021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Vrei sa scapi de alcool ?

Aici puteti povesti experientele personale.
asido1973
Veteran
Veteran
Mesaje: 5494
Membru din: 10 Dec 2009, 20:45
Zile de abstinență: 22,09,2009
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Braila
Contact:

Vrei sa scapi de alcool ?

Mesaj de asido1973 »

Daca vrei , chiar poti ! Intra aici si spune-ne povestea ta , iar noi te vom ajuta !
Nu sunt complet inutil….cel putin servesc de exemplu negativ pentru altii.
Pentru alte intrebari sau discutii va stau la dispozitie la orice ora pe adresa de mail: [...]
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3642
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: VREI SA SCAPI DE ALCOOL !

Mesaj de tudor »

Salut !Sint Tudor ,alcoolic abstinent !

12 ani mi-am irosit bind !Cee a fost nu mai pot recupera ,nu mai pot repara ,conteaza ce fac acum.



Prietenia noastră cu alcoolul


Am băut de fericire şi am devenit nefericiţi.

Am băut pentru veselie şi am devenit trişti.

Am băut ca să uitam de noi şi am devenit preocupaţi exclusiv de propria persoană.

Am băut ca să devenim sociabili şi am devenit arţăgoşi.

Am băut ca să uităm de durere şi ne-am bălăcit în autocompătimire.

Am băut ca să putem dormi şi am cunoscut insomniile şi oboseala.

Am băut ca să fim tari şi am devenit slabi.

Am băut pentru virilitate şi am pierdut potenţa.

Am băut pentru că serviciul ne-o cerea şi ne-am pierdut postul.

Am folosit băutura ca medicament şi ne-au copleşit bolile.

Am băut ca să ne relaxăm şi a pus stăpânire pe noi tremuratul incontrolabil.

Am băut ca să înţelegem viaţa şi am ajuns să ne îndoim de noi toţi şi de toate.

Am băut ca să ne stimulam gândirea şi ne-am pierdut controlul în „filme rupte”.

Am băut ca să putem face conversaţie şi am ajuns să borborosim doar.

Am băut ca să ne încălzim şi ne-am pierdut căldura.

Am băut ca să ne simţim ca-n rai şi am cunoscut iadul.

Am băut ca să ne simţim liberi şi am devenit robi.

Am băut pentru putere şi am devenit neputincioşi.

Am băut ca să ne lichidăm problemele şi le-am văzut crescând şi înmulţindu-se.

IERI, AZI, MÂINE

Există două zile cu care nu are rost să ne batem capul, două zile în care nu au de ce să încapă teama şi îngrijorarea.
Una dintre aceste zile este cea de IERI, cu greşelile şi grijile ei, cu gafele şi defectele ei, cu durerile şi suferinţele ei. Ziua de IERI nu o mai putem răscumpăra cu toţi banii din lume. Nu mai putem desface absolut nimic din ceea ce am făcut, nu mai putem şterge o iotă din cele rostite. Ziua de IERI a trecut.
Cealaltă zi cu care nu are rost să ne batem capul este cea de MÂINE, cu posibilele ei adversităţi şi poveri, cu promisiunile ei mari şi realizări mici. Şi ziua de MÂINE este în afara puterii noastre de control. Soarele zilei de MÂINE va răsări fie în toată splendoarea lui, fie după o mască de nori, dar va răsări. Până atunci însă, nu putem miza pe ziua de MÂINE, pentru că ea nu s-a născut încă.
Astfel, rămâne o singură zi, cea de AZI.
Orice om poate duce bătălia unei singure zile. Numai atunci când tu şi eu adunăm poverile celor două eternităţi, IERI şi MÂINE, numai atunci ne prăbuşim sub greutate. Nu experienţa zilei de AZI îi înnebuneşte pe oameni, ci remuşcarea sau amărăciunea faţă de ceva întâmplat IERI sau groaza faţă de ceea ce poate aduce MÂINE.
De aceea, haideţi să trăim fiecare zi la timpul ei!


Promisiunile unei vieti in care alcoolul sa nu ne mai fie stapin:

Dacă suntem serioşi şi meticuloşi în eforturile noastre, vom fi uimiţi de rezultate chiar înainte de a ajunge la jumătatea drumului.
Vom cunoaşte o nouă libertate şi o nouă fericire.
Nu vom regreta trecutul şi nu vom dori să zăvorâm uşa dinspre el.
Vom înţelege cuvântul seninătate şi vom cunoaşte pacea.
Nu contează cât de jos am ajuns; vom vedea cât de mult vor putea beneficia alţii de experienţa noastră.
Sentimentul de inutilitate şi auto-compătimire vor dispărea.
Vom lăsa de o parte interesele egoiste şi ne vom interesa mai mult de soarta semenilor.
Nu ne vom mai frământa cu gânduri legate de propria persoană.
Atitudinea faţă de viaţă şi unghiul din care o privim se vor schimba radical.
Teama de oameni şi insecuritatea financiară ne vor părăsi.
Intuiţia ne va dirija în situaţii care odinioară ne derutau.
Brusc, vom constata că Dumnezeu face pentru noi ceea ce noi nu am putea face pentru sine.
Sunt acestea promisiuni extravagante? Credem că nu. Ele se împlinesc zi de zi, în cazul nostru uneori repede, alteori încet. Ele se concretizează întotdeauna, dacă facem efortul necesar.

Sint Tudor alcoolic abstinent si va invit sa incercati sa traiti o viata mai buna in care dependenta de alcool sa fie de domeniul trecutului.

Scrieti-va povestea si veti gasi aici intelegere si ajutor! Iata povestea mea ce o puteti citi din clic pe link-ul de mai jos.

http://www1.romanialibera.ro/stil-de-vi ... 81921.html Alex este pseudonimul meu.





I
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
dudaev
Senior
Senior
Mesaje: 134
Membru din: 05 Feb 2010, 21:21

Re: VREI SA SCAPI DE ALCOOL !

Mesaj de dudaev »

Buna am baut de fericire ,am baut de placere am ,baut din cauza anturajului ajungind la virsta de 40 de ani UN OM PLIN DE PROBLEME pe care mi leam facut din cauza alcolului SANATATE SITUATIE FINANCIARA SI MULTE ALTELE SINT 0000000000000000000 TOATE ACESTEA SINT DIN CAUZA ALCOLULUI
Scrie răspuns