. Daca se intampla o recadere, este foarte importanta incetarea consumarii
bauturii din nou si obtinerea ajutorului necesar.
Consumarea in abuz a alcoolului are rezultate negative, atat asupra sistemului
nervos, cat si in plan social social:
- accidente
- insucces la munca
- esec la scoala
- renuntarea la indeplinirea responsabilitatilor in cadrul familiei
In unele circumstante, problemele pot rezulta chiar si din consumarea moderata a
bauturii, de exemplu cand persoana se afla la volan, in timpul sarcinilor, sau cand iau
anumite medicamente (incompatibile cu alcoolul).
Studiile arata ca aproape toti alcoolici care incearca sa reduca "portia" sunt
incapabili sa se opreasca definitiv. In schimb, abtinerea de la alcool este vitala pentru o
recuperare plina de succes. Dar daca nu esti alcoolic, ci doar ai probleme legate de alcool,
este eficienta si reducerea cantitatii de alcool consumata.
Un alcoolic nu poate fi fortat sa fie ajutat cu exceptia unor circumstante, ca de
exemplu cand se petrece un incident violent ce se termina cu chemarea politiei sau a
cadrului medical. Insa asta nu inseamna ca trebuie asteptata o criza pentru a face ceva.
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3642
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Programul de 24 de ore al Alcoolicilor Anonimi

Mesaj de tudor »

Pagina 83 din Cartea cea Mare

„La trezire dimineaţa, ne gândim la cele douăzeci şi patru de ore care ne stau în faţă. Reflectăm la planurile pentru ziua respectivă. Înainte să începem , îi cerem lui Dumnezeu să ne dirijeze gândurile şi mai ales să ne elimine autocompătimirea, lipsa de onestitate şi interesele egoiste. În aceste condiţii, ne putem utiliza facultăţile mintale cu încredere, pentru că, în cele din urmă, Dumnezeu ne-a dat creierul ca să ne folosim de el. Intelectul nostru se află pe un plan superior, atunci când gândirea noastră va fi lipsită de justificări false.
Când ne gândim la ziua care începe, se întâmpla uneori să nu ştim în ce direcţie să o luam. Atunci îi cerem lui Dumnezeu inspiraţie, intuiţie sau o decizie. Ne relaxăm şi rămânem calmi. Nu ne zbuciumăm. Vom fi surprinşi deseori să vedem cât de uşor vom găsi răspunsurile după ce vom exersa, pentru un timp, acest exerciţiu spiritual. Ceea ce era doar o bănuială sau o inspiraţie ocazională treptat devine o deprindere mintală. Fiind încă lipsiţi de experienţă şi la începutul contactului conştient cu Dumnezeu, nu va însemna că vom fi inspiraţi tot timpul. Vom plăti pentru această prezumţie prin diferite acţiuni şi idei absurde. Cu toate acestea vom descoperi că pe măsură ce timpul trece, gândirea noastră vor fi tot mai inspirată, şi ca vom putea să ne bazăm pe ea.
În timpul zilei, ne oprim când ne simţim agitaţi sau pătrunşi de îndoieli şi îi cerem lui Dumnezeu îndrumare pentru gândul sau acţiunea necesară. Ne străduim constant să ţinem minte ca noi nu mai suntem dirijorii spectacolului, spunându-ne în sinea noastră cu smerenie: „ Facă-se voia Ta, nu a mea!”
Seara înainte de culcare ne analizam constructiv ziua care a trecut. Am fost cumva indignaţi, egoişti, lipsiţi de onestitate sau speriaţi? Trebuie să ne cerem scuze? Am ţinut ceva în noi ce trebuia discutat cu o altă persoană? Am fost binevoitori şi iubitori? Ce am fi putut face mai bine? Ne-am gândit doar la noi cea mai mare parte din timp? Sau ne-am gândit la ce să facem pentru alţii, la ce am mai putea adăuga la viaţa noastră? Dar trebuie să avem grija să nu cădem în îngrijorare, remuşcare sau reflecţie morbidă, pentru că asta ne diminuează utilitatea noastră faţă de alţii. După ce ne facem analiza, îi cerem iertarea lui Dumnezeu şi îl întrebăm ce masuri corective să luăm”
OLD Tudor
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Scrie răspuns