021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Atentie la ispita

Aici puteti povesti reusitele voastre.
vanea
Boboc
Boboc
Mesaje: 69
Membru din: 21 Feb 2011, 20:15
Localitate: Braila

Atentie la ispita

Mesaj de vanea »

Nu stiu daca cineva dintre voi a trecut prin ceva asemanator prin ceea ce am trecut eu acum trei saptamani.Sotia mea a cumparat o sticluta de Bitter Suedez pentru tratamentul ei .Intr-una din zile ,dimineata nu prea aveam pofta de mancare ,iar sotia imi spune sa iau o lingura de Bitter pe stomacul gol.Iau ,mananc ,toate bune pana la masa de pranz cand baietii au adus si servit bere si vin .Si nu a fost numai o data cand stateam la masa cu familia si se consuma bere sau vin iar eu nu am schitat nici intr-un fel ,niciodata ca as avea pofta sa gust macar din ceva .In ziua aceea cand am luat o lingura de bitter ca medicament dimineata,efectul lui negativ l-am simtit tocmai la pranz.De fata cu ei nu am baut nimic -dar am avut o tentatie ,m-am retras si daca nu-mi trageam o palma peste obraz sa-mi revin si nu-mi aduceam aminte de pofta primului pahar,cred ca faceam un mare pacat .
Apoi mi-am adus aminte de "omida ucisa".Majoritatea din noi am vazut o omida carand in spatele ei o gogoasa sau cocon de matase.Credeti ca omida poarta acel cocon de frumusete sau ii este de vreun folos? Dinpotriva este o condamnare la moarte ,deoarece omida a fost intepata de o viespe care i-a injectat un parazit ce sa transformat in zeci de oua in corpul ei ,care la randul lor se transforma in larve in interiorul omizii, hranindu-se cu tesutul viu al omizii.Iar cand larvele se dezvolta ies din trupul omizii incep sa-si teasa coconii adaugand inca o umilinta omizii prin faptul ca se plimba liber si in afara corpului ei .
Deci nu este suficient ca o mananca de vie pe dinauntru ,dupa ce se dezvolta ii sfredelesc corpul si ies afara pentru a tese in cateva minute gogoasa de matase insistand pana la ultimul act ,cand omida se chirceste si moare.Omida nu are posibilitatea sa evite intepatura viespii ca apoi sa fie mancata de larve .Pentru omida nu mai exista speranta sau scapare ,dar pentru noi 'oamenii" exista . Noi putem sa intelegem ,cat si sa scapam de 'pofta primului pahar".
Pofta este o patima ce creste rapid in noi (ca larva in omida},sporindu-si mereu dorintele.Daca lasam "pofta'sa-si faca de capul ei si lasam sa alunece pe gat continutul primului pahar cu alcool,ajungand la coacere in creierul nostru ,va distruge intreaga noastra experienta de abstinent de o luna ,un an ,sau mai mult.Putem spune ca alcoolul este un parazit care ne roade sanatatea fizica si psihica?Recunoastem ca alcoolismul este o boala si ca un corp dezechilibrat din punct de vedere chimic are putine sanse de a lupta impotriva ei?
Niciunul din noi nu trebuie sa ne lasam infectati de acest parazit distrugator.Niciodata oul alcolismului nu trebuie depozitat in noi.Nu trebuie sa lasam placerea unui moment ratacit sa ne faca fericiti prin consumul unui pahar,nu trebuie sa lasam depresia ,ura, ,invidia ,gelozia sau mandria sa ne roada pe dinauntruca apoi sa le stingem cu un pahar .
Odata ce am consimtit faptul ca suntem alcoolici trebuie sa ne simtim si liberi , iar constiinta noastra umana trebuie sa-si doreasca eliberarea.Nu suntem omizi care nu mai au nici o speranta.Popfta este un pacat al mintii pe care noi trebuie sa-l biruim. Multi consumatori cand se trezesc la realitate sunt cuprinsi de remuscari si constientizeaza amagirea .Ispita ne aduce intotdeauna aminte de natura noastra corupta Cand ne indepartam de ispita ,ne intoarcem inspre adevar.Trebuie sa evitam locurile unde ar putea sa apara ispita .
-Multumesc lui Dumnezeu ca mi-a luat betia si mi-a redat omenia , iar voua va multumesc pentru abstinenta mea.
asido1973
Veteran
Veteran
Mesaje: 5494
Membru din: 10 Dec 2009, 20:45
Zile de abstinență: 22,09,2009
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Braila
Contact:

Re: Atentie la ispita

Mesaj de asido1973 »

buna vanea , ma bucur ca ne spui aceasta intamplare , cred ca greseala a plecat de la acel biter suedez . Vreau sa-ti spun o intamplare scurta , prin 2006 , aveam pe cineva care avea grija de fetite , o femeie , al carei baiat ( 35 ani ) , locuia undeva pe smardan , a murit de ciroza , facuta din cauza biterului suedez . El crescuse intr-o familie foarte religioasa , in care alcoolul nu era permis . Ascundea , faptul ca bea , consumand biter suedez . Mama lui dandu-si seama , prea tarziu , de ceea ce facea .
Eu , de cand am intrat in abstinenta , nu am mai consumat vestita ciocolata cu rom , chiar daca inainte imi placea foarte mult , o consider periculoasa . Sfatul meu pentru viitor , este sa eviti acel biter . Numai bine vanea , si ma bucur pentru tine si pentru tot ceea ce faci in orasul nostru ,
Nu sunt complet inutil….cel putin servesc de exemplu negativ pentru altii.
Pentru alte intrebari sau discutii va stau la dispozitie la orice ora pe adresa de mail: [...]
Scrie răspuns