021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Buna

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
asido1973
Veteran
Veteran
Mesaje: 5494
Membru din: 10 Dec 2009, 20:45
Zile de abstinență: 22,09,2009
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Braila
Contact:

Re: Buna

Mesaj de asido1973 »

este un forum liber , de atsa te asigur , iar in acea postare , am gresit cand m-am exprimat poate , si imi cer scuze ! oricum , asa ceva nu se v-a mai intampla de astazi inainte , te asigur de asta .
Nu sunt complet inutil….cel putin servesc de exemplu negativ pentru altii.
Pentru alte intrebari sau discutii va stau la dispozitie la orice ora pe adresa de mail: [...]
asido1973
Veteran
Veteran
Mesaje: 5494
Membru din: 10 Dec 2009, 20:45
Zile de abstinență: 22,09,2009
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Braila
Contact:

Re: Buna

Mesaj de asido1973 »

aici , ai proco , raspuns la intrebarea ta , pe care eu am inteles-o perfect !
http://www.alcohelp.ro/contact/
Nu sunt complet inutil….cel putin servesc de exemplu negativ pentru altii.
Pentru alte intrebari sau discutii va stau la dispozitie la orice ora pe adresa de mail: [...]
asido1973
Veteran
Veteran
Mesaje: 5494
Membru din: 10 Dec 2009, 20:45
Zile de abstinență: 22,09,2009
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Braila
Contact:

Re: Buna

Mesaj de asido1973 »

o saptamana frumoasa va doresc !
Nu sunt complet inutil….cel putin servesc de exemplu negativ pentru altii.
Pentru alte intrebari sau discutii va stau la dispozitie la orice ora pe adresa de mail: [...]
asido1973
Veteran
Veteran
Mesaje: 5494
Membru din: 10 Dec 2009, 20:45
Zile de abstinență: 22,09,2009
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Braila
Contact:

Re: Buna

Mesaj de asido1973 »

de rasu , plansu . Mai descretim un pic fruntile , cu toate ca nu e de ras .

http://www.cancan.ro/actualitate/intern ... 72052.html
Nu sunt complet inutil….cel putin servesc de exemplu negativ pentru altii.
Pentru alte intrebari sau discutii va stau la dispozitie la orice ora pe adresa de mail: [...]
asido1973
Veteran
Veteran
Mesaje: 5494
Membru din: 10 Dec 2009, 20:45
Zile de abstinență: 22,09,2009
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Braila
Contact:

Re: Buna

Mesaj de asido1973 »

" Dependenta de alcool trebuie privita ca o boala. De multe ori noi facem o diferenta intre dependentii de alcool si bolnavii care sufera de alte afectiuni. In general, noi ii compatimim si suntem alaturi de cei care sufera. Pe cei cazuti in dependenta de alcool insa, ii marginalizam, ii lasam deoparte sau ii blamam, ii scoatem din rndurile noastre si de fapt ii condamnam sa traiasca acolo unde exista alcool, sa traiasca impreuna cu altii care consuma si care nu-i mai condamna. Acolo ei se simt intre prieteni. Privind dependenta de alcool ca o boala devenim mai umani si ii privim si pe acesti oameni ca pe niste oameni neputinciosi, ca pe niste oameni suferinzi si ii tratam ca atare. Cautam sa le usuram cumva dependenta si sa nu le-o intretinem."

Acest lucru face ALIAT , prin centrele de tratament , pe care vi le recomand cu mare caldura .
Nu sunt complet inutil….cel putin servesc de exemplu negativ pentru altii.
Pentru alte intrebari sau discutii va stau la dispozitie la orice ora pe adresa de mail: [...]
asido1973
Veteran
Veteran
Mesaje: 5494
Membru din: 10 Dec 2009, 20:45
Zile de abstinență: 22,09,2009
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Braila
Contact:

Re: Buna

Mesaj de asido1973 »

Acum 3 ani , mai exact pe 24 iulie , ajunsesem pe cele mai inalte trepte ale alcoolismului . Cei care stiu si au citi povestea mea (viewtopic.php?f=5&t=96) , stiu exact despre ce e vorba . Pe 24 iulie 2008 , datorita bolii (dependentei de alcool ) atat de jos ajunsesem , incat nu mai eram constient de nimic , ata de incostient eram , incat beat rupt fiind (2,84 la mie ) , m-am urcat la volanul masinii , si nu orice masina , cu una incarcata cu butelii de aragaz . De acolo , am platit cu inchisoare ( 11 luni ) . Acum multumesc ca , a fost doar atat , si nu s-a intamplat ceva mai grav , care aveti imaginatie bogata , ganditi-va voi , ce ar fi putu face o masina plina cu butelii , condusa de un alcoolic ???!!! Datorita acestui fapt , am ramas si fara permis de conducere ( pe care il aveam din 1994 ) , permisul fiind anulat . Dar , lucrurile nu au ramas asa . In 22 sep 2009 m am luat hotararea , ca viata mea de alcoolic dependent , trebuie sa ia sfarsit . Asa , ca din acea zi , pana astazi , nu am ami consumat alcool si nici nu voi mai consuma vreodata . Am mers , si am platit si pentru fapta facuta . Si iata , ca astazi 21 iulie 2011 , am recuperat din nou permisul , am facut scoala si a, luat examenul pentru B . Mai am , ca am zis daca atunci am pierdut b-ul , am sa muncesc din nou , ca sa am pe toate . E un lucru minunat , sa traiesti o viata de abstinenta tottala . Dar ce e cel mai important , este ca timpul rezolva multe , si ca poti recupera multe din cele pierdute . CEl mai minunat lucru , pe care l-am recapatat , este respectul de sine . Ma bucur , ca am ramas intreg , ca pot si ca vreau . Astazi , am mai ecuperat un lucru pierdut , datorita alcoolului . Astazi sunt abstinet pana diseara , maine e alta zi . Va multumesc tuturor , care sunteti pe acest forum , doar datorita voua am reusit . Multumesc ALIAT , ca la timpul potrivit am dat de voi , si am gasit aici , ceea ce am avut nevoie atunci . Dumnezeu sa va dea sanatate . Astazi sunt bine , astazi sunt eu , si sunt mandru de tot ce am realizat in perioada de abstinenta . Nu uitati , ca eu am fost ca multi dintre voi , si iata ca am reusit , nu uitati ca se poate !!! Timpul le rezolva pe toate ! Cu mult respect , asido !
Nu sunt complet inutil….cel putin servesc de exemplu negativ pentru altii.
Pentru alte intrebari sau discutii va stau la dispozitie la orice ora pe adresa de mail: [...]
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3643
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

FELICITARI ASIDO !

Mesaj de tudor »

CU RĂBDAREA TRECI MAREA
NU TE COMPLICA
FIECARE ZI LA TIMPUL EI,
FIECARE LUCRU LA TIMPUL SĂU
TRĂIEŞTE ŞI LASĂ-I ŞI PE ALŢII SĂ TRĂIASCĂ
NU DESPICA FIRUL ÎN PATRU
TRECE ŞI ASTA

Sint zicale pe care ASIDO le-a pus cu siguranta in aplicare in viata lui de abstinent si iata ca rezultatele nu au incetat sa apara iar pentru REUSITA DE ASTAZI si pentru ABSTINENTA lui ,eu il felicit pe ASIDO si ii urez abstineta senina si reusite in tot ce si-a propus .

ASIDO este io certitudine si un exemplu ca se poate trai abstinent fiind , ca poti face ca greselile trecutului, care se pot repara sa fie reparate si ca iti poti reconstrui o viata chiar mai buna decit in perioada bautului .

Felicitari !Le meriti din plin!

PROMISIUNILE UNEI VIETI in ABSTINENTA
Dacă suntem serioşi şi meticuloşi în eforturile noastre, vom fi uimiţi de rezultate chiar înainte de sa ne simtim senini pe deplin .
Vom cunoaşte o nouă libertate şi o nouă fericire.
Nu vom regreta trecutul şi nu vom dori să zăvorâm uşa dinspre el.
Vom înţelege cuvântul seninătate şi vom cunoaşte pacea.
Nu contează cât de jos am ajuns; vom vedea cât de mult vor putea beneficia alţii de experienţa noastră
.

Sentimentul de inutilitate şi auto-compătimire vor dispărea.
Vom lăsa de o parte interesele egoiste şi ne vom interesa mai mult de soarta semenilor.
Nu ne vom mai frământa cu gânduri legate de propria persoană.
Atitudinea faţă de viaţă şi unghiul din care o privim se vor schimba radical.
Teama de oameni şi insecuritatea financiară ne vor părăsi.
Intuiţia ne va dirija în situaţii care odinioară ne derutau.
Brusc, vom constata că Dumnezeu face pentru noi ceea ce noi nu am putea face pentru sine.
Sunt acestea promisiuni extravagante? Credem că nu. Ele se împlinesc zi de zi, în cazul nostru uneori repede, alteori încet. Ele se concretizează întotdeauna, dacă facem efortul necesar.
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
staval
Veteran
Veteran
Mesaje: 1153
Membru din: 16 Ian 2011, 22:06

Re: Buna

Mesaj de staval »

Felicitari, asido!
Esti un adevarat luptator si un exemplu de urmat pentru toti cei bolnavi de cumplita boala a alcoolismului.
Ma bucur pentru tine si pentru ai tai!
Abstinenta senina si definitiva!
asido1973
Veteran
Veteran
Mesaje: 5494
Membru din: 10 Dec 2009, 20:45
Zile de abstinență: 22,09,2009
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Braila
Contact:

Re: Buna

Mesaj de asido1973 »

multumesc staval , multumesc tudor . Se poate , si asta e cel mai important . Multumesc tudore ca existi , si daca vad ca tu poti , atunci inseamna ca pot si eu . Chiar daca esti , acolo , eu aici , dar impreuna reusim . Multumesc pentru tot , staval si tudor . multumesc Relus , ca datorita si tie , pot si eu . daca tu poti , eu de ce sa nu pot . E frumoasa viata de alcoolic abstinent , atucnci cand oameni ca voi , iti sunt de mare ajutor .
Nu sunt complet inutil….cel putin servesc de exemplu negativ pentru altii.
Pentru alte intrebari sau discutii va stau la dispozitie la orice ora pe adresa de mail: [...]
dudaev
Senior
Senior
Mesaje: 134
Membru din: 05 Feb 2010, 21:21

Re: Buna

Mesaj de dudaev »

Felicitari Asido pentru reusitele tale extraordinare esti un om tare un om de valoare si cu coloana vertebrala ce sa zic UN BRAVO !!!!! SI SUCCES IN CONTINUARE
Scrie răspuns