021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Cum vad eu ajutorul AA si al vostru, unii pentru altii

Aici puteti propune teme de discutii.
boboc
Veteran
Veteran
Mesaje: 265
Membru din: 18 Noi 2009, 14:48

Cum vad eu ajutorul AA si al vostru, unii pentru altii

Mesaj de boboc »

Poem...pentru prieteni


Nu pot să-ţi dau soluţii pentru toate problemele vieţii , nu am răspunsuri pentru îndoieli şi temeri, dar pot să te ascult şi să particip la zbuciumul tău.
Nu pot să schimb trecutul şi nici viitorul tău, dar când vei avea nevoie de mine voi fi alături de tine.
Nu pot să te opresc să nu te împiedici, dar pot să îţi ofer mâna, să te ajut să nu cazi.
Bucuriile, victoriile şi succesele tale, nu sunt ale mele, dar sunt foarte bucuros când te văd fericit.
Nu judec deciziile pe care le iei în viaţă. Mă limitez să te susţin, stimulându-te şi ajutându-te dacă îmi vei cere.
Nu pot să fixez limitele activităţii tale, dar îţi ofer şansa necesară pentru a spera mai mult.
Nu pot evita să suferi când o durere îţi rupe sufletul, dar pot plânge cu tine şi pot aduna bucăţile sufletului tău ... şi tu vei fi din nou bucuros de viaţă.
Nu pot să-ţi spun cine eşti şi nici cine ar trebui să fii. Pot numai să te iubesc aşa cum eşti şi să fiu prietenul tău.
În aceste zile m-am gândit la prietenele şi prietenii mei. Nu erai nici primul, nici ultimul şi nici la mijloc. Nu începeai şi nici nu încheiai lista.
Dormi fericit ... Răspândeşte vibraţii de iubire... Ştii că suntem aici în trecere. Înfrumuseţează-ţi relaţiile! Profită de oportunităţi. Ascultă-ţi inima. Fii încrezător în viaţă.
Pretind aşa de puţin…să fiu primul, al doilea sau al treilea din lista ta…
Îmi ajunge că vrei să-ţi fiu prieten.
Îţi mulţumesc că exişti.

Jorge Louis Borges
leul in iarna
Boboc
Boboc
Mesaje: 59
Membru din: 28 Noi 2009, 09:48

Re: Cum vad eu ajutorul AA si al vostru, unii pentru altii

Mesaj de leul in iarna »

Chiar asa, bobocule, iti multumesc ca existi, si ca ne-ai reamintit acest poem.
asido1973
Veteran
Veteran
Mesaje: 5494
Membru din: 10 Dec 2009, 20:45
Zile de abstinență: 22,09,2009
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Braila
Contact:

Re: Cum vad eu ajutorul AA si al vostru, unii pentru altii

Mesaj de asido1973 »

frumos bobocule !
Nu sunt complet inutil….cel putin servesc de exemplu negativ pentru altii.
Pentru alte intrebari sau discutii va stau la dispozitie la orice ora pe adresa de mail: [...]
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3643
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Cum vad eu ajutorul AA si al vostru, unii pentru altii

Mesaj de tudor »

Foarte frumos BOBOCULE ! :) sustinerea reciproca , impartasirea reusitelor dar si a necazurilor face parte din reusita terapiei de grup Indiferent care !
Bobocule iti suna cunocut urmatoarea fraza urmatoare : "Sintem o comunitate de barbati si femei care isi impartasesc ,experienta ,puterea si speranta cu scopul de a isi rezolva problema comuna si de a ii ajuta si pe altii sa se insanatoseasca "! Poemul postat de tine a fost preluat si de AA.Nu stiu daca Borges a avut probleme cu alcoolul dar sigur stie ce este compasiunea umana !
Sint raspunzator...
Cind cineva,undeva,
intinde mina dupa ajutor,
vreau ca cineva sa fie acolo.
Eu pentru asta sint raspunzator !
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
boboc
Veteran
Veteran
Mesaje: 265
Membru din: 18 Noi 2009, 14:48

O IMBRATISARE!

Mesaj de boboc »

Îmi pare bine că v-a plăcut
Îmi pare rău că nu l-am putut trimite cu imaginile şi muzica aferentă. Ar fi fost mult mai ..Touche-ant ?? (nu cred că e corect din punctul de vedere al limbii franceze)..dar înţelegeţi voi!

Pentru Tudor
,,Bobocule iti suna cunocut urmatoarea fraza urmatoare : "Sintem o comunitate de barbati si femei care isi impartasesc ,experienta ,puterea si speranta cu scopul de a isi rezolva problema comuna si de a ii ajuta si pe altii sa se insanatoseasca ""
- TUDOR, expesia ,,iti suna cunocut urmatoarea fraza urmatoare " chiar nu-mi sună cunoscut.
- Cealaltă , "Sintem o comunitate de barbati si femei care isi impartasesc ,experienta ,puterea si speranta cu scopul de a isi rezolva problema comuna si de a ii ajuta si pe altii sa se insanatoseasca "" îmi sună cumva cunoscut. Ca de la o întâlnire a AA.
Sper că bancul de azi dimineaţă te-a destins.
Din nou, ani mulţi fericiţi pe răbojul vieţii!
Avatar utilizator
admin
Administratorul site-ului
Mesaje: 1161
Membru din: 11 Noi 2009, 17:43
Contact:

Re: Cum vad eu ajutorul AA si al vostru, unii pentru altii

Mesaj de admin »

Buna boboc. Cum ai acel filmulet ? Poate reusim sa il postam.
ALIAT
office@aliatong.ro
021/9335 Alcoline
boboc
Veteran
Veteran
Mesaje: 265
Membru din: 18 Noi 2009, 14:48

Re: Cum vad eu ajutorul AA si al vostru, unii pentru altii

Mesaj de boboc »

Pai nu prea le am cu internetul, ştiţi :oops:
EU AM PRIMIT UN, ăăă..MAIL de la un prieten. Mail care avea atachement. Ştiu ce este aia, dar nu ştiu cum să îl trimit mai departe, decât prin FOREWORD (la oameni. Adică, vreau să zic la persoane cu adresă de mail. Cum trebuie să fac să vi-l trimit vouă ? şi voi să-l postati aici, unde nu aveţi chestii cu imagini! .... Ba da ,ştiu cam cum ! Pe adresa de mail. Dar care ?)
Înseamă că v-a plăcut .. Şi mai am. Nu multe, că trebuie selecţionate. Fiecăruia ce i se potriveşte!
Mi-ar plăcea să trimit fiecăruia un gând bun care se potriveşte stării lui de spirit.
Învăţaţi-mă!
Avatar utilizator
admin
Administratorul site-ului
Mesaje: 1161
Membru din: 11 Noi 2009, 17:43
Contact:

Re: Cum vad eu ajutorul AA si al vostru, unii pentru altii

Mesaj de admin »

il puteti forwarda pe adresa info@alcohelp.ro
:)
ALIAT
office@aliatong.ro
021/9335 Alcoline
boboc
Veteran
Veteran
Mesaje: 265
Membru din: 18 Noi 2009, 14:48

Re: Cum vad eu ajutorul AA si al vostru, unii pentru altii

Mesaj de boboc »

L-am ,,foarwadat"
asido1973
Veteran
Veteran
Mesaje: 5494
Membru din: 10 Dec 2009, 20:45
Zile de abstinență: 22,09,2009
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Braila
Contact:

Re: Cum vad eu ajutorul AA si al vostru, unii pentru altii

Mesaj de asido1973 »

unde gasim filmuletul ?
Nu sunt complet inutil….cel putin servesc de exemplu negativ pentru altii.
Pentru alte intrebari sau discutii va stau la dispozitie la orice ora pe adresa de mail: [...]
Scrie răspuns