021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Salut ,sint Tudor !

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
asido1973
Veteran
Veteran
Mesaje: 5494
Membru din: 10 Dec 2009, 20:45
Zile de abstinență: 22,09,2009
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Braila
Contact:

Re: salut,sint tudor AA

Mesaj de asido1973 »

te rog sa citesti totul mai atent , si sa vezi ca acolo am specificat , ca impreuna cu forumul alcohelp , am reusit , si ei au un program si e foarte bun , iar eu asa am reusit !
Nu sunt complet inutil….cel putin servesc de exemplu negativ pentru altii.
Pentru alte intrebari sau discutii va stau la dispozitie la orice ora pe adresa de mail: [...]
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3642
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: salut,sint tudor AA

Mesaj de tudor »

salut ASIDO !

Am citit ! :)
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
proco
Veteran
Veteran
Mesaje: 848
Membru din: 25 Mar 2010, 17:14

Re: salut,sint tudor AA

Mesaj de proco »

Salut Tudor! Stau si ma minunez cand vad ora raspunsului tau catre Asido! Zambesc sau sa fiu sincer m-a bufnit rasul! Ora 5:54!! Vorbesc in dreptul meu cand la acea ora asteptam barmanul sa sparga odata lacatul de la bar fiindca "ardea baraca". Asta dupa ce serveam 200 Scandic de la non-stop iesind din casa pe la 5:00. Deci cu 600 ml tarie plecam "treaz nemancat" la 7:00 la servici. Ce ziceau subalternii la 8:00 cand dadeam sarcini de servici? Aveam o cafea in fata si cutia cu pernute " Rigli(sic) spermint" si deodorantul sub birou. Nu miroseam decat a "levantica". Continuarea era la birou sub diverse evenimente sau pretexte. Daca ai sti cati prieteni mi-au "murit" in acea perioada? Ma bucur ca nici in cele mai frumoase visuri nu credeam ca va mai exista "ORA 6:OO intr-o alta forma"

Cu respect PROCO!
Avatar utilizator
Relus
Veteran
Veteran
Mesaje: 3802
Membru din: 27 Dec 2010, 12:17
Zile de abstinență: 27,12,2010
Ani de abstinență: 10 ani

Re: salut,sint tudor AA

Mesaj de Relus »

Buna ziua, Proco!faci haz de necaz ,este un pas bun,ne ajuta sa nu uitam anumite evenimente marcante din viata,asa este cate prostii nu faceam la anumite ore.Iti doresc o zi minunata si o abstinenta cat mai senina.
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3642
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: salut,sint tudor AA

Mesaj de tudor »

:lol: Salut ! :lol:

“Atata timp cat mai putem zambi, cauza nu-i inca pierduta.”...DAR ATUNCI CIND TYE APUCA RASUL SINTEM PE DRUMUL SPRE RECUPERARE (este completarea mea ) .
Da ! Prima mea grija diminaeata ERA sa imi caut sticla si sa o privesc si ma bucuram sau sa intristam dupa cit mai imi ramasese de "amorsat pompa "Acum gandindu-ma la acele "vremuri" nu pot decit sa-i multumesc lui Dumnezeu SI CELOR CE M-AU AJUTAT SI MA AJUTA IN ABSTINETA .

Am continui cu cind voi putea cu ce metode de" anihilare " foloseam pe vremuri si cum toata lumea stia ca eu am baut iar euma miram ca ei m-au depistat .!

Pina atunci sa le uram bine ati venit lui Tudor(tizul meu mai tinar) si lu Lummy !
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3642
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: salut,sint tudor AA

Mesaj de tudor »

Salut ,sint TUDOR si sint alcoolic !

De ce mai spun ca sint ALCOOLIC daca nu mai beau de ceva timp ?

Dati clic pe urmatorul link si puteti afla !

viewtopic.php?f=4&t=922
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3642
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

ABSTINENT

Mesaj de tudor »

Salut ,Sint Tudor ,alcoolic !

Recunoasterea propriei lipse de putere in fata alcolului este piatra de temelie pe fundamentul reucuperarii.
Am invatat ca nu mai am putere si controlul pe care odinioara credeam ca le am.
Nu pot controla parerea oamenilor .Nu pot face nimic daca am pierdut trenul.Nu pot fii abstinent pentru cei ce nu isi doresc asta dar pot fi exemplu ,prin ceea ce fac spun si scriu, pentru cei ce cer ajutor si isi doresc ABSTINENTA ..

Am invatat ca nu sint lipsit de putere asupra asupra anumitor lucruri .Nu sint neputincios asupra propriilor mele atitudini.
Nu sint neputincios asupra negativitatii.Am puterea sa gandesc pozitiv si sa actionez in acest sens! Acest lucru ma ajuta in fiecare zi sa ma mentin intr-un tonus psihic si fizic foarte bun .Muncesc , fac sport si am mintea limpede cum numai in perioada de varf a mea am facut asta .De cind sint in programul de recuperare viata mea este foarte buna ! Nu o duc financiar stralucit dar ii multumesc Domnului ca pot muncii pentru pentru un trai in care miciile bucurii ne face viata de familie si mai buna dar ce conteaza cel mai mult este ca sint ABSTINENT !

Nimic din ce am scris mai sus nu s-ar fi petrecut daca nu as fi abstinent !Nu as fi sanatos daca nu as fi abstinent.Cred ca nici macar nu as fi trait daca as fi continuat sa beau .

Ii multumesc lui Dumnezeu si voua ,celor ce scrieti pe forum pentru abstinenta mea.

viewtopic.php?f=4&t=930&p=2983#p2983
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3642
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

AZI am gresit !

Mesaj de tudor »

Salut tuturor ! Sint Tudor ,alcoolic abstinent !

Azi am gresit si mi-am recunoscut greseala !ERA O GRESEALA DE EXPRIMARE ! Sincer imi pare rau !Asido


PASUL 10
"Ne-am continuat inventarul personal şi ne-am recunoscut
greşelile de îndată ce ne-am dat seama de ele."

"Ori de cîte ori greşim faţă de astfel de oameni, putem recunoaşte fără întîrziere - nouă înşine întotdeauna şi lor, atunci cînd recunoaşterea ar ajuta la ceva. Politeţea, blîndeţea, dreptatea şi iubirea sînt notele de baza ale intrării în relaţii armonioase cu practic oricine. Cînd avem vreo îndoială ne putem opri întotdeauna, spunînd: "Nu voia mea, ci a Ta să se facă." Şi ne putem întreba adesea: "Dacă fac eu altora ce aş dori să mi se facă mie - astăzi?"
Seara, poate chiar înainte de culcare, mulţi dintre noi îşi fac bilanţul zilei în scris. Acum este un moment prielnic să ne amintim că a ne face inventarul nu înseamnă doar să ne căutăm defectele. Ziua a fost săracă dacă nu am făcut cel puţin un lucru corect. De fapt, clipele dimineţii sînt, de obicei, bine umplute cu lucruri constructive. Intenţii bune, gînduri bune şi acţiuni bune sînt mereu la vedere, la îndemîna noastră. Chiar şi atunci cînd, deşi ne-am străduit din răsputeri, am eşuat, putem scoate în relief acel eşec din bilanţul nostru, ca pe unul dintre cele mai mari bunuri ale noastre. În astfel de condiţii, durerea eşecului este transformată în ceva pozitiv. Din asemenea dureri primim imboldul necesar pentru a progresa. Cineva, care ştia ce vorbeşte, remarca odată faptul că "durerea este punctul de plecare al oricărui progres spiritual." Noi, cei din AA, sîntem din tot sufletul de aceeaşi părere, căci noi ştim că durerile băutului trebuiau să vină înaintea abstinenţei, iar frămîntările sufleteşti - înaintea seninătăţii.
Parcurgînd coloana bilanţului zilei, este necesar să examinăm cu grijă motivaţiile fiecărui gînd, fiecărei fapte care n-au fost cum trebuie. În majoritatea cazurilor, aceste motivaţii nu vor fi greu de văzut şi înţeles. Cînd am fost orgolioşi, furioşi, geloşi, neliniştiţi sau speriaţi, am acţionat ca stare - şi asta-i tot. Aici nu este nevoie decît să recunoaştem că am gîndit sau acţionat greşit, să încercăm să vedem, cu ochii minţii, cum am fi putut proceda mai bine şi să luăm, cu ajutorul lui Dumnezeu, hotărîrea de a transmite învăţămintele lecţiilor de azi, în ziua de mîine, prin repararea - desigur - a ceea ce a fost neglijat.
Însă, în unele situaţii ne vom descoperi adevăratele motivaţii numai printr-o cercetare amănunţită. Există cazuri în care vechiul nostru duşman, arta de a găsi pretexte, s-a strecurat în spiritul nostru şi ne-a servit justificări pentru comportarea noastră cu adevărat rătăcită. Aici apare ispita de a ne imagina că am avut motive întemeiate, cînd în realitate, ele nu existau.
Am "criticat constructiv" pe cineva care merita să fie criticat, cînd, de fapt, motivul nostru fusese să ieşim cîştigători într-o inutilă discuţie în contradictoriu. Sau, dacă persoana criticată nu a fost de faţă, ne-am gîndit că i-am ajuta pe alţii s-o înţeleagă mai bine, cînd, în realitate, motivul nostru era să ne simţim superiori prin denigrarea celui absent. Uneori îi rănim pe cei dragi, pentru că trebuie "să-i punem la punct", cînd, de fapt, vrem să-i pedepsim. Eram deprimaţi şi ne plîngeam de starea noastră proastă, cînd, în realitate, cerşeam pentru milă şi atenţie deosebită. Această trăsătură stranie a minţii şi a sufletului, această dorinţă perversă de a ascunde un motiv nesănătos în dosul unuia bun, pătrunde în problemele umane, de sus pînă jos. Acest subtil şi înşelător "dar-eu-am-dreptate", poate fi dedesubtul celui mai mic gînd, al celei mai mici acţiuni. Esenţa modelării caracterului şi a traiului bun constă din a învăţa să localizăm, să recunoaştem şi să corectăm aceste slăbiciuni. Un regret onest pentru răul făcut, o recunoştinţă curată pentru cele primite şi dorinţa de a încerca să facem mai multe lucruri corecte mîine, vor fi bunurile pe care vom căuta să le acumulăm în permanenţă.
După ce am examinat ziua care se încheie, neomiţînd să luăm ¬cum se cuvine - nota de cele făcute bine şi după ce ne-am cercetat inima, fără spaimă dar şi fără menajamente, Îi putem mulţumi, cu adevărat, lui Dumnezeu pentru binecuvîntarea primită şi putem adormi cu conştiinţa împăcată.
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3642
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: salut,sint tudor AA

Mesaj de tudor »

Dacă cineva ne răneşte şi ne doare, greşeala este şi a noastră. Oare să nu fie nici o excepţie de la această regulă? Nici măcar cînd furia noastră este justificată"? Nu avem dreptul să turbăm de manie, nici atunci cînd cineva ne înşeală? Nu ne putem înfuria nici pe cei care cred că ei au întotdeauna dreptate? Pentru dependentii de alcool să faca astfel de excepţii ar fi periculos. Am descoperit că mînia justificată este bine să fie lăsată în stăpînirea celor care se pricep s-o mînuiască.
Puţini alţii au devenit victime ale resentimentelor, comparativ cu alcoolicii. Prea puţin conta dacă resentimentele erau legitime sau nu. O explozie de nervi ne pot strica o zi întreagă iar o ranchiună bine întreţinută era în stare să ne facă să nu mai fim buni de nimic. in perioada cind beam, niciodată nu fuseserăm prea buni la a face deosebirea între mînia justificată şi cea neîntemeiată. Cum vedeam lucrurile, mînia noastră era întotdeauna legitimă. Furia, acel lux ocazional al oamenilor cît de cît echilibraţi, pe noi ne putea menţine într-o interminabilă criză emoţională. Aceste "beţii pe nebăute" ne-au dus adesea drept la sticlă Alte tipuri de tulburări - gelozia, invidia, auto-compătimirea şi orgoliul rănit - ne-au dus tot acolo.
În toate aceste situaţii avem nevoie de stăpînire de sine, de analiza onestă a ceea ce se petrece, de bunăvoinţa de a recunoaşte cînd greşeala ne aparţine şi de tot atîta bunăvoinţă pentru a ierta, cînd greşeala este altundeva. Nu este necesar să ne descurajăm cînd cădem în greşeli pe care le-am mai făcut - pentru ca nu este uşor să te disciplinezi. Noi vom căuta progresul, nu perfecţiunea.


Sint Tudor ,alcoolic si va sint recunascator pentru abstinenta mea!
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
dudaev
Senior
Senior
Mesaje: 134
Membru din: 05 Feb 2010, 21:21

Re: salut,sint tudor AA

Mesaj de dudaev »

Buna va doresc o abstinenta usoara tuturor
Scrie răspuns