021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Buna seara, sunt "gabi" si sunt alcoolic

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
asido1973
Veteran
Veteran
Mesaje: 5494
Membru din: 10 Dec 2009, 20:45
Zile de abstinență: 22,09,2009
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Braila
Contact:

Re: Buna seara, sunt "gabi" si sunt alcoolic

Mesaj de asido1973 »

Te salut draga gabi si te imbratisez cu mare drag. Prietenii , stiu de ce! Esti un om minunat , si ma voi ruga pentru tine!
Nu sunt complet inutil….cel putin servesc de exemplu negativ pentru altii.
Pentru alte intrebari sau discutii va stau la dispozitie la orice ora pe adresa de mail: [...]
Avatar utilizator
Relus
Veteran
Veteran
Mesaje: 3802
Membru din: 27 Dec 2010, 12:17
Zile de abstinență: 27,12,2010
Ani de abstinență: 10 ani

Re: Buna seara, sunt "gabi" si sunt alcoolic

Mesaj de Relus »

Scuza ma ,dar nu pot sta fara sa nu scriu aici la tine.
"Ai crescut" tare frumos,imi place modul actual de exprimare,sa te ajute Dumnezeu sa ramaii pe drumul bun.
Si ,doamne ajuta ca nici azi sa nu bem.
asido1973
Veteran
Veteran
Mesaje: 5494
Membru din: 10 Dec 2009, 20:45
Zile de abstinență: 22,09,2009
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Braila
Contact:

Re: Buna seara, sunt "gabi" si sunt alcoolic

Mesaj de asido1973 »

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Ce ti-o fi trebuit si tie sa te lasi de bautura!!!??? :lol: :lol: :lol:
Uite-te la el ce a ajuns din ditamai barbatul...
Ma grabesc sa fac ceva de mincare pentru copii, trebuie sa vina de la scoala si mie frica sa nu ma prinda cu "temele nefacute".


Felicitari gabita , hai du-te ca se arde mancarea!
Nu sunt complet inutil….cel putin servesc de exemplu negativ pentru altii.
Pentru alte intrebari sau discutii va stau la dispozitie la orice ora pe adresa de mail: [...]
Avatar utilizator
Relus
Veteran
Veteran
Mesaje: 3802
Membru din: 27 Dec 2010, 12:17
Zile de abstinență: 27,12,2010
Ani de abstinență: 10 ani

Re: Buna seara, sunt "gabi" si sunt alcoolic

Mesaj de Relus »

Sunt convinsa ca si tu ,si copii ati fost tare multumiti de voi.
Singura modalitate prin care poti dobandi adevarata fericire este sa faci ceea ce iti place, ceea ce te defineste si te pune in valoare ca si fiinta. Asta trebuie sa fie principiul fiecarui om.

cu drag
gabi168
Boboc
Boboc
Mesaje: 73
Membru din: 30 Oct 2012, 14:11

Re: Buna seara, sunt "gabi" si sunt alcoolic

Mesaj de gabi168 »

Buna dimineata,
Am visat pentru a doua oara ca am baut. Ultimul vis a fost foarte urit, a fost atit de real incit am trait un adevarat cosmar. Cind m-am trezit si mi-am dat seama ca a fost doar un vis, am trait o senzatie de usurare cu un gust amar, lucru care ma face sa fiu mereu in garda.
Faptul ca din cind in cind visezi ca bei, cred ca este un lucru bun, astfel nu uiti de fapt ca esti bolnav.

Va doresc o zi buna
Avatar utilizator
Relus
Veteran
Veteran
Mesaje: 3802
Membru din: 27 Dec 2010, 12:17
Zile de abstinență: 27,12,2010
Ani de abstinență: 10 ani

Re: Buna seara, sunt "gabi" si sunt alcoolic

Mesaj de Relus »

Sa dea Domnul sa fie doar vise ,sa reusim sa trecem peste toate incercarile la care ne supune cel "rau".
Cu incredere in Dumnezeu(pe care eu l-am descoperit in aceasta perioada a abstinentei)sa ne putem pastra linistea sufleteasca si pacea in familie.
Cu mult drag.
gabi168
Boboc
Boboc
Mesaje: 73
Membru din: 30 Oct 2012, 14:11

Re: Buna seara, sunt "gabi" si sunt alcoolic

Mesaj de gabi168 »

Buna dimineata,
Va doresc o zi buna.
colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Mesaje: 2344
Membru din: 11 Iul 2011, 11:23
Zile de abstinență: 25,06,2012
Ani de abstinență: 1 an

Re: Buna seara, sunt "gabi" si sunt alcoolic

Mesaj de colica zis alcoolica »

Salut Gabi ,
O saptamana buna iti doresc !
Iti trimit un fragment care-l am de la Tudor , despre bucurie care mie imi place mult si poate este util si altor prieteni de-ai nostri :

Bucuria - Fericirea care vine din interior   
„Placerea e dependenta de ceilalti. Daca iubesti o femeie, daca asta e placerea ta, atunci acea femeie devine stapana ta. Daca iubesti un barbat – daca asta e placerea ta si esti nefericita, disperata, trista fara el – atunci ai devenit sclava nu mai esti libera, esti la inchisoare. Daca esti in cautare de bani si putere, atunci vei fi dependent de bani si putere. Omul care tot acumuleaza bani, a carui placere e sa aiba din ce in ce mai multi bani, va deveni din ce in ce mai nefericit, deoarece cu cat are mai multi, cu atat vrea si mai multi, si cu cat are mai multi, cu atat se teme mai tare ca o sa-i piarda.  E o sabie cu doua taisuri: primul tais este sa vrei mai multi. Cu cat pretinzi mai multi, cu cat doresti mai multi, cu atat mai mult simti ca iti lipseste ceva – te simti mai gaunos, mai gol. Iar celalalt tais al sabiei este ca, cu cat ai mai multi, cu atat te temi mai tare ca ai putea sa ramai fara ei. Pot fi furati. Banca poate sa dea faliment, situatia politica din tara se poate schimba, tara poate deveni comunista... exista o mie si unu de lucruri de care depind banii tai. Banii nu te fac stapan, te fac sclav.  Placerea e periferica; de aceea e menita sa depinda de circumstante exterioare. E numai excitatie. Daca mancarea e placere, ce iti place de fapt? Doar gustul – pret de o clipa, cand mancarea trece peste papilele gustative de pe limba, ai o senzatie pe care o interpretezi ca placere. Este interpretarea ta. Azi s-ar putea sa semene cu placerea, iar maine s-ar putea sa nu mai semene cu placerea. Daca mananci zi de zi aceeasi mancare, papilele gustative devin insensibile la ea. In scurta vreme ti se va lua de ea, nu-ti va mai placea. ”

Te salut Gabi si un 24 de ore senin ! :)
Cu drag , Colea alcoolic.
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "
gabi168
Boboc
Boboc
Mesaje: 73
Membru din: 30 Oct 2012, 14:11

Re: Buna seara, sunt "gabi" si sunt alcoolic

Mesaj de gabi168 »

Salut Colea,
A trebuit sa citesc de citeva ori ce mi-ai scris, din pacate am pierdut multi neuroni pe drum dar faptul ca scriu aici inseamna ca mai vreo doi.
Bucuria, ce este bucuria ? O "chestie" care a cam disparut la mine de prin anul 2000. Eu am trait intotdeauna la extreme, de ce ?, nu stiu, poate este ceva genetic, poate din cauza anturajului, poate din cauza educatiei primite, poate a tuturor. Cert este ca nu am situt sa ma bucur cu adevarat de tot ce mi-a dat Dumnezeu in viata. Viata mi-a oferit multe daruri si bucurii, pe care nu le-am inteles si nu le-am apreciat, am crezut ca este normal sa le am pentru ca eu sunt "cineva". Numai ca la un moment dat sacul cu bucurii s-a terminat si atunci a inceput sa se goleasca sacul cu nefericire. Sac care la mine nu stiu cit de mare a fost sau este dar care ma afectat foarte mult, ma macinat permanent din 2000 pina in 2012 cind am intilnit acei oameni minunati din grupul AA. Cu toate ca nu curge numai lapte si miere la intilnirile noastre, acesti oameni impreuna cu invataturile lui Bil si ai altora si nu in ultimul rind cu ajutorul Lui Dumnezeu ma ajuta ca astazi sa vad altfel lucrurile si usor, usor am inceput sa imi dau seama care sunt cu adevarat prioritatile si bucuriile adevarate. Multa vreme m-am crezut buricul pamintului, cu toate ca nu aveam nici un motiv, ma credeam atit de grozav, credeam ca pot sa fac orice. In acea perioada in care m-am crezut superman, am pierdut bucuria adevarata si odata cu aceasta s-a instalat nefericirea, treptat, treptat pina la disperare.
Un preot spunea ca este normal ca oamenii sa isi doreasca sa aiba cit mai mult, nu este nimic nefiresc in asta, dar sa nu piarda bucuria adevarata, linistea sufleteasca. Multa vreme m-am hazardat in tot felul de lucruri, am riscat foarte mult, unele mi-au adus satisfactie iar aletele nu. Nu de mult am primit o oferta pentru un job, am fost o zi pentru acomodare, cind m-am intilnit din nou cu stresul, cu nebunia. Atunci poate pentru prima data in utimii 13 ani am stat si am pus in balanta, ce am de cistigat, ce am de pierdut. Eu am deja o situatie stabila, fac o scoala, am deja un proiect, de ce mi-as da linistea pe care am cistgato de un an incoace, pentru ce sa imi complic existenta, pentru citiva banuti. Concluzia mea este ca traim intr-o lume nebuna, nebuna, fugim toata viata dupa cai verzi pe pereti si pierdem din vedere ce este mai important, BUCURIA de a trai, linistea sufleteasca, educatia copiilor, bucuria de ai vedea crescind. Din popor se spune ca un om in viata trebuie sa se casatoreasca, sa faca copii, sa sadeasca un pom, sa faca o casa. Eu le-am facut pe toate si in plus, de ce sa mai fortez lucrurile ? Asadar imi las viata si vointa in mina Lui Dumnezeu.
Ma uit la parintii mei, sunt pensionari, au tot ce le trebuie dar nu stiu sa se bucure de barinete. In loc sa mearga din statiune in statiune, sa se bucure de anii care ii mai au, stau toata ziua si se cearta aiurea. Taicamiu sta numai cu ochii in televizor, urmareste numai politica si a ajuns sa se certe cu televizorul. Mama ii cauta tatei tot felul de motive ca sa se certe cu el. Nu vreau sa ma intelegeti gresit, nu ii judec ci imi pare foarte rau pentru ei ca nu stiu sa-si traiasca batrinetea, au muncit toata viata si acum cind ar trebui sa se BUCURE de cea au realizat in viata nu o fac, ba mai mult, cred ca se chinuie.
In concluzie incerc sa ma reeduc. Bucuria adevarata a lipsit multa vreme din viata mea, dar cu ajutorul Lui Dumnezeu si al prietenilor mei sunt convins ca voi reusi. Cind toata lumea ridea si se bucura in jurul meu, eu nu intelegeam ce motiv au, ce ii facea sa se simta bine. Acum am inceput sa vad viata altfel, am inceput sa ma bucur, am inceput sa rid, este adevarat ca nu mi se intimpla foarte des, dar usor, usor, cu rabdare si cu speranta ca nu ma voi impotmoli, ca nu voi uita cine sunt, voi reusi.

Daca am "batut cimpii" imi cer scuze
Avatar utilizator
dani
Veteran
Veteran
Mesaje: 4268
Membru din: 24 Iun 2012, 00:14
Zile de abstinență: 20,04,2012
Ani de abstinență: 5 ani

Re: Buna seara, sunt "gabi" si sunt alcoolic

Mesaj de dani »

Parintii mei de cand au iesit la pensie si-au construit un loc de vis,o cabana minunata inconjurata de o livada superba si fac doar o agricultura pentru sufletul lor,cate putin din fiecare dar totul cu ingrasaminte naturale.De primavara devreme pana toamna tarziu stau acolo,in coltul de rai ce nu-i decat la doi km de casa lor.Tata a fost in armata asa ca si toate din gradina sunt aliniate la fel.Aproape de perfectiune.Au un catel si trei pisici la care le duc de mancare si cand afara e minus 20 de grade.Ai zice ca-i raiul pe pamant dar cum nimeni nu-i perfect gasesc si ei destul de des motive de ciondaneala,ba ca tata a fost ``la beci``si-a baut un pahar(nu are probleme cu alcoolul )sau de ce nu pe politica idioata a celor pe care-i vad la TV.Multumesc lui Dumnezeu ca sunt sanatosi si-i iubesc asa cum sunt ei,ba cu o politica la TV(nu tinem cu aceleasi partide daca cumva eu pot sa spun ca mai tin cu vreo unul),ba cu o ``Nora pentru mama``etc.
Dani
Pentru sănătatea economiei naţionale consumaţi cât mai multe produse româneşti.
Scrie răspuns