021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Buna seara, sunt "gabi" si sunt alcoolic

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
Avatar utilizator
Relus
Veteran
Veteran
Mesaje: 3802
Membru din: 27 Dec 2010, 12:17
Zile de abstinență: 27,12,2010
Ani de abstinență: 10 ani

Re: Buna seara, sunt "gabi" si sunt alcoolic

Mesaj de Relus »

Doamne ajuta!De cate ori vad ca nu mai scrii imi fac probleme,ma bucur pentru tine,sper ca mergi la sedintele de grup.
O zi minunata,chiar daca pe cer sunt norisori sper ca sufletul sa ti fie plin de seninatate.
gabi168
Boboc
Boboc
Mesaje: 73
Membru din: 30 Oct 2012, 14:11

Re: Buna seara, sunt "gabi" si sunt alcoolic

Mesaj de gabi168 »

Buna Relus,
Iti multumesc ca te gindesti la mine. In ultima perioada am fost mai rar pe la grup din cauza ca nu am avut timp, am acumulat ceva oboseala dar totul este OK.
Din pacate se pare ca uraganul inca mai bintuie pe forum.
Cred ca nu este suficient sa ne oprim din consum. Cred ca trebuie sa aducem schimbari si in modul in care traim, in felul in care ne purtam cu cei din jur, sa avem grija ca actiunile noastre sa nu faca rau nimanui, fiecare are dreptul la opinie, fiecare are viata lui personala, trebuie sa invatam sa convietuim. Poate ca scapam din vedere " Betia Uscata " si faptul ca alcoolul este viclean, derutant, puternic.
Deasemeni nu cred ca este bine sa se faca bisericute ( daca sunt ), noi trebuie sa fim uniti, sa ne acceptam asa cum suntem, cu bune si cu rele. Sa nu uitam niciodata ca " NU SUNTEM PERFECTI ", ca avem un tel comun. In alta ordine de idei cred ca orice disputa ne intareste atita timp cit nu recurgem la prietenul nostru " Paharul ", dar ar fi bine sa ingropam securea razboiului si sa dam un exemplu pozitiv pentru cei care au nevoie ACUM de noi.
Inca ceva ce nu trebuie sa uitam : Cei cu abstinenta mai mare trebuie sa vina in sprijinul celor cu abstinenta mai mica, ei trebuie sa fie exemplu, sa impartaseasca din experienta lor, noi nu trebuie sa ne credem eroi, salvatori ci doar niste oameni Bolnavi care facem un tratament permanent si care putem ajuta dezinteresat pe alti bolnavi.

Este doar o parere in urma celor vazute pe forum. Nu vreau sa supar pe nimeni, nu vreau sa creada cineva ca incerc sa dau lectii, pur si simplu eu asa vad lucrurile.

Iti doresc o zi superba Relus tie si colegilor
Avatar utilizator
admin
Administratorul site-ului
Mesaje: 1161
Membru din: 11 Noi 2009, 17:43
Contact:

Re: Buna seara, sunt "gabi" si sunt alcoolic

Mesaj de admin »

Jos palaria Gabi !
ALIAT
office@aliatong.ro
021/9335 Alcoline
Avatar utilizator
Relus
Veteran
Veteran
Mesaje: 3802
Membru din: 27 Dec 2010, 12:17
Zile de abstinență: 27,12,2010
Ani de abstinență: 10 ani

Re: Buna seara, sunt "gabi" si sunt alcoolic

Mesaj de Relus »

Treci mai des pe aici,imi faci mult bine.
Doamne ajuta,o zi binecuvantata sa ai.
gabi168
Boboc
Boboc
Mesaje: 73
Membru din: 30 Oct 2012, 14:11

Re: Buna seara, sunt "gabi" si sunt alcoolic

Mesaj de gabi168 »

Buna Iliuta,
Daca ai sti cit ma bucur ca esti printre noi, mi-ai facut ziua frumoasa. Sa stii ca " noi " avem nevoie de tine, asa cum si tu ai nevoie de noi. Cred ca inteleg perfect starea prin care ai trecut, spre norocul meu aceste conflicte interioare le-am avut in perioada de consum, asta nu inseamna ca nu mai pot veni. Probabil ca uragane vor mai fi, important este sa invatam sa le recunoastem pentru a putea sa ne ferim de ele. Faptul ca ai ramas printre noi si sper ca ai reusit sa treci peste framintarile avute, sunt benefice pentru tine, te intaresc si te fac mai puternic pentru incercarile care vor veni.
Inca odata, ma bucur din suflet ca esti cu noi - Doamne ajuta.

Relus ma bucur ca pot fi de folos. Am sa incerc sa fiu mai activ, numai ca uneori sunt in pana de idei.

O zi senina
asido1973
Veteran
Veteran
Mesaje: 5494
Membru din: 10 Dec 2009, 20:45
Zile de abstinență: 22,09,2009
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Braila
Contact:

Re: Buna seara, sunt "gabi" si sunt alcoolic

Mesaj de asido1973 »

Ai ma gabita , ce idei asa multe trebuiesc? Scrie ce simti, scrie ce gandesti in acel moment. E simplu , asa cum spun mereu, cine vrea citeste, si pastreaza doar ce este bun. O zi buna iti doresc, si sa stii ca ma bucur mereu si pe mine cand scrii. Sa traiesti si sa te bucuri de abstinenta, sa-ti triasca si nasul! Poate vii si tu , cu nasul la intalnirea de la Bucuresti, ce zici?
Nu sunt complet inutil….cel putin servesc de exemplu negativ pentru altii.
Pentru alte intrebari sau discutii va stau la dispozitie la orice ora pe adresa de mail: [...]
gabi168
Boboc
Boboc
Mesaje: 73
Membru din: 30 Oct 2012, 14:11

Re: Buna seara, sunt "gabi" si sunt alcoolic

Mesaj de gabi168 »

Salut Asido,
Sa-mi traiasca nasul ca merita, dar eu am probleme cu aprecierele. Ma bucur foarte mult cind sunt apreciat, probabil ca toata lumea se bucura cind este apreciata, numai sa nu se urce la cap, motiv pentru care de cind am inceput o viata noua incerc sa imi gasesc un echilibru in tot ce fac si simt. Toata viata am trait la extreme si astfel am ajuns sa cunosc Fundul sacului.
Iti doresc din suflet si tie sa depasesti momentul, si sa nu uitam ca nu suntem perfecti. Acest lucru l-am invatat de la Ovidiu, cind la o intilnire AA, a fost o discutie si atunci Ovidiu a dat aceasta replica. Atunci am realizat cit de important si de REAL este : NU SUNTEM PERFECTI. De multe ori cautam la altii ce nu putem noi sa fim.
In alta ordine de idei, da, mi-ar place sa vin cu voi insa nu stiu cu ce as putea fi eu de folos, experienta mea in AA nu este suficient de mare.

Iar mi s-a blocat "calculatorul" de aceea iti spun O zi Senina
asido1973
Veteran
Veteran
Mesaje: 5494
Membru din: 10 Dec 2009, 20:45
Zile de abstinență: 22,09,2009
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Braila
Contact:

Re: Buna seara, sunt "gabi" si sunt alcoolic

Mesaj de asido1973 »

Ca sa participi la Bucuresti, nu trebuie sa fii perfect! Oricine participa pe acest forum, poate veni la Bucuresti. Orice vorba si orice sfat, este binevenit! Ca sa vorbesti si sa-ti spui o parere, nu trebuie sa ai experienta in AA , trebuie sa iti doresti ca pe acest forum, sa fie mai bine. Cu mare respect, asido! La mine in nici un caz, nu se pune problema sa fiu perfect. Daca as fi perfect, ce rost ar mai avea , viata asta :)
Nu sunt complet inutil….cel putin servesc de exemplu negativ pentru altii.
Pentru alte intrebari sau discutii va stau la dispozitie la orice ora pe adresa de mail: [...]
gabi168
Boboc
Boboc
Mesaje: 73
Membru din: 30 Oct 2012, 14:11

Re: Buna seara, sunt "gabi" si sunt alcoolic

Mesaj de gabi168 »

Buna Ilie,
Si eu astept sa ne revedem si sa ne cunoastem mai bine.
Referitor la ce s-a intimplat, eu cred ca indiferent de cine are dreptate, ca si in casnicie cineva trebuie sa cedeze, altel apare o ruptura pe care mai tirziu o regreti ca nu ai stiut sa o gestionezi. De aceea eu zic ca daca mai ies scintei din cind in cind, sa fie de scurta durata, tot ce-i mult strica, spuse o vorba din batrini.
Si acum gata cu subiectul acesta. A venit primavara, au venit ghioceii, noi suntem bine si asta este tot ce CONTEAZA.

O zi frumoasa Iliuta
gabi168
Boboc
Boboc
Mesaje: 73
Membru din: 30 Oct 2012, 14:11

Re: Buna seara, sunt "gabi" si sunt alcoolic

Mesaj de gabi168 »

Buna seara tuturor,
Am intrat sa va salut, se pare ca forumul a imbracat o haina noua, felicitari celor care au contribuit la aceasta imbunatatire.
Va doresc numai bine.
Scrie răspuns