021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Esti alcoolic, exista o solutie !

Aici vom posta anunturi si informatii din partea ALIAT/Alcohelp si ne puteti pune intrebari.
asido1973
Veteran
Veteran
Mesaje: 5494
Membru din: 10 Dec 2009, 20:45
Zile de abstinență: 22,09,2009
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Braila
Contact:

Esti alcoolic, exista o solutie !

Mesaj de asido1973 »

pentru toti cei care vizitati acest forum , si aveti probleme cu alcoolul , vreau sa va spun ca exista o solutie , in rezolvarea problemei voastre . apelati cu toata increderea la centrele ALIAT , din Bucuresti si Targoviste :

http://alcocentru.ro

Chiar astazi m-am bucurat sa aud ca numeroase persoane care au apelat , la centrele ALIAT , de la deschidere din 28 iunie 2011 , sunt abstinente , sunt bine , si-au recapatat familia , si sunt oameni . De asemeni , s-au format grupuri cu persoane din familiile alcoolicilor , si la randul lor , sunt ajutati foarte mult . Ma bucur ca ALIAT , poate oferi aceste servicii , si ce e cel mai important , sunt gratuite . Este un lucru mare , si eu unul doresc , ca multe persoane sa ajunga in aceste centre , pe care le recomand cu toata placerea . Eu datorita programelor , pe care Aliat le avea la acea vreme , astazi am peste 2 ani de abstinenta , si le sunt foarte recunoscator ! asido .
Nu sunt complet inutil….cel putin servesc de exemplu negativ pentru altii.
Pentru alte intrebari sau discutii va stau la dispozitie la orice ora pe adresa de mail: [...]
geta19
Boboc
Boboc
Mesaje: 4
Membru din: 30 Ian 2013, 11:24
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Esti alcoolic , exista o solutie !

Mesaj de geta19 »

Sunt foarte multe solutii,dar important e sa te apuci sa te tii macar de una!
yaya
Boboc
Boboc
Mesaje: 2
Membru din: 01 Noi 2013, 13:47

Re: Esti alcoolic , exista o solutie !

Mesaj de yaya »

Buna. Azi am descoperit Centrul Aliat Bucuresti, am facut o programare online, am citit ore intregi postarile membrilor acestui forum. Urmatoarea intrebare era daca functioneaza (nu stiu daca zic corect!!!). Multumesc asido1973, voi incerca!
asido1973
Veteran
Veteran
Mesaje: 5494
Membru din: 10 Dec 2009, 20:45
Zile de abstinență: 22,09,2009
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Braila
Contact:

Re: Esti alcoolic , exista o solutie !

Mesaj de asido1973 »

Buna Yaya sa stii ca functioneaza te asigur de asta. In 2009 am gasit ALiat si acest forum, acum cand scriu am peste 4 ani de abstinenta!
Nu sunt complet inutil….cel putin servesc de exemplu negativ pentru altii.
Pentru alte intrebari sau discutii va stau la dispozitie la orice ora pe adresa de mail: [...]
asido1973
Veteran
Veteran
Mesaje: 5494
Membru din: 10 Dec 2009, 20:45
Zile de abstinență: 22,09,2009
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Braila
Contact:

Re: Esti alcoolic , exista o solutie !

Mesaj de asido1973 »

Buna Yaya , ce faci asteptam vesti de la tine :)
Nu sunt complet inutil….cel putin servesc de exemplu negativ pentru altii.
Pentru alte intrebari sau discutii va stau la dispozitie la orice ora pe adresa de mail: [...]
yaya
Boboc
Boboc
Mesaje: 2
Membru din: 01 Noi 2013, 13:47

Re: Esti alcoolic , exista o solutie !

Mesaj de yaya »

Buna. Ma bucur sa vad ca exista un interes pt postarea mea. Programarea am facut-o pt fostul meu sot, a fost la prima sedinta, urmeaza altele. Sper sa-si rezolve problema. Ma bucur ca exista sanse, solutii si oameni care traiesc o viata normala dupa experientele avute cu alcoolul.
asido1973
Veteran
Veteran
Mesaje: 5494
Membru din: 10 Dec 2009, 20:45
Zile de abstinență: 22,09,2009
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Braila
Contact:

Re: Esti alcoolic , exista o solutie !

Mesaj de asido1973 »

Pai atunci il asteptam pe sot sa ne scrie. O zi buna!
Nu sunt complet inutil….cel putin servesc de exemplu negativ pentru altii.
Pentru alte intrebari sau discutii va stau la dispozitie la orice ora pe adresa de mail: [...]
andrey1991
Boboc
Boboc
Mesaje: 1
Membru din: 27 Sep 2017, 15:02
Zile de abstinență: 90 de zile
Ani de abstinență: 1 an
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Esti alcoolic, exista o solutie !

Mesaj de andrey1991 »

Ca si cu orice alt lucru in viata, nu cred ca este o greseala atunci cand un om soarbe un pahar de vin in timp ce ia cina. Studiile arata ca un pahar de vin este chiar benefic pentru sanatatea sangvina si pentru un somn mai bun.
Problema apare atunci cand un om bea ca sa uite de un necaz, isi gaseste refugiul in alcool si nu are un scop in viata.
Alcoolismul este atat un obicei prost cat si o boala, iar alcoolicii nu trebuie priviti nici cu mila, nici cu ura, deoarece asta nu ajuta pe nimeni. Conexiunea interpersonala autentica este remediul cel mai bun pentru alcool, asa ca fii alaturi de sotul tau. Arata-i compasiune chiar si cand nu merita.
Mult succes si iti doresc toate cele bune!
Pentru oameni care sunt imobilizati la pat
Mihai S
Boboc
Boboc
Mesaje: 6
Membru din: 24 Sep 2017, 22:13

Re: Esti alcoolic, exista o solutie !

Mesaj de Mihai S »

Pentru un alcoolic nu există doar un pahar la masă. Această sintagmă este una din noianul de subterfugii servite de creier pentru a incepe beția. Eu vorbesc din proprie experiență. Cine servește doar un pahar de vin, maxim doua și nu simte nevoia de mai mult, ăla nu e dependent.
TerrieMono
Boboc
Boboc
Mesaje: 1
Membru din: 12 Oct 2020, 15:09

Re: Esti alcoolic, exista o solutie !

Mesaj de TerrieMono »

Mulțumesc!
Scrie răspuns