021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Salut ,sint Tudor !

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
proco
Veteran
Veteran
Mesaje: 848
Membru din: 25 Mar 2010, 17:14

Re: salut,sint tudor AA

Mesaj de proco »

Salut TUTUROR! Este prima data cand ma adresez in acest forum catre toti. In martie 2010 incepeam sa postez timid pe acest forum. Am fost ajutat de Admin, cu rabdare la inceput, sa intru in tehnica forumului SI II MULTUMESC INCA O DATA PE ACEASTA CALE PT. FAPTUL CA NU A RENUNTAT LA MINE. Am inceput sa primesc de la echipa Alcohelp pe adresa de mail incurajari si cu fraze scurte ceea ce ar trebui sa fac sa nu am o recadere. Am primit incurajari de la Tudor, Asido si altii care erau activi in acel moment. Am sesizat ca Tudor avea cele mai multe postari si raspundea imediat la cei care postau. Am facut EU, un pas inainte si pe privat I-AM DAT MAIL-ul SI TEL. PERS. LUI TUDOR. A FOST LOZUL MEU CASTIGATOR! De ce? Pt.ca veneam din internare, eram in tratament cu antalcol SI INCA O RECIDIVA CRED CA MI-AR FI PUS CAPAC LA ACEA VREME. Cu Tudor am inceput sa discut LA SUPRAFATA DESPRE ALCOOLISM, CA MAI TARZIU SA PRIND INCREDERE SI SA-MI DAU SEAMA DE ANUMITE TERTIPURI CE SE APLICA IMEDIAT! Asa este, ca si "experienta" mea era vasta, dar pataniile noastre se asemanau "ca la indigo" si incet, incet am inceput sa dam din casa fiecare. A venit Tudor la Braila, in incercarea de a RECONSTITUI UN GRUP A.A., de data aceasta condus de o psihoterapeuta, iar sedintele de grup SA SE DESFASOARE DUPA UN ALT FORMAT. Ne-am intalnit 4-5 insi dupa care sedintele "s-au stins". DIn acea clipa NU MAI STIU DE NICI UN A.A ON-LINE, NU L-AM ACCESAT NICIODATA SI NU MA INTERESEAZA. SUNT F. INTERESAT DE ACEST FORUM, DE AICI AM INCEPUT SA MANANC O "PAINE AMARA". DECIZIA ESTE A MEA, DE A NU MAI BEA, DAR AJUTORUL ESTE DIN EXTERIOR, adica un prieten medic psihiatru (numai el stie cat a luptat cu mine) pt. ca ma aducea pe linia de plutire SI EU NU REUSEAM SA TREC DE PRAGUL SARBATORILOR (ultima solutie ramasese SA MA INTERNEZE DE SARBATORI!), apoi in paralel a fost familia si nu in ultimul rand, TUDOR! Discutam ORE IN SIR CUM SA "DRIBLAM" ALCOOLUL. IATA CA AM REUSIT! AM TRECUT PESTE SARBATORI SI PE 1 IULIE FAC 1 AN si 3 LUNI de ABSTINENTA! AM SENZATIA CA SUNT CEL MAI FERICIT OM DE PE PAMANT! Dupa atata perioada buna nu ma dumiresc aici pe forum, sa spun asa, de replici care apar in urma unor postari. EU ZIC CA FIECARE DE AICI PROCEDEAZA CORECT POSTAND CATE CEVA DESPRE ALCOOLISM. Ca este la adresa lui personala, ca citeaza din literatura de specialitate, ca da sfaturi SI INCURAJARI, TOATE CRED CA SUNT BINE VENITE! Fiecare din noi le citim in functie de necesitate sau care este f.tare, le poate citi pe "diagonala". Eu ma consider o piesa de "insectar" si deasupra mea poate scrie "NU FACETI CA EL"! Tudor, citeaza din materiale,concret despre starile din prejma alcoolului, Asido incurajeaza abstinenta si recomanda A.L.I.A.T.-ul ca un tratament eficient si rapid. Dati-mi voie sa fac o paralela, Tudor merge pe "plante" in lungime iar Asido pe "medicamente" urgent si la obiect. FIECARE SA ALEAGA, ZIC EU! Si sa va pun o intrebare: CATI SOCIALIZAM NOI ACUM PE FORUM, CONSTANT??!! VA SPUN EU 8=OPT! INCA O DATA MA REPET, HAIDETI SA TINEM TOTI DE ACELASI CATARG SI SA NE FIE BINE IN CONTINUU! VIATA E SCURTA SI E NUMAI UNA!

Cu respect, PROCO!
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3643
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: salut,sint tudor AA

Mesaj de tudor »

Salut ,Proco !

Iti multumesc pentru mesaj.Am sa tin de acelasi catarg odata cu tine ! :D Pentru ca mi-ai dat apa la moara si ai mai dat si "din casa "de la mine despre istoria cu personalul medical am sa scriu cit de curind despre ultima mea betie.DE CE ? Ca sa nu uit ca sint alcoolic ,DAR ABSTINENT .Pina atunci mai postez un material intitulat :


AMINTESTE- TI DE ULTIMA BETIE ! viewtopic.php?f=4&t=970
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
proco
Veteran
Veteran
Mesaje: 848
Membru din: 25 Mar 2010, 17:14

Re: salut,sint tudor AA

Mesaj de proco »

Salut Tudor! Asta incercam sa-ti spun cand am postat "mai lasa placintele" si treci si povesteste CONCRET, ULTIMA BETIE = ULTIMA NOAPTE DE "DRAGOSTE", INTAIA NOAPTE DE "RAZBOI"! Asa invatam de la altii si apoi sa tragem niste concluzii. Dupa ce ne povestesti vreo doua intamplari, ne mai dai si vreo trei postari din literatura de specialitate si vreo 2 "pasi" in fund sa nu mai bem. Noi nu ne suparam, ca doar sti cum era la carciuma: LA DOUA BERI SE DADEAU SI TREI PIFTELE DE PESTE!!

Cu respect, PROCO!
asido1973
Veteran
Veteran
Mesaje: 5494
Membru din: 10 Dec 2009, 20:45
Zile de abstinență: 22,09,2009
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Braila
Contact:

Re: salut,sint tudor AA

Mesaj de asido1973 »

Salut tudor , hai sa le luam punctual :
-1. sigur nu am avut o discuite pe acea tema , sau chiar daca m-ai intrebat m-ai intrebat in gand
-2. te-am rugat sa ne lamuresti in anumite privinte , cu conditiile impuse de AA , ca sa ai acces pe forumul lor , nu te-a obligat nimeni sa raspunzi , dat atat timp cat esti adeptul AA , puteai foarte simplu sa ne dai niste raspunsuri
-3.nu ti-a interzis nimeni , absolut numic , nici sa scrii nici sa postezi orice altceva , eu ti-am spus ca daca as fi administratorul site-ului alcohelp , nu as fi de acord ca pe forum sa dai alte adrese , astea ar fi cazul sa le dai doar in privat , asa cum nici voi pe forumul AA , nu dati accept oricand si oricui
-4. ai sustinut ca , cu exceptia a 2,3 persoane care au reusit cu AA , restul nu mai cunosti . As vrea sa te contrazic , si sa-ti spun ca eu cunosc cateva mii in romania , care in momentul cand au ajuns la fundul sacului s-au pocait la diferite religii , si au dus o viata de abstinenta de zeci de ani , si acest program nu functioneaza din 1935 nu , ci din anul 33 D.H.
Si aici nu ai ce comenta , pentru ca si AA , este o religie , si felicit pe toti cei care adereaza la ea si reusesc . Eu cunosc in Braila , in jur de 60 de persoane , foste alcoolice , dependente , care acum sunt abstinente convinse .
-5. eu nu am ce secure a razboiuli sa ingrop cu tine , pentru ca eu nu lupt , doar ma documentez , citesc din tot , si pastrez ce este bun, daca o discutie , pe subiecte , care intereseaza ti se pare , ca e un razboi , atunci nu ai decat .
De fapt , am vazut , cum ai ingropat tu , securea razboiului , " gata nu-ti mai raspund la nimic " , tare faza !
Eu , oricum iti multumesc , ca nu ai putut sa ne lamuresti , si in continuare , ori de cate ori , e nevoie , eu voi interveni .
Apoi , daca tot raspunzi , raspunde la subiect , sau nu o mai face , ca de exemplu ultimul tau raspuns , la postarea mea , nu are nimic de-a face cu ea.
Succes , tuturor , si nu uitati ca maine 28 iunie 2011 , se vor deschide centrele ambulatorii ( vezi anuntul ) .
Nu sunt complet inutil….cel putin servesc de exemplu negativ pentru altii.
Pentru alte intrebari sau discutii va stau la dispozitie la orice ora pe adresa de mail: [...]
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3643
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: salut,sint tudor AA

Mesaj de tudor »

Salut !
DA ,PROCO !
:lol: "ULTIMA BETIE = ULTIMA NOAPTE DE "DRAGOSTE", INTAIA NOAPTE DE "RAZBOI"! Asa invatam de la altii si apoi sa tragem niste concluzii."


Una din definitiile nebuniei este sa crezi ca ca poti continua sa sa faci pina atunci si sa obtii alte rezultate .
ULTIMA BETIE A mea a fost punerea in aplicare a acesteia .Am crezut ca voi putea sa beau normal.

Vara lui 2007 Aveam un serviciu bun, eram multumit de salariu si aveam si satisfactii profesionale insa incepusem sa beau si pe ascuns la servici. Am fost "mirosit" de cel ce imi era superior ca functie in departamentul unde lucram .El mi-a spus,la un moment dat,urmatoarele : " -Tudore, ai probleme cu bautura !!! .="Eu domnule ? CITUSI de putin ! "-Pun pariu cu tine pe aceasta suma ... ca nu poti sa stai fara sa bei o luna de zile ! " Am "batut palma " Am stat nebaut ,scrisnind din dinti , acea luna .Mi-a dat pariul INSA a dua zi nu am putut sa ajung la munca de "varza" ce eram.
La servici cind m-am intors mi-a spus : Ti-am demonstra ca esti un om cu probleme de consum !Am si eu un frate si stiu ca nu ai limite "

ASA ca m-am decis sa plec de acolo insa am continuat sa beau !Iata cum faceam : cind plecam de la servici ma rugam cind trecem pe linga biserica sa nu mai beau a doua zi dar beam seara ca si cind s-ar fi terminat bautura .
Am schimbat serviciul cu unul si mai bun ,unde eram mai bine platit si la 10 minute de casa .Cind am inceput munca era 1 septembrie 2007 .Atunci in drumul spre munca mi-am spus ca daca pierd si acest servici din cauza bauturii atunci imi merit soarta . Nu am baut pina pe 23 decembrie .Atunci s-a dat liber la toti de sarbatori iar eu am considerat a nu stiu cita oara ca m-am "Vindecat" si ca pot sa beau normal fara sa fac excese .In acea zi de 23 dec a inceput "ULTIMA BETIE " (asa imi propun ) .Continuarea maine pentru ca este tarziu si mai am de scris mult De ce ? :lol: !PENTRU CA A DURAT BETIA PINA PE 14 martie 2008.

Poate va intrebati ce este de ris .Am sa va sa spun .AUTOIRONIA FACE PARTE DIN TRATAMENTUL DE RECUPERARE DIN DEPENDENTA .

Ravich sustine ca umorul nu este eficient daca persoanele nu renunta la a se lua prea mult in serios. Umorul incepe cu ironizarea propriilor defecte, devenind o eliberare de sub amenintarea situatiilor stanjenitoare. Cine ridica privirea din pamant pentru a schita un zambet larg mosteneste paradisul lucrurilor marunte, chiar daca e rosu din cauza rusinii.

Sint Tudor alcoolic abstinent si va multumesc pentru abstinenta mea !
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3643
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: salut,sint tudor AA

Mesaj de tudor »

Salut ! Sint Tudor alcoolic si nu trebuie sa uit asta !

Repetitia este mama invataturii spune un proverb si de aceea eu repet ca sa nu uit si sa imi intre bine in subconstient ca alcoolul imi este interzis ! Orice invat are si dezvat spune un alt proverb numai ca in locul obisnuintei de a bea este necesar sa inlocuiesc acest obicei cu alt obicei care imi face placere si este si util asa ca am reluat cititul ,documentindu-ma in primul rind despre boala , intrajutorarea celor care cer ajutorul in recuperare din dependenta .


CE ESTE ALCOOLUL?
Alcoolul este un drog în stare lichidă, al cărui consum conduce în timp la dependența fizică și psihică. Alcoolismul este manifestarea conștientă sau nu, prin care individul caută satisfacerea nevoii de a consuma alcool indiferent de mijloace sau consecințe, pentru evitarea sevrajului sau a stărilor psihice neplăcute. Consumul este determinat de dependența fizică și dependența psihică.
Boala primară: nu este un simptom secundar al altei afecțiuni. Primară, se referă la natura alcoolismului ca entitate a bolii, în completarea acesteia și separat de celelalte stări pato-fiziologice care pot fi asociate cu aceasta. Primară înseamnă că alcoolismul, ca dependență, nu este un simptom al unei stări de boală evidențiate. Boala înseamnă un dezechilibru involuntar. Reprezintă suma fenomenelor anormale manifestate de un grup de indivizi.

Boala progresivă: se înrăutațește progresiv. Victima devine bolnavă din punct de vedere psihic, spiritual, emoțional și fizic.

Boala fatală: boala poate fi doar oprită. Dacă nu, persoana va muri din cauza ei. Deseori progresivă și fatală înseamnă că această boală persistă în timp și că schimbările fizice, emoționale și sociale sunt deseori cumulative și pot progresa pe masură ce consumul continuă.

Alcoolismul cauzează moartea prematură prin supradoză, complicații organice asupra creierului, ficatului, inimii și multor alte organe, contribuind la sinucidere, omucidere, accidente de mașină și alte evenimente traumatice. Pierderea controlului înseamnă incapacitate de limitare a consumului de alcool sau de limitare a duratei consumului de alcool cu orice ocazie, a cantității consumate și /sau a altor consecințe ale alcoolului privind comportamentul. Preocuparea asociată cu consumul de alcool indică o atenție excesivă, concentrată pe alcool /drog, efectele și /sau consumul acestuia. Valoarea relativă atribuită astfel de către individ alcoolului, duce deseori la o direcționare a energiei departe de problemele importante ale vieții.

Consecințele nefaste sunt problemele legate de alcool sau pierderile suferite în diferite domenii cum ar fi sănatatea fizică(ex. sindromul retragerii, boli de ficat, gastrită, anemie, disfuncții neurologice); activitatea psihologică(ex. pierderea cunostinței, modificări de comportament și dispoziție); activitatea relațională(ex. probleme în căsnicie și abuz asupra copilului, afectarea relațiilor sociale); activitatea ocupațională(ex. probleme legate de școală sau serviciu); și probleme legale, financiare sau spirituale.

Negarea este folosită aici nu doar în sensul psihanalitic al unui mecanism unic de apărare și de negare a semnificației evenimentelor, ci într-un sens lărgit ce include o serie de manevre create pentru a reduce conștiința faptului că mai degrabă consumul de alcool constituie cauza problemelor unui individ, și nu rezolvarea acestor probleme. Negarea devine parte integrantă a bolii și un obstacol major în calea recuperării.

Cine este dependent de alcool?



Este dependent de alcool cel care consumă alcool în mod repetat și nu se poate opri din consum fără a suferi stări fizice sau psihice neplăcute.Efectele alcoolismului asupra organismuluiSeneca descria alcoolismul ca fiind nebunie liber consimțită care permite să iasă la iveală orice slăbiciune. Beția se transformă în cruzime aproape nemijlocit, căci sănătatea minții se degradează, iar cel atins de beție devine dezinteresat, indiferent și superficial. Prezentăm aici unele dintre efectele alcoolismului asupra organismului:

I. Alcoolul acționează în organism ca factor de stres: crește tensiunea arterială, sunt eliberate în sânge mai multe substanțe ca: lipide, zaharuri, cortizon.

II. Metabolizarea alcoolului la nivelul ficatului, "fură" 80% din oxigenul necesar funcționării acestui organ. Astfel alcoolul devine un "parazit metabolic". Celulele cardiace și cele nervoase au cel mai ridicat consum de oxigen și suferă cel mai mult sub influența alcoolului.

III. Abuzul de alcool, consumul matinal "pe stomacul gol", duce la malnutriție. Organismul este lipsit de proteine, substanțe minerale și vitamine. Pe langă reducerea aportului acestor elemente importante din hrană, excesul de etanol are ca efect reducerea progresivă a capacității intestinului subțire de a reabsorbi substanțe importante ca: vitamina B1, acidul folic, iar mai târziu sodiu și apă.

IV. Produșii de înaltă toxicitate rezultați din descompunerea alcoolului (de ex. acetaldehida) afectează celulele nervoase. Incapacitatea progresivă a intestinului subțire de a absorbi substanțe vitale bunei funcționări a organismului (vitamine în special A și C, săruri minerale), cauzează în timp tulburări nervoase și tulburări cu origine somatică. Pierderea calciului, a fosfaților și a vitaminei D ca urmare a consumului de alcool, duce la pierderea masei osoase și la creșterea pericolului de fracturare. Inflamațiile mucoaselor gastrice și duodenale, precum și fisurile la nivelul inferior al esofagului duc la sîngerări grave.

Consumul permanent de alcool crește de zece ori mai mult riscul de îmbolnavire de cancer esofagian .Sub incidența suferinței intră și mușchiul cardiac. Îmbolnăvirea acestui mușchi se numește cardiomiopatie. De patru ori mai mulți alcoolici mor din cauza tulburărilor cardiace decât de ciroză

Mai multe date la viewtopic.php?f=4&t=917&p=3288#p3288
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3643
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: salut,sint tudor AA

Mesaj de tudor »

:oops: Una din definitiile nebuniei este sa crezi ca ca poti continua sa faci ce ai facut pina atunci si sa obtii alte rezultate .
ULTIMA BETIE A mea a fost punerea in aplicare a acesteia .Am crezut ca voi putea sa beau normal.

Vara lui 2007. Aveam un serviciu bun, eram multumit de salariu si aveam si satisfactii profesionale insa incepusem sa beau si pe ascuns la servici. Am fost "mirosit" de cel ce imi era superior ca functie in departamentul unde lucram .El mi-a spus,la un moment dat,urmatoarele : " -Tudore, ai probleme cu bautura !!! .="Eu domnule ? CITUSI de putin ! "-Pun pariu cu tine pe aceasta suma ... ca nu poti sa stai fara sa bei o luna de zile ! " Am "batut palma " Am stat nebaut ,scrisnind din dinti , acea luna .Mi-a dat pariul INSA a dua zi nu am putut sa ajung la munca de "varza" ce eram.
La servici cind m-am intors mi-a spus : Ti-am demonstrat ca esti un om cu probleme de consum !Am si eu un frate si stiu ca nu ai limite "

ASA ca m-am decis sa plec de acolo insa am continuat sa beau !Iata cum faceam : cind plecam de la servici ma rugam cind trecem pe linga biserica sa nu mai beau a doua zi dar beam seara ca si cind s-ar fi terminat bautura .
Am schimbat serviciul cu unul si mai bun ,unde eram mai bine platit si la 10 minute de casa .Cind am inceput munca era 1 septembrie 2007 .Atunci in drumul spre munca mi-am spus ca daca pierd si acest servici din cauza bauturii atunci imi merit soarta . Nu am baut pina pe 23 decembrie .Atunci s-a dat liber la toti de sarbatori iar eu am considerat a nu stiu cita oara ca m-am "Vindecat" si ca pot sa beau normal fara sa fac excese .In acea zi de 23 dec a inceput "ULTIMA BETIE " (asa imi propun ) .Continuarea cu o alta ocazie pentru ca mai am de scris. :lol: De ce ? !PENTRU CA A DURAT BETIA ! PINA PE 14 martie 2008.

Poate va intrebati ce este de ris .Am sa va sa spun .AUTOIRONIA FACE PARTE DIN TRATAMENTUL DE RECUPERARE DIN DEPENDENTA .

Ravich sustine ca umorul nu este eficient daca persoanele nu renunta la a se lua prea mult in serios. Umorul incepe cu ironizarea propriilor defecte, devenind o eliberare de sub amenintarea situatiilor stanjenitoare. Cine ridica privirea din pamant pentru a schita un zambet larg mosteneste paradisul lucrurilor marunte, chiar daca e rosu din cauza rusinii. :oops:

Sint Tudor alcoolic abstinent si va multumesc pentru abstinenta mea !
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Adorable
Veteran
Veteran
Mesaje: 318
Membru din: 30 Ian 2010, 23:00
Zile de abstinență: 20,07,2011
Ani de abstinență: 2 ani

Re: salut,sint tudor AA

Mesaj de Adorable »

Vreau sa imi cer scuze lui Tudor pentru ce am scris despre AA si despre el pe forum.Am remuscari si nu sunt mindra deloc de mine,nu-mi sta in caracter sa fiu rautacioasa .Nu trebui sa judecam pe nimeni indiferent de ce cale alege sa stea departe de alcool.Daca si noi ne certam aici pe forum intre noi atunci suntem pierduti.Suntem niste oameni bolnavi si trebui sa ne sustinem unul pe celalalt.Eu sunt bine.Deocamdata.Nu stiu ce va fi mai departe dar intru periodic aici si citesc.Mai ales ce scrie tudor pentru ca imi da multa sustinere psihica toate aceste citate .Sper sa ma poata ierta si sa nu tina ranchiuna pe mine.Va pup!
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3643
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: salut,sint tudor AA

Mesaj de tudor »

Buna ALEXA !

Te-am scuzat ,ALEXA ,inainte de a fi terminat eu de citit mesajul tau si asta nu ca as fi eu mai bun ci datorita faptului ca tu ai facut acele afirmatii in lipsa de informatii si, cred eu, si influentata , insa gestul tau de a iti recunoaste greseala arata ca ai suflet nobil si educatie pe masura .
Te felicit pentru sinceritate si apreciez foarte mult gestul tau !

AA-ul este un program de dezvoltare personala care ajuta pe cei ce participa la el sa treaca mai usor peste necazuri FARA SA FIE NEVOIE SA CONSUME SAU SA SE GANDEASCA LA SAU sa CONSUME ALCOOL !
iata citeva date spre lamurire :


Trei cerinţe pentru abstinenta

Onestitate
• Onestitate cu noi înşine
• Onestitate cu ceilalţi in toate chestiunile
• Onestitate cu Dumnezeu in legătura cu dorinţa Ajutorului de a ne schimba vechiul sine

Mintea deschisa
• Mintea deschisa legata de credinţa si Încrederea intr-o Putere Superioara decât sinele.
1. Nu neapărat credinţe religioase…..principii spirituale de dezvoltare a abstinentei.
2. Fiecare il interpretează pe „Dumnezeu” in felul sau…. este necesar doar sa credem ca exista o putere Care este superioara decât sinele.
• Minte deschisa in legătura cu nevoia de suport in abstinenta…. un alcoolic singur este in încurcătura.
• Minte deschisa fata de noi concepte si idei, care pot contesta tiparele tradiţionale de gândire.

Bunăvoinţa
• Bunăvoinţa de a te schimba si de a „curata casa”.
• Bunăvoinţa de a crede intr-o "Putere " superioara noua înşine, si sa ne cultivam direcţii spirituale
• Bunăvoinţa de a-i ajuta pe alţii in problema alcoolismului

Abstinenta permanenta este scopul, dar si sa fim oameni mulţumiţi, fericiţi si responsabili ca rezultat al muncii celor 12 Paşi.

Câţiva oameni care nu se recuperează
• Aceia care vor doar sa ii liniştească pe alţii, sau cei care căuta doar sa „împiedice relele” consumului lor de alcool.
• Aceia cu anumite probleme organice sau care „prin structura lor nu sunt oneşti”
• Anumiţi dependenţi de droguri
• Băutorii abuzivi care nu sunt alcoolici
• Aceia cu istorii scurte
• Cei care ne se vor recupera sunt cei care par ca sunt incapabili sa fie oneşti cu ei înşişi.

Mulţi dintre cei de mai sus se vor recupera, daca îşi dezvolta capacitatea de a fi oneşti cu ei înşişi . Cheia este in conceptul de a schimba idei vechi care nu mai funcţionează.

Dind clic vei gasi o dezvoltare a programului ! viewtopic.php?f=4&t=979&p=3298#p3298
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3643
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: salut,sint tudor AA

Mesaj de tudor »

SALUT !

Am un anunt de facut pe care il puteti citi dind clic pe link.
viewtopic.php?f=4&p=3377#p3377
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Scrie răspuns