021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

CUM AM REUSIT SA SCAP DE ALCOOL !

Aici puteti povesti reusitele voastre.
asido1973
Veteran
Veteran
Mesaje: 5494
Membru din: 10 Dec 2009, 20:45
Zile de abstinență: 22,09,2009
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Braila
Contact:

Re: CUM AM REUSIT SA SCAP DE ALCOOL !

Mesaj de asido1973 »

"de asido1973 » Mie Ian 19, 2011 10:55 pm

salutari tuturor , si bine v-am gasit !"

Iata ca timpul rezolva multe! Exact acum un an va scriam asta! De ce va spuneam "bine v-am gasit"! O parte stiu , cei mai noi veniti , poate nu. Parasisem acest forum , mai mult obligat, tot datorita consumului abuziv de alcool . Am stat 11 luni inchis,primind o condamnare de 1,6ani , pentru consum repetet de alcool la volan. Am facut doar 11 luni , si am fost liberat conditionat exact acum un an in 19 ianuarie 2011. Mi-aduc aminte , ca atunci cand sentinta a ramas definitiva , pentru mine a fost un soc. Problema era alta, acea sentinta si acel soc , venea la doar 3 luni de abstinenta. Am primit vestea in 24 februarie 2010 , iar eu am incetat bautul in 22 sep 2009. Chiar in aceste zile ,Simona intrebai pe forum , voi ce faceti cand va vine pofta?
Oare , un abstinent de doar 3 luni , afla ca va face inchisoare , in o saptamana va fi inchis. Ce zici simona , aveam motive sa beau, crezi ca aveam pofta atunci ? Oare imi era usor , sa stiu ca voi fi inchis , departe de familie, de copii. Nu imi era usor. Dar... , aveam deja 3 luni , luni nu multe , dar in care simtisem bucuria nasterii din nou. Stii cum este sa nu mai bei,stii cum este si ce bucurii am . Am stat in acel moment, si m-am gandit. Daca acum beau, am stricat totul. Nu merita. Atunci , cand aveam atatea motive sa beau, pofta din plin, m-am gandit , la tot raul care mi-l facuse alcoolul, m-am gandit cat de degradat eram atunci cand eram beat , m-am gandit la fata de prost , m-am gandit cum tremuram in sevraje , cum nu dormeam noptile , cum vomitam, cum ma priveau copii cu mila , cum plangea uneori sotia , ca sa nu mai beau. M-am gandit la toate astea , le-am pus in balanta si am ajuns la concluzia ca , nu mai am nici un motiv sa beau , nu merita. Viata fara alcool era prea frumoasa, eram altfel , eram liber. Cu toate necazurile de atunci , cu tot ce urma , nu am gasit in acele clipe , nici o placere mai mare , decat acea placere , ca-mi placea ca nu mai beau . Am stat linistit acasa, in 5 martie 2010 , mi-am luat bagajul , si cu taxiul , singurel m-am dus la arestul politiei. A urmat ziua de 19 ianuarie , ziua cand m-am liberat , exact acum 1 an de zile . Ce e cel mai frumos , ca in toata aceasta perioada , am gasit placere mult mai mare in abstinenta, si nu am mai gasit nici o placere sa beau. Timpul a trecut , si a trecut un an. Au ramas urme , parul a albit , dar sufletul a intinerit . Sunt liber , mai liber ca niciodata . Si ce a fost cel mai frumos , a fost ca in toata perioada in care am fost inchis, am fost liber , liber fata de alcool.
Acum , intrebati-va cei noi veniti,: avea asido , motive sa bea ? Va spun eu , avea , dar avea doua fetite minunate care deja se bucurau de abstinenta lui , avea o sotie minunata , care deja se bucura ca are sot , si nu va mai spun , ce mandru era el asido , ca era din nou tata si sot. Atat si-a dorit la inceput, si astea le avea acum. E ceva , in lumea asta , care sa-ti dea vreun motiv , sa bei din nou ,si sa nu ami fii tata si sot...? Raspundeti voi , dragii mei. Si, in acele clipe , aveam , prietenii de pe forum, aveam , forumul alcohelp! Va multumesc tutror , ca astazi sunt abstinent , ca impreuna cu voi si cu gandul la voi , am trecut cu bine prin toate. Multumesc celor care atunci erau pe forum ,admin, tudor , boboc , steluta , alexa, edelweis, leu,si apoi celor care pe parcurs au venit si i-am gasit , staval , proco, vanea,Relus. Si toti ceilalti noi , veniti in ultimul timp , tuturor va multumesc!
Nu sunt complet inutil….cel putin servesc de exemplu negativ pentru altii.
Nu sunt complet inutil….cel putin servesc de exemplu negativ pentru altii.
Pentru alte intrebari sau discutii va stau la dispozitie la orice ora pe adresa de mail: [...]
staval
Veteran
Veteran
Mesaje: 1153
Membru din: 16 Ian 2011, 22:06

Re: CUM AM REUSIT SA SCAP DE ALCOOL !

Mesaj de staval »

Lasa-ma, baiete, cu dictonul ala! :lol: Acum esti exemplu pozitiv pentru multi !
Absinenta senina si definitiva!
asido1973
Veteran
Veteran
Mesaje: 5494
Membru din: 10 Dec 2009, 20:45
Zile de abstinență: 22,09,2009
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Braila
Contact:

Re: CUM AM REUSIT SA SCAP DE ALCOOL !

Mesaj de asido1973 »

Nu sunt complet inutil….cel putin servesc de exemplu negativ pentru altii.
Pentru alte intrebari sau discutii va stau la dispozitie la orice ora pe adresa de mail: [...]
asido1973
Veteran
Veteran
Mesaje: 5494
Membru din: 10 Dec 2009, 20:45
Zile de abstinență: 22,09,2009
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Braila
Contact:

Re: CUM AM REUSIT SA SCAP DE ALCOOL !

Mesaj de asido1973 »

Va multumesc tuturor pentru urari. Sunt 3 ani de abstinenta. Poate pentru cei care sunteti la inceput vi se par multi , mie mi se par ca au trecut repede. Important , nu sunt cati , important ca in aceasta perioada am mers drept inainte. Pana acum nu am dat nici o clipa inapoi , nu am avut nici o recadere. Traiesc cu responsabilitatea ca in clipa urmatoere pot recadea , sunt ata de aproape de recadere , sunt doar la o gura ! Pentru asta insa , am forumul si pe cei dragi de pe forum. Traiesc zi de zi , cu dorinta ca sa nu beau pana adorm , iar a doua zi o iau de la capat. Ce daca au trecut 3 ani , asta nu conteaza...! Conteaza ca sfarsitul vietii mele sa ma gaseasca abstinent, si credincios lui Dumnezeu. De multe ori avem atat avant cand incepem un lucru , si il pierdem pe drum. Ma bucur ca in aceasta perioada am crescut , si am invatat atat de multe si sunt atat de curajos :lol: :lol: :lol: , incat ma gandesc mereu ca sunt aproape de recadere. Dar pentru asta sunt prietenii , grupul de suport si intalnirile. Alaturi de voi , traiesc fara teama. Si chiar daca vreodata ar fi sa vina gandul rau , in acesti 3 ani , mi-a, facut atatia prieteni , incat sunt sigur ca in momentele grele , voi gasi macar unul cu care sa stau de vorba, sa-i spun ca nu mai pot , si el ma va ajuta.
Oricum , dorinta era prea mare , si imi doream sa lupt cu orice pret . La un moment dat , in 10 dec , umbland pe net , gasesc pe google , un cuvant frumos , care m-a marcat , ALCOHELP . Am intrat acolo , si am dat de voi . De toti cei care va spuneati povestile , de toti cei care luptati cu aceasta boala , de cei care reusiseti , am dat de tine admin , de tine tudor , de tine leule , de tine minodor , de larisa , de tine boboc . Atunci am inteles ca nu sunt singur , si am inceput sa merg alaturi de voi . Poate va vine greu sa credeti , dar eu sunt unul din cei care am reusit alaturi de AlcoHelp, alaturi de voi . Cu un suport familial , cu o vointa puternica , cu ajutorul vostru am reusit . Din 10 dec pana-n 5 martie 2010 , ati fost langa mine , si pentru asta va multumesc . Apoi timp de 10 luni jumatate , am fost inchis ( datorita alcoolului ), dar cu gandul la voi , cu gandul ca voi fi din nou in familie , am trecut si peste asta . Acum sunt iar liber , si nu uita un lucru ALCOHELP . Am nevoie in continuare de tine ! Ma rog la Dumnezeu pentru voi in fiecare zi . Era 10 dec 2009 . De atunci fetita mea , are din nou tata . De atunci , eu am un prieten de nadeje , pe ALCOHELP . Va multumesc ca existati , va multumesc , ca ati fost langa mine , cand inca erau ranile deschise , voi mi le-ati uns cu alifia potrivita . Acum s-au vindecat , au ramas doar urmele . Nu ma mai doare , merg destul de bine . Pot sa merg in continuare alaturi de tine ALCOHELP ???




Asta este cel mai important pentru mine , si asta am castigat in aceasta perioada.
Va multumesc din suflet tutror celor care sunteti ca si mine!
O seara minunata va doresc!
Nu sunt complet inutil….cel putin servesc de exemplu negativ pentru altii.
Pentru alte intrebari sau discutii va stau la dispozitie la orice ora pe adresa de mail: [...]
asido1973
Veteran
Veteran
Mesaje: 5494
Membru din: 10 Dec 2009, 20:45
Zile de abstinență: 22,09,2009
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Braila
Contact:

Re: CUM AM REUSIT SA SCAP DE ALCOOL !

Mesaj de asido1973 »

“PRIETENUL GASIT”
10 Decembrie 2009 . Era seara , o seara de iarna linistita , era ziua fetitei mele cele mici. Eu veneam dupa o perioada destul de urata. Aveam doar doua luni jumate , de la ultimul sevraj, sevraj ce avusese loc dupa 22 septembrie. Nu fusese singurul sevraj. Am mai avut inca 8 ,din care doua cu internare la psihiatrie , si doua come alcoolice combinate cu come diabetice (glicemie 600)
Fiecare sevraj venea dupa o abtinere de la baut de maxim o luna jumate , incepeam cu o gura si in maxim o saptaman ajungeam la 10 sticlute de 200 ml/zi de stalinskaya si 5,6 beri. Aceasta cantitate o consumam in ultimele zile , care se termina fie cu coma, fie cu starea de supraplin , si apoi normal sevrajul groaznic.
In seara de 10 decembrie , stateam linistit in casa. Odata cu acel ultim sevraj din 22 sep 2009 , luasem hotararea ferma de a nu mai bea. Am zis ca o sa reusesc , vad eu cum , gasesc eu o modalitate. Dar cu atata reusisem in acea perioada , ma gandeam ca o sa gasesc eu ceva. Nu am mers la spital , la ultimul sevraj. Am stat acasa, si am trecut peste el.
In acea seara , eram si linistit , dar aveam destule pe suflet. Nu mai bausem de 2 luni jumate , pe langa toate astea, deja asteptam sa vad cum se termina un dosar, era la apel deja, si imediat in ianuarie aveam un termen. Acel dosar il aveam din cazua consumului repetat de alcool , si apoi conducerea auto. Ultimul dosar , era de la o alcoolemie de 2,84 la mie in sange.
Sateam si ma gandeam , cum o sa trec peste toate astea , ce o sa se intample cu mine. Imi doream sa nu mai beau, dar in acelasi timp imi era teama ca o sa ma reapuc, pentru ca de atatea ori am spus ca nu , si iar m-am apucat.
De data aceasta , nu am mai chemat pe nimeni la ziua fetitei, am petrecut in familie. Era seara de 10 decembrie, stataem linistit , si ma gandeam ce o sa se intample , cum va fi si de data asta. Imi era teama,, ca voi incepe din nou sa beau, si nu-mi mai doream asta. Eram in situatia, in care material pierdusem foarte mult din cauza alcoolului , casa , masina , afacere, permis de conducere, si stiam ca am si o condamnare de 1 an si 6 luni cu executare , din cauza consumului de alcool. Stiam ca in maxim 2 luni se va da si sentinta finala.
Cam in aceasta situatie , eram in 10 decembrie 2009 , insa aveam familia langa mine, si imi doream sa pot sa o iau de la capat, sa pot sa-mi cresc fetitele pe mai departe , sa fiu sot si tata din nou. Doar asta imi doream in acea seara, la restul imi era greu sa mai visez.
Asa ca in linistea serii de atunci , am intrat pe net, si pe google , am dat sa caut ajutor , alcool. Am dat serch si mi-a aparut un cuvant minunat alcohelp. Din prima clipa mi-a placut foarte mult cuvantul. Am intrat acolo si am dat de prima pagina. Mi-am facut cont si am inceput sedintele.
Ce bucurie pe mine, cat de insetat eram sa termin sedintele cat mai repede , sa le parcurg. Le-am parcurs pe toate , si nici acum nu pot sa va spun cat de mult m-a ajutat acea sedinta cu Situatiile mele de risc, si ce fac sa le evit. Dupa ce am terminat cu sedintele am intrat pe forum, unde am intalnit acolo oameni care aveau aceleasi probleme ca mine. Am inceput sa discut , sa ma implic, am vazut ca nu sunt sigur. Ce bucurie traiam , ce curaj incepusem sa am… Nu-mi mai era teama. Abia asteptam sa se faca dimineata sa citesc pe forum, sa scriu. Timpul trecea, si datorita forumului eu incepusem sa devin alt om. Dorinta mea, sotia, copii, forumul imi dadeau putere sa merg zi de zi mai departe.
In 24 februarie 2010 , a ramas si sentina definitiva , adica inchisoare cu executare, 1 an si 6 luni. A fost piatra de incercare atunci, socul a fost mare. Am avut o saptamana in care am stat acasa , asteptand sa fiu ridicat si inchis. Dar acea saptamana , pe mine m-a intarit si mai mult . Citeam pe forum, primeam incurajari, familia era langa mine si mie nici prin cap nu-mi mai trecea ca as bea ceva.
Apoi am mers la inchisoare , timpul a trecut , dupa 11 luni am revenit din nou acasa. De aici viata mea a luat o alta intorsatura.
Asa cum spuneam, pe 10 decembrie seara , stateam cu teama , frica , destul de descurajat de viata , pierdusem din cauza alcoolului, mult. Imi doream sa fiu tata si sot.
Astazi cand va scriu , au trecut exact 3 ani de atunci. Sunt tata si sot. Pierdusem permisul de conducere de amatori, acum am permis de profesionist. Nu mai aveam afacere, masina , nici nu mai visam la ele. Acum, am mult mai mult decat am visat. Am liniste si pace in familie , am o viata noua , traiesc frumos zi de zi. Imi place viata pe care o traiesc.
In acest an , am realizat si ceea ce visam de 20 de ani , sa ma inscriu si la o facultate, pe care o fac la zi. Am grija acum de familie, de afacere, merg zilnic la facultate, scriu aici pe forum, si ajut pe cei care acum sunt asa cum am fost eu.
Asatzi fetita mea implineste 13 ani , eu 3 ani de cand sunt pe forum si te-am gasit pe tine draga prietene “ALCOHELP” Iti multumesc ca exisit , iti multumesc ca datorita si tie, astazi sunt om.
Stiu ca sunteti multi in ALIAT, si munciti mult. Uneori obositi, alteori intampinati greutati. Citeam undeva : ” Şi ce ar folosi unui om să câștige toată lumea, dacă și-ar pierde sufletul? Sau ce ar da un om în schimb pentru sufletul său?
Oricat de mult a-ti munci si cat de mult a-ti investi , sufletul unui om , nu are pret, valoreaza mai mult decat bogatiile lumii. Daca voi cei din ALIAT , a-ti reusit sa salvati macar un suflet, munca voastra nu e in zadar, dar stiu ca a-ti reusit mult mai mult.
Va multumesc din suflet , voua ALIAT!
Cu respect si drag , asido!
Nu sunt complet inutil….cel putin servesc de exemplu negativ pentru altii.
Pentru alte intrebari sau discutii va stau la dispozitie la orice ora pe adresa de mail: [...]
asido1973
Veteran
Veteran
Mesaje: 5494
Membru din: 10 Dec 2009, 20:45
Zile de abstinență: 22,09,2009
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Braila
Contact:

Re: CUM AM REUSIT SA SCAP DE ALCOOL !

Mesaj de asido1973 »

Nu sunt complet inutil….cel putin servesc de exemplu negativ pentru altii.
Pentru alte intrebari sau discutii va stau la dispozitie la orice ora pe adresa de mail: [...]
asido1973
Veteran
Veteran
Mesaje: 5494
Membru din: 10 Dec 2009, 20:45
Zile de abstinență: 22,09,2009
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Braila
Contact:

Re: CUM AM REUSIT SA SCAP DE ALCOOL !

Mesaj de asido1973 »

Povestea unui alcoolic revenit la viaţă

by Vlad Petreanu on 03/07/2013 · 30 comments



Când Sile* a scris pe Google “ajutor! sunt alcoolic!” nu mai băuse nimic de mai bine de trei luni, dar simţea că nu mai rezistă. Ştia, de fapt, că e pe cale să cedeze, ştia din experienţă şi dintr-un lung şir de re-căderi anterioare, eşecuri care-i jalonau precum un şir de cratere trecutul. Într-unul dispăruse afacerea lui, în altul casa, apoi îşi îngropase în căderi repetate toate economiile, onoarea, încrederea, respectul de sine şi respectul celorlalţi faţă de el.

Sile avea un trecut negru şi un viitor sumbru. În doar câteva luni, urma să intre în închisoare, tot din cauza băuturii. Ştia şi asta, pentru că procesul avansa inexorabil către o condamnare, una cu executare, de data aceasta, una de recidivist, cu pedeapsa agravată de sentinţa anterioară, cu suspendare, şi aceea luată tot din cauza unei beţii la volan.

Aşa că Sile a apăsat tasta enter şi a început să citească.

Trebuie să parcurgi o serie de etape înainte de a deveni dependent de alcool. Mai întâi este experimentarea. Prima bere nu ne place. Primul pahar de vin e straniu. Prima vodcă ne face să ne strâmbăm. Dar omul, ca fiinţă curioasă, are voinţa de a experimenta şi de a dobândi gusturi noi.

Urmează consumul regulat. Ieşim la o bere. Bem un pahar de vin. Socializăm la un whisky. Alcoolul dezleagă limbile, încălzeşte atmosfera, ne ajută să ne simţim mai bine. În cantităţi moderate, ne face bine. Pericolul apare când ieşim din zona consumului moderat şi cădem de partea cealaltă, în teritoriul excesului. Consumul excesiv este în vârful derdeluşului către dependenţă şi către adicţie. Unii o iau la vale. E greu să te mai oprești.

Problema apare când, la un moment dat, trecem din grupul celor care consumă alcool de plăcere în grupul celor care consumă alcool pentru că au nevoie.

De ce ar avea nevoie cineva să bea peste măsură?

În esenţă, alcoolul este un inhibitor – un inhibitor de inhibiţii. “Spune-mi ce faci când eşti beat ca să-ţi spun ce inhibiţii ai”, glumesc serios psihologii.

Sile avea temerile lui când a început să alunece în grupul celor care beau de nevoie. La mijlocul anilor ’90, când o ţară-ntreagă se zbătea să nu moară de foame, el avea un salariu de câteva mii de dolari, bani în mână, încasaţi lună de lună, cu regularitate. Pentru un copil plecat de-acasă în adolescenţă, dintr-un sat uscat de sărăcie de prin Moldova, ajunsese departe. Nici lui nu-i venea să creadă şi, în sinea lui, era îngrozit că totul ar putea dispărea, ca şi cum n-ar fi fost. Era om de bază într-o industrie nu doar aflată în creştere rapidă, ci şi de o competitivitate şi o duritate extremă. Lui Sile i se întâmpla să-l prindă noaptea pe drumuri necunoscute cu câte o jumătate de miliard de lei vechi în portbagaj, încasări colectate de prin câte două judeţe o dată. Aşa că a început să ia câte un pic de “curaj”, ca să-şi inhibe spaimele. Iar nevoia de curaj a început să crească. Mai întâi înaintea întâlnirilor cu şeful. Apoi la intrările în tură. Şi la ieşiri. Şi la plecările pe drum, şi la reveniri, şi înainte de a pleca spre casă, şi înainte de culcare. Au urmat chefurile, bețiile cu tovarășii. Banii nu erau o problemă. Anturajul, nici atât. Seara, bea ca să se destindă. Dimineaţa, ca să se trezească. Peste zi, ca să se concentreze.

Curând, Sile a devenit dependent, deşi încă nu ştia şi nici nu i s-ar fi părut că e ceva în neregulă, dacă i-ar fi spus cineva. Ţinea la băutură, alţii cădeau pe sub mese, în urma lui, când el continua să bea, iar asta îi dădea încredere şi un sentiment de superioritate.

Sile credea despre el că era un tip de mare succes, care trăiește viața din plin.
Nu sunt complet inutil….cel putin servesc de exemplu negativ pentru altii.
Pentru alte intrebari sau discutii va stau la dispozitie la orice ora pe adresa de mail: [...]
asido1973
Veteran
Veteran
Mesaje: 5494
Membru din: 10 Dec 2009, 20:45
Zile de abstinență: 22,09,2009
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Braila
Contact:

Re: CUM AM REUSIT SA SCAP DE ALCOOL !

Mesaj de asido1973 »

Nimeni nu-şi propune să devină dependent când începe să consume o anumită substanţă, iar senzaţia iniţială de control ascunde alte semne de alarmă pe care le transmite organismul. Genetic, unii indivizi au toleranţă mai mare la alcool, de exemplu, decât alţii. Au “mai multă enzimă”. Mai ales în tinereţe şi mai ales dacă eşti bărbat, când descoperi că-ţi poţi îmbăta prietenii, că-i poţi băga sub masă în timp ce tu încă te mai ţii pe picioare, ăsta e un factor de risc. Rezistenţa la alcool e percepută de beneficiarii ei, într-un mod pervers, drept un soi de avantaj competiţional. Drept rezultat, cei al căror organism poate procesa mai mult alcool ajung să şi bea mai mult şi mai des, apropiindu-se de graniţa dintre consum de plăcere şi adicţie.

În plus, mai e nevoie şi de o combinaţie de factori pentru creşterea riscului de a deveni dependent de alcool.

Dependenţa este dată de mediu (ce se întâmplă în jurul tău, în familie, între prieteni, în comunitate?), de substanţa propriu zisă (cât de repede poate păcăli creierul, poate crea adicţie substanţa respectivă?) şi de caracteristicile persoanei (cât de mari îi sunt vulnerabilităţile, ce tip de personalitate are?)

Pune omul nepotrivit în contact cu prietenii nepotriviţi la momentul nepotrivt şi obţii, foarte probabil, un dependent de alcool. Se întâmplă mai des decât credem.

Lui Sile, prima beţie i s-a întâmplat în adolescenţa timpurie, când a găsit pe jos o hârtie de 25 de lei ceauşişti. Bani buni la vremea aceea. Era cu un prieten, s-au bucurat şi au decis că trebuie să sărbătorească, aşa cum îi văzuseră făcând pe părinţii lor. Şi-au luat o sticlă de vodcă de la prima alimentară din drum şi s-au făcut criţă. În Moldova, doi adolescenţi beţi morţi într-un şanţ n-au îngrijorat pe nimeni.

Următoarea beţie s-a petrecut anul următor, în mijlocul comunităţii şi încurajată de membrii ei. La o nuntă, unde el, însoţit de un alt prieten, au fost provocaţi de adulţi să bea câte un pahar de vin pentru fiecare sarma înfulecată.

Le era foarte foame. S-au trezit a doua zi, mahmuri. Nu-şi aduce aminte câte sarmale a mâncat, dar ştie sigur că se săturase – de sarmale.

În România, dependenţa de alcool este privită ca o vinovăţie şi aproape deloc ca o boală. Predomină un model moral de raportare la alcoolici. Priviţi beţivii filmaţi de echipele de televiziune şi daţi la ştiri. Ei sunt prilej de ilaritate, dacă n-au rănit/ucis pe nimeni, şi de indignare, dacă, dimpotrivă, au provocat vreun accident, ceva.

De asemenea, se mai manifestă un model de non-intervenţie, care spune că e treaba alcoolicului că e alcoolic, că e alegerea lui personală să fie aşa şi că, pentru a nu mai fi alcoolic, e suficient să nu mai bea, ce poate fi mai simplu?

Dar chiar aşa, ce poate determina, de exemplu, o judecătoare să se urce beată la volan şi să se ia la bătaie cu poliţiştii, sub reflectoarele presei? Oare ea vrea să facă asta sau este bolnavă şi are nevoie, înainte de orice, de ajutor şi tratament?
Nu sunt complet inutil….cel putin servesc de exemplu negativ pentru altii.
Pentru alte intrebari sau discutii va stau la dispozitie la orice ora pe adresa de mail: [...]
asido1973
Veteran
Veteran
Mesaje: 5494
Membru din: 10 Dec 2009, 20:45
Zile de abstinență: 22,09,2009
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Braila
Contact:

Re: CUM AM REUSIT SA SCAP DE ALCOOL !

Mesaj de asido1973 »

Ce să-l fi determinat pe Sile să se urce la volan după ce băuse un litru de vodcă? Altul ar fi intrat în comă alcoolică, dar moştenirea lui genetică i-a salvat viaţa – însă nu l-a scutit de un dosar penal. Chemaţi de locatarii exasperaţi a vreo două blocuri, poliţiştii l-au găsit pe Sile într-o parcare, claxonând în neştire, complet confuz, duhnind ca o distilerie. A fost trimis în judecată şi condamnat cu suspendare. Zguduit de exeprienţa prin care tocmai trecea, Sile a încercat să renunţe la alcool. Dar cum? Cum?

Cum scapi de dependenţă în România? Cine te ajută?

Nu ştim câţi alcoolici sunt în ţara noastră. Statul nu e interesat să măsoare amploarea fenomenului şi nici să evalueze cât costă societatea dependenţa de alcool. Singura estimare este dată de o ecuaţie generală a Organizaţiei Mondiale a Sănătăţii, care spune că, la fel ca în alte ţări europene, şi în România 10% din populaţie ar putea avea o problemă cu consumul de alcool şi 10% din aceşti 10% ar putea fi dependenţi cronic sever.

Adică dintr-aceia care ajung din stradă, unde îşi pierd cunoştinţa, direct la psihiatrie.

La psihiatrie se tratează simptomele, nu cauzele. Alcoolicii primesc vitamine şi lichide, sunt ajutaţi să iasă din sevraj şi, după maximum două săptămâni, sunt poftiţi afară, în continuare la fel de bolnavi. În majoritatea absolută a cazurilor, ei recad şi intră în aşa-numitul sindrom al uşii rotative. După un timp oarecare, revin la psihiatrie, unde sunt iar scoşi din sevraj, iar hidrataţi şi iar externaţi fără vindecare.

Toată lumea pierde. Statul pierde bani, societatea forţă de muncă, medicul timp şi alcoolicul încredere. După două-trei episoade de acest gen este cumplit de dificil să mai recuperezi un bolnav.

“Nu poţi tu bea un pahar mare de apă rece pe cât de repede beam eu unul mare de vodcă”, îmi spune Sile.

E un bărbat zdravăn, care tocmai a trecut de 40 de ani, cu alură sănătoasă, un păr bogat, un ten strălucitor şi o privire ageră şi precisă. Stăm de vorbă în sediul Fundaţiei Aliat (Alianţa pentru Lupta Împotriva Alcoolismului şi Toxicomaniilor). Sile îşi povesteşte viaţa ca pe un film de acţiune din care a scăpat cu viaţă în ciuda soartei înseşi.

După primul dosar penal, a urmat o perioadă de încercări şi recăderi. A pierdut tot ce agonisise în anii de succes profesional, însă ruina totală l-a iertat, pentru că familia i-a rămas aproape. Luptându-se cu oamenii care-l iubeau, de care se ascundea ca să bea în continuare, luptându-se cu el însuşi, încercând să reziste şi cedând în fiecare zi adicţiei sale, Sile a fost prins a doua oară de poliţie la volan în pragul comei alcoolice, cu 1,83 la mie, şi cu o încărcătură de 52 de butelii pline în remorcă. A ajuns la ştiri, victimă a modelului moral care transformă alcoolicii în vinovaţi fără circumstanţe atenuante. A fost trimis iar în judecată. După un timp, a înţeles că, de data asta, de puşcărie nu mai are cum să scape, pentru că era deja recidivist.

S-a oprit din băut. Din nou, a câta oară?

În cele trei luni de limpezime, a înţeles că mai jos nu are cum să se scufunde. Din mâlul vieţii lui, a cerut, în sfârşit, să fie salvat. A tastat pe Google “ajutor! sunt alcoolic!” şi a intrat pe forumul programului Alcohelp, gestionat de Fundaţia Aliat cu sprijinul Heineken Romania. A început să citească poveştile unor anonimi care parcă spuneau povestea lui. Mulţi, mulţi oameni asemenea lui, care-i înţelegeau lupta şi înfrângerile şi care-i transmiteau că există un viitor.

Sile a luat legătura cu medicii de la Aliat. S-a înregistrat pe forum şi a postat primele lui mesaje. A citit poveştile de succes ale altora. A primit încurajări şi a căpătat, în sfârşit, încredere. Apoi s-a dus la puşcărie, unde a rezistat tuturor ofertelor de a bea ceva (“cu 5-7 pachete de ţigări luai un litru de ţuică”), şi a ieşit hotărât să ia viaţa de la capăt.

Acum lucrează ca şofer profesionist şi este student în anul doi la o facultate cu profil economic. E şef de grupă, cu un singur 9 la examene şi restul numai 10. Soţia îl iubeşte în continuare, poate chiar mai mult acum, la fel şi copiii. Pe forumul Alcohelp interacţionează aproape zilnic cu alţi dependenţi care cer ajutor.

Uneori, scrie astfel: “Mă bucur de fiecare răsărit, mă bucur de fiecare zi care se încheie cu bine. Sunt bine, sunt sănătos şi văd că am reuşit şi se poate. Mă bucur enorm că pot fi aşa.”

Toamna asta împlineşte 5 ani de abstinenţă.

Continuă să lupte.


Povestea mea scrisa de Vlad Pietreanu ! Sile evident ca e asido :ras:
Nu sunt complet inutil….cel putin servesc de exemplu negativ pentru altii.
Pentru alte intrebari sau discutii va stau la dispozitie la orice ora pe adresa de mail: [...]
Vichy
Boboc
Boboc
Mesaje: 22
Membru din: 06 Dec 2013, 05:40

Re: CUM AM REUSIT SA SCAP DE ALCOOL !

Mesaj de Vichy »

Wau,sincer eu m-am speriat de ce poate face alcolul!!Uf,sper sa renunt,sa am putere,vointa!Bravo tie Sile.
Scrie răspuns