021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Buna ! Sunt Victor, alcoolic abstinent

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
dudaev
Senior
Senior
Mesaje: 134
Membru din: 05 Feb 2010, 21:21

Re: MA NUMESC VICTOR

Mesaj de dudaev »

Buna va multumesc pentru sfaturile voastre si voi fi tot timpul alaturi de voi caci voi., imi dati putere si motivatii extrem de puternice si numai alaturi da voi oameni , care au trecut prin , ce trec eu acuma pot sa reusesc si sa am o abstinenta cit mai lunga VA DORESC TOT BINELE DIN LUME
CU STIMA VICTOR
dudaev
Senior
Senior
Mesaje: 134
Membru din: 05 Feb 2010, 21:21

Re: MA NUMESC VICTOR

Mesaj de dudaev »

Buna totul este in regula decind am avut ultima recadere , vad ca momentan nu am pofta de alcol totul este ok ,stau cu baeti pe terase eu beau apa minerala iar ei bere nu am nici cea mai mica atragere de alcol sau pofta de bere ,cred ca dupa recaderea pe care am avuto a fost o lectie buna pentru mine constientul meu stie ca sint un om bolnav acuma , stie ca eu NU POT sa beau decit o bere cum bea un om normal asa stie constientul meu ca pentru mine PRIMUL PAHAR ESTE FATAL 100 SINT PREA PUTINE acuma trbuie ATENTIE MARE LA SUBCONSTIENT SA NU PREIA EL CONTROLUL CU STIMA
dudaev
Senior
Senior
Mesaje: 134
Membru din: 05 Feb 2010, 21:21

Re: MA NUMESC VICTOR

Mesaj de dudaev »

Buna cind avem recaderi cred ca lucreaza subconstientul cred ca preia el controlul asa ca mare grije acuma va doresc TOT BINELE DIN LUME
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3642
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: MA NUMESC VICTOR

Mesaj de tudor »

Salut Victore !

Acest forum ajuta si functioneaza pentru cei ce deoresc sa fie ajutati asa cum si noi am fost ajutati si sustinuti la randul nostru si de aceea Victore ne bucuram de reusitele celor ce scriu aici si ii sustinem mai departe ce isi doresc si continua sa-si doreasca abstinenta .

CONSTIENTIZAREA PROBLEMEI SI AFLAREA DE MAI MULTE DATE DESPRE DEPENDENTA DE ALCOOL este prioritate pentru cel ce isi doreste sa isi continue abstinenta.Iata alte date despre comportamentul depndentului care inca mai consuma :

CLIC : viewtopic.php?f=4&t=930&p=3097#p3097

Si citeva sugestii pentru cel intrat in abstinenta : viewtopic.php?f=4&t=930&p=3097#p3097
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
asido1973
Veteran
Veteran
Mesaje: 5494
Membru din: 10 Dec 2009, 20:45
Zile de abstinență: 22,09,2009
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Braila
Contact:

Re: MA NUMESC VICTOR

Mesaj de asido1973 »

Buna Victor , sfatul meu , este sa eviti acele ape minerale baute la terasa cu "prietenii" . Eu , iti dau un sfat concret , ca nu am inca un citat la indemana .
In lectia 2 , gasesti acest lucru , incearca sa parcurgi toate lectile de la inceput , te vor ajuta foarte mult !Situaţia de risc este orice situaţie care presupune o ameninţare la adresa sentimentului cã deţii controlul asupra alcoolului. O asemenea situaţie creşte riscul unei potenţiale recãderi. Pe scurt, sunt acele situaţii în care pare foarte dificil sã nu consumi alcool.
Fiecare persoanã are un numãr limitat (2 - 5) de tipuri de situaţii de risc, care sunt foarte personale, aşa-numitele situaţii de mare risc.
Este important sã identifici aceste situaţii, deoarece în felul acesta le poţi preveni şi lua mãsuri la timp!
Pentru majoritatea oamenilor, situaţiile de risc cele mai obişnuite sunt conflictele cu alte persoane, mai ales cele apropiate, situaţiile de grup (întâlnirile cu prietenii, colegii) şi emoţiile care provoacã disconfort (furia, depresia, frica). Totuşi, fiecare om are propriile sale situaţii de risc, pentru cã fiecare suntem diferiţi.

Exemple de situaţii de risc: adunãri / petreceri de familie, mersul la/întoarcerea de la serviciu, conflicte (certuri şi agresiuni), vizite la pãrinţi / familie, sentimente de neajutorare / deprimare, întâlniri cu anumite persoane, presiune / conflicte la locul de muncã, întâlnirile cu colegi dupã orele de program, întâlniri cu prietenii, etc.
Pentru fiecare situaţie de risc identificatã, este nevoie sa ai cel puţin una, preferabil 2-3 opţiuni de a face faţã altfel decât prin a consuma alcool (cu cât mai multe, cu atât mai mari sunt sansele de succes). Aceste opţiuni pot fi orice te ajutã sã nu-ţi încalci obiectivul pe care ţi l-ai stabilit... chiar şi un gând!
Nu sunt complet inutil….cel putin servesc de exemplu negativ pentru altii.
Pentru alte intrebari sau discutii va stau la dispozitie la orice ora pe adresa de mail: [...]
dudaev
Senior
Senior
Mesaje: 134
Membru din: 05 Feb 2010, 21:21

Re: MA NUMESC VICTOR

Mesaj de dudaev »

Buna ASIDO multumesc mult pentru sfat si ajutor stiu, sint foarte periculoase aceste iesiri la o apa cu baeti eu incerc cit de mult sa evit chestile astea si cind ma duc trebuie sa fiu bine pregatit dar , trebuie sa mai merg si la semenea intilniri pentru ca meseria este de asa fel incit trebuie sa mai merg la unele intilniri cu oameni acuma nu tot timpul dar cind sint chesti importante ,am citit lectia 2 si am bagat bine la cap despre recaderi multumesc mult O ZI MINUNATA VA DORESC SI TOATE CELE BUNE
proco
Veteran
Veteran
Mesaje: 848
Membru din: 25 Mar 2010, 17:14

Re: MA NUMESC VICTOR

Mesaj de proco »

Salut Victor! Am citit cu atentie exprimarea ta vis-a-vis de intalnirile la care esti "obligat" sa participi, intalniri care se "consuma" prin diferite locuri, mai putin cofetarii, sa inteleg. Dar "ATENTIE LA NEATENTIE!" ca la astfel de sute de intalniri am participat si eu. Vreau sa-ti fac o "mica" precizare: aproape in fiecare zi aveam astfel de intalniri de afaceri dar iti subliniez un aspect EU ERAM UNUL SINGUR IAR EI ERAU "O SUTA". Adica sa fiu mai explicit, azi cu unii, maine cu altii si tot asa, eu eram CONSUMATORUL CONSTANT. Cel cu care beam azi, poate nu mai consuma nimic pentru o perioada, dar eu a doua zi o luam de la capat cu altii, furandu-mi singur caciula ca deh! cum poti sa-i refuzi, ei beau si eu sa ma uit la ei !!? ASA AM AVUT RECADERILE! ULTIMA DUPA O ABSTINENTA DE 9 LUNI, DUPA 3 (TREI) CUPE DE SAMPANIE!!!!! am clacat. A doua zi 2 beri si un coniac, a treia zi...., la aproape 2 luni O NOUA INTERNARE!!!

Cu respect PROCO!
dudaev
Senior
Senior
Mesaje: 134
Membru din: 05 Feb 2010, 21:21

Re: MA NUMESC VICTOR

Mesaj de dudaev »

Buna PROCO mersi mult pentru sfatul si ajutorul tau care imi este de mare folos ,deci sa inteleg ca ai trecut prin asa ceva o sa fiu foarte atent si o sa evit cit pot de mult intilnirile acestea care pot sami produca o noua recadere cu multa stima SI TOATE CELE BUNE VICTOR
dudaev
Senior
Senior
Mesaje: 134
Membru din: 05 Feb 2010, 21:21

Re: MA NUMESC VICTOR

Mesaj de dudaev »

PROCO ! nu mai vreau sa dau cu capul de grinda trebuie sa gindesc bine ce fac cind merg la asemenea intilniri tu cum ai procedat dupa acea ma gindesc ca ai mai fost la unele intilniri dupa ce ai avut recaderea acea .ce precauti tiai luat .. cu multa stima VICTOR
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3642
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: MA NUMESC VICTOR

Mesaj de tudor »

Salut Victore !


Sint multe de spus legata de ocaziile in care se serveste bautura si la care este necesar sa fim prezenti insa nu este necesar sa si bem !"Usor de zis dar greu de facut " ,vei spune Victore si ai dreptate acum imi este usor dupa trei ani de abstineta si dupa ce am vazut ca ma simt bine ,ba chiar si mai bine ca inainte ,cind beam .
PROCO are dreptate cind spune ca noua ni se parea ca si ceilalti beau insa asta vroiam sa vedem noi ca sa avem o scuza ca sa putem sa ne saisfacem pofta nestapanita de alcool. Daca ai sa te uiti bine ai sa vezi ca majoritatea consumatorilor la terase beau apa sau cite o bere pe care mai " pupa" din cind in cind si asta nu din cauza ca nu au bani ci din cauza ca nu sint alcoolici .Pe "marii betivi " nu ii satura numai ce beau la terase ci continua si acasa dupa ce si-au luat la pachet, Important este pentru mine sa stiu de ce sint la o ocazie unde se bea si sa imi aduc reamintesc ca sint un om bolnav si ca daca beau sigur voi muri !

Iti suderez sa dai clic pe link si sa citesti materialul de acolo .Materialul se numeste :"Prudenta in privinta" ocaziilor "cu bautura"

Victore < "un om puternic este un om bine informat " Citeste (iti sugerez ) si aplica caci toate aceste informatii de pot apara de tentatii si iti pot salva viata sasa cum la multi abstinenti ne-a salvat vietile noastre aparindu-ne de tentatia primului pahar !Poate vei spune asa cum au spus si altii ca este prea mult material (text ) si apoi nu au mai aparut pe forum .Eu ma indoiesc ca au recapatat controlul asupra bautului insa asta este problema lor .Stii foarte bine ca este din ce in ce mai greau sa te opresti din baut acum dupa ce gusti din primul pahar asa ca este mai usor sa citesti decit sa te opresti din baut :
viewtopic.php?f=4&p=3123#p3123

Cu respect pentru toata lumea !

Tudor ,ALCOOLIC ABSTINENT .
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Scrie răspuns