021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Buna seara, sunt "gabi" si sunt alcoolic

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
gabi168
Boboc
Boboc
Mesaje: 73
Membru din: 30 Oct 2012, 14:11

Re: Buna seara, sunt "gabi" si sunt alcoolic

Mesaj de gabi168 »

Salut Dani,
Ma bucur pentru parintii tai, ma bucur pentru toti pensionarii care stiu sa-si traiasca ultima parte a vietii, cunosc si eu astfel de persoane si ma bucur cu adevarat pentru ei si ii apreciez. Sigur ca imi iubesc parintii, nici nu incape indoiala ca ar fi altfel, daca nu i-as iubi, nu mi-ar pasa. Am incercat sa-i conving, le-am propus tot felul de variante, sa mearga in statiuni, sa beneficieze si ei de tratament, sa respire aer curat, sa asculte ciripitul pasarelelor, sa se relaxeze, dar ei refuza sa se bucure de viata. Nu am intentionat nici o clipa sa-i dau de exemplu negativ.
Am dat acest exemplu referitor la subiectul - "Bucuria - fericirea care vine din interior" din citatul lui Colea.
In ceea ce ma priveste pe mine, cunoscind aceste lucruri ma voi stradui sa invat sa ma bucur de micile placeri ale vietii.
Avatar utilizator
Relus
Veteran
Veteran
Mesaje: 3802
Membru din: 27 Dec 2010, 12:17
Zile de abstinență: 27,12,2010
Ani de abstinență: 10 ani

Re: Buna seara, sunt "gabi" si sunt alcoolic

Mesaj de Relus »

Fericirea se învaţă în fiecare zi

Psihologii au remarcat că modul în care gândim şi acţionăm ne produce fericire sau nefericire. De fiecare dată suntem liberi să optăm. Important este să găsim însă cea mai rapidă cale către împlinire autentică.

Poţi dobândi obişnuinţa de a fi fericită. Paşii sunt simpli. În primul rând, relaxează-te. Așează-te într-un fotoliu confortabil. Destinde-ţi trupul şi caută măcar câteva minute preocupări cât mai plăcute şi deconectante.
Aminteşte-ţi un moment cât mai fericit din trecutul tău. Retrăieşte-l. Ce gândeai atunci? Cum percepeai viaţa? Cum te percepeai pe tine? Permite zâmbetului să apară din nou. Lasă-l acum să înflorească.
Descoperă mecanismul. Dacă ai reuşit o singură dată, sigur o să reuşeşti de fiecare dată.

Îţi modifici atitudinea, îţi modifici starea
Când te gândești la fericire îţi aminteşti poate un moment trăit în timpul unei întâlniri, în parc, cu iubitul tău, sau când ai luat cu brio cel mai dificil examen sau te-au apreciat colegii de birou. De ce oare? Pentru că de cele mai multe ori, asociem fericirea cu evenimentele din viața noastră, cu ceva care se petrece în exteriorul nostru.
Totuşi, fericirea este o stare interioară, care poate fi evocată şi trăită mereu chiar și atunci când nu se petrece ceva senzațional în viața nostră. Chiar dacă evenimentul care te-a făcut fericită a trecut, îți poți menține starea de fericire prin evocare. Ai observat că îndrăgostiții sunt mereu radioși și fericiți doar când își amintesc momentele când s-au întâlnit cu ființa iubită. Ei atunci evocă în mod spontan, datorită stării de îndrăgostire, acele momente fercite. Tu poți face aceasta la voință cu diferite momente fericite din viața ta. Oricum este mult mult mai bine să evoci momente fericite decât să-ţi rămână mintea ancorată de situații traumatizante (care alimentează ființa cu suferință și temeri).
Mai există o modalitate cu ajutorul căreia poți păstra starea de fericire în viața ta. În momentele fericite fii atentă la postura ta corporală, la modul în care respiri, la modul tău de a gândi, la atitudinea ta în general, la modul cum interacționezi cu ceilalți. Memorează aceste atitudini pentru a le aborda apoi în momente mai dificile, deorece atitudinea creează aptitudinea. Când ai o zi grea îndreaptă-ți coloană, privește înainte, zâmbește celor din jur, fii binevoitoare. O astfel de atitudine poate transforma ca prin miracol o zi grea într-una frumoasă, în care cei din jur te ajută, te susțin, te ajută în rezolvarea probleelor cu care te confrunți, sau pur și simplu pentru că alegi să fii fericită și adopți o atitudine stenică poate să nu mai pară așa greu ceea ce ai de făcut.
Odată ce câştigi starea de fericire sau orice altă stare pozitivă, păstreaz-o. Aceasta este o soluţie eficientă pentru problemele cu care te confrunţi în viaţă.
asido1973
Veteran
Veteran
Mesaje: 5494
Membru din: 10 Dec 2009, 20:45
Zile de abstinență: 22,09,2009
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Braila
Contact:

Re: Buna seara, sunt "gabi" si sunt alcoolic

Mesaj de asido1973 »

Gabi , te salut cu mare drag! Sa aveti grija de grupul vostru minunat de la Iasi, si sa nu-l parasiti nicicand! Transmite salutarile mele tuturor, si spune-le ca ma rog pentru voi toti. Cu drag , asido si alcoolic!
Nu sunt complet inutil….cel putin servesc de exemplu negativ pentru altii.
Pentru alte intrebari sau discutii va stau la dispozitie la orice ora pe adresa de mail: [...]
Avatar utilizator
Relus
Veteran
Veteran
Mesaje: 3802
Membru din: 27 Dec 2010, 12:17
Zile de abstinență: 27,12,2010
Ani de abstinență: 10 ani

Re: Buna seara, sunt "gabi" si sunt alcoolic

Mesaj de Relus »

Buna dimineata soare!
te am zarit si am vrut sa te salut.
O zi minunata iti doresc!
gabi168
Boboc
Boboc
Mesaje: 73
Membru din: 30 Oct 2012, 14:11

Re: Buna seara, sunt "gabi" si sunt alcoolic

Mesaj de gabi168 »

Multumesc Relus,
Si eu iti doresc o zi senina. Sunt cam dezorientat in dimineata asta. Trebuie sa ma resetez, se pare ca cafeaua nu a reusit.
Avatar utilizator
Relus
Veteran
Veteran
Mesaje: 3802
Membru din: 27 Dec 2010, 12:17
Zile de abstinență: 27,12,2010
Ani de abstinență: 10 ani

Re: Buna seara, sunt "gabi" si sunt alcoolic

Mesaj de Relus »

"Reseteaza-te"! ziua va fi asa cum vei dori tu,Dumnezeu este cel care te va ajuta,tu doar cere-i ajutorul.
Doamne ajuta!
Avatar utilizator
Relus
Veteran
Veteran
Mesaje: 3802
Membru din: 27 Dec 2010, 12:17
Zile de abstinență: 27,12,2010
Ani de abstinență: 10 ani

Re: Buna seara, sunt "gabi" si sunt alcoolic

Mesaj de Relus »

în această zi din viața ta, cred că Dumnezeu vrea ca tu să știi …

…că dacă un om nu ştie direcţia către care se îndreaptă nici un vânt nu-i este favorabil.
Seneca a spus asta şi avea dreptate. Trebuie să ştii unde te îndrepţi pentru a ajunge acolo. Această cale pare simplistă, dar mulţi oameni nu au nicio idee despre unde merg în viaţă– şi cu atât mai puţin către ce se îndreaptă în Călătoria Sufletului lor.

Totuşi, acestea sunt lucruri care trebuie decise, nu descoperite. Prea mulţi oameni aşteaptă să descopere ceea ce trebuie să decidă; să lase să aibă loc la voia întâmplării ceea ce ar trebui să aleagă. Tu eşti unul dintre aceştia ?
asido1973
Veteran
Veteran
Mesaje: 5494
Membru din: 10 Dec 2009, 20:45
Zile de abstinență: 22,09,2009
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Braila
Contact:

Re: Buna seara, sunt "gabi" si sunt alcoolic

Mesaj de asido1973 »

Draga , gabi , mai astept si eu vesti dinspre zona Iasului. Ce mai faceti voi pe la "Unirea" si cum mai sunteti voi. Iti doresc de asemeni si tie sa ai o zi minunata , iar de maine incepand o primavara plina de bucurii. Cu mare drag, asido si abia astept sa ne mai revedem in dragul nostru Iesi!
Nu sunt complet inutil….cel putin servesc de exemplu negativ pentru altii.
Pentru alte intrebari sau discutii va stau la dispozitie la orice ora pe adresa de mail: [...]
asido1973
Veteran
Veteran
Mesaje: 5494
Membru din: 10 Dec 2009, 20:45
Zile de abstinență: 22,09,2009
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Braila
Contact:

Re: Buna seara, sunt "gabi" si sunt alcoolic

Mesaj de asido1973 »

In prag de Primavara, Martisorul sa alunge spiritele rele si sa-ti umple sufletul de bucurie si speranta. Prinde-l pe rever si razi in soare ca totul sa infloreasca in jur!
Nu sunt complet inutil….cel putin servesc de exemplu negativ pentru altii.
Pentru alte intrebari sau discutii va stau la dispozitie la orice ora pe adresa de mail: [...]
gabi168
Boboc
Boboc
Mesaje: 73
Membru din: 30 Oct 2012, 14:11

Re: Buna seara, sunt "gabi" si sunt alcoolic

Mesaj de gabi168 »

Buna Relus,
Buna Asido,
scuze ca nu am raspuns, dar am fost foarte ocupat in ultimul timp. Am intrat pe forum din cind in cind, sunt oarecum la curent cu activitatea de aici. Am vazut ca a trecut si uraganul "Catrina", dar ca orice uragan, a trecut repede.
Ce sa va spun, eu sunt bine si sper sa o tin tot asa.
Va doresc o zi frumoasa
Scrie răspuns