021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Salut, sunt Bogdan si sunt Alcoolic

Aici puteti povesti experientele personale.
colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Mesaje: 2344
Membru din: 11 Iul 2011, 11:23
Zile de abstinență: 25,06,2012
Ani de abstinență: 1 an

Re: Salut, sunt Bogdan si sunt Alcoolic

Mesaj de colica zis alcoolica »

Salut Bogdane !
Si eu am cautat destul de mult subtitrarea si nu am reusit sa o gasesc , pana la urma , cu bruma de eglenza l-am vazut asa .
Imi pare rau ca nu te pot ajuta .
De obicei subtitrari gasesc pe :
http://subtitrari.regielive.ro/
Iar aici un site de la prietenii de pe forum cu filme documentare :
http://www.filmedocumentare.com/filme-a-z/
Te salut Bogdan.
Colea , alcoolic.
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "
Bogdan
Boboc
Boboc
Mesaje: 23
Membru din: 25 Noi 2012, 13:47

Re: Salut, sunt Bogdan si sunt Alcoolic

Mesaj de Bogdan »

Merci mult Colica,

Pe link-uri-le pe care le-ai recomandat, am cautat prima data. Nu se exista .sub in limba romana.
Ma gandeam poate stie cineva alt web-site sau, daca are cineva DVD-ul cu traducerea incorporata.

Bogdan
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3643
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Salut, sunt Bogdan si sunt Alcoolic

Mesaj de tudor »

Salut Bogdan !

Am cautat si eu mult timp traducerea filmului "My name is BIll W" iar singura informatie pe care am gasit-o a fost ca filmul a fost difuzat la PRO TVin anul 2000...Eu am vazut multe filme artistice in care AA-ul sau NA-ul erau unul dintre "personaje " iar cel mai cutremurator mi s-a parut a fi "Days with wine and roses"
Am sa scriu titlurile originale ale filmelor .
1. Days with wine and roses . distributia : Jack Lemon si Lee Remick este un film extraordinar ce surprinde foarte bine etapele intrari in dependenta de alcool si efectele asupra vietii de familie .Filmul a fost facut intentionat alb- negru si a fost produs in 1962.
2. When a men love a woman . cu Meg Ryan si Andy Garcia
3.My name is Bill W. cu James Woods si Jobeth Williams.
4. 28 Days cu Sandra Bulock si Steve Buscemi.
5.You kill me cu Ben Kingsley si Luke Willson.
6.CLEAN & SOBER cu Michael Keaton este un film despre dependenta de droguri.
7.Leaving Las Vegas cu Nicholas Cage si Jessica Lange.
8 .Blind date cu Kim Basinger si Ghita Wilis.
9. 8 milions ways to die cu Jeff Bridges.
10. Things we lost in fire cu Hale Berry este un film despre dependenta de droguri.
11. All the good times are killing me. FILM canadian din 2009 cu o avocata dependenta de alcool care isi recunoaste ,totusi cu greu , dependenta de alcool si care va adera la programul AA.
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Bogdan
Boboc
Boboc
Mesaje: 23
Membru din: 25 Noi 2012, 13:47

Re: Salut, sunt Bogdan si sunt Alcoolic

Mesaj de Bogdan »

Salut Tudor,

Toate peliculel recmandate de tine aici le-am regasit si pe topicul "Multimedia si texte despre dependenta de alcool". le-am descarcat aproape pe toate (nu gasesc ultimul film canadian) si nici subtitrarea romana de la "My name is Bill W".

Incet-incet le privesc. Din tot ce-am vazut pana acum, intr-adevar, "Days of the roses and vine" pare cel mai cutremurator. Cred ca de la nastere n-am mai plans asa. Iar nevasta-mea plangea precum la filme indiene.

Diseara mi-am programa sa vad "28 Days". Am auzit recenzii excelente despre el.

Merci mult, anstinenta senina.


Bogdan
dudaev
Senior
Senior
Mesaje: 134
Membru din: 05 Feb 2010, 21:21

Re: Salut, sunt Bogdan si sunt Alcoolic

Mesaj de dudaev »

MULTUMIM PENTRU POVESTEA TA IMPRESIONANT !!! deci nu ne jucam ,invatare de minte ,pentru mine cel putin
georgeta
Veteran
Veteran
Mesaje: 1376
Membru din: 22 Mai 2012, 12:32
Zile de abstinență: 18,12,2012
Ani de abstinență: 1 an

Re: Salut, sunt Bogdan si sunt Alcoolic

Mesaj de georgeta »

Buna seara Bogdan, Pana acum nu am avut timp sa scriu nimic de suflet pe forum, am stat acasa doar o singura seara , sambata seara si am fost prea obosita sa povestesc ce anume am facut saptamana trecuta cand am lipsit de pe forum .Nici acum nu stralucesc la acest capitol, am petrecut toata ziua facand tot felul de lucruri specifice Craciunului la tara iar pe la pranz am fost la masa la sora mea impreuna cu toata familia ( inclusiv cu catelul meu).
Dragii mei, o sa va intrebati de ce ii scriu astea lui Bogdan , daca va uitati in spate veti vedea ca nu ne-am scris niciodata pana acum. Pana cum, cand ne-am cunoscut la o intalnire AA. A fost a doua intalnire la care am participat, prima a fost in vara impreuna cu Moira, Iliuta, Proco, Mihai, Cristi , NIcu si bineinteles Tudor.La aceasta a doua intalnire a fost si Tudor, care mi-a adus cinci carti de specialitate, toate gratis si tin sa-i multumesc si pe aceasta cale pentru acest
gest. Intalnirea a fost la Spitalul Obregia, Pavilionul XVII unde l-am revazut pe Liviu, care m-a ajutat si mi-a facilitat anumite servicii la spital. Eu am participat si la a doua intalnire de acolo, din pacate nu m-am mai intalnit cu cei doi baieti dar Bogdan a fost prezent si m-am simtit printre prieteni vazandu-l pe el acolo. Va spun cu mana pe inima ca este un om pe cinste, onest cu sine si cu noi toti.Eu voi merge si in luna ianuarie sa mai fac niste investigatii si de-abia astept sa merg la alte intalniri AA. Nu este adevarat ca aceste intalniri iti spala creierul, eu am venit complet schimbata si sunt convinsa ca daca ma duceam la cat mai multe, veneam si mai bine. De altfel, doctorita la care am fost mi-a recomandat sa vb cu Liviu iar a doua zi chiar m-a intrebat daca am fost la sedinta.
Cam atat pentru astazi, mai vb.
Bogdan iti doresc sa ai parte de cat mai multe Craciunuri senine si abstinente ca acesta si de-abia astept sa ne vedem cu bine. La buna vedere!
Bogdan
Boboc
Boboc
Mesaje: 23
Membru din: 25 Noi 2012, 13:47

Re: Salut, sunt Bogdan si sunt Alcoolic

Mesaj de Bogdan »

Sarut mana Georgeta,

Multumesc mult pentru aprecieri si recenzii. Nu sunt sigur ca le merit. Spunea un psiholog celebru ca "alcoolicul e ultimul om pe care trebuie sa-l mangai pe crestet." Am incheiat citatul.
Intr-adevar, e al noualea Craciun in abstinenta, si, cred ca, daca nu intrerupeam vizitele de la Pavilionul XVII, ma bucuram de celebrarea a noua ani de abstinenta. Asa, am cam stricat statistica si palmaresul personal :D .
In rest, te asteptam in Ianuarie. Sunt sigur ca o sa ne povestesti multe. Fii foarte atenta la ziua de AZI. Salut-o pe Andreea, din partea tuturor, in caz ca te auzi cu dumneaei la telefon.
Abstinenta senina iti dorim,


Bogdan
georgeta
Veteran
Veteran
Mesaje: 1376
Membru din: 22 Mai 2012, 12:32
Zile de abstinență: 18,12,2012
Ani de abstinență: 1 an

Re: Salut, sunt Bogdan si sunt Alcoolic

Mesaj de georgeta »

La multi ani, multa sanatate , bucurii si zile cat mai multe fara alcool, a fost o bucurie sa te cunosc si sa te citesc acum pe forum, am scris la mine mai inaite ca nu stiu despre care Andreea ma intrebi tu, eu sunt bine, ma pregatesc de petrecere, sunt coafata, epilata si decupata gata de bal , pantofiorii de argint imi mai trebuie sa plec , dar imi iau niste ghete antiderapante ca-i mai sigur pentru mers .In rest, totul e ok, ne vedem in ianuarie, pana atunci inca o data La multi ani si petrecere frumoasa !
Cu mult drag !
Titel
Boboc
Boboc
Mesaje: 1
Membru din: 25 Iul 2014, 20:32

Re: Salut, sunt Bogdan si sunt Alcoolic

Mesaj de Titel »

Buna seara. Sunt de la AA Piatra Neamt. Numele meu e Titel. Imi poate spune cineva daca a gasit subtitrarea de la My Name is Bill W. Multumesc.
Avatar utilizator
HOPE
Veteran
Veteran
Mesaje: 1692
Membru din: 21 Mar 2013, 22:14
Zile de abstinență: 24,02,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Salut, sunt Bogdan si sunt Alcoolic

Mesaj de HOPE »

Titel, cauta in biblioteca forumului AA si vei gasi filmul partial tradus de Ghita, membru al comunitatii de-acolo.
Fa Rai din ce ai!
Scrie răspuns