021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Introspectii si concluzii proprii

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
Avatar utilizator
almaM
Veteran
Veteran
Mesaje: 1349
Membru din: 28 Mai 2012, 10:49

Re: Introspectii si concluzii proprii

Mesaj de almaM »

Ehei Elina, nu ar fi rau sa fie poezia mea, dar este a lui Kipling, asa sper ca am scris si la postare, eu doar am dat un copy/paste, asa ca nu am un merit prea mare, ma gandeam ca este profunda si cine stie, poate le face placere prietenilor nostrii sa o reciteasca.
Referitor la citatul postat de tine, pot sa spun ca imi pare interesant si imi da o stare de adanca compasiune pentru cei care se regasesc in el. Nu stiu dece nu m-am gandit niciodata la faptul, ca sunt oameni dispusi sa faca compromisuri pentru a obtine sentimente atat de frumoase pe un astfel de fundament fragil.
Daca e sa analizez etimologic cuvantul compromis si consider ca radacina cuvantului este verbul a promite, avand ca sens actiunea de ati asuma un angajament fata de cineva, ori ceva, in opinia mea suna ca asa;
Eu iti promit tie ceva, tu imi promiti mie ceva si rezultatul promisiunilor reciproce este compromisul, deoarece ne compromitem reciproc cate ceva Evident ca exista riscuri in cazul compromisului, si rezida din de faptul ca unul dintre participantii la compromis, sa nu-si respecte promisiunea, drept pentru care tot ce sa obtinut, in citatul tau ( admiratia, simpatia, iubirea), se duc pe apa sambetei, si asta ar afecta neplacul participantii la compromis.
Raportat la felul meu de a fi, care nu sunt o adepta a compromisului, ci a altor atitudini care ma ajuta sa socializez rezonabi, cam asta am inteles eu din prima parte a citatului, si la asta faceam referire cand am spus despre compasiune adanca.
In privinta compromisului unilateral adica cu noi insine, chiar nu pot sa ma pronunt, eu sunt cam severa cu mine, m-as bucura sa fiu mai ingaduitoare, sa pot permite, laturii mele critice sa promita celei rebele ca o lasa sa se mai compromita din cand in cand fara sa o pedepseasca cu adanci stari de autoinvinuire.
Mi-a placut citatul, ca mi-a dat de gandit intradevar, dar as fi curioasa cine la spus, m-ar interesa sa stiu mai multe despre o astfel de pesonalitate, despre care eu stiu foarte putine.
O seara frumoasa tuturor,
Alma
Nu-mi dați sfaturi, decât dacă le cer, în mod expres! Am capacitatea de a greșii și de a mă critica destul de sever și singură! Prefer să aleg în funcție, de ceea ce sunt și,nu de ceea ce par a fi! Mulțumesc!
Avatar utilizator
dani
Veteran
Veteran
Mesaje: 4268
Membru din: 24 Iun 2012, 00:14
Zile de abstinență: 20,04,2012
Ani de abstinență: 5 ani

Re: Introspectii si concluzii proprii

Mesaj de dani »

O seara buna Alma! Inchide ochii si asculta.
http://www.youtube.com/watch?feature=pl ... L4Y#at=126
Pentru sănătatea economiei naţionale consumaţi cât mai multe produse româneşti.
colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Mesaje: 2344
Membru din: 11 Iul 2011, 11:23
Zile de abstinență: 25,06,2012
Ani de abstinență: 1 an

Re: Introspectii si concluzii proprii

Mesaj de colica zis alcoolica »

Buna ziua fetelor ,
Moiras (love ) si eu am aceiasi problema in a refuza oamenii . Nu stiu sa spun "Nu " si imi aduce de multe ori destule necazuri asta .
Cand am plecat de acasa o amica mi-a dat o carte de psihologie aplicata care chiar asa se numeste :
Cum sa spui "NU"
, dar nu am apucat sa o citesc :oops:
Cred ca o sa-l rog pe Ovidiu sa-mi arate cum refuza el bautura cu un simplu ,,Nu , multumesc " si de acolo sa plece recuperarea mea in a spune Nu si in alte ,,domenii"
Va doresc o zi frumoasa , introspectuoasa :?
Cu mare drag , Colea alcoolic :D
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "
elina
Boboc
Boboc
Mesaje: 59
Membru din: 04 Mar 2013, 22:28

Re: Introspectii si concluzii proprii

Mesaj de elina »

buna Alma! citatul pus de mine l-am inteles cam asa
- a-ti cunoaste valoarea inseamna sa ai abilitatea de a exprima deschis ceeea ce simti, de a-ti comunica convingerile, dorintele si deciziile, de a-ti exterioriza emotiile, gandurile, sentim deschis, de a putea spune DA sau NU... si toate asta intr-un mod direct, onest si adecvat dar fara a leza sau jigni alte persoane, fara a le incalca si respecta punctul lor de vedere.
A nu ti cunoaste valoarea, inseamna comprimisuri-opusul a ceea ce am spus adineauri si acesta este o forma de autonegare, este "autodistructiv"-a permite celorlati sa treaca peste tine, sa iahotarari in locul tau, de nu a permite sentim, nevoilor tale sa fie inaintea altora etc.
Ma regasesc in citatul pus, in "apogeul carierei mele de alcoolica activa". Am atins "fundul sacului" in mom in care alcoolul mi-a afectat toate domeniile, deci chiar nu mai eram stapana pe viata mea!
Cand voi fi pregatita sa spun mai multe despre mine voi posta povestea mea, care seamana foarte mult cu cea din cartea "sunt Kati alcoolica".
O zi senina tuturor!
Avatar utilizator
almaM
Veteran
Veteran
Mesaje: 1349
Membru din: 28 Mai 2012, 10:49

Re: Introspectii si concluzii proprii

Mesaj de almaM »

Colea fratelo,
Cat de mult ma bucur ca ai postat la mine pe tarla.
Dece iti framanti tu sufletelul tau sensibil, pentru un cuvant atat de simplu care de fapt nici nu este un cuvant urat . Sa spui da, cand de fapt, ai prefera sa spui nu, este tare stesant fratelo draga, te cuprind toate simtomele specifice, tesiune interioara, dureri de cap, agitatie, insomnii, urate consecinte.
Eu de regula incerc sa spun nu fara sa ranesc, incerc sa atenuez pe cat posibil suferinta celuilalt. Imi dau seama ca orice raspunns de genul*nu vreau sa primesc ce-mi oferi, sau nu vreau sa comunic cu tine, etc…*produce o dezamagire sau stiu si eu, un sentiment de esec pentru celalalt. Este normal ca nu toata lumea obtina tot ceea ce doreste atunci cand doreste si nu imi este dificil sa refuz. Acum depinde ce anume refuzi, cand refuzi o bautura este simplu din cale afara, incerc sa ma exprim prietenos de ex,”as servi cu placere, dar in ultima vreme am avut ceva probleme de sanatate si prefer sa fac pauza o vreme, de la consumul bauturilor alcoolice.”
In cazul in care ma gasesc in situatia de a refuza comunicarea cu cineva, prima mea grija este sa nu ranesc. Nu ma gandesc nici un moment ca mi-as pierde stiu eu admiratia,pretuirea, popularitatea sau alte astfel de aprecieri , pe care oricum le-as pierde daca as accepta o relationare fortata, natura mea este asa mai rebela si nu prea accept sa fac nimic fortat, cu orice risc. Asadar cand sunt pusa in situatia de a respinge persoane pe care nu le doresc in preajma mea din varii motive, refuz elegant dar ferm „sunt magulita ca te interseaza persoana mea, dar nu pot accepta sa-mi acorzi atat de multa atentie, din simplul motiv ca eu nu pot sa-ti ofer acelasi lucru „
M-am aflat si in situatii in care persoana refuzata a insistat atunci mi-am accentuat refuzul insa am considerat inutil sa-mi justific amanuntit decizia.
Mai Colea tu ai scris asta la mine ca sa stii sa spui nu elegant, sau sa deduci daca atunci cand spun nu e nu si cand spun da este da?
Chiar s-a potrivit explicatia ca se leaga si cu ce a postat Elina la mine.
Deci Elina draga mea eu ca sa traiesc in armonie cu mine singurul compromis pe care il fac este acela de a nu-i ranii pe celelalte fiinte, oameni, animale , flori.Nu m-am gandit niciodata ca trebuie sa spun da ori ba ca sa fiu apreciata, populara, agreabila, indragita, acceptata, calcand pe suflete, dupa cum am spus si mai sus, nu ar tine multa vreme toate acele aprecieri pe care eu le cred firesti daca vin natural fara sa calc pe principiile mele, sau pe suflete celorlalti.
Nu mi-am evaluat niciodata valoarea din alte perspective decat din perspectiva general valabila laic, toti oamenii reprezinta o valoare sociala, dogmatic toti suntem egali in fata lui Dumnezeu.
Laic, daca accidentez un medic sau un boschetar pe trecerea de pietoni pedeamsa este aceiasi.
La a sasea porunca dumnezeiasca se spune sa nu ucizi, fara a se trece o scara a valorii.
Atunci cum pot eu sa dau alt sens valorii, decat aceea simpla de om.
Imi inchipui cat de sfasiat iti este inca sufletul, daca ai interpretat citatul sub acesta forma, te rog sa ma ierti daca nu sunt capabila sa simt profunzimea interpretarii tale, dar simt compasiune. Cred ca am avut experiente de viata, foarte diferite.
Ma bucur draga mea ca ai AA la Alba Iulia, am inteles ca este si un psiholog acolo si sper din tot sufletul sa te ajute in procesul de vindecare
Nu mi-ai spus cine a scris acel citatul, eram tare curioasa.
O seara frumoasa va doresc,
Iar tie fratelo pupici pe portofel,
Cu drag,
Alma
Avatar utilizator
Ovidiu73
Veteran
Veteran
Mesaje: 1196
Membru din: 04 Dec 2011, 09:19
Zile de abstinență: 09,01,2008
Ani de abstinență: 10 ani

Re: Introspectii si concluzii proprii

Mesaj de Ovidiu73 »

Salutare Colea,

Despre cum sa refuzam bautura am scris de curand astea:

"Cu ceva vreme in urma, vorbeam la telefon cu o persoana aflata la inceputurile abstinentei.M-a intrebat, printre altele, cum sa faca atunci cand e imbiata cu bautura, cum sa refuze, ce scuze sa foloseasca.
I-am sugerat sa citeasca "viata fara bautura" in care este un capitol dedicat exact chestiunii in cauza. Insa i-am mai spus ceva.Ca dupa o vreme va fi de ajuns un simplu "nu, multumesc". S-a mirat cum de numai 2 cuvinte il pot scoate din insistente, sau din intrebari de genul" dar de ce nu bei cu noi?", sau ironicul "esti bolnav??" sau altele asemenea.
I-am raspuns ca, tot secretul e felul in care spune cuvintele alea 2 ( ca in cantecul formatiei Taxi :) ), cu ce inima le rosteste. L-am invitat sa ne intalnim si sa exersam impreuna cele 2 cuvinte. Fapt care s-a si intamplat.

Cand spun " nu multumesc" mi se umple pieptul de bucurie si de recunostinta. De bucurie ca am puterea sa aleg si ca aleg viata. De recunostinta fiindca stiu ca puterea nu e de la mine. De la mine e slabiciunea.

In clipele cand ma pofteste cineva sa beau ( de multe ori cu bune intentii) imi trece prin fata ochilor viata mea din perioada de consum si viata mea de acum.E o diferenta care nu pot sa o descriu in cuvinte.

Mi-e dor cateodata sa ma pofteasca cineva la un pahar si sa il refuz cu o voce calda si linistita. Mi se intampla din ce in ce mai rar lucrul acesta :) "


Va doresc abstinenta senina. Doamne ajuta!
elina
Boboc
Boboc
Mesaje: 59
Membru din: 04 Mar 2013, 22:28

Re: Introspectii si concluzii proprii

Mesaj de elina »

Buna dragilor!
Ma bucur pt tine Alma ca ai admis alcoolismul tau mai devreme inainte de a-ti creea probleme mai mari pe toate planurile. Nu sunt necesare scuzele :) , nu m-ai suparat cu nimic!
La mine NEGAREA a fost puternica si ca exemplu dau faptul ca am citit prima data big book acum vreo 3 ani si tot atunci am sunat prima data la AA. La mine infrangerea a trebuit sa fie totala, pe toate planurile pana sa zic" gata nu mai pot continua sa traiesc acest iad, viata mea a ajuns un infern, un calvar". Da asa este, sufletul imi este sfasiat, dar fiecare zi fara bautura e ca un pansament pt ranile mele, vad ca lucrurile incep sa mearga, sa se linisteasca, e tot mai minunat si mai frumos, si ma simt asa de...libera!
Apropo de citat, nu mai stiu de unde l-am luat cu copy-paste, nici nu am observat ca nu am selectat si autorul. Uneori cand am starea necesara caut pe google pur si simplu citate celebre, teme de meditatii etc si intru la intamplare.
o zi senina va doresc!
Avatar utilizator
almaM
Veteran
Veteran
Mesaje: 1349
Membru din: 28 Mai 2012, 10:49

Re: Introspectii si concluzii proprii

Mesaj de almaM »

Elina draga mea, ma bucur imi acorzi atata atentie. Daca tot simti o afinitate pentru mine, eu am disponibilitatea necesara sa bem o cafea impreuna in orasul tau, oricand. Te rog lasa un numar de telefon la admin sa pot sa te contactez. Cred ca ar fi foarte oprtuna o intalnire face to face, ocazie cu care sunt sigura ca pot sa-ti transmit din abundenta mea de dezinvoltura, seninatate si buna dispozitie.
Cine ma cunoaste, de pe acest forum, poate sa confirme ca am toate aceste trasaturi din belsug, asa ca o discutie asa ca intre fete este benefica pentru noi amandoua.
Astept sa imi transmiti numarul de telefon.
Zi frumoasa si linistita tuturor.
Cu drag Alma.
Nu-mi dați sfaturi, decât dacă le cer, în mod expres! Am capacitatea de a greșii și de a mă critica destul de sever și singură! Prefer să aleg în funcție, de ceea ce sunt și,nu de ceea ce par a fi! Mulțumesc!
elina
Boboc
Boboc
Mesaje: 59
Membru din: 04 Mar 2013, 22:28

Re: Introspectii si concluzii proprii

Mesaj de elina »

buna Alma!
am o probl tehnica, in panoul meu nu am obtiunea de mesaj privat, nu pot intra pe nici un utilizator. :?
Ce imi scapa ?
colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Mesaje: 2344
Membru din: 11 Iul 2011, 11:23
Zile de abstinență: 25,06,2012
Ani de abstinență: 1 an

Re: Introspectii si concluzii proprii

Mesaj de colica zis alcoolica »

Buna Alma ,
Eu tot astept la tine introspectia si nimic ...daca este nevoie de ajutor numai sa-mi spui :oops: 8-)
Sister , ce mai faci tu ?
Imi este dor sa te citesc si aici :)
Te imbratisez Alma cu mare drag !
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "
Scrie răspuns