021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Buna !

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
Avatar utilizator
Relus
Veteran
Veteran
Mesaje: 3802
Membru din: 27 Dec 2010, 12:17
Zile de abstinență: 27,12,2010
Ani de abstinență: 10 ani

Re: Buna ,sunt Relus !

Mesaj de Relus »

Astazi imi voi rezerva timp pentru a-mi enumera aspectele pozitive ale noii mele vieti si binecuvantarile care acompaniaza miracolul recuperarii mele. Voi fi recunoscator pentru simplul fapt ca mananc normal, ca adorm cu un sentiment de multumire, ma trezesc cu bucuria de a fi in viata. Voi fi recunoscator pentru abilitatea de a face fata vietii asa cum este ea – cu impacare, respect de sine, si o deplina detinere a talentelor mele. Zi de zi, imi amintesc eu de binecuvantarile mele? Caut eu prin rugaciune si meditatie sa-mi imbunatatesc contactul meu cu Dumnezeu asa cum Il inteleg eu?

Rugaciunea de azi
In aceasta zi in care se ofera iubire, fie ca eu sa imi enumar lucrurile bune din viata mea si sa multumesc eu pentru ele. Fie ca eu sa nu iau nici o binecuvantare pe gratis, chiar nici bataia inimii mele, precum si adierea de aer proaspat pe care il respir.

Ce sa-mi amintesc azi
Sa numar – si sa iau in considerare binecuvantarile mele.
colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Mesaje: 2344
Membru din: 11 Iul 2011, 11:23
Zile de abstinență: 25,06,2012
Ani de abstinență: 1 an

Re: Buna ,sunt Relus !

Mesaj de colica zis alcoolica »

Buna dimineata Relus,
Imi cer scuze ca eu nu sunt atat de entuziasmat de sf. Valentin , dar il gasesc ,cum am vazut ca spunea si-l percepea si Alma, putin strain de mine.
Sau poate mi-am pierdut romantismul pe drum , cine stie....
Dar o floare pentru doamne se poate oferi zilnic , asa ca va ofer tuturor fetelor o flaore de primavara .Se numeste Primula pentru ca apare prima si pe aici deja au rasarit .
O zi buna doamnelor !
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "
Avatar utilizator
Relus
Veteran
Veteran
Mesaje: 3802
Membru din: 27 Dec 2010, 12:17
Zile de abstinență: 27,12,2010
Ani de abstinență: 10 ani

Re: Buna ,sunt Relus !

Mesaj de Relus »

Cand sunt manios, pot eu sa admit acest lucru si sa nu permit ca aceasta stare sa se amplifice si sa explodeze in moduri neadecvate? Amplificarea maniei distruge linistea sufleteasca de care am atat de mare nevoie in continua mea recuperare. Cand ma infuriam si imi pierdeam controlul, neintentionat atribuiam controlul catre persoana, locul sau lucrul fata de care eram furios. Atunci cand sunt manios incerc sa tin minte ca ma pun pe mine in pericol? Voi „numara eu pana la 10", sunand un prieten din Program si spunand Rugaciunea pentru Seninatate cu voce tare?

Rugaciunea de azi
Fie ca eu sa recunosc sentimentele de manie si sa le eliberez putin cate putin pe rand, exprimandu-mi mania ca pe un fapt si nelasand-o sa se transforme in furie si sa explodeze necontrolat.

Ce sa-mi amintesc azi
Mania exista. Nu trebuie sa fie furie.
Avatar utilizator
Relus
Veteran
Veteran
Mesaje: 3802
Membru din: 27 Dec 2010, 12:17
Zile de abstinență: 27,12,2010
Ani de abstinență: 10 ani

Re: Buna ,sunt Relus !

Mesaj de Relus »

Daca cineva ne inseala si se comporta inacceptabil fata de noi, nu avem dreptul de a fi furiosi? Dar atunci cand am „manie justificata"? Experientele traite de multi altii in Program ne arata ca aventurile in furie sunt foarte periculoase. Cand recunoastem mania, e destul sa spunem „Sunt manios", si nu trebuie sa lasam ca aceasta sa se transforme in furie, oricat de justificata ar fi. Pot eu sã accept faptul ca daca imi doresc sa traiesc trebuie sa ma eliberez de manie?

Rugaciunea de azi
Fie ca eu sa fiu constient, ca oricat as incerca sa stau departe, tot timpul vor fi oameni sau situatii care sa ma faca manios. Atunci cand mania mea nu mi se pare justificata – cu un motiv nerezonabil in spatele ei – fie ca eu sa ma descotorosesc de ea. Fie ca eu sa-mi recunosc mania, fie ca e rezonabila fie nu, inainte de a o ingropa de vie.

Ce sa-mi amintesc azi
Este in regula sa simti manie.
asido1973
Veteran
Veteran
Mesaje: 5494
Membru din: 10 Dec 2009, 20:45
Zile de abstinență: 22,09,2009
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Braila
Contact:

Re: Buna ,sunt Relus !

Mesaj de asido1973 »

Zilele trecute , am citit ceva foarte frumos, si pe mine m-a ajutat foarte mult! Am un singur sfat , pentru cei care credeti in acest program al AA , adica cei 12 pasi: Faceti-va timp si incercati sa cititi macar o data Biblia, va asigur ca nu aveti ce pierde.
Ceea ce am citit draga Relus , se refera exact la ceea ce ai postat tu , despre manie...

http://www.ioanguradeaur.ro/738/manie-si-furie/
Nu sunt complet inutil….cel putin servesc de exemplu negativ pentru altii.
Pentru alte intrebari sau discutii va stau la dispozitie la orice ora pe adresa de mail: [...]
Avatar utilizator
Relus
Veteran
Veteran
Mesaje: 3802
Membru din: 27 Dec 2010, 12:17
Zile de abstinență: 27,12,2010
Ani de abstinență: 10 ani

Re: Buna ,sunt Relus !

Mesaj de Relus »

Dupa cum bine stiti,eu nu am la mine in oras un grup de suport AA,si este extraordinar de greu.
Daca ar fi existat mi ar fi fost grozav de bine,nu as fi apelat la copacii din parc. (din spusele lui Colea).Un om,poate din acel grup mi ar fi alina suferinta sau mi ar asculta bucuria ATUNCI CAND AS AVEA NEVOIE.
Sfatul de a citi si biblia este foarte intelept,dar ,cei 12 pasi sunt inspirati din sfintele carti si este dovedit ca a salvat pe multi.
De vreme ce Biserica şi Comunitatea Alcoolicilor Anonimi (“A.A.”) nu sunt în competiţie una cu cealaltă în nici un fel, sper că prezentând planul de recuperare al Alcoolicilor Anonimi cititorul nu numai că va afla mai multe despre acest aspect important al vieţii moderne, ci va ajunge şi la o înţelegere mai profundă a propriei tradiţii religioase. Se poate întâmpla ca şi o scurtă privire asupra Paşilor să fie suficientă pentru a încuraja o persoană să trăiască credinţa ortodoxă cu o înţelegere şi o perspectivă mai clară.
Mai mult, de vreme ce se poate arăta că fiecare dintre cei Doisprezece Paşi conţine elemente din gândirea, din experienţa, din Scriptură şi din viaţa de rugăciune a Bisericii Ortodoxe, sper să demonstrez că e posibil ca un creştin ortodox să încorporeze aceşti Paşi în propria viaţă pentru a-şi adânci experienţa spirituală.
Important este sa ne dorim abstinenta si sa ne o pastram,indiferent pe ce ne bazam,atat doar nu trebuie sa acceptam un pact cu diavolul (caruia ii plac disputele si viata degradata).
Avatar utilizator
Relus
Veteran
Veteran
Mesaje: 3802
Membru din: 27 Dec 2010, 12:17
Zile de abstinență: 27,12,2010
Ani de abstinență: 10 ani

Re: Buna ,sunt Relus !

Mesaj de Relus »

Daca astazi devin manios, voi lua o pauza sa ma gandesc inainte ca mania mea sa se intoarca impotriva mea si sa-mi inrautateasca dificultatile. Voi incerca sa-mi amintesc, de asemenea, ca uneori tacerea poate sa imi aduca mult mai mari beneficii, decat ar putea sa-mi aduca vreodata mania. In astfel de situatii stresante, imi voi aminti ca nu am nici o putere asupra altora, si ca doar Dumnezeu este atotputernic. Am invatat ca eu, de unul singur, pot sa-mi distrug pacea mea sufleteasca?

Rugaciunea de azi
Fie ca eu sa invat ca pot sa aleg cum sa fac fata maniei – in tacere sau exploziv, in ura, in lupta, cu un plan elaborat de „a fi chit" cu oricine ar fi cauzat-o, printr-o privire de gheata, sau exprimarea rece a urii – sau printr-o simpla afirmatie de genul, „Sunt manios pe tine pentru ca ______________" (urmand nu mai mult de 25 de cuvinte sau chiar mai putin). In caz ca sunt nevoit poate voi transforma mania in energia necesara pentru a alerga, a face o partida de tenis,, sau de a face curatenie in casa. Ma rog ca Dumnezeu sa imi arate moduri adecvate de a face fata maniei.

Ce sa-mi amintesc azi
„Sunt manios pentru ca ….."
lazarescu nicolae
Veteran
Veteran
Mesaje: 908
Membru din: 18 Sep 2011, 19:35
Zile de abstinență: 30,06,2015

Re: Buna ,sunt Relus !

Mesaj de lazarescu nicolae »

Buna seara Relus!

Sunt manios ptr ca...
Dar eu nu as spune deloc ca sunt manios ptr ca...
Daca fiind putin manios,ma gandesc toata ziua la asta atunci
nu faci altceva sa dezvolt mania din mine.
AS incepe ziua cu ,azi incerc sa ma simt bine.
Sunt bucuros ptr ca...
Sunt recunoscator ptr ca...
Si gandindu-ma la faptul ca sunt bun,sunt recunoscator,
atunci dezvolt in mine bucuria si recunostinta.
Ma gandesc la sotia mea ,de exemplu,de cate ori i-am
fost recunoscator ca am avut mereu mancare gatita
pe masa ori hainele curate,de prea putine ori dar in schimb
eram manios pe ea ca nu ma lasa sa beau..

In legatura cu credinta.
Acum vreo doua saptamani ma gandeam sa nu ma duc la reniune AA
ptr ca ma simteam bine si credeam ca nu mai am nevoie sa pierd
doua ore ca sa particip la reuniune.
Gandeam ca credinta in care m-am nascut este atat de complexa
si de cuprinzatoare incat daca as respecta-o in totalitate nu as avea
nevoie deloc sa calc pe la vreun grup AA.
Nu am fost la grup vineri doua saptamani in urma si nici martea trecuta
iar miercuri un prieten de la grup mi-a trimis un sms si ma intrebat
daca sunt bine.Ma gandeam de ce sa ma mai duc daca sunt bine.
Atunci m-am gandit ca o sa ma duc sa ma vada ca sunt bine,
sa port si eu mesajul,asa cum pot eu,ca se traieste bine fara bautura,
asa cum am vazut si eu pe altii si i-am luat de exemplu,
poate si altii ma vor privi pe mine si le voi fi de exemplu.

O seara buna iti doresc Relus!
Sunt bun ptr ca...ma simt bine ptr ca...sunt fericita ptr ca...
Avatar utilizator
Relus
Veteran
Veteran
Mesaje: 3802
Membru din: 27 Dec 2010, 12:17
Zile de abstinență: 27,12,2010
Ani de abstinență: 10 ani

Re: Buna ,sunt Relus !

Mesaj de Relus »

Invatam in Program ca nu putem pedepsi pe cineva fara sa ne pedepsim pe noi insine. Eliberarea tensiunilor mele, chiar si atunci cand sunt justificate prin pedeapsa, lasa in urma dare de acreala si durere. Aceasta a fost istoria monotona a vietii mele inainte de a veni in Program. In noua mea viata, as face bine sa iau in considerare beneficiile stapanirii emotiilor mele, recunoasterii lor si in acest fel eliberandu-le. Oare vocea lui Dumnezeu poate fi auzita peste strigatul meu plin de reprosuri?

Rugaciunea de azi
Fie ca eu sa evit invinovatirea si interactiunile ego-urilor. Daca sunt manios, fie ca eu sa-mi indrept mania spre ceea ce a facut acea persoana si nu spre ceea ce este acea persoana. Fie ca eu sa ma retin de la denigrari, de la agresiuni verbale fata de defectele de caracter sau de la abuzuri irationale. Fie ca eu sa ma bazez pe Puterea mea Superioara in a-mi arata cale mea.

Ce sa-mi amintesc azi
Sa fac fata adecvat maniei.
Avatar utilizator
dani
Veteran
Veteran
Mesaje: 4268
Membru din: 24 Iun 2012, 00:14
Zile de abstinență: 20,04,2012
Ani de abstinență: 5 ani

Re: Buna ,sunt Relus !

Mesaj de dani »

Neata Relus
Nu mai stiu pe unde ai postat-o ,dar mi-a placut si cat de reala e...broscuta Oac face tusti din apa fierbinte ,dar daca ii cresti treptat temperatura si usor sta bine mersi la fiert.Am ``fiert`` si eu multi ani fara sa-mi dau seama,dupa aia mi-am dat seama dar nu puteam ``sari``si uite asa a durat cam mult pana am facut ``tusti``in abstinenta.Daca-i vreo carte desteapta rau in bibliotecuta aia ia de o pune in rafturile bibliotecii forumelului.Si daca poti eu iti recomand sa dai si un search pe goaglal imagini cu coperta cartuliei si pune-o si pe aia inainte de link,sa vada lumea mai bine.
O zi faina
Dani
Pentru sănătatea economiei naţionale consumaţi cât mai multe produse româneşti.
Scrie răspuns