021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Ma numesc colea

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Mesaje: 2344
Membru din: 11 Iul 2011, 11:23
Zile de abstinență: 25,06,2012
Ani de abstinență: 1 an

Ma numesc colea

Mesaj de colica zis alcoolica »

Sunt colea si sunt alcoolic.
Provin dintr-o familie cu probleme de cand ma stiu ; tata fiind alcoholic.Copilaria ne-am petrecut-o printere batai ,scandaluri , dati afara din casa ,mers la un unchi si el alcoolic …si cilul se repeata .
Prima bere(jumatate de bere) am baut-o prin clasa a ix-a si, in drum spre casa , in tramvai, am vb. cu un domn mai in varsta pe diferite subiecte….Nu imi venea sa cred ca eu ,un timid si-un introvertit care abia silabiseam 2 cuvinte de obicei, puteam sa conversez coerent.
Bautura ,,m-a ajutat ,, si-n relatiile cu sexul opus , cu prietenii, cu neprietenii si incet incet(asta-I relativa) am devenit primul care ,,ma puneam in cap,, . Stilul asta de a bea mi l-am pastrat : pana,, mi se rupe filmul,, in marea majoritate a cazurilor.Liceul l-am facut mai mult pe la baut : rom Jamaica, Saniuta ,vin si Berea doar de stins .Dependenta fizica cu sefraj inca nu au aparut la mine desi am cam 20 de ani de viata de betiv dar am ajuns la faza cand nu ma mai pot abtine,am pofta de baut la prima ora (si beau de cele mai multe ori) ,cand beau o gura nu ma opresc pana nu mai stiu de mine,scandaluri ,rusine si cate si mai cate.
Aveam atatea de povestit , dar m-am cam blocat.Cred si sper ca o sa fie timp sa va mai scriu in sensul ca sa fiu cat mai mult timp pe acest forum, incercand sa scap de dependenta.
Ma bucur ca am inceput sa va scriu , sa scriu
La AA cred ca mi-ar fi greu sa merg ca am dezvoltat intre timp si o fobie de multe personae adunate intr-un loc…si mai ales sa le si vorbesc.
Am cateva zile bune de cand am descoperit forumul si nu ma pot opri sa citesc pe el.. ma regasesc in multi dintre voi.
Va multumesc si va urez o abstinenta usoara !!!
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3642
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: ma numesc colea

Mesaj de tudor »

SALUT COLEA si bine ai venit pe forumul alcohel p! :)

Continua sa citesti pe forum si sa ne scri despre tine !
Nu este nevoie sa mergi la AA daca nu doresti asta in schimb poti citi aici pe forum din materialele AA-ului .

CLIC PE LIK-URI viewtopic.php?f=4&t=1012
viewforum.php?f=4

Succes in ce ti-ai propus !
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
dudaev
Senior
Senior
Mesaje: 134
Membru din: 05 Feb 2010, 21:21

Re: ma numesc colea

Mesaj de dudaev »

Buna COLEA si bine ai venit printre noi ,aici poti avea parte NUMAI DE sfaturi foarte bune si eficiente contra alcolului ,totul este sa le pui in practica cu stima VICTOR
dudaev
Senior
Senior
Mesaje: 134
Membru din: 05 Feb 2010, 21:21

Re: ma numesc colea

Mesaj de dudaev »

Primul pas cred ca lai facut, ESTI CONSTIENT ca ai o problema cu alcolul ? este totul ok ,de aici mergi mai departe intra pe acest forum citeste si pune in aplicare cu stima VICTOR
Tudor.
Veteran
Veteran
Mesaje: 1113
Membru din: 24 Mai 2011, 12:53
Zile de abstinență: 30,06,2016
Ani de abstinență: 4 ani

Re: ma numesc colea

Mesaj de Tudor. »

Salut Colea,

Ma numesc Tudor si sunt alcoolic.
Ce e alcoolismul? O alergie a trupului si o obsesie a mintii. Alergie in sensul ca nu te poti opri dupa primul pahar. E dovedit stiincific ca la alcoolici, alcoolul se trasforma in acetaldehida care impreuna cu dopamina din creier se transforma intr-un compus asemanator morfinei. De aceea corpul respectiv creierul mai vrea inca o doza. Obsesia e nevoia imperioasa de a consuma drogul. Da alcoolul este un drog lichid. Si eu am fost foarte timid si am descopert si savurat efectul de desinhibare, relaxare euforie, socializare al alcoolului timpuriu. In timp constient fiind ca ma.fac de ras cand intrec masura, adica tot timpul, am decis sa ma imbat la domiciliu. Apoi asta a devenit singura mea placere. Sunt constient ca viata e banala si ca alcoolul mistifica rutia, dar sunt constient ca alcoolul ma omoara lent si sigur. Ce pot sa fac. Sa incerc sa invat sa ma bucur de placerile simple pe care ni le-a ingaduit Dumnezeu, sa nu pretind prea mult, sa ma redescopar. Doamne ajuta spune un sceptic aproape ateu.
colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Mesaje: 2344
Membru din: 11 Iul 2011, 11:23
Zile de abstinență: 25,06,2012
Ani de abstinență: 1 an

Re: ma numesc colea

Mesaj de colica zis alcoolica »

Salut Tudore, salut Victore , salut tututor
Si eu ma bucur ca mi-am dat seama ca am o problema si trebuie facut odata ceva . De fapt incercari si promisiuni de lasat de baut au fost cu zecile si cred ca nu exagerez cu sutele.Cu cat bauta si ravagiile erau mai mari cu atat imi promiteam mai solemn a 2-ua zi .Cand m-a adus frate-miu acasa in spate am spus ca ,,gata’’ ,cand am vomat de la balcon pe rufele vecinilor si bateau la usa a doua zi ,cand a murit tata am spus ca mai trag o betie sanatoasa si e ultima,cand m-am pisat in cosul de gunoi in loc de wc cu mama de fata (ea povestindu-mi) , dupa ce a plecat prima data sotia cu copilul de acasa , dup ace mi-am batut sotia de fata cu copilul…cand scriu nu-mi vine sa cred cate monstruozitati si ma ia cu transpiratii. Cum oare putem uita asa ceva ?!
Asta a fost revelatia care-am avut-o pe forum ,citind : ca nu trebuie sa uiti niciodata cine poti deveni band : un monstru ! povestind unul altuia te face sa nu uiti cine este alcoolul, sa nu uiti ca esti alcoolic si ca trebuie sa stai treaz (atent) sa nu mai pici in aceiasi capcana la nesfarsit. ACELEASI ACTIUNI , ACELEASI REZULTATE
Eu , Tudore,nu am fost ateu , am crezut intotdeauna ca exista un dumnezeu, numai ca ma certam cu El , ‘L injuram , ma luam de piept cu El pana mi-am dat seama ,de fapt cat de mic sunt.
Ar fi o gluma prea proasta ca Totul sa fie nimic.
p.s. Aseara am baut un ceai verde rece la o felie de pizza si a fost asa de bun!!
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "
asido1973
Veteran
Veteran
Mesaje: 5494
Membru din: 10 Dec 2009, 20:45
Zile de abstinență: 22,09,2009
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Braila
Contact:

Re: ma numesc colea

Mesaj de asido1973 »

salut colea . ai multe de invatat de aici . ce sa-ti spun , stai , aproape de acest forum , si sigur vei reusi . eu am 1 an si 10 luni de abstinenta , si am recuperat mult . ai aici , povestea mea , si vei vedea ca ne asemanam mult , citeste cand ai timp , si sigur iti va fi de folos . viewtopic.php?f=5&t=96 . Cu mult respect , asido !
Nu sunt complet inutil….cel putin servesc de exemplu negativ pentru altii.
Pentru alte intrebari sau discutii va stau la dispozitie la orice ora pe adresa de mail: [...]
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3642
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: ma numesc colea

Mesaj de tudor »

Salut COLEA !

Numele meu este Tudor si sint prezent aici pe forum din 2010 iar abstinent din 14 martie 2008 ( dind clic pe urmatorul link vei putea citii povestea mea insa sint sigur ca ai facut-o pina acum ) viewtopic.php?f=9&t=182
Am facut acesta prezentare a mea pentru ca mai este un TUDOR (salut tizule < :lol: )eu semndu-ma cu semnatura OLD Tudor .

Ai punctat foarte bine ca un alcoolic nu trebuie sa uite ca este un om bolnav si nu are voie sa bea daca vrea sa traiasca sanatos si sa se bucure in mod normal de viata Alcoolul pe minme ma mintea ,ma facea sa cred ca ma simt bine ca a doua zi sa imi fie rau .Rau care nu trecea decit instadiul de dependenta la care ajunsesem sa imi treca decit bind iar .

"Asta a fost revelatia care-am avut-o pe forum ,citind : ca nu trebuie sa uiti niciodata cine poti deveni band : un monstru ! povestind unul altuia te face sa nu uiti cine este alcoolul, sa nu uiti ca esti alcoolic si ca trebuie sa stai treaz (atent) sa nu mai pici in aceiasi capcana la nesfarsit. ACELEASI ACTIUNI , ACELEASI REZULTATE"

Definitia nebuniei este sa faci acelasi lucru si sa astepti rezultate diferite.

Reaminteste-ti ULTIMA BETIE ! clic aici viewtopic.php?f=4&t=970


Cu respect ,

Tudor, alcoolic abstinent
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Avatar utilizator
admin
Administratorul site-ului
Mesaje: 1161
Membru din: 11 Noi 2009, 17:43
Contact:

Re: ma numesc colea

Mesaj de admin »

Salut Colea,

Mai da-ne un semn despre tine.

Cu respect
admin
ALIAT
office@aliatong.ro
021/9335 Alcoline
asido1973
Veteran
Veteran
Mesaje: 5494
Membru din: 10 Dec 2009, 20:45
Zile de abstinență: 22,09,2009
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Braila
Contact:

Re: ma numesc colea

Mesaj de asido1973 »

salut colea , mai da-ne un semn si spune-ne ce mai faci .
Nu sunt complet inutil….cel putin servesc de exemplu negativ pentru altii.
Pentru alte intrebari sau discutii va stau la dispozitie la orice ora pe adresa de mail: [...]
Scrie răspuns