021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

POVESTEA UNUI OM RECUPERAT !

Aici puteti povesti reusitele voastre.
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3642
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

POVESTEA UNUI OM RECUPERAT !

Mesaj de tudor »

:) Sint Tudor sint alcoolic !

O persoana ( de exemplu :tu ) care are curiozitatea sa afle si parerea altor persoane inseamna ca-i pasa de propria sa persoana si asta denota ca este o persoana inteligenta si asta-i da sansa sa ACCEPTE ESTE BOLNAVA si ca abtinerea de la consuma orice substanta ce creaza dependenta ii da sansa sa se recupereze!
ACCEPTAREA A FOST SI ESTE BAZA RECUPERARII MELE DIN ALCOLISM.Am acceptat ca sint bolnav si ca singura metoda de de a ma recupera este ABSTINENTA TOTALA !


Iata povestea mea :
Povestea unui om recuperat, nu vindecat

Scriu aceasta poveste cu speranta ca si alti oameni sa poata invata din greselile trecutului meu .Am baut prima data peste masura in liceu .mi-am zis ca a fost un accident! Accident ce s-a repetat de mai multe ori in armata.In anii ce au urmat exagerarile mele la consumul de alcool se limitau la petreceri ocazionale !La 26 de ani am baut prima data la servici,singura grija era sa nu ne vada seful .Am schimbat serviciul am schimbat si prietenii de pahar si nu a durat mult pina am inceput sa beau iar la servici .Nu beam cantitati mari ,insa devenise un obicei zilnic.La 36 de ani a fost prima data in drum spre servici ca imi era rau si nu stiam ce sa fac sa imi revin dupa un consum exagerat de alcool .IN ACEA DIMINEATA MI-AM PUS INTREBAREA :CE FAC ? NU ESTE BINE !! Stiam ca numai alcolicii beau dimineata sa functioneze .Si totusi am baut acea sticluta de alcool.Am constatat ca mi-am revenit. Si nu mi-am mai pus intrebarea daca este bine sau nu .deja devenise obicei si nu mai functionam daca nu beam si dimineata !Imi doream sa ma opresc dar nu mai reuseam deja eram dependent .M-am internat la detox. cu speranta sa ma refac si dupa o perioada sa incep sa beau controlat .Sanatatea incepuse sa –mi fie afectata M-am Abtinut de la a bea alcool 9 luni iar cind am reluat bautul am facut-o bind mult mai mult ca inainte .ERAU SEMNELE UNUI ALCOLISM (etilism cronic )nu m-am oprit decit atunci cind m-am imbolnavit de hepatita etilica .Nu am reusit decit sa ma ABTIN de la bautura decit 6 luni !De atunci am incercat sa beau controlat lucru ce nu mi-a reusit NICIODATA prea mult timp iar dupa un timp vazind ca nu reusesc ma opream ,insa foarte greu !Am incercat diferite trucuri;sa beau numai bere ,sa beau numai vin ,sa beau doar la sfirsit de saptamina .Nu mi-au reusit nimic din toate astea !Parintii ma avertizase ca daca voi continua sa beau voi sfirsii ca cei doi unchi ai mei ce au murit din cauza bolilor generate de alcolism.Dependenta mea de alcool era mult mai mare decit vointa .Intr-o duminica sotia m-a intrebat de ce beau atit si i-am raspuns ca nu stiu ,desii stiam !
PINA INTR-O ZI BINECUVINTATA DE 14 MARTIE CIND AM ILUAT DECIZIA SA NU MAI BEAU SI DE ATUNCI II MULTIUMESC LUI DUMNEZEU CA NU AM MAI BAUT AZI 14 MARTIE S-AU IMPINIT 2 ANI DE ATUNCI !
INTENTIONEZ SA NU MAI FAC ASTA!.CIT TIMP ?NU STIU !INSA IN FIECARE DIMINEATA IMI PROPUN SA NU BEAU IAR SEARA II MULTUMESC DOMNULUI CA NU AM BAUT ALCOOL !
Sint constient ca la mine” primul pahar este prea mult suta prea putine “
SINGUR NU AS FI REUSIT !ABSTINENTA MEA LE-O DATOREZ LUI DUMNEZEU, CUM DUMNEZEU LUCREAZA PRIN OAMENI, SI ALCOLICILOR ANONIMI CARORA LE SINT PROFUND RECUNOSCATOR.
Va rog sa nu luati consumul meu de alcool ca fiind un etalon de consum .Un dependent de alcool are diferite moduri de a consuma care mai devreme sau mai tirziu ( cind deja dependenta este instalata) duce la ruperea legaturilor cu prietenii ,pierderea sanatatii .pierderii pozitiei in societate.a familiei ,apoi a viietii ! Nu este o ordine toate pierderile aste insa deznodamintul este fatal daca alcolicul avertizat continua sa mai bea mult timp !
SI EU IMI SPUNEAM CA “ASTEA NU MI SE POT INTIMPLA MIE “!Si totusi mi s-au desi intimplat pentru ca am fost prea orgolios si nu am vrut sa recunosc ,nici macar mie ,pina nu mi-a ajuns cutitul la os !
Un prieten de la AA spune asa: “Un alcoolic care a constientizat ca are o problema cu controlul consumului de alcool ,chiar daca bea ocazional si bea fara a putea controla cantitatea.continuind sa bea mai are de pierdut ceva ,poate chiar viata” !
EU NU MAI VROIAM SA PIERD NIMIC ! Acum eu sint cel IN CISTIG !Mi-am recistigat increderea in mine locul in familie.in societate si mi-am restabilit sanatatea!NIMIC DIN TOATE ASTEA NU S-AR FI INTIMPLAT DACA NU MI-AS FI RECUNOSCUT DEPENDENTA SI NU AS FI REUSIT SINGUR FARA ALCOOLICII ANONIMI CARORA LE SINT RECUNOSCATOR SI VOUA CELOR CE CITITI ACESTE RINDURI ,EU SPERIND CA VA VOR FI DE FOLOS CELE SCRISE !
Tineti minte:Un catravete odata murat n-o sa mai poata fi nicioda verde.ODATA CE AI DEVENIT DEPENDENT SI NU MAI POTI CONTROLA CANTITATEA DE ALCOOL NU SA MAI FI NICIODATA BAUTOR NORMAL ! O STRIGA CEI CE NU S-AU OPRIT L-A TIMP SI ACUM REGRETA ACOLO UNDE SE AFLA ACUM SI DIN A CAROR EXPERIENTE TREBUIE SA INVATAM PINA NU ESTE PREA TIRZIU !SINT CONSTIENT SI NICI NU IMI MAI DORESC SA FIU UN BAUTOR NORMAL PENRU CA STIU CA ASTA NU VA FI NICIODATA POSIBIL !EXPERIENTA TUTUROR DEPENDETILOR MA ASIGURA DE ASTA !
Viata este frumoasa si fara sa beau alcool .mi-e alcoolul imi falsifica viata desi nu aveam nevoie de asta !Aveam tot ce imi trebuie dar eram prea orb sa vad asta .Alcoolul imi intunecase mintile ! Aveam si am familie cu doi copii sanatosi,frati parinti, , acoperis deasupra capului,tot ce isi putea dori un om normal si eu nu am stiut sa ma bucur de toate acestea.Ii multumesc lui Dumnezeu ca nu mi-a luat nimic din toate astea si pot sa ma bucur acum in abstinenta cu adevarat de tot ce am acum !
Nu as fi fost cel ce sint acum daca nu ar fi fost Acoolicii anonimi si le sint profund recunoscator pentru abstinenta mea !SINGUR NU AS FI REUSIT !
“FERICIREA CONSTA IN A VREA CEEA CE AI, nu sa ai ceea ce vrei “

Sint Tudor ,sint alcoolic si ii sint recunoscator lui DUMNEZEU si voua pentru abstinenta mea !
Ultima oară modificat 08 Dec 2010, 19:34 de către tudor, modificat de 5 ori în total.
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
boboc
Veteran
Veteran
Mesaje: 265
Membru din: 18 Noi 2009, 14:48

POVESTEA UNUI OM RECUPERAT !

Mesaj de boboc »

LA MULȚI ANI sănătoși ,Tudor! și petrecere frumoasă marți, când vei sărbători cu prietenii care te-au ajutat atât de mult pe această cale arecuperării demnității de OM!
Vă îmbrățișez pe toți.
:P
Avatar utilizator
admin
Administratorul site-ului
Mesaje: 1161
Membru din: 11 Noi 2009, 17:43
Contact:

Re: POVESTEA UNUI OM RECUPERAT !

Mesaj de admin »

Felicitari Tudor. Tot inainte :)
ALIAT
office@aliatong.ro
021/9335 Alcoline
anna2010
Boboc
Boboc
Mesaje: 1
Membru din: 11 Noi 2010, 15:06

Re: POVESTEA UNUI OM RECUPERAT !

Mesaj de anna2010 »

Felicitari Tudor! Tot respectul pentru puterea, vointa si intelepciunea cu care te-a inzestarat Dumnezeu pentru a invinge aceasta boala!! Va rog sa-mi dati numarul Dumneavoastra de telefon, ori o adresa de email, daca e posibil. Realizati rugamintea mea ca pe un strigat de ajutor. Am intrat pe acest forum din dorinta de al salva pe sotul meu. Va multumesc anticipat si sper ......
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3642
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: POVESTEA UNUI OM RECUPERAT !

Mesaj de tudor »

Buna Relus !

Da ! Te pot ajuta sa te ajuti singura si asta pentru ca nu mai functioneaza grup de AA in Ploiesti .Te pot ajuta sa iti pastrezi abstinenta !Insa tu singura trebiue sa intri in abstinenta si pentru asta iti trebuie sa iti faci o motivatie puternica. Tu insati trebuie sa fii motivatia ! Sa te recuperezi pentru tine ,nu pentru soti,copii etc.Nimeni nu itiva face statuie sau sa iti multumeasca ce te-ai oprit din baut !Am multe sa iti scriu insa nu au nici o valoare daca vei continua sa bei .Si la mine era la fel! Iti mai trimit citeva texte pe mesaj privat .voi reveni dupamaiaza!Scrie-mi (te rog sa fi sincera ,caci nu pe mine ma vei mintii ci te vei mintii singura daca mai consumi alcool si ce intentionezi !
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
asido1973
Veteran
Veteran
Mesaje: 5494
Membru din: 10 Dec 2009, 20:45
Zile de abstinență: 22,09,2009
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Braila
Contact:

Re: POVESTEA UNUI OM RECUPERAT !

Mesaj de asido1973 »

La multi ani tuturor !
Nu sunt complet inutil….cel putin servesc de exemplu negativ pentru altii.
Pentru alte intrebari sau discutii va stau la dispozitie la orice ora pe adresa de mail: [...]
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3642
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: POVESTEA UNUI OM RECUPERAT !

Mesaj de tudor »

Acum 4 ANI asteptam (eram in abtinere ) cu nerabdare sa vina Craciunul sa beau cit pot si dupa aceea sa ma opresc de Sf. ION cind incepeam munca ,numai ca unui alcolic nu ii este greu sa reincepa bautul ci sa se opreasca .ASA ca m-am oprit da nu fe sf ION ci pe 14 martie 2008 .

viewtopic.php?f=4&t=970&p=3245#p3245
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3642
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: POVESTEA UNUI OM RECUPERAT !

Mesaj de tudor »

CONTINUARE

Tineti minte:Un catravete odata murat n-o sa mai poata fi nicioda verde.ODATA CE AI DEVENIT DEPENDENT SI NU MAI POTI CONTROLA CANTITATEA DE ALCOOL NU SA MAI FI NICIODATA BAUTOR NORMAL ! O STRIGA CEI CE NU S-AU OPRIT L-A TIMP SI ACUM REGRETA ACOLO UNDE SE AFLA ACUM SI DIN A CAROR EXPERIENTE TREBUIE SA INVATAM PINA NU ESTE PREA TIRZIU !SINT CONSTIENT SI NICI NU IMI MAI DORESC SA FIU UN BAUTOR NORMAL PENRU CA STIU CA ASTA NU VA FI NICIODATA POSIBIL !EXPERIENTA TUTUROR DEPENDETILOR MA ASIGURA DE ASTA !
Viata este frumoasa si fara sa beau alcool .mi-e alcoolul imi falsifica viata desi nu aveam nevoie de asta !Aveam tot ce imi trebuie dar eram prea orb sa vad asta .Alcoolul imi intunecase mintile ! Aveam si am familie cu doi copii sanatosi,frati parinti, , acoperis deasupra capului,tot ce isi putea dori un om normal si eu nu am stiut sa ma bucur de toate acestea.Ii multumesc lui Dumnezeu ca nu mi-a luat nimic din toate astea si pot sa ma bucur acum in abstinenta cu adevarat de tot ce am acum !
Nu as fi fost cel ce sint acum daca nu ar fi fost Acoolicii anonimi si le sint profund recunoscator pentru abstinenta mea !SINGUR NU AS FI REUSIT !
“FERICIREA CONSTA IN A VREA CEEA CE AI, nu sa ai ceea ce vrei “

Sint Tudor ,sint alcoolic si ii sint recunoscator lui DUMNEZEU si voua pentru abstinenta mea !

Acum inchei cu rugaiunea de multumire ce nu o incetez sa mi-o spun in fiecare zi.

Doamne ,
Cit de departe sint de ce as vrea sa fiu ,
Cit de departe sint de ce urmeaza sa fiu ,
Cit de departe sint de ce urmeaza sa fiu ,
Dar doamne iti multumesc ca nu mai sint ce am fost.


Sint Tudor ,sint alcoolic si ii sint recunoscator lui DUMNEZEU si voua pentru abstinenta mea !
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3642
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: POVESTEA UNUI OM RECUPERAT !

Mesaj de tudor »

Salut PRIETENI !

SI AZI SINT FERICIT !

Azi s-au implinit 4 ani de cind am incetat bautul ,patru ani in care am renascut fiecare zi .Patru ani in care fiecare noua zi este cea mai frumoasa .Patru ani de cind ma bucur de noua mea viata impreuna cu sotia mea ,de baietii nostrii cu care ne mandrim , cu parintii care mai traiesc si binenteles cu prietenii care nu-s putini.
Textul de mai jos l-am scris la aniversarea mea de doi ani si a avut ca ecou decizia altor prieteni sa inceteze bautul .Un alt ecou a avut si s-a concretizat in intr-un interviu in Romania libera(http://www.romanialibera.ro/stil-de-via ... 81921.html) si care sper ca a convins si alte persoane sa adopte abstinenta.Am fost ajutat sa ma mentin abstinent si consider ca este o datorie si totodata o bucurie sa ajut alte persoane care doresc sa se opreasca din baut si apoi sa isi mentina abstinenta.

VIATA ESTE O CALATORIE ,NU O DESTINATIE .Hai sa ne bucuram impreuna de ea !
Sint Tudor sint alcoolic !
de tudor » Dum Mar 14, 2010 8:45 am
O persoana ( de exemplu :tu ) care are curiozitatea sa afle si parerea altor persoane inseamna ca-i pasa de propria sa persoana si asta denota ca este o persoana inteligenta si asta-i da sansa sa ACCEPTE ESTE BOLNAVA si ca abtinerea de la consuma orice substanta ce creaza dependenta ii da sansa sa se recupereze!
ACCEPTAREA A FOST SI ESTE BAZA RECUPERARII MELE DIN ALCOLISM.Am acceptat ca sint bolnav si ca singura metoda de de a ma recupera este ABSTINENTA TOTALA !


Iata povestea mea :
Povestea unui om recuperat, nu vindecat

Scriu aceasta poveste cu speranta ca si alti oameni sa poata invata din greselile trecutului meu .Am baut prima data peste masura in liceu .mi-am zis ca a fost un accident! Accident ce s-a repetat de mai multe ori in armata.In anii ce au urmat exagerarile mele la consumul de alcool se limitau la petreceri ocazionale !La 26 de ani am baut prima data la servici,singura grija era sa nu ne vada seful .Am schimbat serviciul am schimbat si prietenii de pahar si nu a durat mult pina am inceput sa beau iar la servici .Nu beam cantitati mari ,insa devenise un obicei zilnic.La 36 de ani a fost prima data in drum spre servici ca imi era rau si nu stiam ce sa fac sa imi revin dupa un consum exagerat de alcool .IN ACEA DIMINEATA MI-AM PUS INTREBAREA :CE FAC ? NU ESTE BINE !! Stiam ca numai alcolicii beau dimineata sa functioneze .Si totusi am baut acea sticluta de alcool.Am constatat ca mi-am revenit. Si nu mi-am mai pus intrebarea daca este bine sau nu .deja devenise obicei si nu mai functionam daca nu beam si dimineata !Imi doream sa ma opresc dar nu mai reuseam deja eram dependent .M-am internat la detox. cu speranta sa ma refac si dupa o perioada sa incep sa beau controlat .Sanatatea incepuse sa –mi fie afectata M-am abtinut de la a bea alcool 9 luni iar cind am reluat bautul am facut-o bind mult mai mult ca inainte .ERAU SEMNELE UNUI ALCOLISM (etilism cronic )nu m-am oprit decit atunci cind m-am imbolnavit de hepatita etilica .Nu am reusit decit sa ma ABTIN de la bautura decit 6 luni !De atunci am incercat sa beau controlat lucru ce nu mi-a reusit NICIODATA prea mult timp iar dupa un timp vazind ca nu reusesc ma opream ,insa foarte greu !Am incercat diferite trucuri;sa beau numai bere ,sa beau numai vin ,sa beau doar la sfirsit de saptamina .Nu mi-au reusit nimic din toate astea !Parintii ma avertizase ca daca voi continua sa beau voi sfirsii ca cei doi unchi ai mei ce au murit din cauza bolilor generate de alcolism.Dependenta mea de alcool era mult mai mare decit vointa .Intr-o duminica sotia m-a intrebat de ce beau atit si i-am raspuns ca nu stiu ,desii stiam !
PINA INTR-O ZI BINECUVINTATA DE 14 MARTIE CIND AM ILUAT DECIZIA SA NU MAI BEAU SI DE ATUNCI II MULTIUMESC LUI DUMNEZEU CA NU AM MAI BAUT AZI 14 MARTIE S-AU IMPINIT 2 ANI DE ATUNCI !
INTENTIONEZ SA NU MAI FAC ASTA!.CIT TIMP ?NU STIU !INSA IN FIECARE DIMINEATA IMI PROPUN SA NU BEAU IAR SEARA II MULTUMESC DOMNULUI CA NU AM BAUT ALCOOL !
Sint constient ca la mine” primul pahar este prea mult suta prea putine “
SINGUR NU AS FI REUSIT !ABSTINENTA MEA LE-O DATOREZ LUI DUMNEZEU, CUM DUMNEZEU LUCREAZA PRIN OAMENI, SI ALCOLICILOR ANONIMI CARORA LE SINT PROFUND RECUNOSCATOR.
Va rog sa nu luati consumul meu de alcool ca fiind un etalon de consum .Un dependent de alcool are diferite moduri de a consuma care mai devreme sau mai tirziu ( cind deja dependenta este instalata) duce la ruperea legaturilor cu prietenii ,pierderea sanatatii .pierderii pozitiei in societate.a familiei ,apoi a viietii ! Nu este o ordine toate pierderile aste insa deznodamintul este fatal daca alcolicul avertizat continua sa mai bea mult timp !
SI EU IMI SPUNEAM CA “ASTEA NU MI SE POT INTIMPLA MIE “!Si totusi mi s-au desi intimplat pentru ca am fost prea orgolios si nu am vrut sa recunosc ,nici macar mie ,pina nu mi-a ajuns cutitul la os !
Un prieten de la AA spune asa: “Un alcoolic care a constientizat ca are o problema cu controlul consumului de alcool ,chiar daca bea ocazional si bea fara a putea controla cantitatea.continuind sa bea mai are de pierdut ceva ,poate chiar viata” !
EU NU MAI VROIAM SA PIERD NIMIC ! Acum eu sint cel IN CISTIG !Mi-am recistigat increderea in mine locul in familie.in societate si mi-am restabilit sanatatea!NIMIC DIN TOATE ASTEA NU S-AR FI INTIMPLAT DACA NU MI-AS FI RECUNOSCUT DEPENDENTA SI NU AS FI REUSIT SINGUR FARA ALCOOLICII ANONIMI CARORA LE SINT RECUNOSCATOR SI VOUA CELOR CE CITITI ACESTE RINDURI ,EU SPERIND CA VA VOR FI DE FOLOS CELE SCRISE !



CONTINUARE MAI JOS
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Avatar utilizator
Relus
Veteran
Veteran
Mesaje: 3802
Membru din: 27 Dec 2010, 12:17
Zile de abstinență: 27,12,2010
Ani de abstinență: 10 ani

Re: POVESTEA UNUI OM RECUPERAT !

Mesaj de Relus »

Multe zile si multi ,multi ani de abstinenta iti doresc .
Tudor ,ma bucura multumirea ta,realizarile tale,fericirea si bunatatea ta,esti un om deosebit,sunt convinsa ca fara ajutorul tau eu nu as fi reusit niciodata.Ma rog la DUMNEZEU SA TE RASPLATEASCA PENTRU TOT BINELE PE CARE IL FACI.
Familia mea si eu nu vom putea uita vreodata cat de mult ne-ai ajutat,fi binecuvantat tu si familia ta.Sa te ajute Dumnezeu sa ai o viata fericita si o abstinenta definitiva.
Cu multa recunostinta si mult drag.
Scrie răspuns