021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Andreialcoolic

Aici puteti povesti experientele personale.
andreialcoolic
Boboc
Boboc
Mesaje: 3
Membru din: 25 Ian 2013, 17:08

Andreialcoolic

Mesaj de andreialcoolic »

Salut!Ma numesc Andrei,am 25 de ani si sunt alcoolic.Ma bucur nespus ca am dat peste acest forum si vad ca mai sunt alcoolici in Romania din a caror povesti putem invata si noi cei mai tineri.Sunt in abstinenta din 9 aprilie 2012 si pot spune cu mana pe inima ca viata mi s-a schimbat la 180 de grade.Acum am impresia ca sunt alt om,nu ma mai regasesc deloc in cel de dinainte de 9 aprilie.Am ajuns pentru prima oara la grupul Unirea in Iasi la sfarsitul lui noiembrie 2011,am stat in abstinenta cu mare greutate vreo 3 saptamani,dar au venit sarbatorile si am intrat iar in consum puternic,consum care a durat pana in aprilie.Dupa ce am consumat in toata acea perioada am vrut sa ma reintorc la grup dar ma gandeam ca voi fi privit cu dispret ca am recazut,o mare prostie dupa ce am vazut cum se comporta cei de la grup cu cei care recad.in aprilie am fost primit cu mare bucurie de catre prietenii mei.nu are rost sa povestesc din perioada de consum pentru ca nu e cu nimic diferit fata de ce am citit aici.multumesc lui Dumnezeu si celor de la grup ca au fost alaturi de mine in aceste 9 luni de abstinenta.am reusit in 9 luni sa traiesc sentimente pe care nu le-am simtit niciodata.va salut si va doresc abstinenta usoara tuturor! va multumesc!
asido1973
Veteran
Veteran
Mesaje: 5494
Membru din: 10 Dec 2009, 20:45
Zile de abstinență: 22,09,2009
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Braila
Contact:

Re: Andreialcoolic

Mesaj de asido1973 »

Salut andrei , si bine ai venit pe acest forum. Luni 21.01.2013 , am avut placerea deosebita , ca pentru prima data in viata mea, sa vizitez acel grup minunat "Unirea" , la care tu mergi. intr-adevar , acolo sunt oameni minunati si sunt sigur ca iti sunt de mare ajutor. Important, draga Andrei, sa stii ca nu sunt lunile si anii, ci important daca in aceasta perioada de abstinenta, invatam ceva, daca crestem si ne maturizam. Poti avea 10 ani de abstinenta si sa nu inveti nimic, si poti avea doar 9 lini cum ai tu , si sa inveti multe. Ma bucur nespus , ca ai intrat pe acest forum. Pentru mine, acest forum a insemnat si inseamna foarte mult. este grupul meu de suport zilnic. Astept cu mare drag sa ne scrii si sa ne povestesti despre tine mai mult, sunt sigur ca voi avea ce sa invat.
inca o data , ma bucur nespus ca esti cu noi , si iti urez din toata inima Bine ai venit!

Aici gasesti povestea mea : http://medlive.hotnews.ro/sunt-mircea-s ... oolic.html

http://www.simonatache.ro/2012/09/20/bomba-patru-roti/
Nu sunt complet inutil….cel putin servesc de exemplu negativ pentru altii.
Pentru alte intrebari sau discutii va stau la dispozitie la orice ora pe adresa de mail: [...]
Avatar utilizator
Ovidiu73
Veteran
Veteran
Mesaje: 1196
Membru din: 04 Dec 2011, 09:19
Zile de abstinență: 09,01,2008
Ani de abstinență: 10 ani

Re: Andreialcoolic

Mesaj de Ovidiu73 »

Andrei....Andrei...unde am auzit eu numele asta? Imi pare cunoscut....n-o fi de la noi de la grup?
Apoi frate Asido, ca tot de tine ma iau, cum ai aparut tu la noi la grup, cum au inceput sa apara membri noi pe forum :lol: Se vede treaba ca le-a placut ce le-ai zis. Foarte bine. Se ingroasa randurile :D

Spor la scris Andrei ! Ajuta.
Avatar utilizator
dani
Veteran
Veteran
Mesaje: 4268
Membru din: 24 Iun 2012, 00:14
Zile de abstinență: 20,04,2012
Ani de abstinență: 5 ani

Re: Andreialcoolic

Mesaj de dani »

Bine ai venit Andrei
Felicitari pentru cele noua luni de abstinenta,suntem de-o seama.E o ``mica`` diferenta de aproape 25 de ani la varsta, pe care iti recomand calduros sa nu-i irosesti si sa duci o viata cat mai frumoasa fara alcool.E mare lucru sa costientizezi asa repede ca ai probleme si tot respectul meu ca ai luat masuri din timp.Multi tineri au intrat pe aici dar au fost doar stele cazatoare,as vrea sa povestesti din experienta ta poate vor invata si altii la fel de tineri ca si tine.
Cu respect Dani
Pentru sănătatea economiei naţionale consumaţi cât mai multe produse româneşti.
gabi168
Boboc
Boboc
Mesaje: 73
Membru din: 30 Oct 2012, 14:11

Re: Andreialcoolic

Mesaj de gabi168 »

Salut andrei,
Bine ai venit. Apropo, ne vedem Luni la ora 18,30 - sarbatoare mare - 4 anisori facu Conu Costica.

"Gabi"

Dilema mare, nu
asido1973
Veteran
Veteran
Mesaje: 5494
Membru din: 10 Dec 2009, 20:45
Zile de abstinență: 22,09,2009
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Braila
Contact:

Re: Andreialcoolic

Mesaj de asido1973 »

Pai dilema e mare , Conu Costica, 4 ani , sarbatoare mare ... Unde , cand, cat si cum?
Nu sunt complet inutil….cel putin servesc de exemplu negativ pentru altii.
Pentru alte intrebari sau discutii va stau la dispozitie la orice ora pe adresa de mail: [...]
andreialcoolic
Boboc
Boboc
Mesaje: 3
Membru din: 25 Ian 2013, 17:08

Re: Andreialcoolic

Mesaj de andreialcoolic »

Andrei alcoolic!buna seara.nu ma asteptam sa primesc atatea raspunsuri intr-un interval de timp atat de scurt!va multumesc tuturor pentru incurajari si ma bucur nespus ca am intrat in comunitatea alcohelp!scria cineva ca 25 de ani e o varsta frageda si ma felicita ca am constientizat devreme ca am o problema.mie imi pare rau ca nu mi-am dat seama mai devreme de 24 de ani ca am o problema(25 fac abia in februarie),de fapt toti vedeau numai eu nu.
Sa va povestesc putin din experienta mea cu licorile bahice!pana la varsta de 15 ani nu suportam bauturile alcoolice de nici un fel.il aveam in casa pe tatal meu ca exemplu negativ,consumator inrait de alcool.dupa 15 ani am inceput liceul si o data cu el au inceput sa vina si primele beri,la petreceri,dupa un meci de fotbal.toti prietenii mei beau si nu mi se parea ceva rau sa beau si eu o bere doua.pe la 17-18 ani deja eram profesor.beam mai mult decat toti colegii si prietenii mei.radeam de ei la petreceri ca se imbatau repede,iar eu care beam mai mult ma tineam pe picioare,ba chiar mai vorbeam si cu vreo fata.eram foarte fericit ca dupa ce beam ,ma distram,intretineam atmosfera eram apreciat in cercul meu de prieteni.nu o lungesc.asa am terminat liceul.dupa asta am venit la facultate,ai mei s-au despartit,mama a plecat in italia,scapasem de cea mai mare grija a mea care era oare ce se intampla cu mama acasa,oare se cearta,o bate?atunci,adica acum 5 ani am inceput betiile adevarate.prieteni noi,oras mare(Iasi),intalniri dese,bucuria ca am ajuns la facultate,usor,usor,am ajuns prin anul 2 sa beau cam in fiecare zi cate ceva.nu imi faceam griji,ma gandeam ca asa e la facultate,avand in vedere ca toti beau cam cat mine,nu masuram sa vad daca am baut eu mai mult sau ei.dar ce mi-a ramas in memorie din acele timpuri a fost faptul ca am fost la ziua unui prieten care avea foarte multa bautura pt invitati,adica pt noi.pe la 12 eram beat crita si am am vrut sa ma culc.cand sa ma duc in pat am luat cu mine o sticla de vin de frica sa nu bea ceilalti toata bautura si cand ma trezesc sa raman fara.de fapt mai erau vreo 30 de l de vin la 6 insi.dar iar nu mi-am dat seama nici atunci ca am probleme.dupa asta doi ani am baut puternic,nu faceam pretentii.consumam orice avea alcool.intr-un final in 2011 prietena mea,viitoarea sotie m-a adus la grup pentru prima oara.am recazut de sarbatori.pana in aprilie am baut cat toti anii in care bausem pana atunci.ajunsesem ultimul om,toate culminand,intr-o seara stateam cu lama in mana,in cada gata sa imi tai venele pt ca nu ma mai suportam.din nou iubita mea m-a salvat si apoi imediat am venit la grup din nou.eram gata sa-i distrug pe toti ce dragi,pentru ca ma gandeam ca nu mai pot fi recuperat!din fericire dumnezeu m-a indrumat bine si m-a ajutat sa ajung din nou la grup si sa ajung acum sa traiesc toate frumusetile vietii pe care eram prea orbit de alcool ca sa am ochi si pentru ele.voi fi tatic in iulie si in toamna ma voi casatori.nu imi vine sa cred ca mi se intampla mie toate acestea.sper sa pot oferi copilului meu un tata de care sa fie mandru,asa cum eu nu am avut niciodata.doamne-ajuta!abstinenta usoara tuturor.
asido1973
Veteran
Veteran
Mesaje: 5494
Membru din: 10 Dec 2009, 20:45
Zile de abstinență: 22,09,2009
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Braila
Contact:

Re: Andreialcoolic

Mesaj de asido1973 »

Am citit povestea ta , iar la sfarsitul ei , aveam lacrimi la ochi. Emotionanta poveste , si o prietena, viitoare sotie, mamica a copilului tau , minunata! Sa ai grija de tine , si de ea! rasplateste-i zilnic , draga Adriane, prin abstinenta ta de doar 24 de ore. cu respect si drag, asido!
Nu sunt complet inutil….cel putin servesc de exemplu negativ pentru altii.
Pentru alte intrebari sau discutii va stau la dispozitie la orice ora pe adresa de mail: [...]
colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Mesaje: 2344
Membru din: 11 Iul 2011, 11:23
Zile de abstinență: 25,06,2012
Ani de abstinență: 1 an

Re: Andreialcoolic

Mesaj de colica zis alcoolica »

Bine ai venit Andrei,
Ma recunosc in multe din cele povestite de tine , inclusiv ganduri de suicid , inclusiv cu un tata la fel ,atins de aceasta boala a aloolismului .
Sinuciderea am gasit-o definita nu mai stiu unde ca o actiune definitiva la o problema trecatoare ....stiu cat sunt de dureroase momentele alea de deznadejde totala :(
Si eu am ramas :D cand am vazut cati ani ai si cu abstinenta de 9 luni.Bravo Andrei ! Ma bucur foarte tare pentru tine , pentru familia si pentru cel ce va veni .
Te imbratisez de bun venit si sper sa o fac cand vin acasa ca si eu sunt din Iasi.
O seara frumoasa !
Cu mult drag,Colea alcoolic.
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "
andreialcoolic
Boboc
Boboc
Mesaje: 3
Membru din: 25 Ian 2013, 17:08

Re: Andreialcoolic

Mesaj de andreialcoolic »

salut ilie.de asta vara pana acum este ceva vreme si nu imi mai amintesc.in orice caz sper sa ne reintalnim cu fata inseninata de bucurie si sanatosi la trup,la minte si la suflet.toate cele bune
Scrie răspuns