021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Salut ! Sunt Ciresel

Aici puteti povesti experientele personale.
ciresel
Boboc
Boboc
Mesaje: 2
Membru din: 14 Mai 2011, 00:30

Salut ! Sunt Ciresel

Mesaj de ciresel »

IN PREMIERA ,,CIRESEL'' VA SALUT PE TOTI .SUNT ABSTINENT DE TREI ANI SI SAPTE LUNI,SUCCESUL SE DATOREAZA FAPTULU CA ; MA BUCUR IN FIECARE ZI CA NU MAI BEAU,DAR CHIAR MA BUCUR TOT TIMPUL.
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3642
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: BUCURIE

Mesaj de tudor »

Sint Tudor ,alcoolic !

Salut CIRESEL !


Te rog sa nu exagerezi si sa fi modest .In acest putin timp de cind sint abstinent ,mergand la sedintele de AA mai ma uit si eu la fata noilor veniti si pe chipul lor nu am putut citi decit griji si tristete .Se nu spui tu acum tu,CIRESEL ca tu te -ai bucurat ca te-ai oprit din 'baut " .Uita-te mai atent in oglinda si fii sincer cu tine si apoi vin-o sa ne povestesti si noua ce te-a determinat sa te opresti din baut .Eu sint sigur ca nu ti-a venit dintr-o data sa te opresti sa bei ! Fi sincer caci alfel "te rad si curcile" !
Ca te bucuri acum dupa trei ani si.. este cu totul alceva .acum daca ai urmat vreun program sau ai fost la psiholog te cred .

Poate ne spui povestea ta cum ai ajuns la concluzia ca trebuie sa te opresti din baut ,ca doar nu iti venea prin cap :" Gata de maine nu mai beau " .Si apoi chiar nu ai mai baut ! Scrie-ne , te rog POVESTEA TA ,neromantata ,sa aflam si noi cum putem trai fericiti ca nu mai bem .

Sint Tudor ,Alcoolic si va sint recunoscator pentru abstinenta mea!

Toate cele bune!
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
asido1973
Veteran
Veteran
Mesaje: 5494
Membru din: 10 Dec 2009, 20:45
Zile de abstinență: 22,09,2009
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Braila
Contact:

Re: BUCURIE

Mesaj de asido1973 »

Ciresel , si eu ma bucur intr-una de un an si 8 luni , ca nu mai beau . Bucura-te in continuare , si eu ma bucur de bucuria ta ! Mult succes inainte ! Cu respect pentru tot ceea ce ai facut ! Ups !!!... , a aparut si altcineva ...
Nu sunt complet inutil….cel putin servesc de exemplu negativ pentru altii.
Pentru alte intrebari sau discutii va stau la dispozitie la orice ora pe adresa de mail: [...]
Avatar utilizator
admin
Administratorul site-ului
Mesaje: 1161
Membru din: 11 Noi 2009, 17:43
Contact:

Re: BUCURIE

Mesaj de admin »

Bine ai venit ciresel si Felicitari !!
Asteptam sa ne scrii la Sectiunea "Povesti de succes" despre cum ai reusit. Care a fost strategia ta si cum ai evitat recaderile.
ALIAT
office@aliatong.ro
021/9335 Alcoline
proco
Veteran
Veteran
Mesaje: 848
Membru din: 25 Mar 2010, 17:14

Re: BUCURIE

Mesaj de proco »

Felicitari Ciresel! Ar fi interesant sa ne spui daca ai mai avut "pofta" si cum ai evitat-o? Si ar fi ca o curiozitate de ce aceasta bucurie la 3,7 ani de abstinenta pentru ca sa fim sinceri nu este nici mult dar nici putin!

Cu respect PROCO!
Avatar utilizator
Relus
Veteran
Veteran
Mesaje: 3802
Membru din: 27 Dec 2010, 12:17
Zile de abstinență: 27,12,2010
Ani de abstinență: 10 ani

Re: BUCURIE

Mesaj de Relus »

Buna seara !bine ai reaparut Proco! acum cinci luni am cerut ajutor prin intermediul acestui forum,ai fost un altruist ca multi altii si m-ai incurajat.Acum si eu sunt bucuroasa la fel ca Ciresel ,dar sa stii ca pofta de alcool nu am avut in aceasta perioada.Imi explict de ce Ciresel este fericit si bucuros.El a reusit sa scape de o mare obsesie si putem sa-l felicitam pentru o perioada buna de abstinenta.Sper ca vei deveni activ ,si ne vei povesti si de perioada ta de abstinenta.Ma bucur ca ai reaparut,iti doresc numai si numai bine.
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3642
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: BUCURIE

Mesaj de tudor »

Acceptarea
Acceptarea este opusul negării. Dacă negarea înseamnă incapacitatea sau lipsa dorinţei de a accepta felul în care Dumnezeu a organizat universul, acceptarea este o atitudine de încredere care îi permite lui Dumnezeu să fie Dumnezeu, chiar şi atunci când nu ne place sau nu înţelegem detaliile pe care ni le dă El. Este, uneori, de ajutor să acceptăm faptul că detaliile pe care le vedem formează o parte din întregul ansamblu, pe care noi nu îl vedem. Este în totalitate acceptabil faptul că Dumnezeu are un plan pentru orice nivel al existenţei, dar că noi, ca şi indivizi, poate nu vom şti niciodată care este acel plan – cel puţin, nu pe parcursul vieţii noastre. Abilitatea de a prezice mintea lui Dumnezeu nu înseamnă acceptare. Abilitatea de a lua ceea ce Dumnezeu ne oferă fără a ne tulbura în interior este esenţa acceptării.

Sint Tudor ,alcoolic si va multumesc pentru abstinenta mea!
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Scrie răspuns