021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Fericirea = Abstinenta totala !

Aici puteti povesti experientele personale.
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3643
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Fericirea = Abstinenta totala !

Mesaj de tudor »

Salut !

"Nu te poti imbata daca nu bei primul pahar "

Pentru un bautor normal pare o propozitie fara noima ,aiurea insa pentru un alcoolic ca mine poate fi inceputul sfarsitului !
Nu mai stiu de cite ori ca am spus "doar unul si gata nu mai beau apoi decit la PASTE" sau cum am spus pe 22 decembrie 2007;:" Beau acum de CRACIUN si de ANUL Nou si ma opresc de Sf. ION ."
M-am oprit din baut tocmai pe 14 martie 2008 .Totul a inceput cu PRIMUL PAHAR !
OBSESIA ca nu va mai fi ca inainte este ce care il aduce intodeauna in IAD pe dependentul de alcool.

Pina cind nu am inteles si acceptat ca numai abstinenta ma poate tine in viata nu am putut iesi din cazanul cu cu catran al ALCOLULUI care este PUTERNIC DERUTANT VICLEAN !

ABSTINETA SENINA celor ce si-o doresc si urari de bine tuturor !

Sint Tudor ,alcoolic si va multumesc pentru abstinenta mea.
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
dudaev
Senior
Senior
Mesaje: 134
Membru din: 05 Feb 2010, 21:21

O viata normala si mai sanatoasa

Mesaj de dudaev »

Buna ma numesc VICTOR ,de 2 luni sint alcolic abstinent ,faptul ca nu mai beau de 2 luni este un lucru extraordinar incep sa cunosc o alta lume ,o alta viata ,am un somn linistit si pot sa depasesc problemele de zi cu zi din aceaste vremuri mult mai bine fata de cind beam alcol ,si ma vaitam ca nu merge aia ca nu am aia ,dar eu stateam numai !!!! amortit !!! si lucrurile o luau razna . Multumesc tuturor de pe acest forum si acestui sait care mau incurajat sa nu mai beu . A nu mai consuma alcol cum este in cazul meu este un lucru !!!! extraordinar!!! pentru mine in acest timp cit nu am pus alcol in gura am facut lucruri extraordinare pentru mine si familia mea .a fi lucid este ceva de vis oameni buni.. CU STIMA SI VA MULTUMESC DIN SUFLET
asido1973
Veteran
Veteran
Mesaje: 5494
Membru din: 10 Dec 2009, 20:45
Zile de abstinență: 22,09,2009
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Braila
Contact:

Re: Fericirea = Abstinenta totala !

Mesaj de asido1973 »

Ma bucur mult dudaev sa aud asta ! Stiu ce traiesti si stiu ceea ce simti in aceste clipe . Iti doresc succes , si nu uita sa pui in balanta , intotdeauna cand iti mai trece prin minte sa bei , cum e viata acum , si cum era ianinte . Merita sa ramai abstinent , te asigur de asta . Am peste 1 an jumate , si asa este , am alta viata , sunt fericit si multumit de mine !
Nu sunt complet inutil….cel putin servesc de exemplu negativ pentru altii.
Pentru alte intrebari sau discutii va stau la dispozitie la orice ora pe adresa de mail: [...]
Avatar utilizator
Relus
Veteran
Veteran
Mesaje: 3802
Membru din: 27 Dec 2010, 12:17
Zile de abstinență: 27,12,2010
Ani de abstinență: 10 ani

Re: Fericirea = Abstinenta totala !

Mesaj de Relus »

Cat de mult ma bucur ca ai reusit sa incerci iarasi!Ti-am citit aproape toate postarile,este extraordinar de bine ca nu cedezi.Chiar daca nu ai anvut continuitate ,ai fost perseverent,ai reusit sa o iei de la capat.Felicitari Dudaev(Victor)!Acum ,cand simti cat de bine este ,cat de multe reusesti sa vezi,sa faci,ambitioneaza-te si mergi pe drumul lin si senin al abstinentei.Nu ceda,nu te gandi nici o clipa sa redevii omul "amortit",sigur esti tanar,bucurate de viata ,cauta activitati care sa te acapareze,incearca sa fii fericit cu ce ai cum esti acum si vei vedea ca se poate.Pentru ca tot la inceput de drum sunt si eu,sper ca ajutandu-ne cu sfaturii cu exemple imbucuratoare,cu suportul acestui forum,cu ajutorul lui Dumnezeu vom reusi.Mult succes si seninatate m
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3643
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Fericirea = Abstinenta totala !

Mesaj de tudor »

Felicitari, VICTORE !


Ma bucur pentru reusita ta in abstinenta si iti urez sa continui sa te mentii in abstinenta si sa nu uita nici macar un minut de faptul ca numai abstinent tu fiind te poti bucura din plin de reusite ,de viata in general! Sti foarte bine ,ca noi toti cei care nu sintem bautori normali ci oameni bolnavi,dependenti de alcool, ca bind atunci cind avem probleme tindem sa le exageram si pe deasupra adaugam si faptul ca ne pierdem luciditatea si capacitatea de a lua decizii juste in functie de probleme.
Deosebita reusita ta consta si faptul ca ti-ai petrecut ziua de nastere abstinent fiind .Este un lucru extraordinar pentru o persoana aflata la inceputul abstinentei sale .Continua sa ramai abstinent si noi rezultate vor veni ,ele te vor motiva insa asta nu trebuie sa iti scada vigilenta fata de tentatii .Va fi bine pentru tine daca vei ocoli situatiile si locurile unde se bea si astfel vei ocoli tentatiile !Alcoolul este ,personificindu-l , PUTERNIC ,DERUTANT ,VICLEAN .

In cartea "VIATA FARA BAUTURA " ce am sa ti-o trimit pe adresa ta de mail vei gasi sugestii despre cum sa stai departe de "primul pahar " sper sa ca o vei citi si ca te va ajuta !Tu esti prima persoana ce te poate ajuta ! " NOI TE AJUTAM SA TE AJUTI SINGUR " Scrie de despre reusite dar si despre problemele tale si aici pe forum vei gasii ajutor si ne vom bucura de reusitele tale!

FELICITARI SI SUCCES !Nu uita sa scrii caci si faptul scrii te va ajuta sa ramai abstinnent.Te rog sa iei exemplu de la ASIDO !
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
dudaev
Senior
Senior
Mesaje: 134
Membru din: 05 Feb 2010, 21:21

Re: Fericirea = Abstinenta totala !

Mesaj de dudaev »

PASTE FERICIT TUTUROR SI ABSTINENTA USOARA
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3643
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Fericirea = Abstinenta totala !

Mesaj de tudor »

Salut !

Fericirea = Abstinenta totala !!!!!! Un alcoolic abstinent si senin este un alcoolic fericit si aidoma si familia se bucura de abstinenta lui .

Tuturor va urez Paste fericit iar celor ce si-o doresc ,abstinenta senina!

Sint Tudor , alcoolic si va sint recunoscator pentru abstinenta mea !
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
dudaev
Senior
Senior
Mesaje: 134
Membru din: 05 Feb 2010, 21:21

UN CRACIUN FERICIT CU O MINTE LIMPEDE

Mesaj de dudaev »

Buna dragi mei am trecut si craciunul iar eu sint treaz cu mintea limpede un , progres mare pentru mine deoarece tentatile din cauza musafirilor si prietenilor au fost foarte mari de a bea dar am reusit sa trec cu usurinta si fara GRAM DE ALCOL peste ele VA DORESC SARBATORI FERICITE SI TOATE CELE BUNE grije mare tentatilor .
dudaev
Senior
Senior
Mesaje: 134
Membru din: 05 Feb 2010, 21:21

SARBATORI FERICITE

Mesaj de dudaev »

SARBATORI FERICITE SI ABSTINENTA USOARA VA DORESC TUTUROR OAMENILOR MINUNATI DE PE ACEST FORUM
Adorable
Veteran
Veteran
Mesaje: 318
Membru din: 30 Ian 2010, 23:00
Zile de abstinență: 20,07,2011
Ani de abstinență: 2 ani

Re: Fericirea = Abstinenta totala !

Mesaj de Adorable »

Sarbatori fericite si tie Victor!Acum nu mai poate sa zica proco ca te-ai dat cu ''parfum de brad'' :lol: !Ma bucur nespus de mult ca ai trecut cu bine peste aceste tentatii,sarbatorile nu inseamna numai bautura si mincare,inseamna sa fim recunoscatori pentru tot ce avem si sa ne bucuram de familiile noastre,lucru pe care noi nu il puteam face invaluiti de aburii alcoolului.De fapt pentru noi ar trebui sa fie in fiecare zi sarbatoare,pentru ca fiecare zi pentru noi in abstinenta e o sarbatoare in sine,este certitudinea ca Dumnezeu ne iubeste si este alaturi de noi.Numai bine!
Scrie răspuns