021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Continuare la : Iata povestea mea din 25 02 2011

Aici puteti povesti reusitele voastre.
vanea
Boboc
Boboc
Mesaje: 69
Membru din: 21 Feb 2011, 20:15
Localitate: Braila

Continuare la : Iata povestea mea din 25 02 2011

Mesaj de vanea »

Eu m-am trezit dar tata niciodata ,
Cine a spus ca aschia nu sare departe de trunchi nu a mintit.Regretabil ,dureros ,dar din pacate foarte adevarat .Eu care pana la varsta de 27 de ani am luptat cu inversunare impotriva acestei zicale contrazicand pe oricine prin vorbe si fapte sustinand ideea mea ca;intre noi este doar asemanare fizica(eram leit figura lui)si purtam acelasi nume,si ca niciodata n-am sa fac ceea ce a facut el cu viata noastra si cu a lui:pe a noastra a marcat-o rau de tot iar pe alui adistrus-o.Dumnezeu sa te ierte ,ca eu te-am iertat tata.
Deoarece copilaria mi-a fost rau marcata de comportarea tatalui meu ,efectiv am fugit de-acasa (eram proaspat muncitor la 18 ani)sa ma inscriu la o scoala militara departe de casa departe de necazuri.(Eu cred ca nu am fost un las- atunci-)Dar eu tin minte ca am plecat spre o viata noua, disciplinata corecta, o viata curata si senina,unde sa uit prin ce-am trecut acasa.
Tata din cauza bauturii s-a despartit de mama,din cauza bauturii a ramas fara servici ,apoi tot din cauza bauturii amurit.Din cate imi aduc aminte a 'cazut" din cauza anturajului prost ,dar greseala mare era si a familiei,a celor apropiati lui .nici unul din ei n-au incercat sa-l aduca la realitate.A cazut si nu s-a mai ridicat niciodata. Trist, dureros, dar foarte adevarat.
Am pomenit varsta de 27 de ani.Da intradevar am avut o viata frumoasa ,sotie frumoasa ,copil frumos ,stare materiala buna in societate eram vazut foarte bine .Pana cand ?Pana la varsta de 26 de ani ,cand soarta ,destinul,nu stiu cine mi-au smuls familia si pe mine din tot ce era frumos , aruncandu-ma in ghiarele deznadejdiei si a durerii.Mi-a murit sotia .Dumnezeu s-o ierte si ea pe mine.
Daca va vine sa credeti ,e bine , dar eu va spun ca la varsta de 27 de ani a fost" primul" pahar de coniac adevarat si prima tigara fumata de mine oferite de o pereche de medici psihiatri (la ei am fost internat ultima data la Brasov) care au zis ca o sa-mi faca bine .A fost bine pana la un timp .
Chiar daca ma repet o mai spun:Mare noroc am avut de baiatul meu care nu m-a lasat sa cad si eu prada alcoolului.Cauze ,scuze sunt foarte multe ,care duc la consumul abuziv de alcool. Dar pe alta data.
Ajuta si vei fi ajutat. Vanea
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3642
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Continuare la : Iata povestea mea din 25 02 2011

Mesaj de tudor »

Salut VANEA!

Imi pare rau pentru necazuri ,pentru ce ti-s-a intamplat in viata !Intradevar multe din ce ni s-au intimplat in timpul copilariei ne marcheza comportamentul nostru in viata de adult ,insa de consumul de alcool eu ma fac reponsabil si nu parintii sau anturajul! ACUM ceea ce conteaza este ce fac cu ceea ce mi se intampla si cum imi gestionez actiunile mele! De consumul sau neonsumul PRIMULUI PAHAR de alcool eu ma fac responsabil pentru ca acum stiu de ce boala sufar si stiu ca nu cel mai usor este sa imi pastrez abstinenta si mult mai greu sa ma opresc sau imposibil!


DARUIESTE SI VEI PRIMI!

Sint Tudor alcoolic abstinent si va multumesc pentru abstinenta mea!
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
vanea
Boboc
Boboc
Mesaje: 69
Membru din: 21 Feb 2011, 20:15
Localitate: Braila

pentru tudor si nu numai

Mesaj de vanea »

Prin ceea ce-am scris n-am incercat sa ma dezvinovatesc sub nici o forma ,aruncand vina pe parintii mei.Nu categoric .
-Am scris ,sa fie ca o pilda pentru alti parinti care pot cadea in pacatul betiei.
-Am scris pentru acei tineri care-si neglijeaza parintii si sa fie atenti cu cine se asociaza.
-Am scris pentru acei care au copii sa se bucure de ei.
Vanea
Avatar utilizator
Relus
Veteran
Veteran
Mesaje: 3802
Membru din: 27 Dec 2010, 12:17
Zile de abstinență: 27,12,2010
Ani de abstinență: 10 ani

Re: Continuare la : Iata povestea mea din 25 02 2011

Mesaj de Relus »

Buna ziua Vanea!
Scrie răspuns