021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Buna !

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
Avatar utilizator
Relus
Veteran
Veteran
Mesaje: 3802
Membru din: 27 Dec 2010, 12:17
Zile de abstinență: 27,12,2010
Ani de abstinență: 10 ani

Re: Buna ,sunt Relus !

Mesaj de Relus »

Nu trebuie sa fim niciodata orbiti de inutila filosofie ca suntem niste victime neajutorate ale mostenirii noastre, ale experientei vietii noastre, a ceea ce ne inconjoara si ca acestea au fost singurele forte care iau decizii pentru noi. Acesta nu este drumul catre libertate. Trebuie sa credem ca avem cu adevarat puterea de alegere. Ca alcoolici, ne-am pierdut abilitatea de a alege sa avem sau nu o dependenta. Dar in final am facut alegerea care m-a adus in recuperare. Cred eu ca prin faptul ca "am avut bunavointa" am luat cea mai buna alegere dintre toate?
Rugaciunea de azi
Fie ca eu sa inlatur ideea ca sunt victima lumii, o creatura lipsita de noroc, prinsa in firele circumstantelor, si altii sunt cei care sa se revanseze fata de mine, pentru ca mie mi s-a dat o soarta rea pe acest pamant. Tot timpul putem face alegeri. Fie ca Dumnezeu sa ma ajute sa aleg cu intelepciune.
Ce sa-mi amintesc azi
Dumnezeu ma ajuta in abstinenta.
[l
Avatar utilizator
Relus
Veteran
Veteran
Mesaje: 3802
Membru din: 27 Dec 2010, 12:17
Zile de abstinență: 27,12,2010
Ani de abstinență: 10 ani

Re: Buna ,sunt Relus !

Mesaj de Relus »

Celor care beau prea mult, celor dependenţi şi celor care au în familie dependenţi de alcool vă recomand cartea "Amintiri din iadul beţiei" scrisă de Ciprian Voicilă.
Cartea a apărut anul acesta la Editura Areopag şi poate fi comandată online de pe librarie.net sau de pe pagina de web a editurii www.areopag.ro
Este mărturia unui om care, după ani de beţii şi abuzuri, trăieşte experienţa ieşirii din dependenţă, a renunţării totale la băut.
Merită citită!
Cartea poate fi comandată online aici:
http://www.librarie.net/carti/174763/Di ... an-Voicila

Link către blogul autorului, Ciprian Voicilă:
http://ciprianvoicila.blogspot.ro/2012/ ... ar_07.html
Avatar utilizator
Relus
Veteran
Veteran
Mesaje: 3802
Membru din: 27 Dec 2010, 12:17
Zile de abstinență: 27,12,2010
Ani de abstinență: 10 ani

Re: Buna ,sunt Relus !

Mesaj de Relus »

Printre multele daruri care ne sunt oferite in program, unul este cel al libertatii. Paradoxal, darul libertatii nu ne este dat fara eticheta pretului; libertatea poate fi obtinuta doar platind pretul acceptarii. La fel, daca ne putem preda ghidarii lui Dumnezeu, ne va costa vointa proprie, acea "comoditate" atat de pretioasa celor dintre noi care am crezut intotdeauna ca noi putem, ai ar trebui sa conducem spectacolul. Libertatea mea de azi merita pretul acceptarii?

Rugaciunea de azi
Fie ca Dumnezeu sa ma invete acceptarea – abilitatea de a accepta lucrurile pe care nu le pot schimba. Doamne, da-mi de asemenea curajul de a schimba ceea ce pot. Doamne, ajuta-ma sa accept boala dependentei mele si sa-mi dea curajul sa-mi schimb comportamentul meu dependent.

Ce sa-mi amintesc azi
Accepta dependenta.
Schimba comportamentul.
Avatar utilizator
Relus
Veteran
Veteran
Mesaje: 3802
Membru din: 27 Dec 2010, 12:17
Zile de abstinență: 27,12,2010
Ani de abstinență: 10 ani

Re: Buna ,sunt Relus !

Mesaj de Relus »

Motivatia nu dureaza mult.
E ca spalatul pe maini.
Trebuie sa o exersezi zilnic.
De cele mai multe ori cand ne simtim energizati si motivati suntem plini de entuziasm si ne apucam cu pofta de treaba.
Cheful tine cam trei zile apoi ne debusolam sau ne descurajam cand dam de primele probleme sau dificultati.
Cum sa facem sa tinem motivatia constanta?
Auto-motivatia este la fel ca antrenamentul la sala. Tine mai mult de autodisciplina decat de orice altceva.
Cineva spunea ca lenea nu e in sange, nu te-ai nascut cu ea, e doar in capul tau pentru ca te-ai obisnuit sa amani lucrurile.
Antrenandu-ne motivatia in fiecare zi ne tinem in priza tonusul mental de care avem nevoie ca sa ducem pana la capat orice incepem.
Cineva spunea ca diferenta intre invingatori si invinsi, intre un om de succes si unul care se vaita este ca cei dintai mai continua inca putin dupa ce toti ceilalti s-au dat batuti.
gabi168
Boboc
Boboc
Mesaje: 73
Membru din: 30 Oct 2012, 14:11

Re: Buna ,sunt Relus !

Mesaj de gabi168 »

Buna Relus,
Iti multumesc pentru aprecieri cit despre scuze, nu am de ce sa te scuz, chiar ma bucur ca mi-ai scris. In ceea ce priveste problema noastra, eu caut sa dobindesc un echilibru in tot ceea ce fac. Daca voi reusi vreodata, asta ramine de vazut. Pina acum am trait numai la extreme. Gindirea pozitiva pe care o am asatazi o datorez Lui Dumnezeu si grupului AA din care fac parte. Ma grabesc sa fac ceva de mincare pentru copii, trebuie sa vina de la scoala si mie frica sa nu ma prinda cu "temele nefacute".
O zi buna.
georgeta
Veteran
Veteran
Mesaje: 1376
Membru din: 22 Mai 2012, 12:32
Zile de abstinență: 18,12,2012
Ani de abstinență: 1 an

Re: Buna ,sunt Relus !

Mesaj de georgeta »

Draga mea Auras,

"în această zi din viaţa ta, cred că Dumnezeu vrea ca tu să ştii ...
…că sunt multe coruri care cântă în capul tău. Dacă asculţi, vei auzi muzica. Este cântecul îngerilor. Nu acorda atenţie sunetelor din lume. Ele sunt doar zgomote, dar chiar şi dacă sunt adunate împreună nu au nicio valoare, nu au nici un sens. Străduieşte-te să auzi muzica îngerilor. Ascultă melodia din sufletul tău. Acest mesaj este o metaforă. Ştii exact ce încearcă să-ţi transmită."

Neale Donald Walsch ~ www.humanitysteam.ro

Cu mult drag !
Avatar utilizator
Relus
Veteran
Veteran
Mesaje: 3802
Membru din: 27 Dec 2010, 12:17
Zile de abstinență: 27,12,2010
Ani de abstinență: 10 ani

Re: Buna ,sunt Relus !

Mesaj de Relus »

Pot sa am libertate personala oricand imi doresc. Indiferent de cat de stranse sunt legaturile amoroase sau grijile care ma leaga de familia si prietenii mei, trebuie sa tin minte intotdeauna ca sunt o persoana individuala, libera sa fiu eu insumi si sa-mi traiesc viata in seninatate si bucurie. Cuvantul cheie este personal. Ma pot elibera de multe implicatii care mi se par necesare. Prin Program, invat sa-mi dezvolt propria personalitate. Imi reintaresc eu libertatea personala lasandu-i pe ceilalti sa-si controleze actiunile si destinele?

Rugaciunea de azi
Fie ca eu sa descopar libertatea personala evaluandu-mi asocierile, stabilindu-mi noi prioritati, castigandu-mi respectul fata de propria persoana. Ajuta-ma sa ofer altora spatiu egal sa-si gaseasca libertatea personala.

Ce sa-mi amintesc azi
Ia-o, libertatea este a ta.



__._,_.___
gabi168
Boboc
Boboc
Mesaje: 73
Membru din: 30 Oct 2012, 14:11

Re: Buna ,sunt Relus !

Mesaj de gabi168 »

Ai dreptate, ce pot sa mai zic.

O seara buna
asido1973
Veteran
Veteran
Mesaje: 5494
Membru din: 10 Dec 2009, 20:45
Zile de abstinență: 22,09,2009
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Braila
Contact:

Re: Buna ,sunt Relus !

Mesaj de asido1973 »

Gabita , Relus e nasa mea , nu te baga peste noi :lol: :lol: :lol: A, bine hai ca te las, ca si eu m-am bagat peste voi...
Trebuie sa o iau odata pe Relus , sa o aduc la voi la grup . Ce zici , nasica , mergem in vizita la "Unirea" Iasi ? Nu e fabrica de margarina si nici de coniac , e un grup minunat a Alcoolicilor Anonimi. Daca esti moldovean si mai esti si alcoolic, si nu ai trecut pe la grupul Unirea din Iasi , degeaba ai trait pana la anii astia :lol: :lol: :lol:
Nu sunt complet inutil….cel putin servesc de exemplu negativ pentru altii.
Pentru alte intrebari sau discutii va stau la dispozitie la orice ora pe adresa de mail: [...]
colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Mesaje: 2344
Membru din: 11 Iul 2011, 11:23
Zile de abstinență: 25,06,2012
Ani de abstinență: 1 an

Re: Buna ,sunt Relus !

Mesaj de colica zis alcoolica »

Sarut mana Relus si multumesc pentru e-mail-uri :) !
Nu ma pot abtine sa nu comentez si eu la cele spuse de Asido si grupul" Unirea "iasi.
Mi-ai adus aminte de fabrica de ulei Unirea si m-am gandit ca s-ar potrivi "ca cadou " ,pentru cine o ia pe ulei o sa primeasca premiu un cubulet de margarina :shock:
"- Hauzi, fă Pirando, a zis dom doctor c-am mohoroizi şi să mă ung la fund cu alifia asta de trei ori pe zi. Ia pune tu mîna şi unge-mă!
Piranda se eschivează:
- Păi, haoleu, eu de unde să ştiu cum să te ung
La care ţiganu-i răspunde:
- Las că-ţi spun cum m-a uns dom doctor. Uite, iei cutia cu mîna stîngă, şi pe mine de umăr cu mîna dreaptă, şi… Nu e bine. Iei cutia cu dreapta, şi pe mine de umăr cu stînga, şi… Tot nu iese… Auzi, fă, dacă dom doctor c-o mînă ţinea cutia şi cu ailaltă mă ţinea de umăr, cu ce naiba mă mai ungea???"

O zi buna va urez ,una mai buna ca a rom-ului! ;)
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "
Scrie răspuns