021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

cerc viciios

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
steluta
Boboc
Boboc
Mesaje: 86
Membru din: 18 Ian 2010, 15:25

cerc viciios

Mesaj de steluta »

Buna,
dupa multe probleme generate de consumul abuziv de alcool , dupa incercari nereusite de consum controlat, dupa multe prin care citesc aici, ati trecut o parte din voi, sper sa sparg acest cerc vicios "beau ca sa suport mai bine situatiile problematice / daca beau apar alte probleme / daca nu beau ma simt rau". Sper ca acest forum si contactele de aici sa-mi fie un sprijin real.
Cum imi propun sa ma salvez din aceasta situatie:
Fara a-mi propune schimbari radicale, programul de 24 h cred ca e mai aproape de realitatea mea.
Am sa fac din fiecare zi incheiata fara alcool o victorie personala!
Sper sa am succes!
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3643
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: cerc viciios

Mesaj de tudor »

Bine ai venit,STELUTA ! Noptile din perioada care beam erau cosmaruri pentru mine.Nu puteam dormi 2 ore la rind fara sa ma trezesc si sa-mi i-au "ratia " asa de rau ajunsesem cu dependenta.Simteam ca mor daca nu beau si stiam ca o sa mor daca continui sa beau si totusi am ales sa nu beau !De ce ? Imi doream sa redevin iarasi stapinul meu. Trecuse o periada indelungata de cind nu mai eram stapin pe viata mea.Eram sclavul propriei mele dependente,al alcoolului.Atunci cind am intrat in abstinenta imi propusesem sa nu mai beau toata viata ,dar, o persoana m-a sfatuit sa-mi aleg programul de 24 de ore si am ascultat-o si iata am aproape 2 ani de abstinenta continua.Stiu atit ca azi " AZI NU BEAU" si uite asa zi dupa zi intra in obisnuinta sa nu bei , dupa o vreme nu te mai gindesti la alcool,apoi iti devine indiferent ca pina la urma sa consideri sa nu bei alcool este ceva obisnuit pentru tine.FI TARE !Motiveaza -te spunind ca faci asta doar pentru tine ,ca tu meriti o viata mult mai buna si poti sa ti-o faci fara sa bei !SUCCES !
Cauta sa vezi filmele:"Cind un barbat iubeste o femeie" cu Meg Ryan si Andy Garcia si filmul "Zile cu vin si trandafiri " cu Jack LEMON .Alt film : "28 de zile" cu SANDRA BULOCK.Scrie-ne ca ajuta! :)
P.S. Atunci cind ai probleme si bei,nu numai ca nu le rezolvi, dar vei avea una si mai mare ! :o
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
steluta
Boboc
Boboc
Mesaje: 86
Membru din: 18 Ian 2010, 15:25

Re: cerc viciios

Mesaj de steluta »

Multumesc Tudor pentru raspuns si incurajari !
Ma bucur pentru tine ca reusesti in fiecare zi. Am cautat deseori pe internet pana am gasit acest forum. In perioadele de dupa abuzuri imi promiteam o groaza de lucruri. Nu a tinut mai mult de cateva zile. E bine sa ai si planuri pe termen lung dar acum traiesc in prezent si intai trebuie sa reusesc acum! Si cu pasi mici se poate ajunge si la realizari pe termen lung. Am vrut sa apelez si la AA, la psiholog, la duhovnic, etc.
Cand beau, ma simt bine pentru scurt timp dupa care nu mai ma pot controla si beau pana pierd controlul. Ma anesteziez. Cred in grupurile de sprijin, ca e mai usor sa comunici cu cei care au trecut prin situatii asemanatoare dar parca e mai la indemana anonimatul de pe net. Si oricum am distrus destule prin consumul abuziv de alcool. Nici nu stiu ce e mai bine: sa-mi repet zilnic toate necazurile in care am intrat din aceasta cauza sau sa las trecutul si sa vad in prezent si viitor. Poate am sa povestesc istoria mea cu alcoolul, dar acum ma orientez spre pozitiv. In curand imi recuperez si permisul de conducere ( pierdut tot din cauza problemelor cu alcoolul) si sper sa repar sau sa recladesc si alte "stricaciuni". Oricum o sa va tin la curent.
leul in iarna
Boboc
Boboc
Mesaje: 59
Membru din: 28 Noi 2009, 09:48

Re: cerc viciios

Mesaj de leul in iarna »

Buna, Steluta. Suntem cu totii alaturi de tine in acest demers, si iti tin pumnii sa reusesti. Si cred ca metoda cu pasii mici prezentului chiar ar putea da rezultate. Azi, sa nu bei azi, si maine, sa nu bei maine. Si sa rezolvi problemele zilei de azi, si numai pe ele azi. Si sa vezi lucrurile intr-un mod pozitiv. Sunt alaturi de tine.
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3643
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: cerc viciios

Mesaj de tudor »

:) Este extraordinar si ajuta din start fapul ca incerci sa gindesti pozitiv.Cartile autotivationale ajuta foarte mult (cu mine au facut-o si continua). Este o carte
"Lasa grijile si incepe sa traiesti" autor Dale Carnegie ce m-a scos din atitudinea negativista si am combinat-o cu :D " Gindeste pozitiv intr-o lume cenusie" autor ZIG Ziglar
si le-am completat cu "Ätitudinea este totul " a lui JEFF Keller.Incearca ,nu ai decit de cistigat! :)
Sa revin la alcool si sa- l personific; EL ESTE PUTRNIC ,DERUTANT ,VICLEAN.El falsifica trairile ,viata . Dupa primele pahare viata ti se pare mai frumoasa pentru ca uiti de necazuri dar cind te trezesti din aburii alcolului ai si mai multe necazuri create chiar de propria persoana atunci cind nu erai tu stapina pe tine ci alcolul .:cry:
Ce a fost s-a dus,desigur exista regrete ,rusine,raul s-a produs,el nu mai fi poate reparat decit prin ce facem de acum incolo prin comportament si atitudine.
Asteptam sa ne ti la" curent" :lol: Risul nu a omorit pe nimeni ,el iti reda pofta de viata si increderea in sine iar zimbetul il ti-i face pe semeni sa se apropie . :)
:) zimbettul este si o metoda de infrumusetare necostisitoare! :lol:iar iar ziua in care nu ai ris este o zi pierduta! :lol: :lol: SCRIE-NE ! :)
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3643
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: cerc viciios

Mesaj de tudor »

:D SALUT STELUTA !Tocmai am observat ca esti prezenta si abia astept sa citesc ce scrii ! :lol:
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Avatar utilizator
admin
Administratorul site-ului
Mesaje: 1161
Membru din: 11 Noi 2009, 17:43
Contact:

Re: cerc viciios

Mesaj de admin »

Bine ai venit Steluta. !
Incearca sa iti completezi si Jurnalul de consum. Ai sa vezi ca este motivant.
Azi am citit un citat care ma impresionat. Nu mai stiu cine l-a scris. Era ceva de genul: "Fericirea nu consta intr-o viata fara probleme ci in abilitatea de a le depasi." O sa revin si cu numele autorului citatului.
Numai bine,
ALIAT
office@aliatong.ro
021/9335 Alcoline
steluta
Boboc
Boboc
Mesaje: 86
Membru din: 18 Ian 2010, 15:25

Re: cerc viciios

Mesaj de steluta »

AM reusit mai multe zile, chiar cochetam cu gandul ca de fapt eu nu sunt dependenta de alcool! Era atat de usor sa bei ceai,lapte cu propolis si alte bazaconii... chiar nu aveam nevoie de alcool!
A venit marti, saptamana trecuta vestea ca din nou trebuie sa pregatesc un nou proiect. Interviuri pt. noi angajati, chirie locatie, tot ce tine de un nou proiect. Stress! M-am retras la cabana de curand terminata ( cu multi nervi, stress, bani, alcool, sacrificii!). Crama era bine dotata. Temperaturile in scadere. Un foc bun in semineu, o sticla de vin rosu... ca nu-i de jale... Si de vineri pana azi nu ma mai pot desprinde de sticla. Mai ponderat ca altadata, nu depasesc sticla de vin pe zi, dar parca nu ma mai pot desprinde!!!
Am adunat CV-urile potentialilor angajati, n-am trimis nici o invitatie pt. interviu. Macar nu m-am dat in stamba, ca alta data. Dar as vrea sa inceteze! Sa fiu din nou eu!
asido1973
Veteran
Veteran
Mesaje: 5494
Membru din: 10 Dec 2009, 20:45
Zile de abstinență: 22,09,2009
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Braila
Contact:

Re: cerc viciios

Mesaj de asido1973 »

asteptam noutati
Nu sunt complet inutil….cel putin servesc de exemplu negativ pentru altii.
Pentru alte intrebari sau discutii va stau la dispozitie la orice ora pe adresa de mail: [...]
steluta
Boboc
Boboc
Mesaje: 86
Membru din: 18 Ian 2010, 15:25

Re: cerc viciios

Mesaj de steluta »

tocmai prezentam noutati din viata mea. Ce alte noutati mai astepti? Poate am in tolba de asteptari!
Scrie răspuns