021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Salut ,sint Tudor !

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3642
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

DESCOPERIRI FERICITE

Mesaj de tudor »

Descoperiri fericite ! :)

Salut sint Tudor si sint alcoolic abstinent .

"Viata este o calatorie ,nu destinatie " ( slogan AA)

Abstinenta ,pentru mine este o calatorie a descoperirilor fericite .Fiecare zi aduce cu sine ,noi experiente ,cunoastere,sperante mai mari ,credinta si mai profunda mai ales mai multa toleranta.Trebuie sa sa imi pastrez aceste calitati ,altfel nu voi avea nimic de transmismai departe.Pentru mine ,alcoolic in recuperare ,bucuriile vietii cotidine ,obtinute ca rezultat al indurarii divine,reprezinta intamplari nemaipomenite.
In perioada cind beam eram deosebit de orgolios,Lipsit de toleranta iar parerea ,opiniile altor persoane ma afectau ,imi creau o stare de disconfort .Acum respect si parerile altor persoane ,este dreptul lor la opinie ,asa cum si eu il am, insa pot fi de acord sau nu cu ele sau ele cu mine si ma bucur mult pentru mine ca nu ma mai afecteaza citusi de putin .Fiecare persoana isi alege calea sa. Orgoliul,Invidia, lipsa de toleranta,lipsa de onestitate sint defecte care il pot duce pe abstinent la baut .


Am intrat in abstinenta rugandu-ma la Dumnezeu sa nu mai beau,M-am internat la detox ..La externare mi-am pus intrebarea :Eu ce fac acum ?"
Am primit raspunsul imediat ,mi-am adus aminte ca exista AA (aflasem de existenta AA cu mult inainte ) Am sunat si aflat programul AA.De atunci sint si membru al comunitatii .Intre timp am aflat de la ei ca oameni pot si buni .Aici pe forum nu reprezint pe nimeni ci doar pe mine .Vorbesc in nume propriu si incerc sa ajut asa cum am fost si sint la randul meu ajutat.



Sint Tudor ,alcoolic abstinent si va sint recunoscator pentru abstinenta mea .De ce spun asta ? Pentru ca fiecare nou venit imi aduce aminte ,nu ma lasa sa uit de peroiada de baut compulsiv iar celor cu abstinetata mare ca imi arata ca exista certitudine ca se poate trai si fara sa bem alcool .Pe asta se bazeaza abstinenta noastra ,pe intrajutorare .
AM AFLAT ,BENEFICIEZ ,VA SPUN SI EU .
Pentru a afla "De ce merita sa dam mai departe…" dati clic pe viewtopic.php?f=15&t=938

Va urez abstinenta senina celor ce si-o doresc iar tuturor numai urari de bine ! Sa aveti o viata buna!

Rugăciunea de Seninătate

Doamne, dă-mi Seninătatea,
Să accept ceea ce nu pot schimba,
Curaj, să schimb ceea ce pot
Şi Înţelepciune să le deosebesc.

Trăind fiecare zi la timpul ei
Bucurându-mă de fiecare moment la timpul lui;
Acceptând povara
Ca şi Calea spre pace;
Acceptând, aşa cum a făcut Isus, această lume păcătoasă,
Aşa cum este, nu aşa cum aş vrea eu să fie
Având încrederea că totul va fi bine,
Dacă mă predau voinţei Lui;
Că aş putea să fi destul de fericit
În această viaţă, şi foarte fericit
Cu El întotdeauna. Amin
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3642
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: salut,sint tudor AA

Mesaj de tudor »

Salut , sint Tudor ,alcoolic abstinent !

Pe vremea cind inca beam ,nu putem sa fac fata situatiilor vietii in felul in in care o faceau bautorii normali.Cel mai mic incident declansa o stare de spirit care ma facea sac red ca trebuie sa beau pentru a imi rezolva problema.Dar “amorteala “nu imi ameliora situatia asa ca eu continuam sa beau cautindu-mi “evadarea”din viata reala ,in sticla . ASTAZI SINT CONSTIENT DE ALCOLISMUL MEU .Sint responsabil de boala mea .Nu imi pot permite sa ma gandesc ca printr-un “miracol “ mi-am recapatat controlul asupra bautului .M-am “fript” cu mirajul acesta de prea multe ori ca sa mai cred in asa ceva .
Ma simt bine in abstinenta iar cosmarurile trecutului meu de alcoolic sint de domeniul treciutului pe care insa nu il uit pentru ca nu imi doresc sa il repet !
Intrarea mea in abstinenta a fost ca unmiracol ,eu insumi nemaicrezand in sansa mea si totusi intr-o zi am zi sgata .Ajunsesem la ‘Fundul sacului meu “

Iata un text ce “graieste“ de la sine :
“Privind in urma la “cariera “ noastra de bautori ,putem arata ca scapasem controlul,cu ani inainte de a ne da seama;ca déjà bautul nu mai era un obicei ci era cu adevarat inceputul unei progresii fatale “
(12 pasi si 12 traditii ,carte AA)
Povestea mea o puteti citi dind clic pe acest link : viewtopic.php?f=9&t=182

Sint Tudor,alcoolic si va multumesc pentru abstinenta mea .
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3642
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: salut,sint tudor AA

Mesaj de tudor »

Salut ! Sint Tudor ,alcoolic ABSTINENT !

Pentru cei ce citesc aceste randuri va spun ca ceea ce postez in nume personal si prin ce postez arat ceea ce m-a ajutat pe MINE si si daca sugerez ceva asta nu insemna ca este si obligatoriu sa faceti ca mine insa daca credeti ca va poate ajuta in demersul dumnevoasttrra de a va recupera din dependenta de alcool luati din ceea ce postez si aplicati la dumnevoastra ,oricare ati fi si (AA sau BBB asa cum ii place sa spuna ASIDO :lol: )

viewtopic.php?f=4&t=962
viewtopic.php?f=4&t=961

Va urez abstinenta senina tuturor celor ce si-o doresc si va sint recunoscator pentru abstinenta mea ! :D
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
asido1973
Veteran
Veteran
Mesaje: 5494
Membru din: 10 Dec 2009, 20:45
Zile de abstinență: 22,09,2009
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Braila
Contact:

Re: salut,sint tudor AA

Mesaj de asido1973 »

buna tudor , din cate vad eu nu-ti spui doar parerea , ci si recomanzi . Intr-o discutie avuta cu tine , te-am intrebat de ce AA-ul , nu are un forum , la care oricine sa aiba acces . Acest lucru m-a pus pe ganduri , si mai ales in momentul in care , am aflat ca de fapt ca sa ai acces la acel forum , trebuie sa ai minimum 6 luni de abstinenta , ba mai mult , trebuie sa fii invitat de catre un membru mai vechi , la recomandarea lui . De ce asa ? Asta e diferenta , alte programe pun la dispozitie un forum liber , neconditionat . De asta am spus ca nu sunt de acord cu AA-ul , efectiv , racolati oameni , sub orice modalitate , apoi ii inchideti . Efectiv , le dati sa citeasca materiale AA , ii rupeti de lumea reala , si tot veniti cu "placintele " Sincer , deja ma obosesc postarile tale , din viata altcuiva , lungi si interminabile , care daca de-abia sunt vizualizate de cateva ori . Noi pe acest forum , avem nevoie de lucruri concrete , si ca sa te convingi , ca asa e , uita-te la vizualizarile lui alexa "cuplu de soti alcoolici" , la asido la subiectul "buna" , cate de vizualizate sunt , de ce ? Sunt povesti reale . Poti spune si tu una ? iti dai seama ce s-ar intampla pe forumul AA , daca unul ca asido , ar avea acees , si ar spune povestea lui ??? AA-ul , chiar daca vrei sa recunosti sau nu , se contrazice singu , chiar e o religie , chiar va subordonati cuiva , chiar trebuie sa donati anumite sume , chiar aveti un board de conducere , asa ca nu e atat de mare libertate , precum sustii . Eu sunt liber , si am reusit , fara a avea alte obligatii..
Astept sa ne spui povesti reale , si sa ne mai lasi cu "placintelele" . Si , astept sa-mi spui , cand va avea oricine acces pe forumul AA-ului , fara nici o conditie , cred ca v-a fi simplu , mai ales ca nu va subordonati nimanui . Si te rog ceva , in conversatiile cu mine , daca vrei sa-ti raspund , foloseste cuvintele tale , personale , scrise asa cum poti si stii tu , si lasa citatele . Cu respect asido , un om liber , abstinent convins , fara AA , ci datorita faptului , ca acum ceva timp , a avut acces la un forum liber , unde nu a trebuit sa indeplineasca 6 luni de abstinenta si sa fie recomandat de cineva , asa cum se intampla la AA .
Nu sunt complet inutil….cel putin servesc de exemplu negativ pentru altii.
Pentru alte intrebari sau discutii va stau la dispozitie la orice ora pe adresa de mail: [...]
Adorable
Veteran
Veteran
Mesaje: 318
Membru din: 30 Ian 2010, 23:00
Zile de abstinență: 20,07,2011
Ani de abstinență: 2 ani

Re: salut,sint tudor AA

Mesaj de Adorable »

Wow nu stiam ca AA impun atitea restrictii in accesarea forumului lor.Normal daca sunt atit de draguti si chiar vor sa ajute oamenii bolnavi ca noi ar trebui sa o faca neconditionat,parerea mea.Adica daca nu am 6 luni de abstinenta nu ma ridic la nivelul de a putea intra?trebui sa ma zbat singura ca sa acumulez aceste 6 luni apoi ei ma pot ajuta?normal un om il ajuti in clipa in care tocmai are mai multa nevoie de ajutor,adica mai ales la inceput de drum.De ce atitea reguli?nu mi se pare in ordine nici mie.Cit despre Tudor intradevar a cam dezvoltat o obsesie pentru AA dar atita timp cit il ajuta sa-si mentina abstinenta cred ca nu e un lucru rau dar din pacate este evident ca este acaparat complect de aceste citate si lectii AA.Poate ca a avut prea multe tragedii in viata si a pierdut prea multe sau a suferit mult din cauza bauturii si de aceea se agata cu disperare de AA.Eu nu judec pe nimeni fiecare e liber sa-si aleaga dumul care sa il tina pe linia de plutire.Eu aleg ALIAT pentru ca mi se pare ca nu impun restrictii de nici un fel plus ca ne ofera atita ajutor medical si suport psihic si moral din partea unor medici profesionisti si terapie de grup exact cum e la AA(adica putem vorbi si invata din povestile altora ca noi nu numai de la medici care probabil stiu multe despre alcoolism din carti,putem vorbi cu oameni reali cu povesti diferite din care sigur vom invata ceva).Si toate astea GRATIS!Nu e minunat?abia astept sa se deschida centrul sa putem eu si sotul sa ne ducem.
asido1973
Veteran
Veteran
Mesaje: 5494
Membru din: 10 Dec 2009, 20:45
Zile de abstinență: 22,09,2009
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Braila
Contact:

Re: salut,sint tudor AA

Mesaj de asido1973 »

corect , asa e , daca e femeie , sa stea la cratita , nu-i asa tudor ? Citeste mai atent , cuvantul palcintele nu-mi apartine , ci e al altcuiva . Apoi , lasa abureala , ca afla nu stiu cine , despre nu stiu cine , atunci de ce va mai numiti AA ? Si apoi pe forum , nu se da numele real , corect ????
Nu sunt complet inutil….cel putin servesc de exemplu negativ pentru altii.
Pentru alte intrebari sau discutii va stau la dispozitie la orice ora pe adresa de mail: [...]
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3642
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: salut,sint tudor AA

Mesaj de tudor »

Salut !


Acceptarea

Acceptarea este răspunsul la toate problemele mele de astăzi.
Atunci când sunt nemulţumit, este din cauză că nu pot accepta o persoană, un loc, un lucru sau o situaţie – ceva anume din viaţa mea, şi nu-mi pot găsi liniştea până când nu accept acea persoană, acel loc, acel lucru sau acea situaţie ca fiind exact aşa cum ar trebui să fie în momentul respectiv.
Nimic, absolut nimic, nu este întâmplător în lumea lui Dumnezeu.
Nu-mi voi putea păstra abstinenţa până când nu voi accepta că sunt alcoolic;
Nu pot fi fericit dacă nu accept viaţa aşa cum este ea.
Am nevoie să mă concentrez nu atât asupra a ceea ce trebuie schimbat în lumea din jurul meu, cât mai ales asupra a ceea ce trebuie schimbat în mine şi în atitudinile mele.

"Orice accepţi devine un paradis, orice refuzi devine un infern."


Rugăciunea de seninătate

„Doamne dă-mi
Seninătatea să accept ceea ce nu pot schimba,
Curaj să schimb ceea ce pot, şi
Înţelepciune să le deosebesc.”

Asido si Alexa ,stati linistiti ! :D
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3642
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: salut,sint tudor AA

Mesaj de tudor »

Salut ,sint Tudor alcoolic !

Va multumesc tutror celor care ma sustineti !

Am sa raspund scurt lui Asido si Alexei .Nu pot participa pe forumul AA decit cei care se declara membri AA. eu personal l-am intrebat pe asido pe 4 martie acest an daca vrea sa devina membru AA si a spus ca refuza .Alexa pe un mesaj privat a spus ca nu poate mai devreme de un an .Ce garantie pot sa dea ca vor pastra anonimatul altor persoane ,doua persoane care nu doresc fac parte dintr-o comunitate a Alcolicilor Anonimi ?

Si de unde atata vehementa si inversunare impotriva mea?

Acum un an si doua luni eram la Braila si incercam si am reusit sa ajut un om sa intre in abstinenta .Cu ajutorul lui DUMNEZEU A reusit si este abstinent de atunci. Relus este si ea abstinenta de 6 luni .Cind alte persoane se inversunau impotriva mea eu vorbeam la telefon si ii sustineam .Si in afara de cei doi mai sustin si alte persoane care sint la inceputul abstinentei Acestea sint fapte nu vorbe .Eu personal intreprind ceva .In Braila sint doua persoane care coloaboreaza sa ajute alte persoane.Ele au fost si sint sustinute moral de mine ..Altele decit cea care se inversuneaza impotriva mea .Daca doriti sa stiti despre trecutul meu de alcoolic activ dati clic pe urmatorul link : http://www.romanialibera.ro/stil-de-via ... 81921.html Este povestea mea spusa sub un pseudonim ALEX .Pentru confirmare ii puteti scrie reporteritei la adresa ei de mail.



Materiale pe care le postez eu m-au ajutat pe mine si pe sutele de mii de ,daca nu milioane ,de alcoolici recuperati din lumea intreaga ele nu au facut rau nimanui .
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
asido1973
Veteran
Veteran
Mesaje: 5494
Membru din: 10 Dec 2009, 20:45
Zile de abstinență: 22,09,2009
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Braila
Contact:

Re: salut,sint tudor AA

Mesaj de asido1973 »

te rog frumos , nu dezinforma , nici nu s-a pus vreodata in discutia noastra ca eu sa fiu membru AA , dar sa ma mai intrebi tu asta . . Eu nu am vrut , si nici nu am discutat cu tine despre asta , pentru ca mie nu-mi place AA . Si nu de acum , si nu de azi , daca ai sa mergi la primele noastre discutii , din dec 2009 , ian 2010 , ai sa vezi ca aveam aceleasi convingeri . Asteptam sa ne dai un raspuns mai clar . Toate forumurile , tuturor grupurilor de suport , au acces liber , numai AA , nu . De ce ? Chestia cu scurgerea de informatii , nu merge , atat timp cat pe forum nu se dau nume reale si alte date ! Si aici pe forum , daca tu stii ceva , ai aflat doar in privat !
Nu sunt complet inutil….cel putin servesc de exemplu negativ pentru altii.
Pentru alte intrebari sau discutii va stau la dispozitie la orice ora pe adresa de mail: [...]
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3642
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: salut,sint tudor AA

Mesaj de tudor »

salut !

Eu te-am intrebat daca vrei sa devi membru AA .Era dupa simpozionul din 4 martie !ESTE CUVINTUL MEU IMPOTRIVA CUVINTULUI TAU .

Oricum eu nu iti mai raspund la nimic !NU SINT OBLIGAT DE NIMIC SA ITI RASPUND .Atata timp cit nu fac nimic ce contravine regulamentului acestui forum am sa postez si pe mai departe .

Asido, mTE INVIT SA INGROPAM "SECUREA RAZBOIULUI "SA LASAM POLEMICILE DEOPARTE SA MEDITAM LA CUM PUTEM SA II AJUTAM PE CEI CE CER AJUTOR IN A SE RECUPERA SI SA II AJUTAM .!

Te mai invit sa spunem impreuna de cite oriu putem acesta frumoasa rugaciune :



Doamne, fă-ne uneltele păcii Tale,
unde este ură, învredniceşte-ne să semănăm iubire;
unde este nedreptate, iertare;
unde este discordie, unitate;
unde este neîncredere, credinţă;
unde este disperare, speranţă;
unde este întuneric, lumină;
unde este tristeţe, bucurie.
Încuviinţează să nu căutam prea mult,
nu să fim mângâiaţi, ci să mângâiem,
nu să fim înţeleşi, ci să înţelegem,
nu să fim iubitori, ci să iubim.
Pentru că atunci când dăm, primim;
atunci când iertăm, suntem iertaţi
şi atunci când murim, ne naştem pentru viaţa veşnică.


Asa sa ne ajute DUMNEZEU !
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Scrie răspuns