021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Buna

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
asido1973
Veteran
Veteran
Mesaje: 5494
Membru din: 10 Dec 2009, 20:45
Zile de abstinență: 22,09,2009
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Braila
Contact:

Re: Buna

Mesaj de asido1973 »

multumesc Alexa ! Sper sa nu ma dezamagesti , si sa te gasesc cu bine aici . Uite ca la mine , acum imi va fi mai usor sa raman abstinent :lol: :lol: :lol: . Asta e , sa ne revedem cu bine !
Nu sunt complet inutil….cel putin servesc de exemplu negativ pentru altii.
Pentru alte intrebari sau discutii va stau la dispozitie la orice ora pe adresa de mail: [...]
Edelweiss
Boboc
Boboc
Mesaje: 3
Membru din: 28 Ian 2010, 17:19

Re: Buna

Mesaj de Edelweiss »

Buna Asido...Imi pare nespus de rau de ceea ce am aflat :( dar sti cum se spune "tot raul spre bine". Considera-l un semn de la Dumnezeu. Te va ajuta sa iti mentii abstinenta,asa cum ai afirmat, mult mai usor. Deci ceva bun are pentru tine Cel de Sus si sa traiesti cu credinta ca este alaturi de tine,dealtfel si noi cei de pe aici iti vom fi alaturi cu gandul.Nu vei fi singur niciodata si poate cine stie ne vom intalni odata si odata...Poate ne vei vizita la Bucuresti, eu in septembrie imi aniversez 3 ani de abstinenta si poti fi convins ca impreuna cu Tudor iti vom trimite un gand bun. Optimismul sa fie parte din tine pentru ca numai asa vei putea trece peste acest necaz. Poate vb un pic aiurea acum,dar vreau sa simti totusi ca sunt alaturi de tine si de familia ta. Alexa a fost pe aceeasi unda cu mine...Roaga-ti sotia sa intre pe forum si sa ne dea vesti despre tine si asa vei afla si tu la randul tau de la noi. Poate ii va face si ei bine sa discute cu noi, sti doar ca sotiile sunt si ele co-dependente si este necesar sa inteleaga comportamentul unui alcoolic si sa il sustina. iti doresc numai bine si ABSTINENTA SENINA !!!! Cu mult drag...
asido1973
Veteran
Veteran
Mesaje: 5494
Membru din: 10 Dec 2009, 20:45
Zile de abstinență: 22,09,2009
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Braila
Contact:

Re: Buna

Mesaj de asido1973 »

multumesc tuturor , de susutinere ! E o idee f buna sa tinem legatura prin sotia mea . Sper sa aiba timp . oricum , eu astept sa fiu luat din clipa-n clipa , asa ca daca o sa dispar , sotia o sa va anunte . Multumesc inca o data pentru tot , si o sa ma gandesc la voi . O sa astept vesti de la voi !
Nu sunt complet inutil….cel putin servesc de exemplu negativ pentru altii.
Pentru alte intrebari sau discutii va stau la dispozitie la orice ora pe adresa de mail: [...]
Adorable
Veteran
Veteran
Mesaje: 318
Membru din: 30 Ian 2010, 23:00
Zile de abstinență: 20,07,2011
Ani de abstinență: 2 ani

Re: Buna

Mesaj de Adorable »

Se vede ca lipseste asido,nimeni nu zice nimic.El era tot timpul aici ne intreba pe fiecare una ,alta si astfel ne incuraja sa scriem.Pacat ca multi citesc dar foarte putini isi spun povestea aici.
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3643
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Buna

Mesaj de tudor »

TE ROG SA FI TARE !


Dacă……
De Rudyard Kippling

"De poţi să nu-ţi pierzi mintea atunci când toţi în jurul tău şi-o pierdut pe-a lor, găsindu-ţi ţie vină,
De poţi atunci când toţi te cred nedemn şi rău, să nu îţi pierzi nici o clipă încrederea în tine,
De poţi s-aştepţi oricât, fără să-ţi pierzi răbdarea,
Sau când hulit de oameni, tu nu cu răzbunarea, să vrei a le răspunde, dar nici cu rugăminţi,
De poţi visa, dar fără să te robeşti visării,
De poţi gândi, dar fără să-ţi faci din asta un ţel,
De poţi să nu cazi pradă nicicând disperării,
De rabzi s-auzi cuvântul cândva rostit de tine, răstălmăcit de oameni, ciuntit şi prefăcut,
De poţi să-ţi vezi idealul distrus şi din ruine, să-l reclădeşti, cu ardoarea fierbinte din trecut,
Şi de poţi risca pe-o carte întreaga ta avere, şi tot ce-ai strâns o viaţă să pierzi într-un minut,
Şi atunci fără a scoate o vorbă de durere să-ncepi agoniseala, cu calm de la-nceput,
Şi dacă corpul tău uzat şi obosit, îl vei putea forţa să mai slujească încă,
Numai cu străjnicia voinţei tale, astfel, să stea peste vreme, aşa cum stă o stâncă,
De poţi vorbi mulţimii fără să minţi, şi de te poţi plimba cu regii, fără a te-ngâmfa.
De nici amici, nici duşmani nu pot vreun rău să-ţi facă,
Pentru că doar dreptatea e călăuza ta,
Şi dacă poţi să umpli minutul trecător,
Să nu pierzi nici o filă din al vieţii tom,
Al tău, va fi pământul cu bunurile toate,
Şi ceea ce-i mai mult, chiar să ştii
VEI FI UN OM"


ITI SINT RECUNOSCATOR PENTRU ABSTINENTA MEA !
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
asido1973
Veteran
Veteran
Mesaje: 5494
Membru din: 10 Dec 2009, 20:45
Zile de abstinență: 22,09,2009
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Braila
Contact:

Re: Buna

Mesaj de asido1973 »

buna alexa , buna tudor , inca sunt aici , dar e greu sa-mi gasesc cuvintele , si oricat de viteaz as fi , e un moment destul de greu . Nu am fost niciodata departe de familie , copii . de fapt , daca stau si ma gandesc poate de multe ori , am fost departe de ai cu sufletul , in zilele cand alegeam alcoolul , normal ca eram departe de ei . E greu , dar voi fi inchis doar cu trupul , mintea si sufletul imi vor fi libere , ma voi putea gandi la voi , si sa-mi analizez mai bine viata . Ce e minunat , ca in aceste clipe grele , sunt bine , iar alcoolul inca nu m-a amagit . Sper sa fiu tare in continuare . Va pup si va doresc numai bine , si aveti grija de voi . Nu va jucati cu alcoolul , ca nu merita . Va asigur eu de asta ! Ne ia tot , ne ia demnitatea , ne ia bucuria de a trai , ne ia bucuria de a ne bucura , va rog din suflet , nu va jucati cu el , nu merita ! Putem trai fara el , si chiar bine , lasati-l , si bucurati-va de fiecare clipa , nu-l tineti in preajma , pana nu e prea tarziu . Numai bine si numai bucurii ! Toti care vreti sa comunicam , va pot da adresa mea pe privat , si sa-mi scrieti scrisori ! Eu va dau numele si adresa , voi nu e nevoie sa-mi scrieti numele vostru pe scrisori . Asa ca o las adresa mea fiecaruia care vrea , cred ca o sa-mi fie de mare ajutot sustinerea voastra ! iar cei care o sa-mi dea si ei adresa , va asigur ca le voi scrie ! Numai bine , oameni dragi !
Nu sunt complet inutil….cel putin servesc de exemplu negativ pentru altii.
Pentru alte intrebari sau discutii va stau la dispozitie la orice ora pe adresa de mail: [...]
steluta
Boboc
Boboc
Mesaje: 86
Membru din: 18 Ian 2010, 15:25

Re: Buna

Mesaj de steluta »

Asido, te rog sa-mi comunici adresa ta. Iti voi scrie cu siguranta! Si daca e sa-ti trimit doar ilustrate din numeroasele tari pe unde voi peregina acest an, dar tot iti voi scrie!. Lasa un mesaj privat cu adreasa!
asido1973
Veteran
Veteran
Mesaje: 5494
Membru din: 10 Dec 2009, 20:45
Zile de abstinență: 22,09,2009
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Braila
Contact:

Re: Buna

Mesaj de asido1973 »

am trimis steluta !
Nu sunt complet inutil….cel putin servesc de exemplu negativ pentru altii.
Pentru alte intrebari sau discutii va stau la dispozitie la orice ora pe adresa de mail: [...]
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3643
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Buna

Mesaj de tudor »

Salut Asido !. Lasa -mi un mesaj privat cu adresa ta !
DUMNEZEU SA TE APERE , SA TE POVATUIASCA SI SA FIE ALATURI DE FAMILIA TA! Cu totii o sa-ti simtim lipsa dar ce este sigur este ca de fiecare data atunci cind voi intra pe forum ma voi uita ca de obicei pe topicul tau ! POATE NU NE-A PLACUT INTODEAUNA CE AI SCRIS SI TOCMAI ASTA NE-A FACUT "SA DAM CE ESTE MAI BUN DIN NOI" !Sintem aici si te asteptam !
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
asido1973
Veteran
Veteran
Mesaje: 5494
Membru din: 10 Dec 2009, 20:45
Zile de abstinență: 22,09,2009
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Braila
Contact:

Re: Buna

Mesaj de asido1973 »

am trimis tudor ! Numai bine , si sa ne auzim sanatosi ! Nu stiu cand dispar , va fi zi sau noapte , dar sa nu va speriati , ca a fost rapirea din Apocalipsa :lol: :lol: :lol:
Nu sunt complet inutil….cel putin servesc de exemplu negativ pentru altii.
Pentru alte intrebari sau discutii va stau la dispozitie la orice ora pe adresa de mail: [...]
Scrie răspuns