021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Cei de langa noi

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
Avatar utilizator
Ovidiu73
Veteran
Veteran
Mesaje: 1196
Membru din: 04 Dec 2011, 09:19
Zile de abstinență: 09,01,2008
Ani de abstinență: 10 ani

Re: Cei de langa noi

Mesaj de Ovidiu73 »

Dragul meu Iliuta ai o tenacitate care ma depaseste. Iti spun de la bun inceput ca nu am facut Pasul 3 si ca, povestesc despre ceea ce am de facut in privinta asta.

Am citit ceea ce ai scris tu despre sa ramai/ sa nu ramai …sa bei apa ( cine s-ar fi gandit la altceva decat apa? ) in locul in care te-ai nascut.Am citit si ceea ce a scris Freedom. Cred ca ambele pareri sunt ok. Unii oameni sunt calatori, exploratori,descopera continente, lumi si vor bea apa de pe unde merg. Altii sunt precum copacii aia mari, au radacini adanci, raman in locul in care vad lumina pana cand le cade ultima frunza. Si cred ca intre “extremele” astea doua sunt multe “combinatii”, amestecuri de stiluri de a fi. Asta e o discutie spirituala si nu ma bag mai mult de atat. ;)

Sa zic ceva despre ce nu ma pricep, despre cum ne lasam vointa si viata in grija unui Dumnezeu, asa cum il intelegem fiecare dintre noi.
In primul an de abstinenta am fost mult mai conectat la viata spirituala decat sunt acum. Si asta am observat ca se intampla cu majoritatea celor proaspat intrati in abstinenta. E unul din motivele pentru care ma dau pe langa cei “tineri” , doar doar voi reusi sa ma molipsesc si sa intru iar in starea aceea.

Trebuie sa fiu sincer si sa recunosc ca da, au fost clipe in care m-am lasat in voia lui Dumnezeu. Putine clipe. Si am simtit o liniste mare.

Dar acum mi-e bine, toti ai mei sunt sanatosi, situatia materiala o percep ca fiind buna, am o viata frumoasa, pe cat se poate de linistita…ce nevoie mai am de Dumnezeu?
Sunt pacatos Iliuta, intru in biserica doar cand ma prinde ploaia si nu am unde ma adaposti, iar tu vrei sa iti vorbesc despre Pasul 3…
Nu am tinut post nici o zi din Postul Mare, duminica nu merg la biserica, am intrat cateva minute pe la manastiri cand am fost plecat dar am stat cu orele la piscina si am inotat. Am fost si am luat lumina dar nu am rabdat nici macar in sambata aia sa nu mananc fripturi si alte bunataturi. M-am dus ghiftuit la miezul noptii sa iau lumina, cu trupul greu si spiritual absent.
Cateodata cand sofez prin tara, vad tirurile alea ( sau chiar masini mici) cu cabina/parbrizul impodobit cu zeci de cruci care de care mai “chicioase”.Primul meu gand este “ia uite-i si pe astia” apoi imi dau seama ca baietii aia sunt mai spirituali ca mine.
Si stiu ca sunt aici pe forum alcoolici care au o viata spirituala. Cu ei trebuie sa discuti Pasul 3, nu cu mine.
Asa ca, daca esti de accord, trecem la Pasul 4. Ala l-am facut. Incomplet, partial, cu jumatate de suflet, dar macar povestesc despre ceva ce am facut. Spui tu cand incepem Pasul 4, ok?

Te imbratisez cu mare drag.
gabi168
Boboc
Boboc
Mesaje: 73
Membru din: 30 Oct 2012, 14:11

Re: Cei de langa noi

Mesaj de gabi168 »

Salut Iliuta,
Sa ma scuze Ovidiu ca ma bag ca musca in lapte, dar eu zic ca incerc sa fac pasul 3 si de aceea as vrea sa-i povestesc cum sta treaba la mine.
Pasul 3 am inceput sa-l fac mergind la biserica in fiecare Duminica aproape, stind la Liturghie circa o ora jumatate,pentru ca mai mult nu rezistam. La inceput in timpul slujbei imi treceau prin cap tot felul de prostii si mi-am adus aminte ce ne-a spus un preot la o sedinta AA, si anume ca in acel sa moment sa spui in gind Doamne ajuta de multe ori in gind sau orice formula pentru a-ti zbura gindurile care iti distrag atentia de la cele sfinte. Lucru pe care l-am si facut. Sa stii ca a functionat si am putut sa ma concentrez pe slujba. Dupa ce plecam de la biserica aveam o stare de bine, de liniste sufleteasca, de bucurie as putea sa spun. Si atunci am inceput sa-mi las VIATA SI VOINTA IN GRIJA LUI DUMNEZEU sau asa am crezut. Incepusem sa prind incredere ca sunt pe drumul cel bun in ce priveste lasatul vointei pina intr-o seara de Duminica linistita care nu anunta nimic rau. Eram acasa si am auzit zgomot pe scara blocului unde locuiesc, am deschis usa, m-am trezit cu niste tineri in fata usii care coborau pe scari de la etajele superioare facind galagie, nici una nici doua ne-am luat la imbrincit,lucru neobisnuit pentru mine, iar unul dintre ei a cazut pe scari rostogolinduse de-am crezut ca nu se mai ridica. In acel moment m-am rugat in gindul meu Facase Voia Ta Doamne si Nu a Mea,dupa care nu am rezistat si am spus Doamne Ajuta-l sa se ridice, sa nu pateasca ceva. Pustiul s-a ridicat si a plecat. Atunci mi-am dat seama ca treaba nu este atit de simpla cum am crezut,lasatul Vointei si Vietii in Voia lui Dumnezeu nu-i atit de simplu de facut. Atunci nu am putut sa o fac, a trebuit sa ma rog sa nu pateasca ceva, deci treaba nu functiona la mine cu toate ca eu eram aprope convins ca pot sa o fac. Intre timp am citit o carte de-a parintelui Arsenie si mi-am dat seama ca drumul este lung,poate dura toata viata si nu ai garantia ca vei reusi vreodata sa intelegi lucrurile sfinte, dar un lucru este sigur,poti incerca asa cum crezi tu de cuviinta sa te apropii de Dumnezeu, fiecare in felul lui, fiecare cu puterea lui de intelegere.
In concluzie, din punctul meu de vedere drumul este lung, de aceea eu nu ma grabesc,nu ma intereseaza sa fac pasii intr-o luna, doua sau un an, ci atunci cind voi putea, chiar daca asta nu se va intimpla niciodata. Am inteles clar ca nu am voie sa mai beau alcool toata viata, deci nu are nici un rost sa ma grabesc cu pasii, de ce sa ma grabesc, ca sa zic vai ce grozav sunt, i-am facut repede sunt cel mai tare, inseamna ca le stiu pe toate si cine stie poate mai beau un paharel ca sunt destept. Cam asa vad eu lucrurile in momentul de fata, mai tirziu probabil ca voi vedea.

O zi buna
Avatar utilizator
Fiul ratacitor
Veteran
Veteran
Mesaje: 201
Membru din: 25 Feb 2013, 13:33

Re: Cei de langa noi

Mesaj de Fiul ratacitor »

Buna ziua Ovidiu ,
Multumesc mult pentru raspuns (postare) . Problema , vis a vis de faptul ca sunt sau nu alcoolic , e ca nu stiu , cum nu am stiut nici cand am intrat pe forum si tot incerc sa aflu ( cert este ca am avut o perioada destul de lunga de comsum excesiv de alcool ) .
Sa ai parte de o saptamana minunata .
Cu deosebita stima ,
Decebal
P.S. Si mie imi place forumul asta
Avatar utilizator
Ovidiu73
Veteran
Veteran
Mesaje: 1196
Membru din: 04 Dec 2011, 09:19
Zile de abstinență: 09,01,2008
Ani de abstinență: 10 ani

Re: Cei de langa noi

Mesaj de Ovidiu73 »

Si tu Brutus finul meu? Cetatene "gabi168" de ce mai pui si tu sare pe rana? :lol:
Acu' ce-o sa zica lumea de pe aici, uite nashu' nici nu s-a apucat de Pasul 3 si finul aproape ca il termina! :lol: Se duce AA-ul de rapa cu nasi ca mine...trist...lasa ca discutam noi diseara la grup!

Multumesc pt urare Fiule ratacitor, cele bune si tie.
Daca vreodata vei vrea sa stam de vb la un telefon, trimite un mesaj la admin si ne aflam pe e-mail , apoi ne auzim la glas. Iti pot spune in 5 min mai multe decat tastez aici intr-o ora.

Doamne ajuta!
gabi168
Boboc
Boboc
Mesaje: 73
Membru din: 30 Oct 2012, 14:11

Re: Cei de langa noi

Mesaj de gabi168 »

Imi pare rau sa te anunt, dar AI LUAT TEAPA !!!!!!!!!!!!!! Eu azi nu vin.
Avatar utilizator
Ovidiu73
Veteran
Veteran
Mesaje: 1196
Membru din: 04 Dec 2011, 09:19
Zile de abstinență: 09,01,2008
Ani de abstinență: 10 ani

Re: Cei de langa noi

Mesaj de Ovidiu73 »

Dragul mei Iliuta,

Cand eram eu un copchil, pe vremea odioasei dictaturi, ascultam la radio o emisiune numita " fotbal minut cu minut". Erau acolo mai multi comentatori sportivi dar, unul se deosebea de toti prin viteza cu care insira cuvintele si prin lungimea exclamarii "goooooooooooool!"....cand se intampla sa fie in direct...ca asta era una dintre mize, sa prinda "in direct" un gol.

Pe respectivul comentator il chema ( habar nu am daca mai traieste) ...Ilie Dobre :lol:
Aparuse un banc pe vremea aia, ca Ilie Dobre comenta un meci de fotbal si au intrat la el in cabina de transmisie,la pauza, antrenorii celor 2 echipe. Si astia doi l-au rugat sa comenteze intr-un ritm mai putin alert, ca bietii jucatori se straduiesc sa alerge pe cat comenteaza el, dar nu mai pot saracii. Si mai era inca o repriza de alergat in halul asta :lol:

Asa am patit si eu cu tine :lol: :lol: Crede-ma ca, ma straduiesc sa fiu cat de cat bun, dar nu reusesc nici 10% din cat ma descrii tu :lol: :lol: :lol: Am obosit :lol: :lol:

Te rog frumos sa ma suni diseara, ca sa ne lamurim , ca nu mai pot continua asa :lol: :lol:

Pasul 4 il povestesc cand ma opresc din ras...nu pot acum :lol: :lol:

Te imbratisez cu mare drag...
Avatar utilizator
CRISS99
Veteran
Veteran
Mesaje: 1974
Membru din: 17 Feb 2013, 09:49
Zile de abstinență: 30,06,2014
Contact:

Re: Cei de langa noi

Mesaj de CRISS99 »

:lol: :lol: Cand am citit postarea lui Ilyuta la tine m-am gandit,oau ..iar il pune la scris :P .
*Am invatat ca poti continua inca mult timp
Dupa ce ai spus ca nu mai poti*-Octavian Paler.
Gladiator73
Veteran
Veteran
Mesaje: 1735
Membru din: 07 Noi 2011, 21:14

Re: Cei de langa noi

Mesaj de Gladiator73 »

Ovidiu,tare-mi placea emisiunea ,,minut cu minut",mai ales ca fotbal la tv nu prea vedeam.Si acum am in minte comentariile lui Ilie Dobre,viteza cu care vorbea si intensitatea vocii sale.Chiar daca mingea era la jumatatea terenului si nu se intampla nimic,aveai impresia ca e o faza de gol,ca e ceva important acolo care se desfasoara.Facea din banal un mare extraordinar.Nu puteai nici sa mergi la baie,ca aveai impresia ca ratezi totul. :lol:
La fel si la Iliuta.Are omul acesta,marele dar de a transforma ordinarul in extraordinar,banalul in miracol,de a te plasa dintr-un spatiu domestic intr-o veritabila Nirvana,unde ingerii canta si se veselesc.
Bravo,proorocule!
Avatar utilizator
Ovidiu73
Veteran
Veteran
Mesaje: 1196
Membru din: 04 Dec 2011, 09:19
Zile de abstinență: 09,01,2008
Ani de abstinență: 10 ani

Re: Cei de langa noi

Mesaj de Ovidiu73 »

Neatza la toata lumea!

Da Criss, cand spune Iliuta sa fac ceva eu fac! :lol: Pot sa ma mai dau eu pe aici artist, sa o dau la intors, dar cu Iliuta nu e de glumit. Nu stiu cum se poarta cu voi la "gradi" dar cu mine e foarte aspru. M-a sunat aseara si mi-a spus clar ce si cum :lol: Asa ca....inapoi la Pasi

Da Gladi, o emisiune radiofonica in care se punea suflet. Da' si noi eram mult mai tineri si entuziasti :lol: Acum abia ma uit la meciurile nationalei, in rest ...fotbalisti de doi lei, fitze, masini, fetitze tip "pisi", can-can...no thanks ;)

Da Iliuta..despre ce vorbim azi? :) Pasul 4? Aha...deci, ca sa incep cu "deci", e ala in care ne facem un inventar moral amanuntit al propriei persoane.
Zice lumea care stie ca, e un pas de actiune, punem mana pe creion si asternem pe hartie ce si cum. Pai ce asternem? Ca stii vorba aia...cum iti asterni asa dormi :) ...si eu unul, la sfarsitul zilei ...vreau sa adorm treaz...Asternem despre noi, defecte de caracter care ne-au facut sa ajungem alcoolici de prim rang si nu betivani din aia ratati...adicatelea noi am ajuns profesionisti in ale bautului fiindca, avem niste calitati speciale, suntem diferiti de oamenii "normali".

Despre ce e in inima noastra, despre ura, despre invidie, despre resentimente, despre manie, despre egoismul nativ si cel dobandit, despre aplecarea spre intuneric...din astea.

Amanuntit. Bob cu bob. Ce rost are sa mai ascund ceva? Oricum nu pot fugi de mine...Faza faina e ca, daca reiei inventarul dupa o vreme ( dupa cum se recomanda), constati ca ai aflat lucruri noi despre tine :) si te minunezi ...cum de nu le-am scris de prima data? :)

Eu de vorba cu mine...am des impresia ca sunt conectat la mine dar, foarte foarte rar sunt dispus sa fac lucrul asta. In Pasul 4 voi intalni o persoana pe care abia o deslusesc si pe care o voi accepta, intelege, ierta, iubi...ma voi intalni cu mine....
Avatar utilizator
moira
Veteran
Veteran
Mesaje: 858
Membru din: 26 Oct 2010, 11:01

Re: Cei de langa noi

Mesaj de moira »

:lol: :lol: :lol: :lol:

Buna ziua Ovidiu, sa stii ca citesc si eu consecvent si cu interes ce se scrie aici la tine, ce scrii tu.
Nu ma pot abtine sa nu-ti spun acum, ca jobul pe care il aveam eu de la Ilie, acela de a-i publica dedicatiile muzicale, era apa de ploaie pe langa caznele la care esti supus tu :lol:
Stii ce cred eu ? Ca Iliuta asta ( love Ilie :oops: ) ne iubeste mai mult decat credem noi, el toata ziua ne da job-uri la unii, teme celor de la gradi, telefoane la toata lumea, etc, ca sa ne tina ocupati si sa nu ne lase ragaz sa ne gandim la bautura :lol: :lol: :lol: .
Scrie răspuns