021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Pliant AlcoHelp

Aici vom posta anunturi si informatii din partea ALIAT/Alcohelp si ne puteti pune intrebari.
Avatar utilizator
admin
Administratorul site-ului
Mesaje: 1161
Membru din: 11 Noi 2009, 17:43
Contact:

Pliant AlcoHelp

Mesaj de admin »

Dragii mei forumisti,
Dorim sa refacem pliantele AlcoHelp pe care le dam in Caravana AlcoHelp si am dori sa introducem in pliant o sectiune de mesaje de la voi. Lucruri pe care credeti ca este important sa le transmitem mai departe celor care nu constientizeaza boala, celor care o constientizeaza dar nu fac nici o schimbare, celor care traiesc langa ei, publicului general. Mesaje scurte pe care le vom prelua ca atare si le vom integra in pliant. Vom face peste 20.000 de pliante si daca facem acest efort financiar ar fi pacat sa nu cream un impact cat mai mare cu ele si de ce nu, sa salvam vieti.
Va multumesc
Admin
ALIAT
office@aliatong.ro
021/9335 Alcoline
Avatar utilizator
Relus
Veteran
Veteran
Mesaje: 3802
Membru din: 27 Dec 2010, 12:17
Zile de abstinență: 27,12,2010
Ani de abstinență: 10 ani

Re: Pliant AlcoHelp

Mesaj de Relus »

O idee nemaipomenita1
Ma inscriu cu multa placere ca voluntar in planul vostru,oricand la dispozitia "programului" pe care il veti initia.
Cu recunostinta,multumiri si multa dragoste!
Avatar utilizator
admin
Administratorul site-ului
Mesaje: 1161
Membru din: 11 Noi 2009, 17:43
Contact:

Re: Pliant AlcoHelp

Mesaj de admin »

Multumim Relus !! In acest topic puteti formula mesajele pe care vrei sa le inseram in pliant.
Cu respect,
ALIAT
office@aliatong.ro
021/9335 Alcoline
colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Mesaje: 2344
Membru din: 11 Iul 2011, 11:23
Zile de abstinență: 25,06,2012
Ani de abstinență: 1 an

Re: Pliant AlcoHelp

Mesaj de colica zis alcoolica »

Buna ziua Admin ,
Am incercat si eu un text , dar presupun ca este cam lung :
„Ma numesc C. si
am baut ca sa prind curaj , sa uit de probleme , sa ma pot relaxa dupa o zi de munca , alteori ca sa imi inec amarul ,
am baut pentru ca nu aveam familie si sufeream ,
am baut cand a divortat sotia , am baut singur sau impreuna cu prietenii ,
am baut cat sa ma simt bine dar uneori mi-am baut si mintile
si cel care m-a ajutat atatia ani acum chiar daca voiam nu mai puteam fara el .
Am devenit dependent.Nici nu credeam ...
Mi-a fost frica la inceput ,dar acum sunt liber .
Azi .”

p.s. Se poate modifica,scurta , etc. dupa bunul plac al celor care decid asupra textului din pliant
Cred ca aici ar fi domeniul fratelui Gladiator , dar si prietenul Nicolae este un pictor prin cuvinte si Ania scrie foarte frumos, etc.
Deci cu cat mai multe propuneri cu atat mai multe sanse ca pliantul sa fie cat mai bun in a-si atinge targetul , viitorii prieteni de pe forum .
O zi buna. :)
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "
Avatar utilizator
dani
Veteran
Veteran
Mesaje: 4268
Membru din: 24 Iun 2012, 00:14
Zile de abstinență: 20,04,2012
Ani de abstinență: 5 ani

Re: Pliant AlcoHelp

Mesaj de dani »

Salut sunt Dani,alcoolic si beau de 25 de ani.Se poate renunta la consumul de alcool cu tratament la dezalcoolizare,internare la psihiatrie ,vizite la grupurile Alcoolicii Anonimi,psihologi etc.Eu am reusit fara nimic din astea,doar cu ajutorul http://www.Alcohelp.ro si am 10 luni de abstinenta.Deci se poate.Totul e SA ITI DORESTI ASTA!Ma gasesti zilnic pe forum.
Pentru sănătatea economiei naţionale consumaţi cât mai multe produse româneşti.
Tavi
Veteran
Veteran
Mesaje: 570
Membru din: 13 Dec 2011, 17:56

Re: Pliant AlcoHelp

Mesaj de Tavi »

Salut sunt Mihai !
Am baut dintodeauna , de cand ma stiu am avut probleme cu alcoolul dar acum un an si ceva am simtit sfarsitul , vroiam sa incetez bautul dar urlam de neputinta , noaptea ma trezeam infricosat, cu dureri de cap , ficat ,stari de voma si imi promiteam ca de maine nu voi mai bea
in viata mea , ca a doua zi spre seara treaz fiind sa imi cumpar din nou sticla cu vodka !

Am vrut cu adevarat sa incetez bautul dar singur nu am reusit , pana nu am constientizat ca fara ajutor nu pot reusi nu am incetat bautul !
Asa ca am telefonat la centrul ALIAT din capitala mi am facut o programare si plin de rusine cu capul plecat simtindu ma ca un damnat am
intrat in programul de recuperare al centrului unde am fost ajutat ca un om bolnav si nu ca un betiv notoriu !

Acum am un an si doua luni de cand am ales sa nu mai beau , tin legatura cu alti alcoolici ca si mine ,scriu pe forumul Alcohelp iar viata mea
a intrat in normal !
Avatar utilizator
admin
Administratorul site-ului
Mesaje: 1161
Membru din: 11 Noi 2009, 17:43
Contact:

Re: Pliant AlcoHelp

Mesaj de admin »

Multumesc frumos ! Dupa ce facem primul draft de pliant o sa vi-l trimit spre citire.
O zi excelenta !
ALIAT
office@aliatong.ro
021/9335 Alcoline
asido1973
Veteran
Veteran
Mesaje: 5494
Membru din: 10 Dec 2009, 20:45
Zile de abstinență: 22,09,2009
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Braila
Contact:

Re: Pliant AlcoHelp

Mesaj de asido1973 »

Februarie 2008. Revenit acasa , dupa o internare la spitalul de psihiatrie in coma alcoolica combinata cu coma diabetica. Viat se indrepta spre dezastru. Afaceri pierdute, casa , masina , permis. Asteptam pedeapsa pentru faptele facute si anume conducere repetata sub influenta alcoolului, 1,33 respectiv 2,84 la mie. In urma cu doar doua saptamani la mijlocul lunii ianuarie , am trecut milimetric pe langa divort. Fetitele mele , suferea deja prea mult , in tacere. Tatal lor , ajunsese un ratat , un alcoolist care cadea pe strada , nu-i mai pasa de nimeni si nimic , le promitea mereu cate ceva, si-n cateva clipe uita totul. Ochii lor , erau tristi . Imi pasa doar de mine de alcool si prietenii de pahar.
Februarie 2013. Sunt acasa , e liniste si e frumos. E wikend si ma odihnesc, sunt in sesiune. Pana acum am avut 3 examene pe care le-am trecut cu brio. Diabetul meu , acum este mentinut si nu mai am probleme mari cu el. Viate se indreapta spre bine. Am reinceput din nou sa ma ocup de afaceri , am un loc unde sa stau , si am din nou masina si permis. Mi-am ispasit pedeapsa pentru faptele comise. fetitele mele , sunt vesele, su nu este zi in care sa plece la scoala fara sa-mi spuna : " Tati da pup!". Tatal lor , merge cu capul sus pe strada , ii pasa de cei din jurul lui. Fetitelor lui , cand le promite ceva , nu mai uita. Ochii lor licaresc si sunt veseli. Imi pasa de prieteni . Nu mai beau alcool din 22 sep 2009. Acum sunt eu familia mea , prietenii mei si Alcohelp!
Nu sunt complet inutil….cel putin servesc de exemplu negativ pentru altii.
Pentru alte intrebari sau discutii va stau la dispozitie la orice ora pe adresa de mail: [...]
Avatar utilizator
Relus
Veteran
Veteran
Mesaje: 3802
Membru din: 27 Dec 2010, 12:17
Zile de abstinență: 27,12,2010
Ani de abstinență: 10 ani

Re: Pliant AlcoHelp

Mesaj de Relus »

Doar noi suntem singurii care decidem daca merita sa incercam metoda de recuperare din alcoolism.
Am renuntat la eforturile de a-mi controla modul de a bea.Am recunoscut ca bautul mi a pus viata in pericol,a mea si a altora.
De ani de zile banuiam si mi se spunea ca sunt bolnava,dar nu voiam sa accept acest diagnostic-bolnava,alcoolica.Am baut timp de 30 de ani,iar in ultimii 4-8 ani am baut din ce in ce mai mult si aveam unele stari care ma speriau,uitam ce faceam,ce spuneam.
Am inceput sa mi dau seama ca ceva nu este in regula si am admis ca sunt blonava,am incercat sa renunt la alcool si nu am reusit-alarma ceva era mult mai puternic decat mine,decat dorinta si vointa mea.Am inceput sa ma analizez,am descoperit ca sufeream de singuratate(si totusi aveam,am o familie),de vinovatie,de deznadejde.Studiind am descoperit ca aceste sentimente erau provocate de boala alcoolismului de care sufeream.
Am decis,(dar nu inainte sa apelez la ceva mai puternic decat vointa mea la Dumnezeu pe care il percepeam eu)sa incerc sa vad cinstit relatia mea cu alcoolul si ce anume a facut el din mine.
In disperare am cautat metode de a-mi opri evolutia bolii, nimic nu mi a ajutat,am apelat scriind -am nevoie de ajutor sunt alcoolica si am ajuns la acest forum ALCOHELP-din acea zi 27 decembrie 2010 viata mea a capatat alt sens,sunt un om liber,nu ma mai razboiesc cu alcoolul,m-am declarat neputincioasa in fata lui si urmez cu pasi marunti calea spre o dezvoltate, a spiritului ,a mintii si a inimii.
Nu este nici o rusine sa ne recunoastem aceasta problema.
Alcoolul este vicleanderutant,puternic!
Fara ajutor ,nu as fi avut sansa de a intra in abstinenta.
Dar am ajuns la concluzia ca exista Cineva care are toata puterea-si acel Cineva -pentru mine a fost Dumnezeu.
Fie-va dat sa l gasiti acum! toti cei care aveti aceasta boala.Noua,jumatatile de masura nu ne au adus nimic.
Ne aflam la o rascruce a vietii.Ne-am abandonat complet in grija si sub ocrotirea Lui.
Vom trai in lumea reala aici,doar impreuna sprijinindu-ne unii pe altii,ajutand pe cei care isi doresc recuperarea.
Boala noastra cere o abstinenta de o zi ,care trebuie sa fie pe viata.
Avatar utilizator
admin
Administratorul site-ului
Mesaje: 1161
Membru din: 11 Noi 2009, 17:43
Contact:

Re: Pliant AlcoHelp

Mesaj de admin »

Foarte impresionante materialele voastre !
ALIAT
office@aliatong.ro
021/9335 Alcoline
Scrie răspuns