021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Buna

Aici puteti povesti experientele personale.
Încuiat
Avatar utilizator
dani
Veteran
Veteran
Mesaje: 4268
Membru din: 24 Iun 2012, 00:14
Zile de abstinență: 20,04,2012
Ani de abstinență: 5 ani

Re: Buna

Mesaj de dani »

Neata Criss
Eu cel mai bine si cel mai mult dormeam cand eram baut.Ca ma trezeam mai obosit decat la culcare,ca-mi era rau,ca beam o sticla de pepsi sau apa minerala e la fel de adevarat.Sau daca beam mai mult decat puteam duce se invartea patul cu mine si trebuia sa iau buda-n brate.In momentul cand nu m-am mai anesteziat cu alcool somnul nu a mai fost acelasi,dar acum mi se intampla sa dorm doua-trei ore si-s tutyfresh.Oricum la ce somn abramburit am eu(lucrez noaptea) nu-ti pot da sfaturi sa iei vreun ceai sau vreo pastila usoara de somn.Ma bucur ca esti cu noi.
O zi minunata
Dani
Pentru sănătatea economiei naţionale consumaţi cât mai multe produse româneşti.
Avatar utilizator
CRISS99
Veteran
Veteran
Mesaje: 1974
Membru din: 17 Feb 2013, 09:49
Zile de abstinență: 30,06,2014
Contact:

Re: Buna

Mesaj de CRISS99 »

Buna ,

Ma trezesc devreme pentru ca ...adorm devreme :geek:!Acum pot sa spun ca dooorm..ramasesem in urma cu somnul!Ora 2 noaptea era preferata creierului meu...suna clopotelul..si mai dormi daca poti!Ziua urmatoare beam cafeluta si...imi mai reveneam,iar in weekend,ajutata si de ceva...adormeam la pranz,motivand ca eram obosita.Doamne asa faceam??Se pare ca da...Sotul meu imi spunea sa-l trezesc si pe el la ora aceea din noapte ca sa nu mai fiu singura zapacita din casa.Evident ca nu am facut-o...preferam sa citesc,desi aveam o durere de caaaap,groaznica mai mereu.
O zi buna si pentru voi.Voi fi plecata pana sambata...la muuunte!Mi-e teama de momentul in care vom fi la masa ,nefiind singuri!Sotul meu mi-a promis ca nu va bea nici macar o bere ...dar ceilalti?Sper sa nu ne sincronizam la orele mesei(suntem la hotel) :|
Voi intra pe forum sa vad ce mai faceti,dar nu scriu de pe tel pt ca nu am rabdare!Toate bune!
*Am invatat ca poti continua inca mult timp
Dupa ce ai spus ca nu mai poti*-Octavian Paler.
asido1973
Veteran
Veteran
Mesaje: 5494
Membru din: 10 Dec 2009, 20:45
Zile de abstinență: 22,09,2009
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Braila
Contact:

Re: Buna

Mesaj de asido1973 »

Buna Criss. Nu am vrut sa-ti spun sa vorbesti despre boala ta in privat. To ceea ce simti ce traiesti, scrie aici, asa este cel mai bine. Dar vreau sa-ti spun ca sunt momente cand mergi undeva la un munte, la o petrecere, si inevitabil vine pofta, placerea de a bea, o simpla discutie cu cineva, cumva de pe acest forum, te poate ajuta sa treci peste aceste momente dificile. Ti-am spus , in timp. Iti doresc sa fii bine la munte , si nu uita ca doar de tine depinde sa bei sau nu. Noi suntem aici si te sustinem!

http://www.youtube.com/watch?v=EQibdPOu380

Incredinteaza-ti vointa si viata ta , in mana Lui!
Cu drag, asido!
Nu sunt complet inutil….cel putin servesc de exemplu negativ pentru altii.
Pentru alte intrebari sau discutii va stau la dispozitie la orice ora pe adresa de mail: [...]
Avatar utilizator
CRISS99
Veteran
Veteran
Mesaje: 1974
Membru din: 17 Feb 2013, 09:49
Zile de abstinență: 30,06,2014
Contact:

Re: Buna

Mesaj de CRISS99 »

Multumesc Asido,
da am inteles ce ai spus ,explicand ca o las pe mai tarziu.Acest mai tarziu ...adica intr-o situatie de ratacire si nesiguranta maxima!Multam si am incredere in sfaturile voastre si ma bucur de implicarea voastra...si va invidiez intr-un mod pozitiv(exista asa ceva? :mrgreen: ) !Din postarile voastre se simte poate si o prietenie,pe langa un scop comun!Imi doresc sa invat cat mai mult de la voi si sa imi insusesc sfaturile voastre!
Toate bune.
*Am invatat ca poti continua inca mult timp
Dupa ce ai spus ca nu mai poti*-Octavian Paler.
georgeta
Veteran
Veteran
Mesaje: 1376
Membru din: 22 Mai 2012, 12:32
Zile de abstinență: 18,12,2012
Ani de abstinență: 1 an

Re: Buna

Mesaj de georgeta »

Drum bun draga mea , sa ai o vreme frumoasa si sa te simti asisderea!Spui ca locuiesti acum la Calarasi, poate ne intalnim, eu locuiesc in apropiere dar la Calarasi am facut liceul.Cine stie poate ne si cunoastem. Ce zici?
Cu mult drag !
Avatar utilizator
Relus
Veteran
Veteran
Mesaje: 3802
Membru din: 27 Dec 2010, 12:17
Zile de abstinență: 27,12,2010
Ani de abstinență: 10 ani

Re: Buna

Mesaj de Relus »

Draga mea,am retinut ca ai fost internata,unde? La Bucuresti?
Daca ai fost la Bucuresti, ai fost cumva si la"subsol"?,( acolo sunt prietenii nostri.)ar fi fost foarte bine sa i cunosti.
Alcolismul este acceptata ca o boala,psihica,fizica,mentala si spirituala,deci nu depresia numita " soacra" te a impins spre baut.Scuza ma,vreau doar sa te ajut sa intelegi acest complicat mecanism al creierului nostru,putem fi foarte fericiti,foarte nefiriciti,noi am fost setati sa bem,in primul rand am baut pentru ca ne a placut acest "lichid",apoi am baut pentru ca ne a placut starea pe care ne o creea,si dupa am baut pentru ca ne inebunise mintea.
Dupa mine alcoolul este mana in mana cu diavolul.
Acum este firesc sa te simti asa,este efectul post cura,efectul de dezgust,vei merge la control si pe masura ce mintea ta va accepta boala si situatia in sine vei reusi sa intri pe un fagas mai lin.
Boala noastra nu se vindeca,se amelioreaza si se poate trai toata viata fericit si in liniste.
Si culmea,tratamentul este gratuit si aduce si economii-abstinenta draga mea este un miracol si este o fericire.
Daca ai posibilitatea citeste cartea"pasii transformarii" o vei gas in topicul-Biblioteca.
SPUI CA EST LA MUNTE? grozav,evita mesele la care se bea,cauta-ti o alta alternativa,fa o drumetie cu sotul tau,cauta o migrena,retrage te de la masa,este foarte bine de evitat tentatia(mie mi a trebuit 8 luni sa pot accepta o invitatie ).
Oricand sunt dispusa sa te ajut,ajutandu-ma,asa nu voi uita nici cine sunt si nici cine am fost.
Cu incredere si daruire in cel de sus,cu siguranta iti vei recupera sufletul si linistea pierduta.
asido1973
Veteran
Veteran
Mesaje: 5494
Membru din: 10 Dec 2009, 20:45
Zile de abstinență: 22,09,2009
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Braila
Contact:

Re: Buna

Mesaj de asido1973 »

Critica este o acţiune sensibilă, aparte,care dacă este făcută cu tact are şi rezultate.
Nu suntem perfecţi şi nimeni nu cere asta, dar se întâmplă câteodată să facem gafe sau să greşim. În faţa criticii un om politicos are două posibilităţi de răspuns:
Dacă acea critică este adevărată, atunci îşi va recunoaşte vina şi va face tot posibilul ca pe parcursul pledoariei să tacă şi să accepte ce s-a întâmplat. Pe lângă asta e bine să arate că a înţeles, va lua atitudine şi îşi va cere scuze negreşit. Greşeala recunoscută e pe jumătate iertată, aşadar să facem un efort, să recunoaştem că suntem oameni şi să ne asumăm.

A doua situaţie e aceea în care cel care ne critică nu are dreptate.Cum procedăm în această situaţie? Omul politicos are răbdare să asculte, pentru că mai apoi, cu calm să ofere toate argumetele sale pentru susţinerea afirmaţiei.

Cum criticăm pe cineva?

În primul rând e bine de ştiut că, dacă vrem să avem parte de rezultate, o critică se face în intimitate, între patru ochi. Nu-i nevoie să facem un mare tărăboi fiindcă omul, dacă ştie că a greşit deja se simte prost; să nu-i îngreunăm situaţia.

Al doilea element de care trebuie să ţinem cont e faptul că toţi greşim şi nu e corect să răbufnim sau să ne descărcăm pe un anume om şi situaţie.

Ultimul aspect extrem de important legat de critică e acela al acţiunii: să criticăm acţiunea cuiva, nu omul în sine, pentru a nu lua personal şi pentru a obţine rezultate.


Nu sunt complet inutil….cel putin servesc de exemplu negativ pentru altii.
Pentru alte intrebari sau discutii va stau la dispozitie la orice ora pe adresa de mail: [...]
asido1973
Veteran
Veteran
Mesaje: 5494
Membru din: 10 Dec 2009, 20:45
Zile de abstinență: 22,09,2009
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Braila
Contact:

Re: Buna

Mesaj de asido1973 »

Buna, draga Criss. O zi minunata sa ai. Ai grija de tine!
Nu sunt complet inutil….cel putin servesc de exemplu negativ pentru altii.
Pentru alte intrebari sau discutii va stau la dispozitie la orice ora pe adresa de mail: [...]
asido1973
Veteran
Veteran
Mesaje: 5494
Membru din: 10 Dec 2009, 20:45
Zile de abstinență: 22,09,2009
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Braila
Contact:

Re: Buna

Mesaj de asido1973 »

Criss , sper ca esti bine. ma gandesc la tine si vreau sa fii bine. Cu drag, asido!
Nu sunt complet inutil….cel putin servesc de exemplu negativ pentru altii.
Pentru alte intrebari sau discutii va stau la dispozitie la orice ora pe adresa de mail: [...]
Avatar utilizator
CRISS99
Veteran
Veteran
Mesaje: 1974
Membru din: 17 Feb 2013, 09:49
Zile de abstinență: 30,06,2014
Contact:

Re: Buna

Mesaj de CRISS99 »

Buna dimineata,tuturor!

Sunt bineee,multumesc!Chiar aveam emotii cu aceasta plecare.Iata ca incepe si a 25-a zi ...fara alcool!!!Am petrecut zile frumoase,ieri dandu-mi seama ca nu m-am mai gandit ca imi este teama de alcool.Nu am simtit nevoia !Mi-a iesit din minte !
Din pacate am ramas cu niste migrene cumplite ,sper eu sa fie datorate starii anxioase.....dar le prefer pe acestea,decat....altceva!
Ne-am simtit bine,ne-am relaxat ,desi joi sotul meu a incercat sa se razbune putin pe mine(de acest moment imi era teama) ,facandu-mi reprosuri la perioada in care am consumat alcool....Nu am inteles de ce a facut asta...chiar incercand sa ma faca sa ma simt miiiica..la modul ca eu as avea creierul afectat si ca trebuie sa ascult de el...totul plecand de la un ...nimic!Adevarul ca am avut si eu o stare de nervozitate mai aparte....!Am citit pe forum ca in acesta perioada voi avea si stari de agitatie mai accentuate!In fine,m-am suparat rauuuu...dar a trecut!Nu pot sa-i povestesc prin ce trec,nu stiu de ce!Noi ne vedem numai in weekend pana in vara,el lucrand in alt oras,acum....si nu vreau sa-l impovarez cu starile mele .Sper sa scap de migrene,mai ales ca maine reincep ...serviciul si trebuie sa fiu fresh!
Multumesc Asido.
O zi buna tuturor.
*Am invatat ca poti continua inca mult timp
Dupa ce ai spus ca nu mai poti*-Octavian Paler.
Încuiat