021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Fericirea = Abstinenta totala !

Aici puteti povesti reusitele voastre.
asido1973
Veteran
Veteran
Mesaje: 5494
Membru din: 10 Dec 2009, 20:45
Zile de abstinență: 22,09,2009
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Braila
Contact:

Fericirea = Abstinenta totala !

Mesaj de asido1973 »

Era 22 sep 2009 . Atunci am spus pentru prima oara ca nu mai vreau sa beau . Asatzi este 22 Martie 2011 , si de atunci nu am mai baut . Iata , ca a trecut si la mine 1 an si jumatate . Acum , e primavara afara , e primavara si in sufletul meu . Sunt un om nascut din nou , si pot spune ca viata mea a intrat intr-un mod normal . A trecut un an si jumatate , in care pot spune , ca viata mea este alta . Acum sunt un tata si un sot responsabil . Alaturi de forumul alcohelp , reusesc zi de zi . Asa cum am mai spus si la inceput , aici in zona , nu ma avut nici un grup de suport , dar am avut forumul . Se poate oricum , important , este sa vrei . Toti cei care vreti sa scapati de caeasta boala , aveti posibilitatea , doar sa vreti . Alaturi de familie , vointa mea , si forumul , reusesc zi de zi . Imi doresc sa treaca timpul , si sa raman un alcoolic abstinent . Multumesc tuturor de pe acest forum , care zi de zi , ati contribuit la ramanerea mea in abstinenta . Poate unii sunteti descurajati , ca nici voi nu aveti posibilitatea sa participati la un grup de suport , ( nu exista , sunteti departe ) , pentru toti acestia am o veste buna . Se poate si altfel , se poate aici langa noi , doar voi sa vreti . Eu sunt unul , care am reusit si in acest fel . Nu descurajati , va astept aici , si va asigur ca vom reusi impreuna .
Va doresc o primavara frumoasa , si numai bine ! Sunt fericit , pentru ca sunt abstinent .
Multumesc lui Dumnezeu , ca mi-a dat sanatate , si in acest fel pot avea o abstinenta cat mai lunga . Cu mult respect asido !
Nu sunt complet inutil….cel putin servesc de exemplu negativ pentru altii.
Pentru alte intrebari sau discutii va stau la dispozitie la orice ora pe adresa de mail: [...]
Avatar utilizator
Relus
Veteran
Veteran
Mesaje: 3802
Membru din: 27 Dec 2010, 12:17
Zile de abstinență: 27,12,2010
Ani de abstinență: 10 ani

Re: Fericirea = Abstinenta totala !

Mesaj de Relus »

Ma bucur pentru tine,iti doresc o abstinenta seina si indelungata!Ai dreptate ca ,daca se vrea se poate,eu am vrut am cautat,nu am gasit si am incercat disperata un ajutor.Da !!!? am gasit acest forum(mii de multumiri pentru infiintarea lui)dar nu as fi reusit mare lucru daca nu as fi primit un sprijin psihic,o incurajare,informatii despre (el,ea)alcoolicul absinent,despre incercari,suferinte,esecuri,bucurii,multe episoade in care ei actorii jucau un rol care imi era cunoscut.Deci ,nici in orasul meu nu este grup de suport,am fost la o singura sedinta la Bucuresti(as mai merge daca voi avea posibilitati)am reusit sa privesc fiecare persoana pe care am cunoscut-o in putinul timp si , am reusit sa ma bucur de solidaritatea lor,sunt oamenii care incearca sa se ajute pe ei ,ajutand si pe altii,si forumul este bun,dar aici trebuiesc activati toti cei care isi doresc recuperarea.Citind doar ,fara sa fi activ zi de zi(fie, nu chiar)putem sa ne ajutam mai mult sa ne spunem pasurile,tentatiile,gandurile(totul referitor la alcool),doar asa ne dam seama de ce ne-am oprit,de ce ne dorim sa mai bem, de ce ne este teama ca vom mai bea,sunt multe "de ce"dar NOI impreuna putem sa ne ajutam si putem incerca sa -i ajutam si pe altii.Voi ,catva ati reusit sa ma ajutati.Multumesc ca existati.
Avatar utilizator
Relus
Veteran
Veteran
Mesaje: 3802
Membru din: 27 Dec 2010, 12:17
Zile de abstinență: 27,12,2010
Ani de abstinență: 10 ani

Re: Fericirea = Abstinenta totala !

Mesaj de Relus »

Ieri,28.03.2011am primit cateva mesaje de felicitari si incurajare.Am reusit sa ma abtin 3 luni,ceva nemaipomenit,putin pentru unii,mult pentru altii,dar minunat pentru mine.Dumnezeu,(cel care m-a ajutat in primul rand) m-a incercat ,nu mult,nu greu,dar mi-a dat de indeplinit sarcini nerezolvate in trecut ,am reusit,am trecut testul,credeti-ma, orice om sanatos(deci nu alcoolic)ar fi "clacat".In 3 luni au aparut in viata mea, multe transformari vizibile,sa nu va asteptati sa va spun ca totul este roz,nici pe departe(cei suparati pe mine sunt tot in aceeasi stare),dar cum speranta dispare ultima eu imi doresc sa incep prin a ma ierta (pe mine)prin a ierta pe altii.Astept bunavointa din partea celor dragii si acceptare,si cu multa credinta in bunul Dumnezeu sper si imi doresc o cat mai indelungata si senina abstinenta. Imi doresc sa ajut cat mai multe persoane bolnave ca si mine,credeti-ma, se poate nu trebuie decat sa doriti .Dumnezeu sa ne ajute pe toti si sa reusim sa ne ajutam ,ajutand si pe altii.De multe ori un sfat bun face mai mult decat un banut aruncat in palma.
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3642
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Fericirea = Abstinenta totala !

Mesaj de tudor »

Buna Relus !

Felicitari pentru cele trei luni in care nu ai mai baut alcool si iti urez ca de acum incolo abtinerea ta de la consumul de alcool sa se transforme intr-o abstinenta senina !

Abstinenta senina nu inseamna pentru mine ca in viata mea "curge lapte si miere " .Ea "Abstinenta mea " insemna ca alcoolul imi este indiferent si ca nu ma mai tenteaza si ca indiferent de suparari sau bucuriile din viata mea nu m-au determinat sa duc mana dupa acel "prim pahar cu alcool.Eu, dupa intrarea in abstinenta ,am incercat , o fac continuu sa ma schimb si sa imi schimb partile rele ale caracterului meu , sa le atenuez sa devin mai bun ,Nu imi reuseste tot ceea ce imi propun insa nu dezarmez ,cu ajutorul lui Dumnezeu cu rabdarea ce am capatat-o in abstinenta .Membri familiei nu inteleg necesitatea acestei schimbari din diferite motive ,pentru ei faptul ca te-ai oprit din baut este de ajuns .Ei nu stiu ca :supararile ,mania,furia ,resentimentele sint un pericol pentru un alcoolic si ca aceste sentimente te pot impinge intr-un moment de lipsa de control te pot impinge la "primul pahar " ce poate fi "inceputul sfarsitului "iar eu nu doresc sa ma mai intorc la baut asa ca indiferent de "provocarile "ce imi apar prima mea grija este si va fi sa imi pastrez abstinenta senina.




ABȚÍNE, abțín, vb. III. Refl. A se stăpâni, a se reține, a se înfrâna (de la...)
Sursa: DEX '98

Programul AA concretizat in cei 12 Pasi, ofera o sansa alcoolicului sa traiasca o viata senina fara bautura.

Cei 12 Pasi AA sunt o suma de principii, de natura spirituala, care, daca sunt practicati ca mod de viata, pot elimina obsesia de a bea si ii confera suferindului capacitatea de a-si reface personalitatea, de a fi fericit si util. Desi cei 12 Pasi au fost destinati in speta membrilor AA, multi prieteni ai AA-ului considera ca ele ar putea interesa si si-ar gasi aplicare si in afara Comunitatii AA. Multi oameni ne alcoolici, declara ca, urmare a practicarii celor 12 Pasi AA, au fost in stare sa infrunte alte dificultati ale vietii. Ei considera ca cei 12 Pasi pot insemna mai mult decat numai abstinenta implinita pentru bautorii problema. Ei vad in acesti Pasi o cale catre traiul fericit si eficace pentru multi, alcoolici sau nu.

Ce nu face AA-ul?
1. NU initiaza vindecarea alcoolicului.
2. NU recruteaza membrii.
3. NU initiaza si nu sprijina cercetarea.
4. NU tine evidente si date despre membrii AA.
5. NU se asociaza "consiliilor" agentiilor sociale.
6. NU urmareste si nu influenteaza membrii AA.
7. NU face diagnosticari sau prognosticari medicale.
8. NU ofera tratament medical sau psihiatric, ingrijire medicala, spitalizare sau medicamente.
9. NU ofera servicii religioase.
10. NU ofera cazare, mancare, imbracaminte, locuri de munca, bani sau ori ce ajutor material sau social.
11. NU ofera consultanta in familie sau pentru locul de munca.
12. NU accepta bani pentru serviciile oferite sau ori ce alta contributie care vine din alta sursa decat AA-ul.
13. NU ofera referinte catre justitie, avocati, organizatii sociale sau angajatorilor



Sint Tudor ,alcoolic abstinent si va sint recunoscator pentru abstinenta mea.
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
demo
Boboc
Boboc
Mesaje: 11
Membru din: 23 Feb 2011, 08:47

Re: Fericirea = Abstinenta totala !

Mesaj de demo »

eu nu reusesc din pacate si sunt foarte dezamagita, in fiecare zi zic ca ma rezum doar la o bere si de la una ajung la doua sau trei
cu greu reusesc sa ma abtin cate o zi din cand in cand, poate ma sfatuiti si pe mine cum sa imi castig vointa!
asido1973
Veteran
Veteran
Mesaje: 5494
Membru din: 10 Dec 2009, 20:45
Zile de abstinență: 22,09,2009
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Braila
Contact:

Re: Fericirea = Abstinenta totala !

Mesaj de asido1973 »

buna , demo , intra aici pe forum , si noi te ajutam cu tot ce putem . daca esti din bucuresti , ia legatura cu tudor , dai de el pe forum !
Nu sunt complet inutil….cel putin servesc de exemplu negativ pentru altii.
Pentru alte intrebari sau discutii va stau la dispozitie la orice ora pe adresa de mail: [...]
Avatar utilizator
Relus
Veteran
Veteran
Mesaje: 3802
Membru din: 27 Dec 2010, 12:17
Zile de abstinență: 27,12,2010
Ani de abstinență: 10 ani

Re: Fericirea = Abstinenta totala !

Mesaj de Relus »

Buna,Maria!Draga mea primul pas l-ai facut ,ai ajuns sa-ti recunosti neputinta, ai ajuns sa simti ca ai probleme cu alcoolul.Nimic nu este usor dar, noi oamenii suntem temerari,incearca si totul se va rezolva.Primul si cel mai important este sa-ti infranezi gestul reflex,nu te apropia de alcool (sticla,pahar, cutie)deci draga Maria doreste sa nu mai bei,iti este pofta de alcool plingi,tipa, varsa paharul ,fa o rugaciune catre orice divinitate alegi tu,dar nu bea,propune-ti cel putin o zi fara alcool.Eu am incercat acum 4 luni,se poate draga mea,daca ai in orasul tau un grup de suport AA ,daca vei fii constiincioasa si cu putina ambitie vei reusi.Sunt mii de alcoolici abstinenti,se poate,eu am avut marea bucurie sa cunosc aproximativ 80-100 persoane recuperate .Suna pe cineva dela grupurile din Bucuresti si cauta sa-i cunosti,este imposibil sa nu reusesti.Deci ai incredere Maria si eu am fost in aceeasi situatie.Incearca ,nu amana,si daca nu ai posibilitatea de a telefona ,scrie pe forum si eu iti dau adresa mea ,nr,de telefon in mesaj privat.Bunul Dumnezeu sa te ajute sa te poti recupera.Deci tu si "el" va puteti ajuta.
Scrie răspuns