021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Buna ziua tuturor !

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
Avatar utilizator
ghita1999
Veteran
Veteran
Mesaje: 864
Membru din: 23 Iun 2013, 23:24
Zile de abstinență: 24,07,2012

Re: Buna ziua tuturor !

Mesaj de ghita1999 »

Si am uitat sa ma prezint:
Sunt Ghita si sunt alcoolic!
Din Alba.
Avatar utilizator
Relus
Veteran
Veteran
Mesaje: 3802
Membru din: 27 Dec 2010, 12:17
Zile de abstinență: 27,12,2010
Ani de abstinență: 10 ani

Re: Buna ziua tuturor !

Mesaj de Relus »

O zi minunata Nelia!
In cazul nostru,sfaturile deranjeaza,citind ultimile postari am aflat cu bucurie de existenta grupului AA din Alba,draga mea aceasta oportunitate iti va fi de u real folos.
Eu inca nu ma pot bucura de un grup,la mine in zona nu este(ar trebui sa fac naveta ca Ghita 43).
Viata este oricum cu suisuri si coborasuri,oricand ne pandesc dezamagiri,griji,probleme de sanatate,etc.dar,noi avand boala noastra suntem de multe ori in stare sa credem ca doar noi suntem cei mai traumatzati si incercati oameni,problema este, ca nu este acesta adevarul-toti oameni trec prin diverse stari.
Sedintele AA,sunt cele care te vor ajuta sa vezi,sa auzi ca,si alti oameni au povestea lor,este la fel sau diferita ca a ta,auzindu-i pe ei te vei auzi pe tine si vei gasi o cale de a iti linisti temerile.
Nu te gandi la faptul ca ti vei pierde anonimatul,sau respectul unora,importanta este dar abstinenta ta,restul nu conteaza.
Avatar utilizator
ghita1999
Veteran
Veteran
Mesaje: 864
Membru din: 23 Iun 2013, 23:24
Zile de abstinență: 24,07,2012

Re: Buna ziua tuturor !

Mesaj de ghita1999 »

Buna !
Imi pare rau ca e atat de tarziu,eu la ora 15.00 plec la Cluj la terapie.
Daca vrei si poti,eu te duc bucuros sa asisti acolo la o sedinta.
Am mai facut asta si pentru altii asa ca nu te simti jenata.
Acum merg mai rar la Cluj dar incerc sa merg impreuna cu sotia (vineri sunt si sedinte Al-Anon) macar o data pe luna.
Stii nr. meu,daca te hotarasti..
nelida
Veteran
Veteran
Mesaje: 270
Membru din: 21 Mai 2013, 21:45
Zile de abstinență: 17,05,2013

Re: Buna ziua tuturor !

Mesaj de nelida »

Imi pare foarte rau Ghita,acum am vazut mesajul tau.Daca stiam mai repede,dar nu-i nimic,o sa luam legatura si-o sa stabilim.Multam fain!
Avatar utilizator
ghita1999
Veteran
Veteran
Mesaje: 864
Membru din: 23 Iun 2013, 23:24
Zile de abstinență: 24,07,2012

Re: Buna ziua tuturor !

Mesaj de ghita1999 »

Cu mare placere,asta e ,data viitoare poate.
incerc sa duc acolo noii veniti pentru ca un grup numeros are intotdeauna un impact mare asupra lor.
Eu imi aduc aminte de prima mea sedinta,in care eram doar 2..Si asa am ramas vreo 6 luni.M-am agatat de el,de Liviu ,ca innecatul de pai.Si am inceput sa colind:Timisoara,Arad,Cluj,Dej,Hunedoara,Baia Mare...
elina
Boboc
Boboc
Mesaje: 59
Membru din: 04 Mar 2013, 22:28

Re: Buna ziua tuturor !

Mesaj de elina »

buna seara draga Nelida!
Am trecut sa te salut si sa iti doresc un weekend senin si linistit.
Ma bucur ca in sfarsit am vorbit aseara si abia astept sa ne cunoastem.
te imbratisez cu drag Elina
nelida
Veteran
Veteran
Mesaje: 270
Membru din: 21 Mai 2013, 21:45
Zile de abstinență: 17,05,2013

Re: Buna ziua tuturor !

Mesaj de nelida »

Buna dimineata,elina!Cum ti-ai petrecut sfirsitul de saptamina?
Avatar utilizator
ghita1999
Veteran
Veteran
Mesaje: 864
Membru din: 23 Iun 2013, 23:24
Zile de abstinență: 24,07,2012

Re: Buna ziua tuturor !

Mesaj de ghita1999 »

Buna!
Ca in fiecare marti,eu plec la ora 17.00 la grup.
Daca si cand vrei.stii tel..
nelida
Veteran
Veteran
Mesaje: 270
Membru din: 21 Mai 2013, 21:45
Zile de abstinență: 17,05,2013

Re: Buna ziua tuturor !

Mesaj de nelida »

Buna dimineata,dragi colegi!
Ieri a fost o zi mai importanta pentru mine.Am reusit sa ajung la sedinta AA de la Alba.Am avut emotii,mi-a fost si putin rusine,pentru ca oricum,sunt femeie dar,am trecut si peste astea.Rusine trebuia sa-mi fie cind beam pe sub ascuns si duceam galeata la gunoi de dimineata,iar cind ma intorceam ,era si berea-n ea. :oops: .Am cunoscut oameni minunati acolo,care te inteleg si vor sa te ajute,dar voi stiti toate astea.Mie imi pare bine,m-am mai linistit,incep sa gindesc si sa vad lucrurile,ce e in jurul meu,mai diferit.
Stiu ca cineva acolo sus ma iubeste si ca El lucreaza prin oameni.Multumesc lui Ghita ca ma ajutat sa ajung acolo,si ma voi mai duce in continuare.
Avatar utilizator
sorel
Veteran
Veteran
Mesaje: 1425
Membru din: 21 Iun 2013, 23:39
Zile de abstinență: 22,06,2013

Re: Buna ziua tuturor !

Mesaj de sorel »

:D Felicitari Nelida!Ai spart gheata,cum se spune,eu inca nu,dar o sa-mi vina si mie randul. :lol:Dumnezeu din cer vegheaza asupra noastra.Sa ai o zi binecuvantata si abstinenta senina! :D
Cu drag:Sorel
Scrie răspuns