021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Buna ! Sunt Victor, alcoolic abstinent

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
dudaev
Senior
Senior
Mesaje: 134
Membru din: 05 Feb 2010, 21:21

Re: MA NUMESC VICTOR

Mesaj de dudaev »

Uitasem tin sa te anunt ca nici eu nu tremuram dupa alcol,nu asteptam sa se deschida barurile dimineata dar beam zilnic cite putin cite o data mai mult nu am fost niciodata la dezalcolizare dar am constatat ca daca nu beam o zi a doua zi trebuia sa beau pentru ca imi cerea organismul nu beam sa pic in santuri ,dar beam zilnic ce ace am constat ca este o boala care se numeste !!! DEPENDENTA DE ALCOL !! cu stima MARE GRIJE
dudaev
Senior
Senior
Mesaje: 134
Membru din: 05 Feb 2010, 21:21

Re: MA NUMESC VICTOR

Mesaj de dudaev »

Nu mai vreua sa beu de fericre si sa devin un om nefericit cind bei devi un om nefericit asa sa intimplat cu mine abstinenta usoara fratilor si nu va !!! lasati dusi de val !!! cum mam dus eu cu stima
proco
Veteran
Veteran
Mesaje: 848
Membru din: 25 Mar 2010, 17:14

Re: MA NUMESC VICTOR

Mesaj de proco »

Salut Victore! "La multi ani!" Abstinenta usoara... "SI TINE-O TOT ASA!" AI GRIJA DE TINE! Mi se pare mie sau te-ai dat iar cu spray de "brad"?

Cu respect PROCO!
dudaev
Senior
Senior
Mesaje: 134
Membru din: 05 Feb 2010, 21:21

Re: MA NUMESC VICTOR

Mesaj de dudaev »

Buna PROCO ma straduesc sa nu mai dau cu capul de grinda doare al naibi cu multa stima VICTOR
dudaev
Senior
Senior
Mesaje: 134
Membru din: 05 Feb 2010, 21:21

Re: MA NUMESC VICTOR

Mesaj de dudaev »

Buna sint VICTOR si am 2 saptamini de cind am avut o recadere care multam lui dumnezeu nu a durat decit 3 zile ,acuma totul este in regula parca sint mai pregatit ca inainte si am mai mare incredere in mine deoarece am avut o lectie dura dupa 5 luni in care am crezut ca eu pot sa controlez alcolul dar na fost asa UN PAHAR A FOST PREA MULT PENTRU MINE 100 PREA PUTINE , ACUM sint OK SINT BINE si va multumesc ca existati O ZI BUNA VA DORESC TUTUROR CU STIMA
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3642
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: MA NUMESC VICTOR

Mesaj de tudor »

Salut Victore !


Ma bucur ca ne scri zilnc si te felicit pentru sinceritate .Continua sa faci acest lucru .Iti sugerez ca atunci cind ai timp sa citesti materiale legate de dependenta de alcool ,materiale care pot fi gasite si aici pe forum la pagina "ALTE METODE DE TRATAMENT " )( CLIC pe linc viewforum.php?f=4 )dar si pe net. Cunoscandu-ti boala si cunoscandu-te ,intelegand unde ai gresit si scriind aici pe forum poti mai usor sa stai departe de primul pahar ,Aici pe forum tu,Victore ,ALEXA ,Mirela veti gasi intelegere dar si sustinere in a depasi momentele in care sinteti incercati de boala !

Cu repect ,
Tudor !
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
dudaev
Senior
Senior
Mesaje: 134
Membru din: 05 Feb 2010, 21:21

Re: MA NUMESC VICTOR

Mesaj de dudaev »

Buna astazi am citit aici pe forum ca !! ALCOLISMUL ESTE O SLABICIUNE UMANA A PROSTIEI OMENESTI SI DE CITE ORI NOI DEPENDENTI DE ALCOL CARE AM INCERCAT BAUTURA AM FOST TOT TIMPUL INFRINTI .!!!

CU STIMA VICTOR
Avatar utilizator
Relus
Veteran
Veteran
Mesaje: 3802
Membru din: 27 Dec 2010, 12:17
Zile de abstinență: 27,12,2010
Ani de abstinență: 10 ani

Re: MA NUMESC VICTOR

Mesaj de Relus »

Buna Victor intr-adevar din cauza unor probleme(slabiciuni)psihice apare dorinta de a bea,dar abuzul pe care l-am exersat unii dintre noi este inexplicabil.Am baut ca ne-a placut,am dorit sa murim band, si dintr-o data nu mai vrem sa bem nu ne mai place ,ne dorim sa devenim abstinenti si sa ne refacem sanatatea .Aceste minuni,aceste fenomene se intampla ,sunt reale.Aceste fenomene sunt mijlocite de o forta supranaturala(eu o numesc Dumnezeul meu).Cu ajutorul acestui forum am descoperit ca imi doresc sa ma recuperez,prin intermediul acestui forum am reusit sa-mi fac prieteni care ma ajuta sa -mi sustin dorinta si sa-mi mentin abstinenta,problemele voastre,ale noastre ,ma ajuta sa vad cat zbucium, cata suferinta ,cata nefericire creeaza dependenta de alcool,ma intristez cand aveti cate -o recadere,ma rog pentru fiecare dintre noi sa putem depasi momentul in care intram in deriva.Vreau sa fiu sincera cu voi,cu mine,am tot citit postarile si m-am transpus in situatia unora si la un moment dat mi-a fost pofta sa beau,m-am sperit terbil,terapia telefon mi-a facut foarte bine.Eu completez aproape zilnic jurnalul din cadrul acestui forum si beneficiez de mesajele de sustinere pe care mi-le transmite echipa Alcohelp.Sentimentul ca impartim cu cineva povara,ca nu suntem singuri ,si putem scapa de agonia spirituala povestind in acest forum grijile,suferintele ,frustrarile noastre sunt un mare si benefic ajutor pentru oricaredintre noi. Victor daca iti doresti cu adevarat sa nu mai bei sa sti ca se poate,fa lucruri care sa te faca fericit,lasa grijile in seama lui Dumnezeu,oricum nu poti cere mai mult decat el a hotarat pentru tine si vi vedea rezultatul de la o zi la alta,in fiecare zi multumeste-i ca a fost bun cu tine si vei simti cata dragoste trece prin tine ca vei putea la randul tau sa transmiti drag si dragoste si tu si nu dezgust si miros de alcool.Sa te ajute bunul Dumnezeu sa reusesti in tot ce ti-ai dorit.
dudaev
Senior
Senior
Mesaje: 134
Membru din: 05 Feb 2010, 21:21

Re: MA NUMESC VICTOR

Mesaj de dudaev »

Buna Relus multumesc mult pentru mesajul tau ca sa putem sta abstinenti trebuie sa stam cit mai aproape de un grup AA daca exista in localitatea dV. daca nu de acest forum si s ne ajutam uni pe alti cel putin asa functioneaza abstinenta la mine cind , citesc ce poate sa faca alcolul, unde poate sa te duca ce poate sa faca dintro finta omenesca daca ESTI DEPENDENT DE ALCOL SI CONTINUI SA BEI te ia groaza
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3642
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: MA NUMESC VICTOR

Mesaj de tudor »

Salut Victore !

Te felicit pentru sinceritate si apreciez ca ca ne scri zilnic si ca citesti despre dependenta de alcool !

Iata un pasaj care ma defineste in ceea ce facem eu in peroada de final alcolismului meu activ :

"... ar fi o greşeală să credem că alcoolicul joacă doar un rol pasiv în relaţia sa cu alcoolul. De fapt, el este într-o stare de război permanent cu acesta. Într-adevăr, de fiecare dată când bea ceva, el încearcă să se lupte cu alcoolul şi să câştige. Totuşi, aşa cum va învăţa în timp, această bătălie e inutilă şi nu poate fi câştigată. Cu toate acestea, el continuă, ca şi cum dacă ar bate un cui pătrat, acesta ar intra într-o gaură rotundă. El încearcă din nou şi din nou să aplice în viaţa lui remedii care au fost încercate de atâtea ori înainte şi care au dat greş întotdeauna. "
textul intreg il poti citi dind clic aici : viewtopic.php?f=4&p=3093#p3093

am incercat cu de toate singura reusita a fost sa ma afund mai mult in" mocirla "
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Scrie răspuns