021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Buna !

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
Avatar utilizator
Relus
Veteran
Veteran
Mesaje: 3802
Membru din: 27 Dec 2010, 12:17
Zile de abstinență: 27,12,2010
Ani de abstinență: 10 ani

Re: Buna ,sunt Relus !

Mesaj de Relus »

O femeie aflata in coma era pe punctul de a muri. Dintr-o data, ea se simti ridicata la cer si s-a trezit in fata Scaunului Judecatii de Apoi.
- Cine esti ? a intrebat-o o Voce.
- Sunt sotia primarului, a raspuns ea.
- Nu te-am intrebat a cui sotie esti, ci cine esti tu.
- Sunt mama a patru copii.
- Nu te-am intrebat a cui mama esti, ci cine esti tu.
- Sunt invatatoare.
- Nu te-am intrebat ce profesie ai, ci cine esti tu.
Si dialogul a continuat in acelasi fel. Orice ar fi raspuns femeia, cuvintele ei nu pareau sa raspunda la intrebarea : „Cine esti tu?"
- Sunt crestina.
- Nu te-am intrebat care este religia ta, ci cine esti tu.
- Sunt cea care a fost la biserica in fiecare zi si le-a dat de pomana celor sarmani.
- Nu te-am intrebat ce ai facut, ci cine esti tu.
In mod evident, ea nu a trecut de examen, caci a fost trimisa inapoi pe pamant. Cand s-a trezit din coma, femeia s-a decis sa afle cine este. Si astfel intreaga ei viata s-a schimbat.
Datoria voastra este sa fiti. Nu sa fiti cineva, nici sa nu fiti nimic - caci asa se nasc lacomiile si ambitiile; nu sa fiti cutare si cutare - caci asa deveniti conditionati ; ci pur si simplu sa fiti.( Anthony de Mello)

Cine suntem noi cu adevărat ?
Este una din cele mai importante întrebări la care este necesar să ne răspundem în această viaţă.
Avatar utilizator
Relus
Veteran
Veteran
Mesaje: 3802
Membru din: 27 Dec 2010, 12:17
Zile de abstinență: 27,12,2010
Ani de abstinență: 10 ani

Re: Buna ,sunt Relus !

Mesaj de Relus »

Astazi imi voi rezerva timp pentru a-mi enumera aspectele pozitive ale noii mele vieti si binecuvantarile care acompaniaza miracolul recuperarii mele. Voi fi
recunoscator pentru simplul fapt ca mananc normal, ca adorm cu un sentiment de multumire, ma trezesc cu bucuria de a fi in viata. Voi fi recunoscator pentru
abilitatea de a face fata vietii asa cum este ea – cu impacare, respect de sine,si o deplina detinere a talentelor mele. Zi de zi, imi amintesc eu de
binecuvantarile mele? Caut eu prin rugaciune si meditatie sa-mi imbunatatesc contactul meu cu Dumnezeu asa cum Il inteleg eu?

Rugaciunea de azi
In aceasta zi in care se ofera iubire, fie ca eu sa imi enumar lucrurile bune
din viata mea si sa multumesc eu pentru ele. Fie ca eu sa nu iau nici o
binecuvantare pe gratis, chiar nici bataia inimii mele, precum si adierea de aer
proaspat pe care il respir.
Ce sa-mi amintesc azi
Sa numar – si sa iau in considerare binecuvantarile mele.

O zi minunata dragii mei.
Avatar utilizator
dani
Veteran
Veteran
Mesaje: 4268
Membru din: 24 Iun 2012, 00:14
Zile de abstinență: 20,04,2012
Ani de abstinență: 5 ani

Re: Buna ,sunt Relus !

Mesaj de dani »

Uite Relus am sarit in marea virtuala am prins crucea si ti-am adus-o.
Imagine
Iti multumesc pentru emailuri,dar eu n-am cont nici pe ``perete``darmite pe alte chestii mai complicate.Iar pe la calculatoare acum in vacanta am rand destul de greu.Iti multumesc pentru grija pe care o ai pentru noi toti,mai ales pentru ``bobocei``.
O duminica minunata
Dani
Pentru sănătatea economiei naţionale consumaţi cât mai multe produse româneşti.
Avatar utilizator
Relus
Veteran
Veteran
Mesaje: 3802
Membru din: 27 Dec 2010, 12:17
Zile de abstinență: 27,12,2010
Ani de abstinență: 10 ani

Re: Buna ,sunt Relus !

Mesaj de Relus »

Iti MULTUMESC DRAGUL MEU,VIRTUAL SAU NU SA STI CA A AVUT EFECT ,inima mea iti multumeste,ce placut este sa sti ca cineva se gandeste la tine,incep sa inteleg ceea ce a scris Asido,nu conta ce imi scriati important era numarul vostru,
Fiecare gand al meu trimis catre voi imi incarca trupul si sufletul de energie,fiecare gand si cuvant din partea voastra imi dubleaza aceasta energie.
Se spune ca in viata trebuie sa dai din ce primesti de la ea,am doi copii superbi(bine crescuti,si ,si)doi nepotii superbi si acum am puterea si dorinta de a da din ce am primit de la Dumnezeu,abstinenta mea este re-nasterea mea,dau ca sa primesc,acesta este paradoxul.Te admir ca te cunosti si ca iti poti gestiona starile,te rog nu te mai supune la incercari ,vezi ca nu se poate noi suntem strangatori leavem pe toate,le am face pe toate.
Cu mult drag aceeasi"scorpie" :P
colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Mesaje: 2344
Membru din: 11 Iul 2011, 11:23
Zile de abstinență: 25,06,2012
Ani de abstinență: 1 an

Re: Buna ,sunt Relus !

Mesaj de colica zis alcoolica »

Draga prietena mea Relus , pe unde umbli ? :oops:
Inca o poveste de rebeliune pana int-o zi , O Zi :
"...eu, nevrednic
de-a mai trăi o zi după dreptate
îţi spun,
fii făcător de pace
în inimi şi mereu iubeşte
desăvârşirea cât ţi-e cu putinţă
şi vom fi vii întru eternitate "

http://danielturcea.blogspot.it/

Te imbratisez cu mult drag ! Colea .
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "
Avatar utilizator
Relus
Veteran
Veteran
Mesaje: 3802
Membru din: 27 Dec 2010, 12:17
Zile de abstinență: 27,12,2010
Ani de abstinență: 10 ani

Re: Buna ,sunt Relus !

Mesaj de Relus »

Simplul fapt ca sunt in viata este un miracol. Sunt eu recunoscator pentru ca mi-a fost data aceasta noua zi?
Rugaciunea de azi[/color
Fie ca bunatatea si indurarea lui Dumnezeu sa ma urmareasca in toate zilele vietii mele.De cand Dumnezeu mi-a dat viata si mi-a mentinut-o fie ca eu sa continui neincetat sa ascult de planul Lui pentru mine. Fie ca eu sa cred intotdeauna in miracole.
Ce sa-mi amintesc azi
Viata mea este un miracol
.
Avatar utilizator
Relus
Veteran
Veteran
Mesaje: 3802
Membru din: 27 Dec 2010, 12:17
Zile de abstinență: 27,12,2010
Ani de abstinență: 10 ani

Re: Buna ,sunt Relus !

Mesaj de Relus »

Cand intr-un final mi-am acceptat neputinta fata de dependenta mea, asa trebuie sa accept si neputinta mea fata de alti oameni, locuri si lucruri. Invat eu sa accept viata asa cum este ea?
Rugaciunea de azi
Fie ca eu sa invat sa nu controlez viata altora. Fie ca eu sa accept situatiile si oamenii asa cum sunt, si nu asa cum as vreau eu sa fie. Fie ca eu sa fiu pregatit sa-l rog pe Dumnezeu sa-mi indeparteze defectele de caracter.
Ce sa-mi amintesc azi
Control pentru controlor -...- autocontrol.
Avatar utilizator
Relus
Veteran
Veteran
Mesaje: 3802
Membru din: 27 Dec 2010, 12:17
Zile de abstinență: 27,12,2010
Ani de abstinență: 10 ani

Re: Buna ,sunt Relus !

Mesaj de Relus »

acum cateva zile s a stins din viata fiica unei prietene(avea 32 de ani ) În iunie 2011, Chirvasiu scria pe blog: „Astăzi vreau să scriu pe blog despre Cer, Luna, Stele. De ce? Pentru că mi se pare un loc desăvârşit. Un loc unde este multă linişte, unde nu este aglomeraţie, un loc unde oamenii nu au apucat să facă prea mult mizerie”.
Andreea lasă în urmă o mamă îndurerată, în braţele căreia a şi murit, însă se îndreaptă spre o lume care îi este familiară.
tot aici este scris cu doar cateva zile inaintea mortii,parca si ar fi simtit sfarsitul:
"Iubesc Cerul pentru că este frumos, pentru că niciodată nu este la fel, şi am încercat să îl surprind de mii şi mii de ori. Cerul este un loc unic, minunat aş putea spune. Cred că frumuseţea Lui vine tocmai din faptul că acolo timpul nu are barieră, nu are nicio limită”,
Dumnezeu sa ne ajute si sa ne dea puterea necesara pentru a putea trece peste aceste dureri sfasietoare.din pacate nu putem schimba nimic .

Doamne,dă-mi seninătatea de a accepta lucrurile pe care nu le pot schimba,
curajul de a schimba lucrurile pe care pot să le schimb,
şi înţelepciunea de a şti să le deosebesc.
Şi astfel, să trăiesc prezentul fiecărei zile,
Bucurându-mă de prezentul fiecărei clipe,
Acceptând greutăţile ca pe o cale care mă conduce spre pace.
Luând, aşa cum a făcut El, această lume păcătoasă aşa cum este, nu aşa cum aş vrea eu să fie,
Având încrederea că El va face toate lucrurile drepte, dacă mă abandonez Voinţei Lui.
În acest fel voi putea fi îndeajuns de fericit în această viaţă
şi extrem de fericit cu El de-a pururi, în cea viitoare.Amin!
Avatar utilizator
Relus
Veteran
Veteran
Mesaje: 3802
Membru din: 27 Dec 2010, 12:17
Zile de abstinență: 27,12,2010
Ani de abstinență: 10 ani

Re: Buna ,sunt Relus !

Mesaj de Relus »

Cand imi compar viata mea de azi cu cea care am avut-o diferenta este de neimaginat. Dar lucrurile nu sunt intotdeauna roz; unele zile sunt mai bune decat altele. Solutiei este sa practic cei 12 Pasi. Accept eu ca Puterea Superioara nu imi va da niciodata mai mult decat pot duce – fiecare zi la timpul ei?

Rugaciunea de azi
Domne da-mi putere sa stiu ca Dumnezeu nu imi va da niciodata mai mult decat pot duce
Ce sa-mi amintesc azi
Suferinta de azi este suportabila.
Gladiator73
Veteran
Veteran
Mesaje: 1735
Membru din: 07 Noi 2011, 21:14

Re: Buna ,sunt Relus !

Mesaj de Gladiator73 »

Buna aceasta meditatie,Relus.Sunt zile dificile,greu de digerat,cand taxele,oamenii,sistemul nenorocit,par a ma inghiti cu totul si a ma mesteca intr-un malaxor al durerii din care,parca nu mai pot sa ies.Ei bine,atunci,tot ce pot face este sa ma gandesc la aceasta meditatie propusa de tine si sa inteleg ca totusi pot duce,ca sunt altele infinit mai grele(cum ar fi o boala sau pierderea unei fiinte dragi),ca Dumnezeu nu-mi da nimic peste puterile mele,ca exista totusi solutii,cu conditia sa astept sa ma linistesc si sa vad ce pot face.
Te imbratisez in aceasta zi de duminica geroasa si-ti dau o parte din caldura mea ;)
Scrie răspuns