021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

tema zilei - sa trecem la fapte

Aici puteti povesti reusitele voastre.
vicentiu
Boboc
Boboc
Mesaje: 7
Membru din: 30 Mar 2010, 09:17

tema zilei - sa trecem la fapte

Mesaj de vicentiu »

Salut prieteni , sunt Vicentiu si sunt alcoolic

Scriu aici pentru ca mi-e mai usor sa scriu decat sa vorbesc , si imi face bine sa-mi impartasesc experientele traite .
Am discutat ieri la grup despre programul AA si despre “ a trece la fapte “
Parerea mea : eu intotdeauna , am fost mai comod , lenes , delasator , etc.
Norocul si ajutorul meu a venit in AA de la Dumnezeu care a lucrat si lucreaza in continuare prin prietenii mei din AA . Ce nu am putut face eu datorita defectelor mele de caracter , a facut El .
Asa am reusit sa stau abstinent in ultimii 3 ani si ceva , sa-mi rezolv problemele aparute indiferent de natura lor , asa am reusit sa-mi termin facultatea , sa-mi imbunatatesc situatia la locul de munca , sa-mi ajut copilul sa fie premiant la scoala , sa-mi petrec concediile cu familia in tara si strainatate , sa pot sa fac fata tratamentului cu Interferon , etc , etc , etc …..
Asa se face ca pana acum doar mergand la grup cat mai des si doar facand voia Lui , am reusit ceva . Stiu ca nu ma pot opri aici , ca daca ma opresc asta ar insemna dezastrul si sfarsitul meu ca Om. Asa ca merg in continuare la grup ,mai am multe de invatat , mai am mult de lucru cu mine , defectele mele de caracter sunt multe , dar am modele de Oameni si exemple vii de reusita , nu trebuie decat sa “ciulesc” urechile si sa iau de la fiecare ce imi e mie de folos .

Va multumesc tuturor pentru abstinenta mea
Geo
Boboc
Boboc
Mesaje: 49
Membru din: 16 Aug 2011, 14:11

Re: tema zilei - sa trecem la fapte

Mesaj de Geo »

Neata' la toata lumea.
Aseara, dupa sedinta AA...am ajuns acasa...mi-am luat PET-ul doar ca de data asta nu a mai fost de 2,5 ci de 2 litri. Dupa aia am "stins" cu doua paharele de palinca...mie rusine sa spun asta ... dar asta e...oricum fata de media mea zilnica am coborat cu aprox. 1 litru de bere...mi-am creat si contul pe Alcohelp...si dupa job o sa intru sa vad ce e cu cei 10 pasi...sanatate va doresc la toti, da' si mie.

Apropo Vicentiu, asa mi-ar place sa pot spune si eu ca "sunt abstinent de 3 ani"...sper sa o apuc si pe asta.
Avatar utilizator
Relus
Veteran
Veteran
Mesaje: 3802
Membru din: 27 Dec 2010, 12:17
Zile de abstinență: 27,12,2010
Ani de abstinență: 10 ani

Re: tema zilei - sa trecem la fapte

Mesaj de Relus »

Buna Geo!cei 10 pasi sunt de fapt 12.Te-a ajutat cu ceva faptul ca ai descoperit forumul si comunitatea AA? Sigur! ai redus cantitatea de bere,esti cat de cat multumit? Nu-mi doresc sa te supar ,iti sugerez doar ,incearca sa renunti dintr-o data la intreaga "ratie",nu te mai verifica si nici nu fii multumit de tine ca ai reusit sa reduci doza (cum spui tu).Un bautor dependent ca sa nu spun alcoolic nu poate bea controlat.Te rog incearca sa fii radical .Ma bucur pentru tine ca ai un job,poate ai si o familie,daca vei continua sa bei totul va deveni doar o amintire.Din experienta iti spun ,este foarte greu sa -i faci pe cei dragii, carora le-ai creeat momente de cosmar,sa te ierte vreodata.Poate ,iarta dar nu uita!!incearca sa te bucurii de inceputul de absinenta,vei vedea cat de frumos se poate trai.
Geo
Boboc
Boboc
Mesaje: 49
Membru din: 16 Aug 2011, 14:11

Re: tema zilei - sa trecem la fapte

Mesaj de Geo »

Buna Geo!cei 10 pasi sunt de fapt 12.Te-a ajutat cu ceva faptul ca ai descoperit forumul si comunitatea AA? Sigur!
R : La AA nu mi-a zis de forumul asta...eu cum stau mai toata ziua pe net...prin peregrinarile mele am dat de AA Romania acum vreo 3 ani si de forumul acesta, acum mai recent...mi se pare cel mai bun pentru noi...cu google nu e greu.

ai redus cantitatea de bere,esti cat de cat multumit?
R : De multumit nu sunt multumit...ieri seara am baut atata cat am zis mai sus...imi pare rau......dar cel mai rau imi pare ca la urma am dus si alea doua paharele de palinka...asta e....


Nu-mi doresc sa te supar ,iti sugerez doar ,incearca sa renunti dintr-o data la intreaga "ratie",nu te mai verifica si nici nu fii multumit de tine ca ai reusit sa reduci doza (cum spui tu).Un bautor dependent ca sa nu spun alcoolic nu poate bea controlat.
R : stiu ca pentru un alcoolic asta e solutia...abstinenta....a incerca sa reduci doza pentru noi alcoolici e ca si cum te-ai duce la stomatolog sa-l rogi sa nu iti scoata maseaua in 5 minute...ci in 6 ore...ca poate o durea mai putin

Te rog incearca sa fii radical .Ma bucur pentru tine ca ai un job,poate ai si o familie,daca vei continua sa bei totul va deveni doar o amintire.Din experienta iti spun ,este foarte greu sa -i faci pe cei dragii, carora le-ai creeat momente de cosmar,sa te ierte vreodata.Poate ,iarta dar nu uita!!incearca sa te bucurii de inceputul de absinenta,vei vedea cat de frumos se poate trai.
R : Mersi de mesaj
asido1973
Veteran
Veteran
Mesaje: 5494
Membru din: 10 Dec 2009, 20:45
Zile de abstinență: 22,09,2009
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Braila
Contact:

Re: tema zilei - sa trecem la fapte

Mesaj de asido1973 »

Buna Relus , geo , stia ce spune , este vorba despre cele 10 sedinte de pe forum , pe care fiecare poate sa le faca ( http://www.alcohelp.ro/audit/ ), nu era vorba despre AA , ca stie cu ce se mananca AA-ul geo .
Nu sunt complet inutil….cel putin servesc de exemplu negativ pentru altii.
Pentru alte intrebari sau discutii va stau la dispozitie la orice ora pe adresa de mail: [...]
Geo
Boboc
Boboc
Mesaje: 49
Membru din: 16 Aug 2011, 14:11

Re: tema zilei - sa trecem la fapte

Mesaj de Geo »

Da Asido..asa este...este programul de pe Alcohelp...cel in 10 pasi
Geo
Boboc
Boboc
Mesaje: 49
Membru din: 16 Aug 2011, 14:11

Re: tema zilei - sa trecem la fapte

Mesaj de Geo »

Citeam pe alcohelp despre strategiile de a face fata la unele situatii de risc (adica situatii cand te trece sa'ti bagi alcool in vene):
- eu am o situatie de risc zilnica....si anume venirea serii, orele 18-19,00...cand automat ma ridic de la birou si ma duc sa-mi cumpar PET-ul (Albacher de 2,5 litri...ar trebui astia de la Albacher/Alba Iulia sa puna o poza mare cu mine pe fatada ... la cat am baut de la ei) si ma gandeam care ar fi strategiile cum sa ii fac fata :
- pai una ar fi sa imi umplu timpul scriind aici pe forum (...nu trebuie sa ma cititi ca's plictisitor), nu neaparat sa muncesc (..ca eu asa mi-am crescut doza...muncind pana noaptea la calculator si bandu-mi PET-ul de 2,5...coborand apoi, pe la 23,00 dupa unul mai mic de 1litru...si pe la 1,00 noaptea cele 2-3 paharele de palinka),
- astazi mi-am luat si un pepene rosu mare (amu' am terminat o felie)

O alta situatie de mare risc va fi in week-end...suntem 3 persoane (ft. apropiate) care ne aniversam deodata onomastica...oi vedea ce oi face.
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3643
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: tema zilei - sa trecem la fapte

Mesaj de tudor »

Salut GEO !

Am o intrebare pentru tine si anume ce ti-ai propus sa incerci sa bei mai putin un asa-zis baut controlat sau sa intri in abstinenta ?

Nimeni ,cite stiu eu nu a ajuns din dependent un un bautor normal si cind spun normal ma refer la o bere -doa pe saptamina.La tine faptul ca nu poti adormi daca nu ti-ai baut PET-ul iti arata gradul de dependenta iar "garnitura "la bere arata ca ti-a crescut mult toleranta la bere si iti trebuie mAI MULTA BERE sau saii "intaresti " puterea cu palinca pentru a mai avea efect .

Am 'trecut pe acolo" pe unde esti tu stiu ce inseamna sa iti doresti sa bei mai putin si sa te simti ca atunci cind doua beri mici erau deajuns sa ma simt bine .Nu ma ridicam de la masa ci stateam si ma uitam la ceilalti cum beau si se imbatau .Dupa multe" antrenamente " vazind ca berea devenise pentru mine "...de fata mare"am dat-o pe tarie si am inceput sa beau singur si sa imi ascund ,sa nu se afle cantitate de acool baut .

GEO ! Ma repet .AI grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple .

Eu mi-am dorit sa nu mai beau dimineata si am si eu trei ani si cinci luni de abstineta .NU MAI BEAU DIMINEATA CA NU MAI BEAU DELOC ALCOOL . :lol:

Ceea ce va doresc si voua ,celor ce doriti sa fiti abstinenti .

Nu uita ,Geo ,sa iti faci o rubrica a ta .
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Geo
Boboc
Boboc
Mesaje: 49
Membru din: 16 Aug 2011, 14:11

Re: tema zilei - sa trecem la fapte

Mesaj de Geo »

Salut GEO !

Am o intrebare pentru tine si anume ce ti-ai propus sa incerci sa bei mai putin un asa-zis baut controlat sau sa intri in abstinenta .
R: mi-ar place sa fiu un bautor normal...dar se pare ca nu se mai poate...si atunci nu ramane decat abstinenta...usor de zis da' greu de facut
Nimeni ,cite stiu eu nu a ajuns din dependent un un bautor normal si cind spun normal ma refer la o bere -doa pe saptamina.
R: se pare ca asa este...oricum putem trai si fara alcool

La tine faptul ca nu poti adormi daca nu ti-ai baut PET-ul iti arata gradul de dependenta iar "garnitura "la bere arata ca ti-a crescut mult toleranta la bere si iti trebuie mAI MULTA BERE sau saii "intaresti " puterea cu palinca pentru a mai avea efect .
R: da...in timp doza mea s-a tot marit, acum 5 ani daca beam un PET de 2,5 a doua zi eram groghi, acum PET-ul asta nu prea mai ajunge

Am 'trecut pe acolo" pe unde esti tu stiu ce inseamna sa iti doresti sa bei mai putin si sa te simti ca atunci cind doua beri mici erau deajuns sa ma simt bine .Nu maridicam de la masa cxi stateam si ma uitam la ceilalti cum beau si se imbatau .Dupa multe" antrenamente " vazind ca berea devenise pentru mine "...de fata mare" am dat-o pe tarie si aminceput sa beau singur si sa imi ascund ,sa nu se afle cantitate de acool baut .

GEO ! Ma repet .AI grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple .

R: imi doresc o familie normala, unde sa nu mai avem discutii pe marginea bautului meu, sanatate sa imi vad copilul mare si pe picioarele lui, si sa nu ii fie rusine de ta'su

Eu mi-am dorit sa nu mai beau dimineata si am si eu trei ani si cinci luni de abstineta .NU MAI BEAU DIMINEATA CA NU MAI BEAU DELOC ALCOOL .

R: eu dimpotriva, dimineata nu beau...la mine seara se aprind beculetele

Ceea ce va doresc si voua ,celor ce doriti sa fiti abstinenti .

Nu uita ,Geo ,sa iti faci o rubrica a ta

R: da...ai dreptate, eventual o sa iau legatura cu admin, sa mute ce am scris eu aici in noua rubrica....scuze...sunt la inceput
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3643
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: tema zilei - sa trecem la fapte

Mesaj de tudor »

salut GEO !

este deajuns sa intri la "PREZENTATi-VA " si sa dai clik pe New topic sau rubrica noua .DEPINDE CUM TI SE AFISEAZA FORUMUL ,in engleza sau romana .
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Scrie răspuns