021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Salut, sunt Bogdan si sunt Alcoolic

Aici puteti povesti experientele personale.
Tavi
Veteran
Veteran
Mesaje: 570
Membru din: 13 Dec 2011, 17:56

Re: Salut, sunt Bogdan si sunt Alcoolic

Mesaj de Tavi »

Salut Bogdan , sunt Mihai alcoolic abstinent de aproape un an !
Multumesc ca ai scris despre recaderea ta , pe multi dintre noi ne ajuta sa intelegem in caz ca nu am inteles o vreodata
ca abstinenta nu se masoara in ani , luni sau saptamani !
Abstinenta unui alcoolic dureaza o zi , binenteles ca aici intervine perioada de cand ai incetat bautul , zi dupa zi cu abstinenta
in prim plan iti poti gestiona si trai altfel o zi de abstinenta dupa 10 ani de la incetarea bautului fata de perioada de inceput
cand aveai cateva luni !
Dar important e sa pastrezi legaturile cu ceilanti alcoolici si asta zilnic ! Cred ca batalia din creierul nostru e cam asa ;
la inceput trei la suta din creierul nostru vrea sa nu mai bea , daca reusesti sa accepti programul incepi zi de zi sa ti cresti cei trei la suta !
Alcoolismul se trateaza aderand la un grup de suport , nu neaparat AA, functioneaza bine si celelante , parerea mea e ca AA ul e
cel mai bun ! De ce ? Pentru ca tot ce inveti acolo si tot ce e scris in cartile AA este trait de alti alcoolici poate mult mai
inraiti ca mine dar care au reusit !

Eu de un an de zile practic pasul unu , zi de zi imi spun ca sunt neputincios in fata alcoolului !
Zi de zi imi spun si imi reamintesc ca eu sunt alcoolic si azi nu beau , chiar si cand ma uit la un film si vad
actorii cum beau vin din pahare mari frumoase eu imi imaginez ca daca as beau o gura din acel pahar ar fi dezastru !
De ce ? Pentru ca eu sunt neputincios in fata alcoolului si dupa aceea gura de vin ar veni alte o mie de pahare !

Ma bucur ca ai scris pe forum , ajuta ne cu sfaturi din experienta ta de noua ani de abstinenta !

Mihai alcoolic iar azi nu beau !
Bogdan
Boboc
Boboc
Mesaje: 23
Membru din: 25 Noi 2012, 13:47

Re: Salut, sunt Bogdan si sunt Alcoolic

Mesaj de Bogdan »

Salut Ilie,

As fi fericit sa declar ca am meu ficat a fost contaminat doar o singura zi, asa dupa um te exprimi in postul tau. Din pacate, intre luna Iunie si inceputul lunii Noiembrie au trecut mai bine de sase luni. E drept, si ma rept, ca, in acest interval nu m-am imabat niciodata. Insa, consumul crestea in progresie geometrica, daca nu cumva chiar exponentiala. E advarat ca, fiind totusi intr-o oarcare cunostinta de cauză, nu consumam zilnic, nici macar saptamnal. Insa, tin minte ca pe 03 Iunie am baut o doza de Radler, pe la sfarsitul lunii doua, apoi, din August am trecut la "lucruri serioase", respectiv Heineken. Septembrie a adus cu sine mai multe sprituri la gratere, iar in Octombrie deja concusam whisky si rom.
Eram de un optimism grandios, apropiatii deja considerau ca am redevenit un bautor social.
Ceea ce probabil m-a salvat au fost urmatoarele aspecte:
-studierea, iarasi, si iarasi al literaturii de specialitate (Big Book, 12 Pasi si 2 Traditii).
-un gand launtric ca ceva e in neregula cu starea mea spirituala, in primul rand;
-senzaţiile de mahmurala pe care le-am suporta chiar si dupa doua beri mici (0,33l);
-necesitatea de a consuma din ce in ce mai frecventa si in medii oarecum elitiste;
-o anume stare de nervozitate, alternata cu stari de auto-apreciere nefondata (practic, eram cel mai frumos, cel mai destept si cel mai modest).
Multumesc mult, abstinenta senina iti doresc.
Bogdan
Bogdan
Boboc
Boboc
Mesaje: 23
Membru din: 25 Noi 2012, 13:47

Re: Salut, sunt Bogdan si sunt Alcoolic

Mesaj de Bogdan »

Salut Proco,

Haide sa incep cu o gluma la intrebarea ta. In Iunie putea sa fie promotie si la nectarul zeilor sau la ambrozie, eu tot Radler as fi baut. De ce? Fiindca am dorit sa beau. Cum zicea cineva aseara in cadrul unei sedinte, e foarte caraghios sa gasesti motive pentru a bea. In cei noua ani de abstinenta s-a nascut baiatul meu, am participat la botezuri, nunti si alte nenumarate intruniri bahice, am avut mari bucurii si imense supărări, îngrijorări, angoase. Dar, nu am avut nicio clipa pofta, intentia, reflexul de a consuma alcool.
De asemenea, nu pot sa-i inteleg pe cei care declara faptul ca "nu stiu ce s-a intamplat cu mine in acele momente", "mi-a luat Dumnezeu mintile", "am avut asa o suparare mare incat doar paharul a putut sa sterga consecintele". Sa le luam pe rand:
-cei care nu si-au dat seama in momentul fatidic aveau la dispozitie cel putin zece metode de a se abtine 15 minute (e demonstrat ca pofta nesabuita nu dureaza mai mult). Un telefon la un membru AA, o emisiune la TV, un joc pe computer, etc.). In ultima instanta puteau sa se lege de calorifer. Prin urmare, au baut fiindca au dorit acest lucru.
-celor care declara ca Dumnezeu le-a luat mintile le spun ca, probabil, Cretatorul are alte atributii, si anume pastrarea mintilor la locul lor. Pe cale de consecinta, si acestia au baut doar fiindca au vrut sa bea, dupa umila mea parare.
-partea cu supararea mare este mai comica, fiindca, band, deja ai doua suparari.
Motive nu exista, doar pretexte.
Prin urmare, motivatia mea e clara, cel putin pentru mine: am dorit sa beau, m-am bucurat ca am baut si am baut controlat, dar, de aici pana la sanatoriu e un pas minuscul.
Multumesc mult, abstinenta senina.
Bogdan
Avatar utilizator
dani
Veteran
Veteran
Mesaje: 4268
Membru din: 24 Iun 2012, 00:14
Zile de abstinență: 20,04,2012
Ani de abstinență: 5 ani

Re: Salut, sunt Bogdan si sunt Alcoolic

Mesaj de dani »

Buna Bogdan
Dupa o abstinenta de trei ani recaderea mea a fost mult mai brusca.Dupa o zi foarte profitabila in care am condus vreo mie de km am cautat relaxarea si racorirea in doua beri fara alcool(Bergenbier, nu i-am uitat numele).A doua zi mi-am luat altele tot fara alcool,reflexul Pavlovian fiind creat ... a treia zi mi-am luat doua beri cu alcool.Intr-o saptamana beam la fel de multa vodca ,ca si inainte.Si am mai baut inca...cinci ani, pana acum sapte luni.Aviz alcoolicilor amatori de bere fara alcool.
Cu drag Dani
Pentru sănătatea economiei naţionale consumaţi cât mai multe produse româneşti.
Avatar utilizator
freedom
Veteran
Veteran
Mesaje: 2923
Membru din: 26 Ian 2012, 08:46
Ani de abstinență: 4 ani

Re: Salut, sunt Bogdan si sunt Alcoolic

Mesaj de freedom »

e greu sa revii dupa o recadere si poate nu-i atat de greu sa nu mai bei,
pe cate ste de greu sa cresi spiritual in ritmul pe care-l stiai.
e o convalescenta nasoala.
dar, daca mergi la AA , poti sa ceri daca vrei unui consilier sa-ti dea materialul despre
revenirea dintr-o recadere si sa lucrezi exercitiile. in plus, e bine de facut si
exercitiile de la materialul despre prevenirea recaderii, preventiv.
eu am intrat in AA in 2006 si am avut mai multe recaderi.
acum sunt abstinenta de 10 luni peste o saptamana si de 9 luni astazi :mrgreen:
ma bucur de fiecare zi si consider ca am invatat lectii importante din cele cateva
lovituri cu capul in pragul de sus.
cert este ca de cand cunosc programul, n-am mai putut sa fiu bautor social.
fie "bautor de sifonier", cum mi-a spus consiliera noastra, din cauza faptului ca mi-am
alimentat depresia cu alcool pe ascuns, fie abstinent linistit sau mai putin linistit.
dar bautor social n-am sa mai pot sa fiu niciodata si cred ca e cel mai bun lucru sa raman asa.
absti senina si un 24 uscat.
“Creand lumea perfecta in inima noastra,
putem sa o vedem luand forma si in exterior.”
lazarescu nicolae
Veteran
Veteran
Mesaje: 908
Membru din: 18 Sep 2011, 19:35
Zile de abstinență: 30,06,2015

Re: Salut, sunt Bogdan si sunt Alcoolic

Mesaj de lazarescu nicolae »

Salut Bogdan!
Sunt Nicu si sunt alcoolic!
Pai nu stateai talica bine asa abstinent cum erai,cu familia si cu sportul ala greu care il faceai?
Pai pahar si prieteni de pahar iti trebuia tie?Ai vazut promotia si nai mai putut sa rezisti,
tea mancat undeva,as putea zice,bine ca nu esti ca mine cu pandulii la bautura,ca eu eram rau,
eram ca un caine care roade lantul si nu mai vreau sa fiu asa,mie mi se potriveste bine vorba :
lasa pe altul sa traiasca si traieste si tu,caci bautura cine stie pe unde m-ar fi dus.
Stiu bine ca o recadere pentru mine nu ar fi asa fara probleme ca la tine,sa bei cateva luni si sa nu te imbeti?
Hmm,pai mie mi-au ramas in subconstient multe probleme din cauza bauturii si cred ca nu as putea sa stau
deloc linistit la o masa si sa ling linistit spuma la o halba de bere si cred ca nici cei care ma cunosc nu ar putea sa stea linistiti...
E bine asa pentru mine,e bine cum e acu,e mai bine ca inainte,
si e bine sa nu uit niciodata ca sunt alcoolic pentru ca este foarte periculos pentru mine
si de aceea ,aici,intre noi alcoolicii spun convins suta la suta,din toti rarunchii:
sunt Nicu si sunt alcooolic!
si mai facut curios ce sport greu faci,eu mi-am cumparat acum vreo luna un chimono cu gandul sa ma duc la judo si nu l-am murdarit nici acuma.
Te salut si sa nu mai bei!
cristi47
Veteran
Veteran
Mesaje: 259
Membru din: 20 Mar 2012, 07:27

Re: Salut, sunt Bogdan si sunt Alcoolic

Mesaj de cristi47 »

Salut Bogdan ,

Sunt Cristi ,alcoolic abstinent si sunt membru unui grup AA cam de un an jumate ,dar abstinent sunt de la inceputul anului fiindca am incercat marea cu degetul crezand ca poate eu sunt un altfel de alcoolic si ca pot bea controlat .Si eu ca si tine am vrut sa beau si cu asta basta ,pretextele si scuzele sunt de prisos,dar ...,exista un dar, eu de fiecare data cand am reluat bautul nu a mai fost ca inainte .Imi treceau prin cap mii de ganduri si de intrebari care ma innebuneau.
Imi spuneam "cum am admis eu ca sunt alcoolic ,daca eu beau? " ,erau doua chestiuni care se bateau cap in cap,un non sens care, parca ma impingea si mai mult spre alcool.Pana aici a fost in primul rand ce am vrut sa-ti scriu.
In al 2-lea rand tin sa-ti multumesc si eu pentru povestea ta care mi-a demonstrat inca o data ca : "ALCOOLUL ESTE DERUTANT ,VICLEAN,PUTERNIC !"si care poate lovi oricand, repet, oricand daca prinde pe careva cu garda jos.Prea multe nu am ce sa-ti scriu fiindca sunt de parere ca stii mult mai multe decat mine pe linie de AA.
In al 3-lea rand te felicit ca ai avut puterea sa te ridici dupa 9 ani de abstinenta si sa o iei de la capat,asta denota ca esti un om puternic si echilibrat.
Despre mine iti pot spune ca merg saptamanal la grup ,zilnic vorbesc cu ai mei la telefon si imi aduc aminte ca pe la primele 4 luni de mers la grup si abstinent fiind a inceput sa-mi dea tarcoale gandul sa o mai raresc cu grupul ,asta a fost primul gand care a contribuit la reluarea bautului.Acum,intalnirile cu ai mei fac parte din viata mea.
In alta ordine de idei nu pot decat sa-ti urez abstinenta senina si un week end excelent !

Cu respect,Cristi alcoolic !
Tavi
Veteran
Veteran
Mesaje: 570
Membru din: 13 Dec 2011, 17:56

Re: Salut, sunt Bogdan si sunt Alcoolic

Mesaj de Tavi »

Salut Bogdan , ne poti povesti si noua cum ai reusit sa consumi fara sa te imbeti ?

,, Nu m-am îmbătat niciodată în acest răstimp, însă, simţeam prin toți porii și prin toți neuronii ca ceva nu era în regulă.''

Citeam ce a scris prietenul Nicu si ii dau dreptate , eu daca as bea un prim pahar sunt sigur ca ar urma infernul !
Se spune ca la o recadere bei mai mult fata de atunci cand ai incetat bautul .Fata de toate povestile despre recaderi pe
care le am auzit pe la grupurile AA si cateva de pe forum, a ta e singura recadere care spui ca nu te ai imbatat !

Imi vine in minte recaderea lui Proco care dupa 9 luni de abstinenta a baut un paharel de sampanie si a ajuns aproape
instantaneu in infern , la fel simt cred as pati si eu .Daca nu chiar mai rau , ii spuneam uui prieten ieri ca eu daca as bea
un pahar de vodka cred ca mi as pune bautura si in pantofi atat de mult as bea !

Se pare ca exista mai multe feluri de recaderi ! Am inteles ca ai baut timp de trei luni controlat , poate ca anii
lungi de abstinenta te au ajutat , poate la incetarea bautului nu consumai foarte mult .
Sincer cred ca ne ai ajuta povestindu ne din experienta ta dinaintea recaderi si in timpul recaderi ,
Mai pe romaneste ; cum ai reusit sa bei , alcoolic fiind fara sa te faci zdrente !

MIHAI ALCOOLIC !
proco
Veteran
Veteran
Mesaje: 848
Membru din: 25 Mar 2010, 17:14

Re: Salut, sunt Bogdan si sunt Alcoolic

Mesaj de proco »

Multumim Bogdan! Ceea ce ne-ai descris este realitatea cruda si sunt metode CONCRETE de evitare a recaderii. Postarea ta as mari-o de "n" ori si as inrama-o sa stim cu totii cum sa evitam dezastrul. Trebuie sa fie clar pt. noi, ca nu vom mai putea bea niciodata normal. Asa cum semnala si Mihai, suntem bautori intre bautori si in functie de organismul fiecaruia rezistam mai mult sau mai putin. IN SCHIMB, DEZNODAMANTUL ESTE ACELASI!
Va recomand la si in capataiul tuturor:

"De asemenea, nu pot sa-i inteleg pe cei care declara faptul ca "nu stiu ce s-a intamplat cu mine in acele momente", "mi-a luat Dumnezeu mintile", "am avut asa o suparare mare incat doar paharul a putut sa sterga consecintele".
Sa le luam pe rand:
-cei care nu si-au dat seama in momentul fatidic aveau la dispozitie cel putin zece metode de a se abtine 15 minute (e demonstrat ca pofta nesabuita nu dureaza mai mult). Un telefon la un membru AA, o emisiune la TV, un joc pe computer, etc.). In ultima instanta puteau sa se lege de calorifer. Prin urmare, au baut fiindca au dorit acest lucru.
-celor care declara ca Dumnezeu le-a luat mintile le spun ca, probabil, Cretatorul are alte atributii, si anume pastrarea mintilor la locul lor. Pe cale de consecinta, si acestia au baut doar fiindca au vrut sa bea, dupa umila mea parare.
-partea cu supararea mare este mai comica, fiindca, band, deja ai doua suparari.
Motive nu exista, doar pretexte.
Prin urmare, motivatia mea e clara, cel putin pentru mine: am dorit sa beau, m-am bucurat ca am baut si am baut controlat, dar, de aici pana la sanatoriu e un pas minuscul.
Multumesc mult, abstinenta senina.
Bogdan "

Eu as mai adauga invatatura de la AA Bucuresti, consumarea in acele clipe a unei ciocalate cu o sticla de apa minerala putenic acidulata.

Multumim si respect, Bogdane! PROCO
Avatar utilizator
moira
Veteran
Veteran
Mesaje: 858
Membru din: 26 Oct 2010, 11:01

Re: Salut, sunt Bogdan si sunt Alcoolic

Mesaj de moira »

Buna Bogdan, buna Mihaita.

Bogdan, bine ai venit pe forum. Te-am citit cu atentie deoarece si eu am recidivat dupa o perioada mai lunga, mai exact dupa 5 ani si 5 lun intr-un mod asemanator cu ceea ce povestesti tu.

Mihaita, asa cred si eu ca recaderea se poate produce in mai multe feluri. Am vrut sa scriu mai de mult despre asta, iata ca acum Bogdan mi-a dat ocazia sa o fac. Nici eu nu am trait ceea ce a povestit Proco cu acel paharel de sampanie sau ce am citit despre recaderi de genul asta, cand un paharel a declansat imediat dezastrul. Eu am baut intr-o seara, un paharel de tarie, inainte de masa, asa cum fac destui oameni normali. Acel paharel nu l-a cerut pe urmatorul. Am mancat, am facut baie, am dormit.....am repetat figura dupa 3-4 zile, tot un paharel, tot la masa. Apoi dupa o saptamana. La a treia experienta ca sa ii zic asa, desi nu mi s-a declansat nici o pofta nebuna, am simtit ca si Bogdan ca totusi ceva nu e in regula. Incepusem deja sa ma gandesc ca ce bine e, uite ca pot bea din cand in cand un paharel fara sa se intample nimic, adica controlat. Nu a fost asa insa, am ajuns incet incet, cam in 3 luni, exact de unde plecasem sau de unde ma ridicasem. Alcoolul a pus din nou stapanire pe mine. Deci, recidiva mea, s-a produs treptat.

Te felicit Bogdan ca te-ai redresat rapid. Eu dupa acea recidiva, am mai baut alti 3 ani ....
Acum, in noua mea incercare, privesc totul intr-un alt mod, sunt constienta de puterea alcoolului. Nu ma mai intereseaza asa zisele lui beneficii, o bere rece intr-o dupaamiaza de vara, o tarie la o petrecere pentru buna dispozitie, sau in intimitatea casei mele intr-o seara ploioasa de noiembrie, pentru efecte de relaxare sau afrodisiace sau mai stiu eu de care.....Pentru ca acum stiu ca nu se poate, ca sunt bolnava, ca nu mai am acest privilegiu, ca l-am pierdut. Sunt de acord cu tine, am testat de altfel pe pielea mes, cat de mic este pasul de la bautul controlat, la dezastru.
Scrie răspuns